Мотор?!От кога?!

  • 10 560
  • 41
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 1 470
    Напоследък в нашият квартал се напълни с моторчета,от тези малките пистовите,но те все пак са си истински мотори,с истински бензин,и истинска скорост...Вече отдавна свикнах със другите пърпоретки...Лошото е че новият тип моторчета ги карат деца първи-втори клас...Та питам се,редно ли е?!Не е ли опасно и за околните?!Те не са толкова скъпи,и аз мога да им купя на моите,при по добро желание,но предпочитам,да дам парите за хубав байк,от колкото за подобно нещо...Не че си нямат байкове,но са от тези по 150лв...Но децата си искат...Вие какво ще кажете по въпроса?!

# 1
  • Мнения: 2 531
Никога  Crossing Arms

# 2
  • Мнения: 1 470
    И аз мисля така!!!

# 3
  • Мнения: 1 426
Никога не казвай "никога"...

# 4
  • Мнения: 6 029
бе за тях не се ли иска книжка? с най-ниската категория за каране на мотор?!?!?!

# 5
  • София
  • Мнения: 981
Дъщеря ми този месец ще навърши 7 год. и мъжът ми и беше обещал такова .Много разправии имахме за това.Най-накрая мисля,че успях да го разубедя.За мен е безумие деца на 7-8 години да карат тези моторчета.

# 6
  • Мнения: 1 735
Я дайте линк да ги видя тези моторчета, или ако някой има снимка. Laughing

# 7
  • Мнения: 2 567
http://www.vaneda.hit.bg/moto1.html

Май за нещо такова става дума. Племенника ми има като на първата снимка моторчето, но стои при баща му в Испания и само през летните ваканции го кара. Той е на 13, ама пак ми се струва малък за такъв мотор. Макар и по детски изглеждащ, доколкото знам си е мотор за възрастни хора. Ако не се лъжа Михаел Шумахер понякога за кеф се състезава с такива.

# 8
  • Мнения: 4 362
http://www.vaneda.hit.bg/moto1.html

Май за нещо такова става дума. Племенника ми има като на първата снимка моторчето, но стои при баща му в Испания и само през летните ваканции го кара. Той е на 13, ама пак ми се струва малък за такъв мотор. Макар и по детски изглеждащ, доколкото знам си е мотор за възрастни хора. Ако не се лъжа Михаел Шумахер понякога за кеф се състезава с такива.

Да,тук има деца ,които карат от 10 годишна възраст.Предполагам за такъв става въпрос




Такива моторчета се карат трудно,трябва повече тренировки.

# 9
  • Майничка
  • Мнения: 12 580
Със сигурност за тях трябва категория М, т.е., изобщо не бих разрешила преди 16г. възраст.

# 10
  • Мнения: 6 029
Със сигурност за тях трябва категория М, т.е., изобщо не бих разрешила преди 16г. възраст.

и аз това попитах по-горе, ама се направиха, че не виждат Twisted Evil значи все пак не стават за малки деца:)

# 11
  • Мнения: 1 172
В ситуацията, която описваш, трябва първо да решите друг въпрос - не само ти, а всички в квартала - КАК ДА ГАРАНТИРАТЕ БЕЗОПАСНОСТТА НА ДЕЦАТА. Дори и да не купиш мотор на своето, то е сред движещи се моторчета, управлявани от хлапетии. Проверете дали се изискват книжки за управлението им. Ако да - алармирайте полицията. То това е същото като хлапетата от квартала да подкарат трабантите на дядовците си. Ако не се иска книжка, настоявайте да има ред в квартала ви - къде ще могат и къде няма да могат да карат, за да сте спокойни и вие, родителите чиито деца нямат мотори, и тези, чиито деца имат.

Аз мисля, че едно дете на 12-13 може да мине и без такава "екстра".  Не малко са вече фаталните инциденти по морето с разни такива уж безобидни моторни превозни средства.

# 12
  • София
  • Мнения: 3 421
 По празниците видях за пръв път момченце(на 7-8 год) с такова моторче и много се изненадах, че може да има родители, които биха купили такова нещо за малко дете, ами и отгоре на това и само се движеше по оживена улица Close

Не бих купила и не е заричане - убедена съм, че няма да си променя мнението по въпроса.

Много интересно - ако се изисква книжка как ли ще я получи 7 год. дете което видях да кара моторчето newsm78.

# 13
  • Мнения: 984
мъжа ми се е запалил по Мотокрос и на едно състезание специална награда получи 5 г. момченце, което премина пистата, а тя не е от най-лесните, така че си направете извода

Последна редакция: пн, 04 юни 2007, 14:32 от kiki77

# 14
  • Майничка
  • Мнения: 12 580
Обаче състезанията имат правила и се правят на специални писти или определени за целта маршрути, по които движението е отцепено. Докато в ежедневието ни всеки участник в движението би трябвало да се съобразява със Закона за движение по пътищата.

# 15
  • Мнения: 1 172
мъжа ми се е запалил по Мотокрос и на едно състезание специална награда получи 5 г. момченце, като премина пистата, а тя не е от най-лесните, така че си направете извода

kiki77, въпросът за мен не се заключава в това дали им е рано за мотори, а как да се гарантира безопасността на всички. Едно е детето да тренира на специални обезопасени места, където няма опасност други да пострадат, съвсем друго е да бръмчи моторизирано из квартала, където е повече от очаквано да има пешеходци и други участници в движението, съответно е опасно за всички.

Нека децата да си имат хобита, нека да тренират, щом ги влече. Но това да става по начин, най-безопасен и за тях, и за всички останали.

# 16
  • Мнения: 984
до колкото разбрах въпроса е от кога, а не къде

Последна редакция: пн, 04 юни 2007, 15:10 от kiki77

# 17
  • Мнения: 1 470
    Благодаря ви за мненията!!!И аз мисля като повечето от вас,че не е редно!Още повече,че на децата им трябват повече движения,а не от сега пред компютъра,и на мотора...А после на 20години,високо кръвно,и затластяло сърце...Но това предложение да се съберем квартала и да решим проблема заедно,ми се струва невъзможно на този етап от развитие на българският манталитет...с това не целя да обидя някого!Но това си е простата истина...Показноста,и материалният снобизъм са над всичко...Аз пък съм духовен сноб Hug!!!

# 18
  • Мнения: 1 172
до колкото разбрах въпроса е от кога, а не къде

Така де, ОТКОГА пряко зависи от отговора на въпроса КЪДЕ. Не е все едно дали хлапе на 7-8 години ще кара на обезопасено място, или из квартала. Но това май повечето хора го проумяват едва когато стане белята и засегне техен близък, допреди това нямат против криворазбраната показност - на кой татко му е "по-" мъж и му дава да трепе себе си и околните като му купува моторче.
А в една съседна тема се обсъжда дали на 7 години са малки да ходят сами до магазина. Вероятно са малки, ако такива гаменчета бръмчат по улиците и демонстрират "зрялост".

# 19
  • Мнения: 500
А бе защо толкова от рано ни се позволява всичко в тая държава?Ми то на по 25 вече всичко знаем,от всичко сме опитали....И после?

# 20
  • Мнения: 1 555
Такова въпросно моторче подариха на малкият на питката, поради причината че баща му е състезател , то се очакваше какво ще подари най-добрият му приятел !  Та на въпроса ти откога - ще цитирам мъжът ми : "На 3 и половина - 4 годинки ще го науча да кара колело на 2 гуми, т.е. да може да пази равновесие и когато се усъвършенствал щял да му купи специален екип и разбира се каска и да го качва да кара мотора!" Той още от сега го мъкне при мотори и синчето си умира като ги види, но живот и здраве ще видим дали всъщност ще му се отдаде този спорт !
Определено тези мотори, макар и малокалибрени са си доста опасни, с такива мотори има състезания, но ги карат възрастни / колкото и смешно да е отстрани/

Мнението ми е, че или на детето трябва много добре да му се обясни че това не е колело, и че ефекта при евентуално падане, няма да е същият или както вероятно ще бъде нашия вариант един вид детето от малко ще бъде закърмено с тази идея и т.н.

Има и друг момент ако не им купиш такова моторче разбира се от съображения за сигурност, но детето е лубопитно или пък много го го влече екстремните спортове, то каква е гаранцията че няма да вземе чуждо моторче и пак да кара?!
Незнам,всеки родител най-добре познава детето си,   важното е дацата ни да са живи и здрави !!!  Praynig Peace   bouquet

# 21
  • Мнения: 1 735
Благодаря ви за линковете и снимките!  bouquet
Останах шокирана обаче от всичко това. Не мога да повярвам, че е позволено деца да карат тези моторчета! Shocked Струва ми се невероятно сбъркано, без значение  къде.
А на въпроса кога... ами когато си изкара книжка, тогава!!! Twisted Evil Аааамаха с маха! Mr. Green

# 22
  • Мнения: 3 743
Със сигурност за тях трябва категория М, т.е., изобщо не бих разрешила преди 16г. възраст.

Мисля, че трябва да има 50 кубика мотора, за да се изисква книжка.
Аз също не бих позволила на сина ми да кара подобно нещо Naughty.  Но имаме един в квартала, който купи такъв мотор на 6 годишния си син Close, детето така жестоко падна, а той се смееше отстрани и му казваше да ставал бързо, че бил вече голям мъж.

# 23
  • Майничка
  • Мнения: 12 580
Със сигурност за тях трябва категория М, т.е., изобщо не бих разрешила преди 16г. възраст.

Мисля, че трябва да има 50 кубика мотора, за да се изисква книжка.

До 50 кубика - категория М (от 16г.). Над 50 кубика - категория А (от 18г.).

# 24
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Аз на съпруга си не давам да си купува мотор(че доста се е запалил покрай един "приятел"), та какво остава за децата. Naughty

# 25
  • Мнения: 3 323
Няма да давам примери за злополуки с мотори, малки или големи... Докато живее в този дом - такова чудо, да не виждам! След това, ако все още няма акъл - има право да си троши главата! Изказвам се доста крайно, но туку що, приключих поредния спор - защо той (големия ми син) няма татуировка ( на 15 години), пък видиш ли - намсикой имал 2-3... Ми, да си има, бе! Докато аз отговарям за теб и твоето здраве - ти няма да имаш! Само да вмъкна, че пубертета ни тресе - та, знае ли се! Комуникацията е трудна, да не кажа невъзможна!

# 26
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
божкей, то мода вече било, а аз докато схвана и разбера...  ooooh!

Такова моторче притежава едно дете (сега ще е в 6-ти клас) от нашата махала. Моторчето е доста миниатюрно и въпросното дете (някъде над 60кг. е със задник почти колкото моя), като седне да го кара, прилича на "Ну пагади, когато се опитва да кара на заека колелото" (цитат от щерка ми).
Та, тук опираме да 2 неща: възраст (умения) и големина/габарити на човека/возилото. Явно е в конфликт всяко едно поотделно.
Плюс това, виждам че това моторче е 49 кубика. Значи трябва да се кара от водач с категория М и каска на главата. Плюс застраховка "Гражданска отговорност". Е, къде отиваш може би?  Thinking

За какво въобще си говорим? Ами това чудо е на 1 педя от земята високо. Значи заедно с водача да е не-повече от 1/2 метър височината... Е, кой водач на 4-колесно МПС ще те види и ще ти даде предимство? И при едно (да не дава Господ  Praynig) ПТП, какво става с моториста? Щото моторчето е създадено да се кара по равни, асфалтови терени...
Айде да спирам с разбора, че чак аз се плаша...

# 27
  • Мнения: 809
Ох, болна тема.
Ние вкъщи имаме истински пистов мотор (на чичото е).
Е, иди обяснявай сега защо не е хубаво да се кара мотор.
Защо чичо кара, като не е хубаво.
На чичо нищо му няма като кара мотор.
На чичо...
Постоянно иска да е върху мотора и да го разглежда. smile3511
Добре, че баща му споделя моето мнение, че иначе щях да се гръмна сигурно.

# 28
  • Мнения: 1 470
божкей, то мода вече било, а аз докато схвана и разбера...  ooooh!

Такова моторче притежава едно дете (сега ще е в 6-ти клас) от нашата махала. Моторчето е доста миниатюрно и въпросното дете (някъде над 60кг. е със задник почти колкото моя),
   Ето точно за това говоря!Дори и да не претърпи ПТП,какво развива с това моторче?!Задник?!В тази възраст трябва да въртят педалите,да развиват мусколи и гръден кош,да пълнят малките си мозъчета със кислород,а не със бензинови изпарения,да развиват уменията си...А не да се вживяват в тъпи момчета с дебели задници и вратове,увесили накрая и някоя верига,и ...Рано им е още да деградират!!!

# 29
  • Мнения: 22 427
Според мен не е нормално дете на 6-7г да кара нещо подобно.
Като че ли в последно време искат от децата изведнъж да станат големи и им дават "играчки" като за големи.
Едно е примерно да паднеш от колело със скорост да речем 12-20км.ч, друго е да паднеш от това моторче с двойно по-голяма скорост. А и въпросното превозно средство със сигурност тежи повече от едно колело.

# 30
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Според мен не е нормално дете на 6-7г да кара нещо подобно.

To и не може да го кара. Детето трябва да е поне 9-10годишно, че да се оправи с моторчето. Абе това си е умален вариант на голям мотор. Има си газ, чрез жило, спирачки и т.н. И пише, че развива не малка скорост...  Tired

# 31
  • Мнения: 27 524
Над 15, според мен.
Те и цигарите не са препоръчителни, но познавам първокласници, които пушат  Rolling Eyes

# 32
  • Мнения: 6 029
Над 15, според мен.
Те и цигарите не са препоръчителни, но познавам първокласници, които пушат  Rolling Eyes

ъх. че те не би трябвало да се продават на лица под 18... и цигарите, и моторите, ама на...

# 33
  • София
  • Мнения: 7 673
Големият ми син е на 16 и докато живее с мен ще види такова нещо през крив макарон!! Crossing Arms
Не стига, че чичо му два пъти го блъскат, докато той е на мотор - единия път кола, втория -бус.
А баща му си спука черепа и получи сътресение именно с такова моторче, въпреки че дълги години беше състезател и е карал като луд огромни машини! Ами точно с такова се преби! SadОт месеци още не се е оправил! Пък на децата да позволя? Ама верно никога!

# 34
  • Мнения: 8 769
Аз още не съм виждала такова дрисне да кара бъзикне като онова от снимките...но никога не е късно...
Аз лично съм против. Смятам даже, че всеки здравомислещ не би позволил на детето си подобна "играчка".
За опасностите е ясно, ама де са полицаите, които не глобяват? Щото ако за возилото трябва книжка, то хлапето под 18 със сигурност е вътре с двата крака.
Ебаси снобарията и чудото.... Sick

# 35
  • Мнения: 923
Божичкооо, и аз не знах че е мода.
Добре че още не са почнали ме врънкат за такова нещо
Със сигурност не бих се съгласила

# 36
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
И бащите го били карали това моторче...
Ей така изглеждат:


Е, как ви изглежда?  Thinking

# 37
  • Мнения: 6 029
много забавно:) великан...

# 38
  • Мнения: 1 230
Колело - до 16. После ако иска - да си вади книжка и да кара на пътя. Сигурна съм, че дотогава други работи ще са му в главата...

# 39
  • Мнения: 8 769
доста смешно, между краката на татенцето... Crazy

# 40
  • Мнения: 3 576
Много сладки моторчета Simple Smile
Случайно да знаете сайт или магазин където се продават подобни мини-бъгита??
Ние имам електрическо, но ми се иска да му вземем мъничко на бензин. Видях веднъж на морето, но нямаше как да питам откъде е купувано.

И преди да скокнете - ще си го караме на двора Wink

# 41
  • София
  • Мнения: 172
За мен също въпросните моторчета не са за толкова малки деца. Докато си седях кротко в квартала, в София дори не подозирах за тази мода сред децата и несъмнено сред техните родители. Но като отидох при майка ми в Дупница, направо се втрещих, колко много деца на цитираната възраст карат не само моторчета, но и бъгита и с каква скорост само... Дори за малко да се блъсне в автобуса ни едно такова моторче, но карано от млад мъж, който не бива, че беше в нарушение, но и направи знак, че сме мръднали нещо май.

Общи условия

Активация на акаунт