За 4-листните и 5-листните детелини

  • 22 795
  • 41
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 27 524
Колко пъти през живота си сте намирали 4-листни детелини? А 5-листни?
Пускам темата, защото аз винаги, ама винаги намирам 4-листни.  Rolling Eyes Хващала съм се на бас, спорила съм и пак намирам. Ако реша да се загледам и да търся - намирам. Винаги!!! Навсякъде! Скоро след един спор (невярвайки ми)  намерих 7 четирилистни и 1 петлистна за половин час. И преди да пусна темата, реших пробно да изляза и да видя, важи ли още правилото при мен. Намерихме трева с Криско и оскъдни детелинки. До 2 минути намерих три 4-листни. Понякога чак се плаша защо.
При вас как е?  Thinking

# 1
  • DE
  • Мнения: 967
Късметлийка си ти! Аз съм намирала 1 път четирилистна детелина.

# 2
  • Мнения: 1 284
и аз съм намирала много пъти 4 и 5- листни  Heart Eyes

# 3
  • Мнения: 1 080
Никога не съм намирала  Crazy

# 4
  • Мнения: 3 268
Преди две седмици бяхме на селската къща на наши приятели.Имаше ливада с трева и детелини.Намерих 3 петлистни и наколко четирилистни.После се оказа,че в тяхната градина е пълно с такива.Пазя си ги естествено,но някак не им се радвам.Изглежда и детелините мутираха.

# 5
Един пътдо сега 1 четирилистна и една с пет листенца,но на мен не ми донесе щастие.

# 6
  • Мнения: 1 243
Намирала съм и аз четирилистни. За петлистни не се сещам! Отдавна обаче не съм, предполагам защото не съм търсила! Laughing

....Изглежда и детелините мутираха.
Joy Joy

# 7
  • Мнения: 920
Като деца търсехме по цели дни. И намирахме. Но аз знам, че щастието идва, ако случайно я видиш.

# 8
  • Мнения: 4 585
А пък аз съм виждал мноооого софета да ровят в люцерната,
търсейки четирилистна, че и петлистна детелина.
В плевнята, в люцерната и Wolf знае да рови.

# 9
  • Стара Загора
  • Мнения: 184
А пък аз съм виждал мноооого софета да ровят в люцерната,

Знам,че има разлика,но така и не ми стана ясно каква е.Баба и дядо имаха люцерна.И повечето"детелинки" бяха с много листенца.Ще задоволиш ли любопитството ми,Wolf?

# 10
  • Мнения: 6 315
Никога не съм намирала  Rolling Eyes.

# 11
  • Мнения: 5 539
В центъра на Бургас в една градинка има находище на 4-листни, 5-листни и н-листни детелини. Една съфорумка ме светна навремето.
Набрах си достатъчно, раздадох и на приятели.
Но все си мисля - дали няма радиация в района. Или някакви заровени химични отпадъци.
От какво иначе ще мутират така масово? newsm78

# 12
  • Мнения: 3 447
При нас е като при тебе  Simple Smile Намирам непрекъснато - за последно около 24 май намерих две. Не ги търся обаче. Просто в някакъв момент поглеждам настрани и те са там.

# 13
  • Мнения: 728
Никога не съм намирала... Tired

# 14
  • Мнения: 211
На мен баба ми ми подари 4-листни / такъв сорт са/ в саксия.Сега ги отглеждам , за да дарявам късмет/ символично/ на приятели.

# 15
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Веднъж като ученичка намерих четирилистна детелина. Тези 5-листните сигурно са се появили след Чернобил. 

# 16
  • Мнения: 2 631
Намирала съм много пъти четирилистни и май веднъж петлистна...  Thinking
Спомням си, че единият път беше в къща - музей в Клисура и като викнах, че съм намерила 4-листна детелина, а другите не можеха, и ме обвиниха, че съм и скъсала едното листенце, за да станат 4-ри  Joy ooooh!  Mr. Green

# 17
  • Мнения: 27 524
Но аз знам, че щастието идва, ако случайно я видиш.

Случайно, неслучайно, все се налага да се наведеш, да се загледаш, да потърсиш. Тя няма да те чукне сама по челото  Laughing
Аз знам за 5-листните, че трябва в деня, когато ги намериш, да я сложиш под възглавницата си и каквото сънуваш - да го запомниш - показателно и вярно било...
За мутирането - има си сорт 4-листни, на моя съученичка в ранните класове баба й гледаше в саксии на балкона такива ... и всичките бяха 4-листни... ама това не е щастие  Confused

# 18
  • Мнения: 1 273
Никога не съм намирала, атолкова много съм търсила.... Sad

# 19
  • Мнения: 258
А пък аз съм виждал мноооого софета да ровят в люцерната,

Знам,че има разлика,но така и не ми стана ясно каква е.Баба и дядо имаха люцерна.И повечето"детелинки" бяха с много листенца.Ще задоволиш ли любопитството ми,Wolf?

Детелината и люцерната са от едно семейство (Бобови), но има известни разлики в листата (които обикновено са триделни) и в цветовете. При детелините, след прецъфтяване на цветовете, венчетата остават свързани с плодовете, докато при различните видове люцерна венчетата опадват.

Не знам дали го обясних добре.

Иначе съм намирала само 3 и 4-листни.

# 20
  • Мнения: 3 521
Намирам много често. Няма да zабравя преди 2 години намерих 5 четирилистни и 2 петлистни докато се раzхождахме. Беше 6ти Май, същата вечер zабременях със Симона и сега съм убедена, че тя ми е най_големият късмет Peace.

# 21
  • в Низината
  • Мнения: 705
Мисля, че съм намирала само веднъж 4-листна детелина, но майка ми е голяма късметлийка - намирала е много пъти, последният път в нашия парк две. Там сме с детето всеки ден, а нищо не съм намерила. Tired

# 22
  • Стара Загора
  • Мнения: 184
А пък аз съм виждал мноооого софета да ровят в люцерната,

Знам,че има разлика,но така и не ми стана ясно каква е.Баба и дядо имаха люцерна.И повечето"детелинки" бяха с много листенца.Ще задоволиш ли любопитството ми,Wolf?

Детелината и люцерната са от едно семейство (Бобови), но има известни разлики в листата (които обикновено са триделни) и в цветовете. При детелините, след прецъфтяване на цветовете, венчетата остават свързани с плодовете, докато при различните видове люцерна венчетата опадват.

Не знам дали го обясних добре.

Иначе съм намирала само 3 и 4-листни.
Чудесно го обясни.  bouquet

# 23
  • Мнения: 3 268
Тези детелини,за които аз говорех не са отглеждани специално да са 4 листни.Това е една голяма поляна с ного детелини и треви.Просто тези с повече листа са често срещани.

# 24
  • Мнения: 27 524
майка ми е голяма късметлийка - намирала е много пъти, последният път в нашия парк две.

Така ли е и в живота й? Аз не мога да си кривя душата и смятам, че имам късмет, дали има значение с намирането на т.нар. късметлийски неща?  Thinking
Аз например при всяка разхода пеша си намирам поне една монета, винаги!

А, люцерната е друго, тя расте на високи стъбла с различни листа и клонки от листенца, има голяма разлика с детелинките  Simple Smile

# 25
  • Мнения: 877
Намерих си преди няколко дни две 4-листни. Освен това сънувах, че имам ново палто (принципно палта не нося), което значи супер късмет и всичко най...и ми се случиха едни от най-гадните случки от години насам не са ми се случвали такива гадости.....нещоооо не им вярвам аз на тези дететелини.

# 26
  • Мнения: 2 353
  Често ми се случва да намеря четирилистна. Веднъж намерих петлистна, точно докато един приятел ми се смееше с глас и дълбоко подиграваше. На всичкото отгоре след пет минути намерих подкова.
  Не мисля, че има някаква обвързаност с късмета, винаги виждам задника на рейса.

# 27
  • Мнения: 457
Една близка редовно си намира 4-листни детелини. И много е раздала. Ама тази жена все болна или недоволна от живота. И обратно, познавам хора, които никога не са си намирали 4-листни или 5-листни детелини и пр., а са големи късметлии в живота и са много щастливи. Това с детелините май не е вярно. Ама всеки си вярва в каквото му е удобно Peace

# 28
  • Мнения: 990
Никога не съм намирала четерилистна детелина...нещо ми бяга късмета ...  Tired

# 29
  • Мнения: 2 759
                  Намерих четирилистна преди Чернобил. И досега смятам, че тогава е бил най-щастливия период в живота ми. Сега вече има навсякъде, но ги избягвам. Радвам се на намерени монети. Може би защото парите не мутират. Засега.
                  П.П. Да се похваля: тази сутрин пак намерих паричка.

# 30
  • Мнения: 2 353
  И аз намирам парички, но вече не ги взимам. И те не ми влияят срещу задника на автобуса. Накрая ще си намеря автобус и ще се приключи работата.

# 31
  • Мнения: 2 759
                      Ще ме извинявате, ама пък хващането на автобус, тролей, трамвай и маршрутка не е въпрос на късмет. Просто излизай по-рано. Или прибирай стотинките, и си купи колело.

# 32
  • Мнения: 2 353
  Може и да си купя танк, знам ли.

# 33
  • Bapнa
  • Мнения: 762
И аз никога не съм намирала

# 34
  • Мнения: 3 740
Моите родители работеха в научен институт, там и живеехме. Та до една от чешмите, на която миеха съдовете от химикалите (и съответно изливаха водата в тревата - пълна липса на екологично мислене), растяха 4-5-6-7-8-листни детелини. Масово. Оттогава не вярвам в символизма на четирилистната детелина.

# 35
  • Мнения: 3 098
Намирала съм и 4етирилистни и петлистни детелини(тези само в Стрел4а,където в 10 клас бях на по4ивка).Дъщеря ми тъкмо беше проходила и я бях завела в един парк да си ходи по полянката.Откъсна и ми донесе огромна 4 листна детелина.Пазя й я. Heart Eyes

# 36
  • Мнения: 1 312
Не съм намирала все още Rolling Eyes
Ама вчера една чайка ме окъка Wink

Блонди,това ти ли си на снимката?
Щото на теб прилича и много,ама много хубава... Flutter

# 37
  • Мнения: 46 510
Не си спомням да съм търсила, но съседка на баба ми имаше цяла саксия, бях вси взела една като дете, да се хваля пред другите  Mr. Green

# 38
  • Мнения: 920
Аз пък имам дупка между зъбите - предните. Все ми казват, че е на пари. Трънки - кьорав лев не мога да спастря.

# 39
  • Мнения: 15 619
Винаги когато търся, намирам.
Винаги!
И то не по една!
Има ги навсякъде, стига да ги искаш!

# 40
  • Мнения: 2 229
Не съм намирала, ама не съм и търсила. Grinning

Имам една приятелка, която всеки път като излезе и намира кламери. Shocked (някаква глупост, че като намериш кламер, те очаква нова любов) Ама винаги като излезем ги намира ей така на улицата. Confused А аз никога не ги виждам...и се чудя кой така си губи точно пък кламерите по улицата, много странно...
Въпросната ми приятелка има около 50 "намерени" кламера у тях вече. Crazy (а определено не си сменя мъжете толкоз често Grinning )

# 41
  • Мнения: 15 619
....
Въпросната ми приятелка има около 50 "намерени" кламера у тях вече. Crazy (а определено не си сменя мъжете толкоз често Grinning )
Та там е истината!
Не е поискала, не го е направила...50 пъти.
Всеки си избира, кламер ли да е, детелинка ли, мъже ли, пари ли, и т.н..... Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт