Въпрос за кръстника

  • 4 755
  • 27
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 209
Здравейте, момичета  bouquet
Решихме с мъжа ми да кръстим детето и за целта потърсих информация за кръщенетата в интернет.
Относно самото кръщене - намерих каквото ме интересува, но за кръстника - нищо!
Има ли някакви по-специални изисквания към кръстника, освен това, че трябва да бъде кръстен? newsm78
Благодаря Ви предварително Hug

# 1
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 526
Не PeaceНие живот и здраве ще кръщаваме Божидара в събота и спец. съм питала в катедралния храм,където ще се състои самото кръщене.В нашия случай ще е жена,но то това няма особено значение!

# 2
  • Pb
  • Мнения: 1 183
Не няма! Когато ме кръщаваха (аз бях доста големичка, де, някъде на 17-18 г.), нарочените за кръстници не можаха да си намерят кръщелните и в последния момент кръстница ми стана тяхната дъщеря, която тогава беше на около 11 г.

# 3
  • Мнения: 1 212
Хубаво е да бъде уважаван и достоен човек ....
Той ще бъде , така да се каже - духовният водач на кръщелника  Peace

# 4
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Избери за кръстник човек, който обича детето ти, или поне е привързан към него!

# 5
  • Мнения: 5 362
Хубаво е да бъде уважаван и достоен човек ....
Той ще бъде , така да се каже - духовният водач на кръщелника  Peace
И аз така знам,освен,че трябва да е кръстен.

# 6
  • Мнения: 1 225
Хубаво е да бъде уважаван и достоен човек ....
Той ще бъде , така да се каже - духовният водач на кръщелника  Peace
Съгласна съм.
При нас и баткото е кръстен от кумата ни. И бебока тя ще го кръсти, живот и здраве.

# 7
  • Мнения: 209
а може ли кръстниците да са двама? newsm78

# 8
  • София - Младост 1А
  • Мнения: 2 384
Може да са двама. По принцип в нашата фамилия кумовете стават кръстници на децата на младото семейство. Ние сме кръщавали пък децата на нашите кумци. Моето дете е кръстено от кумовете ми. Във всичките тези случаи в кръщелното се записват две имена - на кръстника и на кръстницата. Ако не възприемате такава идея за кръстици, хубаво е човека който изберете да е стабилен, уважаван човек, който ще бъде до детето в добро и лошо и ще го напътства. Не че в днешно време това се спазва много, но не се знае къде ще сме утре...

# 9
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Няма други изисквания.Нашите ги кръстиха кумовете. Peace

# 10
  • София
  • Мнения: 1 252
Хубаво е кръстника да е вярващ човек. Негова е отговорността да въведе детето във вярата. Да го води на църква, да го научи да се моли, да го наставлява и да му помогне да израстне като добър човек. Да му помогне да опознае християнските ценности. Негова е вината, ако детето дори и след време загърби вярата си и попадне в секта.
Да си кръстник е отговорност, която поемаш пред Бога. Кръщението не трябва да е само поредния банкет за роднините, а важна стъпка от живота на детето ви, стъпка в новия духовен живот на малкия човек.

# 11
  • Мнения: 393
  Дъщеря ми я кръстиха кумовете ни,така ще е и с малкия.

# 12
  • Мнения: 1 427
И мен ме интересува тоз въпрос...ще следя!

# 13
  • Мнения: 51
Скоро кръщавахме дъщеря ми и в църквата ни обясниха ,че от кръстника/цата/ се иска само да е кръстен/а/ и той/тя/.

# 14
  • Мнения: 2 481
А може ли баща да кръсти дъщеря си?Понеже нямаме кумове нито такива верни приятели които да я кръстят Rolling Eyes Все пак в днешно време кой ще се наеме,то кръсника трябвало да облече детето,да купи и хавлийка и кръстче евентуално,и то ставааааа ,не всеки може да си го позволи,пък татито най ми допада като идея!Майка ми иска но няма пари,сама казва аз да ви я кръстя но нямам възможност!
А мен и сестра ми ни е кръщавала баба(на майка ми майка)

# 15
  • Мнения: 209
Благодаря Ви за отговорите. Значи правилно сме се ориентирали за човека Wink Всъщност той е тя Laughing
P.S. Междудругото и аз знам, че кръстници на детето стават кумовете на родителите, ама в случая ние не сме подписвали, така че...

# 16
  • София
  • Мнения: 1 252
А може ли баща да кръсти дъщеря си?Понеже нямаме кумове нито такива верни приятели които да я кръстят Rolling Eyes Все пак в днешно време кой ще се наеме,то кръсТника трябвало да облече детето,да купи и хавлийка и кръстче евентуално,и то ставааааа ,не всеки може да си го позволи,пък татито най ми допада като идея!Майка ми иска но няма пари,сама казва аз да ви я кръстя но нямам възможност!
А мен и сестра ми ни е кръщавала баба(на майка ми майка)
Откъде ви хрумна да вменявате толкова много задължения на кръстника? Кръстникът не е длъжен нищо да купува - ако помежду си се разберете да купи - това е друг въпрос. Кръстникът може да вземе една иконка от 20ст. ако няма пари за кръстче (едно сребърно кръстче струва по-малко от 10лв). Исканата хавлия  е за свещеника и остава в храма - винаги може да се купи някаква от магазин за по лев. Дрешките може да си ги купите сами или да облечете нещо ново, което е подарък на детето - не е задължително да е бяло. Таксата за кръщението пак може да мине за сметка на семейния бюджет, а не на кръстника.
Мен ме е кръщавал 6 годишния ми братовчед, като цялото кръщене е минало за сметка на родителите ми. Не може да нямате познати, които да помолите да ви кръстят детето.
Иначе няма проблем и таткото да кръсти дъщеря си (все пак няма да се жени за нея Simple Smile)

# 17
  • БГ
  • Мнения: 1 161
Май навсякъде е различно! Нашият кум е първи братовчед на мъжа ми. Когато подписвахме мъжа ми не беше кръстен и решихме, че е най-добре да го кръсти бъдещия кум, да ама не, в Рилския манастир ни казаха, че кръстника не може да бъде близък роднина - първи братовчед, баща, дядо, също така уточниха, че правилото е мъж кръщава мъж и жена-жена! Малкият обаче го кръстихме в Бачковския манастир, където никой не се интересуваше дали кръстника е близък или далечен роднина, а също уточниха, че не може да бъдат вписани двамата (кума и кумата), в кръщелното можело да се впише само едно име - на кръстника!
Относно материалната част - кръстника не е длъжен да плаща или купува нищо! Лично негово право е да вземе или не каквото прецени!

# 18
  • София
  • Мнения: 3 787
На нас ни искаха само кръщелното свидетелство на кръстника.
Кръстник на Калоян стана нашият кум.
Не сме го карали да плаща нищо,нито да купува нещо специално.За нас беше важно именно той да стане кръстник на детето ни Wink

# 19
  • Мнения: 592
Хубаво е да бъде уважаван и достоен човек ....
Той ще бъде , така да се каже - духовният водач на кръщелника  Peace
Споделям мнението.Кръстник на голямата ни дъщеря е нашия кум.Сега живот и здраве пак той ще е кръстник и на малката

# 20
  • Плевен
  • Мнения: 1 357
Скоро кръщавахме дъщеря ми и в църквата ни обясниха ,че от кръстника/цата/ се иска само да е кръстен/а/ и той/тя/.



Да мисля че друго не се изисква,просто трябва да си изберете кръстник  bouquet

# 21
  • Мнения: 2 677
За кръстница на сина ми избрахме една много близка моя приятелка, която обича малкия като свой син. За мен е важно занапред да запазим близките отношения с нея и детето ми да познава и обича кръстницата си.

# 22
  • Варна
  • Мнения: 2 942
Кръстник на детето е наш близък приятел. Разноските поехме ние и бабите. Кръстник му донесе подарък. Не сме освещавали кръстче или икона. Не съм чувала баща да става кръсник, но леля, чичо може.

# 23
  • Мнения: 154
Ние също ще кръщаваме детето скоро. Казаха ми, че трябвало на кръстниците да се дарява нещо, но нямам идея какво да даря?Накой знае ли нещо по въпроса?

# 24
  • Мнения: 179
Ние правихме кръщене преди няколко дни, на кръстницата купихме една златна висулка, комплект парфюм и лосион за тяло, и букет цветя, нещата за манастира /олио, вино, погача/ ги купихме ние, тя купи дрехите на детето, златно кръстче и 2 хавлии и сапун /пак за манастира/

# 25
  • Мнения: 6 461
Не няма специални изисквания за кръстника освен да бъде кръщаван.
Стига разбира се  вие да сте преценили,че този човек е достоен да кръщава детето ви.

# 26
  • София
  • Мнения: 5 079
Кръстникът трябва само да е православно кръстен, други условия няма. Peace

# 27
  • Мнения: X
Хубаво е да бъде уважаван и достоен човек ....
Той ще бъде , така да се каже - духовният водач на кръщелника  Peace
И на нас ни предстои това другата година!Искам да проходи и тогава!   261uu

Общи условия

Активация на акаунт