ТЕЛК, Обжалване на ТЕЛК

  • 204 908
  • 820
  •   1
Отговори
Какво мога да получа със еднин тЕЛК издаден от лекарска комисия

# 1
  • Мнения: 75
Здравейте, синът ми е хиперактивен с дефицит на вниманието. Моля някой ако знае да ми пише мога ли да мина ТЕЛК и ако да какви са процедурите.Предварително Ви благодаря.

# 2
  • Мнения: 3 504
suny68 , какви изследвания си му правила? Трябва да имаш мнения от проведени прегледи при психолог, невролог, логопед, да имаш епикриза с поставена диагноза.

Аз например имах документи от изследвания от психолог, невролог и Епикриза от Александровска болница.
Подготвих си документите и за ТЕЛК - ходих на ЛКК комисия, която изготви протокол за ТЕЛК и със всичко това подадох молба. Казаха ми да представя всички документи от изследвания на детето.

Само да попитам - защо държиш да имаш ТЕЛК? Към какво си се насочила да го използваш?

# 3
  • Мнения: 75
Rossoneri, бих искала да спрат да го тормозят в училище. По точно класната му. До миналата година дори не подозирах, че имаме проблем. Просто смятах, че е по-палав. Посещавал е ясла и две детски градини, но никой не ми е обърнал внимание, че  е по-различен. Когато тръгна в първи клас ме атакуваха от училище с какви ли не обвинения. Не може и не иска да пише, закача и дразни децата, разхожда се.... и каквото се сещаш. Класната в прав текст ме заплаши, че в първи клас не може да повтаря, но във втори със сигурност ще го остави. Викнаха ме и при заместник директорката, защото госпожата /класната/ искала документ, че Алекс е физически и психически здрав. До този момент не бях и чувала за хиперактивност, камоли да мисла, че моето дете е такова. Тръгнах по лекари. Няма да описвам цялата одисея. Сега една година по-късно имам вече диагноза от невролог, потвърдена от психолог и психиатър. Минах и през ресурсния център и би трябвало да ни отпуснат учител. Аз обаче искам да се застраховам със всякакви документи за да избегна неприятности, които биха се отразили негативно върху детето. И без това ми е трудно да му обяснявам, защо трябва да ходи на училище и ако госпожата пак се заяде с него съвсем ще го измъча. Може да звуча наивно, но сега тръгвам по този път и все още не съм напълно наясно какво ми трябва и какво не ми трябва.

# 4
  • Мнения: 3 504
suny68 , съжалявам за перипетиите. Дано детенце да е само хиперактивно, да няма проблеми от типа - изоставане в развитието, защото тогава ще е по-трудно.

Мисълта ми е, че ако е само хиперактивно, просто детенце си е по-палаво, по-живо дете. Това не означава, че трябва да те заплашва, че ще го остави.
 А и ресурсния не е по всяко време с него и другото е, че ресурсните не са долюбвани от учителите...

# 5
  • Мнения: 5 679
Здравейте. Подала съм молба за явяване на ТЕЛК на 18.12.2007г. Оттам ми казаха да чакам писмо за дата и час кога да отида с детето пред комисията. До този момент писмо не съм получила. Има ли някакъв срок, за получаване на писмото? newsm78
Става въпрос за явяване във Велико Търново. Молбата се изпраща във Ловеч, комисията е оттам и се разпределя по градовете /надявам се ми схванахте мисълта/  Embarassed

# 6
  • Мнения: 3 504
За срок не уточняват, аз вчера пък я подадох ТУК СЪЩО ПИШЕМ ЗА ТОВА Разгледай и прочети също. Явно врътката при теб е голяма и ще отнеме време, някъде става бързо, другаде нее.

# 7
  • Мнения: 28
Незнам дали тук трябваше да пусна питанката си, но ако някой може да ми отговори ще съм благодарна.
ТЕЛК-а на детето ми изтече този месец, но при новото явяване ни смъкнаха процента и сега обжалваме.Знам, че докато излезе новото решение ще ни спрат всички добавки , които получаваме. Като излезе новото ни решение мога да получа със задна дата добавката по чл.43, за тези месеци през които сме чакали решението. Но дали може да се получат със задна дата и детските и добавките от соц.интеграция? В закона за интеграция на хората с увреждания намерих следното: чл.42.ал.12- Вземанията на лицата за месечни добавки за соц. интеграция се погасяват в срок три месеца считано от края на месеца , за който се отнасят.  Някой може ли да ми разтълкува това какво значи Embarassed, защото честно казано не го схващам.Дали това , че може да се получат три месеца назад или...
Благодаря предварително.

# 8
  • Мнения: 524
Не съм много сигурна, но трябва да ти кажа, че на нас ни изплатиха 3 години назад, мисля, че ще можеш да си ги получиш от самото начало, но трябва да пишеш в молбата, че искаш да ти ги изплатят със задна дата (ако не го пишеш, няма да ти ги изплатят). Обаче рано си отишла в социалните, ходи се 14 дни след издаването на ТЕЛК-а.

# 9
  • Мнения: 524
Виза Хела пише, че е издаден 2007 г, така че са минали две седмици.
 
Извинявам се, не съм видяла годината, в такъв случай нямам представа.

# 10
  • Мнения: 34
Здравейте! На 1 юли изтича срока на решението на ТЕЛК на дъщеря ми. И тъй като ни е за първи път, бих искала да попитам, каква е процедурата за второто явяване пред комисията. Трябва ли да чакам някакво писмо, че ни изтича или направо трябва да отидем и да си подадем молбата, както при първото ни явяване?

# 11
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Здравейте! На 1 юли изтича срока на решението на ТЕЛК на дъщеря ми. И тъй като ни е за първи път, бих искала да попитам, каква е процедурата за второто явяване пред комисията. Трябва ли да чакам някакво писмо, че ни изтича или направо трябва да отидем и да си подадем молбата, както при първото ни явяване?


Редът е те да ви пратят писмо, нооо отивате за справка за по-сигурно, да ви къжат къде е писмото и да го потърсите.

# 12
  • Мнения: 34
Благодаря, Дороти! Предполагам, докато е по-раничко трябва да отида да ги притесня, за да не се получи прекъсване?!

# 13
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Благодаря, Дороти! Предполагам, докато е по-раничко трябва да отида да ги притесня, за да не се получи прекъсване?!

Определено - със стария ТЕЛК правите справка, от къде трябва да се изпрати писмото и на място си го търсите. Ние този път направо отидохме там от където трябва да се изпраща писмото

# 14
  • Мнения: 17
Здравейте, отдавна не съм се вкл., но сега имам голям проблем моля ви  помогнете ми.
Изтича ни решението от телк на 01,09,2008 г. и трябва да минем за преосвидеталстване,
но за съжаление ходим по мъките, от телк ивнф - я ни връщат при личен лекар и лкк, а личната
казва че не трябва да се мине ЛКК, ОТ ТЕЛК МИ КАЗВАТ ЧЕ ПО НЯКАКВА НАРЕДБА ТРЯБВА НА НОВО ВСИЧКИ ЛЕКАРИ ДА минем И ЛКК.
Моля Ви, ако някой знае как и с какви документи  и къде трябва да минем за да си подадем документи за насрочване на дата за преосвидеталстване от ТЕЛК, моляви пишете ми.
Благодаря Ви.

Общи условия

Активация на акаунт