Говорят ли 2-ве годишните в първо лице единствено число.?

  • 2 284
  • 51
  •   1
Отговори
  • Мнения: 78
Малко преди да навърши 2г. Йоана започва да казва
Аз искам
Аз отивам и т.н.
Бях чела някъде че децата не се възприемат толкова рано като отделна личност, казват си "ти", "татко ти"."майка ти". Нормално ли е толкова рано да се изразява от 1л. ед.ч. Споделете опита си. Благодаря Simple Smile

# 1
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Да, нормално е. Успокой се, не е вундеркинд  Laughing

# 2
  • Мнения: 78
хехехехе

# 3
  • Мнения: 1 426
Общо взето да, а и момичетата почват малко по-рано от момчетата.
Забелязала съм, поне в моето обкръжение беше така, че деца, гледани без помощта на баби, по-рано започнаха да го правят.

# 4
  • 42.016399,23.101179
  • Мнения: 259
Там някъде малко преди 2г. започна да казва АЗ вместо  ВИКИ. "МАЙКА МИ" не съм ячула да казва, както и "МАЙКА ТИ", просто казва "МОЯТА МАЙКА", "МОЯ ТАТКО".  Laughing
Нямам навика да я сравнявам с другите деца на нейната възраст, всяко  дете си се развива индивидуално и не съм се замисляла че може да ми е ненрмално детето щом е изразява от 1л. ед.ч. . Joy

# 5
  • Благоевград
  • Мнения: 142

Едва от около месец използва първо личе ед.число.
За мен е нормално да говори така и на 2 год.възраст, ако детето е започноло да говори преди тази възраст.

Моята малка принцеска започна да говори активно около 2 годинки. Та затова сега ми се струва нормално да вкл. в изразите си местоименията и да прави сложни изречения.
  bouquet

# 6
  • Мнения: 705
Да, нормално е и при нас стана някъде около 2 г.

Но от скоро (2 г. и 3 м.) Кирчо започна да си говори в женски род. "Аз съм гола", "Аз сама...", ... И започнах да го поправям. Понякога казва вярното, но често се прави на ударен  Laughing

# 7
  • Мнения: 5 468
Гери откакто проговори си говори с АЗ. Никога не е казвала: "На Гери й се пие водичка" (например), а "Аз искам водичка".

# 8
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 530
Момичетата започват рано. Синът ми отскоро го употребява, и то рядко, обикновено се поправяме. Времената ги бърка тотално Rolling Eyes

# 9
  • София
  • Мнения: 7 097
Четох някъде из книгите за детска психология /и ми се наби в главата/, че колкото едно дете се чувства по-сигурно и обичано, толкова по-рано започва да употребява "аз"...

# 10
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Лелееееееееееееееее ooooh!Моето дете е на 2г.9м., все още не говори, а вие за какви неща се кахърите Simple Smile

# 11
  • Мнения: 4 668
Не знам обаче защо след като се "кахъри" за такива неща , на авторката и е много чудно , че 2 годишно дете може да занесе една чиния от масата до мивката и излезе , че тези на които децата го правят сме лъжкини  Rolling Eyes
Да, нормално е. Успокой се, не е вундеркинд  Laughing
Ти пък сега  Crossing Arms Как така да не е вундеркинд !

# 12
  • Варна
  • Мнения: 10 781
Вики като иска да каже нещо за мен на баща си, казва "майка ти", не "майка ми"  Laughing

# 13
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Макси все още казва "баба ти", "ти" вместо "аз" и т.н.
От детска (и не само) психология нищо не разбирам.
А и желание нямам....

# 14
  • София
  • Мнения: 2 298
Нашата девойка не само, че си казва "аз", но и има много засилено чувство за собственост, на почти всичко по-крупно, казва, че е нейно "моята кола" (имам предвид леката ни кола) "моята къща" и т.н.  За "по-дребните" неща се вреждаме и ние с баща й като собственици - "на мама тиона", "на татко тиона" (т.е. телефона) ...Не знам в това отношение при вас как е ...

# 15
  • Мнения: 2 978
Симона никога не се е назовавала по име..

От известно време обаче, умира от кеф да не казва баба, тати или дядо, ами да ги назовава по имена. Като гледам и баща ми се радва....даже си викат наборе ooooh! Laughing

# 16
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 
Там някъде малко преди 2г. започна да казва АЗ вместо  ВИКИ. "МАЙКА МИ" не съм ячула да казва, както и "МАЙКА ТИ", просто казва "МОЯТА МАЙКА", "МОЯ ТАТКО".  Laughing
Нямам навика да я сравнявам с другите деца на нейната възраст, всяко  дете си се развива индивидуално и не съм се замисляла че може да ми е ненрмално детето щом е изразява от 1л. ед.ч. . Joy

   Peace И при нас е така.

# 17
  • Мнения: 1 364
Малко след 2 годишна възраст Алекс започна да използва Аз. Преди това викаше "На Али  пие вода", вместо Аз използваше Ти.

# 18
  • Мнения: 1 172
Лелееееееееееееееее ooooh!Моето дете е на 2г.9м., все още не говори, а вие за какви неща се кахърите Simple Smile
На 2г 7 мес, същата работа. Говори с кратки изречения - 2-3 думи, никога не казва "аз", назовава се по име и говори в 3 число.  Дори не знам дали може да произнесе тази думичка "аз" (не съм го чула да я изговаря, а не може да повтори всичко чуто). За сметка на това използва думи като пералня, DVD, лаптоп, произнесени по негов специфичен начин.

# 19
  • София
  • Мнения: 847
Гери откакто проговори си говори с АЗ. Никога не е казвала: "На Гери й се пие водичка" (например), а "Аз искам водичка".

При Стела беше същото - даже чак в последствие се замислих, че "трябваше" първо да се назовава в трето лице...

Но пък минахме през етапа "татко ти" и "майка ти", даже при нас беше "мама ти"  Crazy

# 20
  • Мнения: 4 621
Яна говори и  в първо лице ед.число и в трето Hug. Когато иоска нещо казва Аз искам, или Дай ми и т.н. , но същевременно използва и изрази като "Яна счупи това" ,или "Яна има" това...

# 21
  • Мнения: 2 467
От самото начало така се назовава АШ  Grinning Не говори все още. Когато я питам на кого е играчката, отговора е МОНЕ (мое). Но МОНЕто е от скоро, а АШ е от половин година някъде.

# 22
  • Мнения: 6 315
Синът ми до около 2г. и нещо говореше за себе си в трето лице и ми беше много смешно "Йоан това, Йоан - онова".

# 23
  • Мнения: 999
Лелееееееееееееееее ooooh!Моето дете е на 2г.9м., все още не говори, а вие за какви неща се кахърите Simple Smile
Моята Мими е на 2 и също не приказва. Знае много думи но не прави изречения, най често си иска нещо като ми ъъъъъъъъъъ_ка.

# 24
  • Мнения: 219
Лелееееееееееееееее ooooh!Моето дете е на 2г.9м., все още не говори, а вие за какви неща се кахърите Simple Smile

спокойно ще си проговори,моя проговори на 3 години и кусур и то имаше много голям напредък като тръгна на градина.

# 25
  • Мнения: 78
абе пипинка да не ти носи шоколади Блонди от Белгия, че толкова я защитаваш? Кой сега е злобен Mr. Green Joy hahaha

# 26
  • Мнения: 4 668
абе пипинка да не ти носи шоколади Блонди от Белгия, че толкова я защитаваш? Кой сега е злобен Mr. Green Joy hahaha
Да , носи ми ! По цял ден седим с нея , плюскаме шоколади и обмисляме как да се заяждаме във форума  Wink Това ни е смисълът на живота , ако разбираш ...
Ето тук е момента да ти кажа , че допускаш много правописни грешки  hahaha

Написах това , за да ти покажа , че можеше сега и ние да започнем да поставяме думите ти под съмнение , да ти се подиграваме и да те наричаме лъжкиня , защото детето ти прави еди какво си ...
Така че , хайде по живо , по здраво ... newsm57

# 27
  • Мнения: 341
Ехеее, синът ми е на 3 г. и 3 м. и въпреки че говори прекрасно, философ е направо, си говори още на "ти" - "да ти каже мама" вместо "кажи ми, мамо", "ти да направиш..." вместо "аз да направя...". Пренася 1:1 това, което му казваме ние по същия начин. Разни деца...

# 28
  • Мнения: 78
м-м-м страхотен белгийски шоколад Whistling

# 29
  • Мнения: 967
АЗ беше една от първите думи на Дими. Той проговори малко преди 2 год. и още първите думи, които изричаше бяха "аз искам" аз не мога" ...но той е много силен индивидуалист, така че не ме учуди че премина направо на първо лице

# 30
  • Мнения: 78
Според мен ако детето започне да прави нещо необичайно за неговата възраст, това е повод за притеснение /понякога/. Например за мен не е нормално детенце на 2.5г. да казва "бабо не искам при другите деца много съм тъжна"- това сподели една баба наскоро в градинката. Не съм се интересувала конкретно за проговарянето веднага от 1л. ед.ч., но ми се струва рано, което може да е знак който детето ми дава за това как се чувства.
пипинка без коментар

# 31
  • Мнения: 1 181
на 2г и 5м е моя, казва "аз искам...", аз отивам...", "аз ще взема...", "аз съм Папи...". На въпроси отговаря, примерно - Кой чука? - той казва "аз". Но не казва "майка ми, баща ми, баба ми" и т.н. Просто не ги употребява така думите, казва мама, тати без местоимението "ми" или "ти". 

# 32
  • Мнения: 625
Синът ми говори изключително правилно и се изразява правилно,но това си е до дете,а и има значение как му се говори на детето.Ако вместо "Ела да обядваш" му се каже "Хайде,Гошко да обядва" е нормално да започне да се изразява по същия начин.

# 33
  • Мнения: 2 237
А Калина говори в трето лице,ед .ч . "Калинче иска вода,Калинче е болна..." или пък "Това е на вайка ти,това е на татко ти...."   Thinking

# 34
  • София
  • Мнения: 10 825
Дани понякога казва "Аз искам", понякога "Дани иска". Когато както му дойде

# 35
  • Мнения: 27 524
Хм, да не се опитваш случайно да похвалиш умното си дете? Останах с впечатлението, че това тук не се толерира  Rolling Eyes

# 36
  • Мнения: 459
Моето е на 1г9м, но все още говори във 2л ед.ч. Нямаш, имаш, искаш и т.н и мисля, че е напълно нормално на две годинки да говори в 1л.ед.ч дори и по- рано.

# 37
  • Мнения: 1 793
Значи до какъв извод пак стигнахме - всяко дете си е различно. Ами моят син е на 3 г. и 2м. и все още казва: "Алекс иска вода" вместо "Искам вода". И какво от това? Нито съм се притеснила, нито нищо. А детето си ми е съвсем нормално. Определено се дразня на постинги от рода "ама до еди каква си възраст трябва да прави това и това. Ама как? Той не го ли прави още?" или пък "ама на тая възраст е абсурд да прави това и това. Измисляш си" / това последното по повод на една друга тема/.

# 38
  • Мнения: 3 146
Синът ми винаги е говорил в 1л ед. ч-ло, но тази тема ми звучи повече като фукане...

# 39
  • Мнения: 78
Според мен ако детето започне да прави нещо необичайно за неговата възраст, това е повод за притеснение /понякога/. Например за мен не е нормално детенце на 2.5г. да казва "бабо не искам при другите деца много съм тъжна"- това сподели една баба наскоро в градинката. Не съм се интересувала конкретно за проговарянето веднага от 1л. ед.ч., но ми се струва рано, което може да е знак който детето ми дава за това как се чувства.
затова искам вашето мнение/как е при вашите деца/, моля четете внимателно ако държите да споделите опита, си с цел да се избегнат глупавите ситуации.Но ако държите да изпаднете в такава моля...................

# 40
  • Мнения: 500
Говорят!И в трето лице,ед.число говорят и всякак си говорят!Ми те са деца и сега се учат!Дъщеря ми до скоро ме питаше:къде е баща ти?-имайки в предвид собствения си баща.Но на мен не ми пречи,даже ми е забавно!Няма да остане ненаучена,а сега и е простено!

# 41
  • Мнения: 27 524
моля четете внимателно ако държите да споделите опита, си с цел да се избегнат глупавите ситуации.Но ако държите да изпаднете в такава моля...................

Както винаги - груба и заядлива  Crazy
Препинателните знаци е хубаво да се ползват  Wink

# 42
  • Мнения: 1 427
Да, Йоана говори.Но продължава също и в трето лице.

# 43
  • София/Велико Търново
  • Мнения: 733
Отскоро започна да употребява думите "аз" и "ние". Доста сполучливо членува и глаголите в първо лице. Аз го отдавам на това че отскоро посещава детска градина. Grinning

# 44
  • Мнения: 1 446
Синът ми винаги е говорил в 1л ед. ч-ло, но тази тема ми звучи повече като фукане...
Определено

# 45
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Мойто говори в първо лице, на английски!
По системата на Хелен Дорон.  Laughing

# 46
  • Мнения: 78
след като е нормално защо да се хваля? Или просто умирате да се заяждате?
Blondie ти последно нали беше притеснена или както дойде? О о о я яя яя get a life

# 47
  • Мнения: 2 032
Gyendalin, "нормалното" обхваща сравнително голям диапазон поведение.

Например: Ели е на 1г 11м, и още се нарича в трето лице; а понякога и във второ- вместо аз, казва "ти". Въобще, бърка се още, но за мен това е нормално (тя, например, в сравнение със сестра си (4г), говори много повече и знае повече думи на тази възраст, защото реших нея да не я излагам толкова рано на 2-ри език).

Биляна, това е сигурно от шока на чуждия език, сега ще си навакса, не се притеснявай.

# 48
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Говори най-вече в трето лице, рядко във второ - май само, когато казва "падаш" (падам), не казва "аз", а "Ради", "кака Ради" Laughing, "детето". Напоследък обаче употребява "дай на мен", "ела с мен". За нейните вещи казва "мойто", чуждите са "на мама", "на тати"...

# 49
  • Мнения: 3 116
Говорят да Simple Smile

Мая започна да усвоява "аз" от две седмици насам. В момента е много модерен израза "Аз не искам"  Mr. Green Иначе и в трето лице говори, голямо объркване пада  Crazy

# 50
  • Мнения: 391
Племенницата ми говори. Не се безпокой.
Детето ти  е съобразило по-бързо ,че  това е правилната форма.

# 51
  • Мнения: 2 556
Кари е на годинка и 9 месеца. Говори и по двата начина. Понякога казва: "Кари може", друг път: "Аз мога". Не й придирям много - много, има време да се научи.

Общи условия

Активация на акаунт