Относно суеверията

  • 8 627
  • 59
  •   1
Отговори
# 15
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 983
Хи хи хи Simple Smile
Мили мами, нещата, които споменавате не са истинските суеверия, това са някакви детски шегички, които, останали неизкоренени, постепенно се превръщат в навик  Wink. Но това е по-скоро майтап, вие самите не си ги приемате насериозно. И аз от време на време, когато кажем с някого едновременно една и къща дума, казвам "щастие" или "теб да бият"(това второто е от времето на баща ми и винаги ми е било смешно).

Аз очаквах по-скоро да чуя гледната точка на хора, които наистина вярват в тези неща...например, че не трябва да се казва довиждане на гостите, че бебето се къпе със/в сол, които викат "пу-пу" като гледат бебето... Защото за да си позволиш да нарежеш гръбчето на собственото си малко нежно бебе е необходим много сила вяра и сила! Това като го четох в темата за суеверията се разплаках  Cry

Може би не съм избрала подходящата форма на заглавието си, но искам да бъда откровена. Ако бях формулирала заглавието си като "Колко сол във водата?", "Колко често ви урочасват?", "Миете ли очите на бебето?" и т.н. - щеше да имам по-голям успех.

Благодаря на всички за отговорите и хубав уикенд!   bouquet

# 16
  • Мнения: 1 426
Един петък, направо се бях захласнала от работа, спрях и си казах: мили боже, направи нещо, че една седмица да не трябва да ходя на работа!
След половин час ми се обадиха от детската градина да ми кажат, че детето ми е с много висока температура. Отидох да го взема, оказа се скарлатина, сложиха ни 10 дена под карантина - и точно цялата следваща седмица не ходих на работа.
Оттогава много внимавам какво си пожелавам и абсолютно си забраних да казвам, че искам нещо да стане "на всяка цена".

# 17
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 983
Ами тя скарлатината така и така си е била там, дали е свързана с желанието ти да не ходиш на работа, или просто чувството за вина те мъчи?

# 18
  • Мнения: 1 426
Скарлатината сигурно си е била вече там... Ама мене ме потресе толкова директната външна връзка: помолих за седмица отпуска -  и след половин час молбата ми беше изпълнена! Знам, че е случайност, но пък съм и чувала хората да казват: внимавай какво си пожелаваш, да не вземе да ти се случи...
(Обяснявам с какво и защо съм суеверна, не ме мъчи нищо...)

# 19
  • София
  • Мнения: 5 744

Аз очаквах по-скоро да чуя гледната точка на хора, ..които викат "пу-пу" като гледат бебето...

Има ли такива, които не го правят?  Rolling Eyes Не знам каква е целта, но всички около мен плюят Joy Когато и аз се радвам на някое чуждо бебе, казвам "Пу-пу", а ако пропусна - майката го добавя. А баща ми разказа за една случка с минаващо покрай него бебе, окъпано с истинска плюнка от радваща му се непозната баба  Sick

# 20
  • Мнения: 319
Цитат
внимавай какво си пожелаваш, да не вземе да ти се случи...
това го пише в Библията. Човек, когато силно пожелае нещо, то се сбъдва. Изпитвала съм го на собствения си гръб и от тогава много внимавам какво си пожелавам, защото си мислех, че е за мое добро, а в момента го чувствам като проклятие...
По темата: смятам, че във всяко суеверие има и някакво значение, просто човек трябва да се напъне, за да го открие. Примерно да не се простират дрехите нощно време - свекървата ме светна, че тогава всички летящи (а и не само) твари се чудят къде да се приютят за през нощта и може да решат това да е в дрехите. От мен си ще прибавя, че въздухът е по - мръсен нощно време, а нали целта на занятието е дрехите да са чисти. За шахтите се прави вероятно, за да се накара човек да бъде по - внимателен като минава отгоре им, защото може да не са поставени както трябва, а ако го обясниш това на едно дете познайте колко ще ви чуе пък и да се съобрази, но като знае, че трябва да се заключва или да прескача шахтата всичко е ОК. и т.н. и т.н.
Ако Ви интересува по-конкретно някое суеверие, защо може да е измислено мога да се напъна да го разясня.
Иначе аз не вярвам в суеверия и единственото до сега, което не мога да си обясня е за черната  котка.  newsm78   

# 21
  • София - Младост 1А
  • Мнения: 2 384
Аз не съм от суеверните, но... винаги внимавам какво си пожелавам и какво казвам че не ми се случва... не кълна и не пожелавам лошо на другите. Нямам притеснение от даване на пари в понеделник, но пък черната котка винаги ме е притеснявала. По принцип не обичам хич котките, а черната ми носи усещане на лошо нещо.
Ще ви разкажа за едно суеверие което ми натресоха ей така случайно... Отиваме с един колега на среща и аз прескачам една от тези вериги, които се поставят за да не паркират коли. Колегата ми ме попита "нали не си бременна"... аз отговорих отрицателно и го попитах защо. Той ми обясни, че бременна жена не бива да прескача верига или въже, за да не се увие пъпната връв на бебето. Естествено сметнах това за голяма дивотия и не обърнах никакво внимание. Минаха години. Като забременнях веднъж понечих да прескоча една верига и си спомних случката. Първата ми мисъл беше изобщо да не се съобразя. Втората обаче... майната му на мен дали ще ми тръгне на какък... ама ако нещо се случи с бебето... и без това имахме сериозни проблеми в началото на бременността... и заобиколих. Много странно ми беше. Сега отново си прескачам каквото и да е. И не се съобразявам. Ама на детето му бях вързала червен конец.

И още една случка да ви разкажа - за даването на пари в понеделник. Баща ми е доста суеверен. Никога не дава пари в понеделник. Трябва първо да вземе. Това правило важи и за 1 януари. Той винаги сурувака майка ми първо, за да вземе някой лев. Така годината ще е добра. Преди години, когато бяха промените, той имаше фирмичка и живеехме добре. Не сме били богати, но не сме се лишавали. Ходили сме на море и на ски, имали сме пари за сметки и храна. Една година нещо се случи и баща ми беше дал пари на 1 януари. Цялата година бяхме много зле. Фирмата му почти фалира. Лишавахме се от доста неща и потънахме в заеми... е смятайте че от тогава, освен ако не е на живот и смърт... пари в понеделник и на 1 януари не дава. Най вероятно тази лоша година не е свързана със суеверията, но действителността беше друга и сега нищо не е в състояние да го разубеди.

Между другото шефа ми не плаща заплати в понеделник...

Аааа забравих да кажа че чукам на дърво като се говори за нещо лошо...  в тази връцка "да чукам на дърво всички да сме живи и здрави"

# 22
  • Мнения: 3 456

По темата: смятам, че във всяко суеверие има и някакво значение, просто човек трябва да се напъне, за да го открие. Примерно да не се простират дрехите нощно време - свекървата ме светна, че тогава всички летящи (а и не само) твари се чудят къде да се приютят за през нощта и може да решат това да е в дрехите. От мен си ще прибавя, че въздухът е по - мръсен нощно време, а нали целта на занятието е дрехите да са чисти.   
За гадинките- добре, но защо пък нощно време да е по-мръсен въздухът? newsm78
По-малко автомобили  се движат, разни заводи и предприятия не работят...- би трябвало даже да е по-чист...

Последна редакция: сб, 09 юни 2007, 15:59 от lorka barborka

# 23
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 203
И съм суеверна, и не съм. Повече не съм  Laughing
Черната котка не ми пречи особено. На петък 13-ти ми върви като на бясно куче тоягите.
Суеверията, свързани с отглеждането на детето, ги избягвам. Много от "ритуалите" също.
Май най ми става криво, когато тръгна някъде и ми се наложи да се връщам до нас  Crazy

# 24
  • Мнения: 2 438
За пръв път чувам, че не се дават пари в понеделник. До оня ден плащах детска градина, при нас винаги се плащаше първата седмица на месеца от понеделник до четвъртък, а аз винаги плащах в първия ден, т.е в понеделник. Следователно това за мене е суеверие, защото няма логично обяснение за връзката причина/следствие между събитията.
Това за връщането също не го разбирам и си мисля, че е измислено от мързел - ако си забравил нещо и те мързи да се върнеш се успокояваш, че не трябва да се връщаш.
За 13 дата не коментирам, на мене ми донесе най-голямото щастие, защото се роди първото ми дете на тази дата.
Суеверията за бебето са си чиста измишльотина.

# 25
  • София
  • Мнения: 3 392
Суеверна съм за някои неща, да. За други- не.

# 26
  • Бургас
  • Мнения: 10 817
Когато ми се случи да прескоча шахта,да се върна и т.н. се сещам за тези неща,но са ми по-скоро като детски спомен.

# 27
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 983
Краси_Васи, аз също търся рационални обяснения, но понякога сякаш няма такива.

Защо се осоляват бебетата?
Защо им се режат гръбчетата, за да изтече "мръсната кръв"?
Защо се плюе или се казва пу-пу? ... да те наакат кокошките  Laughing
Да не се подстригваш, докато си бременна, за да не му отрежеш пишката?
Да не казваш "чао", за да не ти спре кърмата?
 

Последна редакция: сб, 09 юни 2007, 20:37 от Noemy

# 28
  • София
  • Мнения: 1 877
Малко офф, ама много ме шокира - ?Сериозно ли някой реже гръбчето на бебето #Crazy? Мале настръхнах... И защо го правят това?!?!?!?

А аз когато бях тийнейджър бях супер суеверна, но вярвах в някакви мои си неща - в сми. "ако не направя еди какво си, ще ми се случи еди що си..." И в един момент по цял ден се измъчвах с правене на еди що си... Та така докато не ми писна и си казах, че това са глупости и спрях да ги правя... В момента единственото, което подсъзнателно правя е да не си оставям чантата на земята.

В началото и аз си мислех, че във всяко суеверие може да се намери логика, но уви... Ако ви кажа какви безумици съм чувала. Пр. - до 40 дни детето не се оставя само в стая, ако случайно се наложи, то тогава в/у него се слага метлата, за да го пази #Crazy Shocked #Crazy. Или традиция в Македония (сигурно и в някои краища в България) - когато булката за първи път прекрачи прага на новия дом и се подава малко дете (за да е плодовита) и тя трябва да го разплаче (като го щипе или както й хрумне), за да проплаче рожбата й, когато се роди #Crazy. Такива безумици колкото щеш...

# 29
  • Мнения: 3 500
Ми не знам, това са някакви "традицийки", на някои от които много се забавлявам. Laughing

Общи условия

Активация на акаунт