Моля за съвет относно капризите при децата

  • 461
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 600
Въпроса може и да е смешен, ама като имам опит само от гледането на моето си дете, реших да се консултирам с вас.
Дъщеря ми е на година и 5 месеца и от около една-две седмици се тръшка без всякаква видима причина. Днес - понеже живеем на втория етаж, а стълбите са вити - се затръшка що не вдигна и нея и количката заедно. Разрева се. При положение, че стълбите са вити и тесни и без парапет това упражнение ми е не само непосилно, но и опасно. Опитах да я успокоя, но не се получи. Едвам се сдържах да не я нахокам или плесна. Преди в подобни ситуации успявах да й каже нещо и да я успокоя, старая се да обяснявам кротко, колкото и малка да е - от опит знам, че с нерви и бой се постига само обратната реакция. Но вече нервите ми едвам издържат. Та ви моля - всички, които вече сте преживяли всичко това - кажете до кога горе-долу е този период и дайте идеи как да постъпвам в такива ситуации.
Предварително благодаря на всички, които ще вземат отношение по темата   bouquet

# 1
  • Мнения: 46 488
Навлиза т. нар. Бебешки пубертет Simple Smile
Пусни в гугъла, има много за четене  Peace

# 2
  • Мнения: 288
Точно на тази възраст децата се учат да казват "не" ,т.е.,да изявяват характер.Моята сега е на 1г8м и се тръшка за щяло и нещяло.Аз й обяснявам спокойно,в повечето случаи това помага,но когато не помогне се  правя,че съм заета с някаква работа. Пищи точно 5сек и като няма реакция от моя страна ,си намира нещо по-интересно от това да ме дразни.Да знаеш,че понякога го правят нарочно,за да видят каква ще ти е реакцията Peace

# 3
  • Мнения: 8 917
Поредният период Wink Въоръжи се с повече търпение и спокойствие и няма да забележиш кога ще отмине Peace

# 4
  • Мнения: 3 116
Добре дошли при пубертетчетата Simple Smile

Поведението на детенцето ти не е свързано с капризи, а с началото на изграждане на неговия характер. Има много книжки, които могат да ти дадат съвет за разни ситуации (аз лично харесвам книгата "Изкуството да бъдеш родител"). Най-трудното в случая е че родителя трябва да намери златната среда. От една страна не трябва да позволява на детето да го манипулира с всичките му прищявки, от друга страна не трябва непрекъснато да казва "не" на детето, да му се налага защото ще нарани достойнството му. Най-добрия вариант е да дадеш право на избор на детенцето, а ако не измислиш такъв избор да се опиташ да му отвлечеш вниманието Simple Smile Сега е й момента да започнеш да обясняваш "защо това не може" например Simple Smile

Сигурното обаче е че ще ти трябва много много търпение и спокойствие  Heart Eyes

Последна редакция: пн, 04 юни 2007, 14:40 от ritka

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 213
Здравей Дани,
Моят син е почти на две и ние горе-долу по това време като вас започнахме с тия тръшкания. Беше зима и лягаше по земята навън и като го вдигна се изхлузва и си виси като червей. Като ми свърши "добротата" го нося и му говоря категорично и строго, а той се мята и пищи като изгорен. Забравих да добавя, че се тръшка заради някоя дребна причина като вашата - искал е нещо невъзможно.
Справих се с тази ситуация като навсякъде ходя с количката - я се е тръшнал, веднага го вързвам вътре и му казвам със строг и не търпящ възражение глас, че тия избици няма да ги търпя. Вече само му казвам, че ще го кача на количката и ще се махнем от мястото на "раздора" и той ми вярва, защото наистина всеки път го правя, но пък е и по-голям и вече нови ужасии ми прилага. Даже затова влязах днес във форума да видя имали други майки на двегодишни деца с проблеми като нашите. Така че мисля че едно да мине, друго ще дойде, само дано издържим. А иначе все чета по книгите и все ми прикипява и се въздържам уж да не избухна, а после половин час гледам в една точка и не мога да дойда на себе си.

# 6
  • Мнения: 2 388
Търпение, търпение, търпение. Всички минава през това. Бъди строга! Не отстъпвай! Децата изпробват всичко - буквално, за да се наложат. Моят син даже в най-големият разгар на тръшкането за всички казваше " не" Даже и за любимите си неща...но като почна да не ги получава и да се чуди защо - бързо му мина  Laughing

Не викай и не се ядосвай. Имай търпение и всичко бързо ще мине

Общи условия

Активация на акаунт