Вярно ли е, че кърмените бебета по-малко боледуват?

  • 11 599
  • 162
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 163
Така казват,НО ние сме на 6 месеца,а вече 2 пъти лежахме в болница с бронхиолит - кърмим се и до сега!

# 16
  • Мнения: 215
Ние и до ден днешен се кърмим и то сериозно , но това не ни спаси от 5 пъти пиене на антибиотик зимата . Просто всеки месец беше болен . Но затова пък болестите ги изкарваше много леко , изключително бързо се възстановяваше , дори когато имаше бронхиолит веднъж .
И все пак мисля , че кърмата е безценна ! Малкият и той го мисли  Wink

# 17
  • Мнения: 498
Според ме  - да. Но не в смисъл, че боледуват по-рядко, а по-скоро че изкарват значително по-леко болестите.
Съгласна съм с мнението на Пух. Нещата трябва да се разглеждат комплексно!
Peace

# 18
  • Мнения: 2 807
Кърменето е необходимо, но не достатъчно условие за добро здраве. Изключително важно е закаляването (още от първия ден), дългите разходки на чист (или поне свеж) въздух, пълноценно хранене, избягването на контакти с болни хора... . Факторите действат комплексно и кърменето е много важна част от тях. Но не е единствената. Затова не може да се даде еднозначен отговор- за мен анкетата е непълна.
Кърмя вече повече от две години, това са наблюденията ми върху моето и близките деца.

Моето мнение съвпада с това  Grinning

# 19
# 20
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
Кърменето е необходимо, но не достатъчно условие за добро здраве. Изключително важно е закаляването (още от първия ден), дългите разходки на чист (или поне свеж) въздух, пълноценно хранене, избягването на контакти с болни хора... . Факторите действат комплексно и кърменето е много важна част от тях. Но не е единствената. Затова не може да се даде еднозначен отговор- за мен анкетата е непълна.
Кърмя вече повече от две години, това са наблюденията ми върху моето и близките деца.


Всичко е индивидуално!
По - горните условия съм и прилагала и на двете!
Но баткото боледува повече от малката. За сега за всички бацили донесени у дома откакто детенце е родено то е прихващали само два пъти вирус, но е боледувала по - леко!

# 21
  • Мнения: 3 205
Не гласувах, защото според мен здравето на децата зависи от много фактори. Така поставен, въпросът не е коректен. Давам пример: детето ми боледува за първи път сериозно преди няколко дни, около 2 седмици след като спрях да го кърмя. Вижда се колко е голям. Само че той е първо дете, не ходи на ясли, общува с малко деца. Просто няма откъде да се зарази, че да боледува. От моите наблюдения съдя, че вторите деца, които имат братче / сестриче на ясла или детска градина, боледуват доста повече (даже и да са кърмени), защото просто по-голямото дете ги заразява. Единствено смятам, че кърменето е предпоставка за по-леко изкарване на болестта, защото майчините антитела подпомагат организма.

# 22
  • Мнения: 214
Здравей ние сме вече почти на 6месеца и от как я кърмя до сега нито веднъж не ми е боледувало детенце,а и казват че анти телата от майката чрез кърмата преминават в детето..аз лично мога да кажа че е вярно защото аз хванах грип през грипната епидемия а тя дори и не кихна а не съм спирала да я кърмя

# 23
  • София
  • Мнения: 372
Гласувах с НЕ,защото  големия си син го кърмих 8 месеца ,но това не попречи да се разболява всяка зима по няколко пъти.Сега бебето ми ,което е изключително кърмено се разболя от варицела,а уж кърмата пазела.

# 24
Гласувах с ДА. Статистически погледнато, хората (включвам деца и възрастни), които са кърмени, имат по-малък шанс да боледуват, в сравнение с хора които не са били кърмени. Ето някои статистики:

Бебета , които са хранени с кърма за не по-малко от 6 месеца , в сравнение с бебета ,които са хранени с AM, страдат 3 пъти по-малко от ушни инфекции, 5 пъти по-малко от възпъления на отделителните пътища, 7 пъти по-малко от алергии. Бебета ,които са кърмени имат по-малко случаи на диария И запек. Бебета ,които са кърмени година и повече, имат 50% по-малък шанс да развият диабет.
Мога да продължавам още с тези статистики, но за съжаление статията ,от която ги цитирам, е на английски и нямам време да я превеждам в момента.

Друга статия която намерих наскоро показва броя на детска смъртност при кърмени и некърмени деца. Резултатите са меко казано стряскаши и са в полза на кърмачета. Статията е на английски за съжаление но ето все пак link-а за тези които се интересуват.

http://www.naturalfamilyonline.com/articles/312-formula-report.htm

Вярно е че доброто здраве се дължи на много фактори но за мен майчиното мляко е най важният елемент в създаването на здрава имунна система и за постигането на това добро здраве.

# 25
  • Мнения: 9 050
Гласувах с не. Аз не съм кърмила. Да чукна на дърво, малкия до сега не е боледувал, а аз и баща му изкарахме грипа тази зима.
Освен това, аз самата съм второ дете и не съм кърмена. Сестра ми, която е първо дете е кърмена и беше много по-болнава от мен.
Няма точно установена зависимост между кърменето и имунитета. Всичко е в сферата на предположенията. Ако се направи изследване и се установи, че кърмени деца боледуват по-малко от некърмени, веднага се заключва, че това се дължи на кърмата. Но няма доказателства, че точно кърмата е причината. Просто това е първото и безкрайно просто обяснение. Но то може и да е погрешно.

# 26
  • Мнения: 4 242
...Няма точно установена зависимост между кърменето и имунитета. Всичко е в сферата на предположенията...

Ааа не е така  Naughty
Доказано отдавна е че кърмата съдържа бели кръвни телца, имуноглобулини и всичко необходимо за да поддържа незрялата имунна система на бебето/детето.
Освен това, лепвайки някой вирус, детето чрез контакта с гърдата заразява майката, която със своята имунна с-ма изработва точно нужните антитела и ги предава пак чрез кърмата- няма такова лекарство и толкова точно изследване нали  Wink
От където и да го погледнем кърмените деца боледуват по малко, а когато се случи изкарват леко болестта и оздравяват далеч по бързо.
За тези които са отговорили с НЕ- от къде знаете, че ако не кърмехте нещата нямаше да са много по зле?

# 27
Както е посочено по-горе, здравословното състояние се обуславя от много фактори, но по мои лични наблюдения, кърменето помага. Кърмя 1г и 11 месеца. Детето ми е боледувало 4 пъти много леко.Зимата с баща му карахме грип по 1 седмица. Той го изкара буквално за 24 часа. Последно хвана разстройство. Мъчи се два дни, защото го мъчих с твърда храна. В момента, в който мина само на кърма се оправи за по-малко от ден. От друга страна няма ден, вкойто да не сме били на вън, а и гледам по принцип да не го навличам и изнежвам.
Естествено всички деца са различни, но според мен има значение дали детето е кърмено до година или повече. Сега тепърва ни предстои изпитанието детска ясла и много се моля да ми е вярна теорията и детенцето да не боледува много Praynig.

# 28
  • Мнения: 1 559

Гласувах "да", въпреки че въпросът не е зададен коректно. Счита се, че едно дете би боледувало по-малко и би прекарвало по-леко болестите, ако е кърмене, отколкото ако не е. Но както и момичетата преди мен казват, кърменето не е единственото, което допринася за доброто здраве на децата ни. То е важен фактор и е началото на здравословния начин на живот на децата ни, но здравословният начин на живот не се изчерпва само с него.

Няма точно установена зависимост между кърменето и имунитета. Всичко е в сферата на предположенията.

Има, има. Има научни доказателства, а не хипотези.
Напълно подкрепям постинга на Мери (мила, тази вечер ми е паднало все след теб да пиша и все потвърждавайки думите ти Simple Smile) Ето и една от най-адекватните и допадащи ми сентенции за кърменето (от подписа на Хедра - сентенциите, които в последствие ми стават любими, често се намират там Heart Eyes) - "В медицината рядко се среща панацея - но млечната жлеза е такава". И това не е просто художествено сравнение. Фактът, че майчиният организъм създава антитела срещу конкретните патогенни микроорганизми, които се срещат в бебешкия, и ги предава на бебето, сам по себе си говори за това.

Ето едно четиво от библиотеката: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=21245

# 29
  • София
  • Мнения: 1 423
Кърменето е необходимо, но не достатъчно условие за добро здраве. Изключително важно е закаляването (още от първия ден), дългите разходки на чист (или поне свеж) въздух, пълноценно хранене, избягването на контакти с болни хора... . Факторите действат комплексно и кърменето е много важна част от тях. Но не е единствената. Затова не може да се даде еднозначен отговор- за мен анкетата е непълна.
Кърмя вече повече от две години, това са наблюденията ми върху моето и близките деца.

Абсолютно съм съгласна с мнението на Пух. Кърменето е един от факторите за доброто здраве (може би най-важния), но не по-малко важни са правилното хранене, каляването, чистия въздух и др. А и наследствения фактор оказва влияние.
Моя син е кърмен 8 месеца и досега не е боледувал. Не е изключително кърмен. В отчетната ни темичка обаче, няколко от изключително кърмените деца боледуват - вируси, настинки, хреми, алергии, дерматити. Не знам защо така се получава, явно всичко е строго индивидуално.  Peace

Последна редакция: нд, 17 юни 2007, 08:59 от Flores

Общи условия

Активация на акаунт