Заекване при 2 годишно детенце

  • 8 056
  • 49
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 539
Ами както вече казахме, просто и е период. Бъди спокойно, сигурно ще премине. Peace

# 31
  • Мнения: 81
Точно на същата възраст и моята щерка започна да заеква. Продължи около 1 година на периоди от по 2-3 седмици. Бях се побъркала. Просто мисълта им тече по-бързо, а нямат достатъчен набор думи. При нас го отключваше стресче/ дори и минимално/. Като сменяхме обстановката и й минаваше. Не споменавайте пред детето за проблема. Не го поправяйте, като говори. Песничките много помагат. Не товарете детето с мн. информация. А по съвет на мой близък психиатър, който имаше същия проблем с внучето - лейте му куршум.

# 32
  • Мнения: 1 698
Благодаря на всички Ви за помощта   bouquet  bouquet  bouquet. Ще се вслушам в съветите Ви, много са ценни за мен.
Желая Ви най-вече здраве Heart Eyes

# 33
  • Мнения: 164
Сестра ми е логопед и ето какво каза: "при всички случаи е хубаво да се направи консултация със специалист логопед, макар че в тази възраст вероятността това да е временно е голяма. Много е важно да не се правят забележки на детето!!! Близките трябва да се държат така, сякаш нищо не се е случило с речта на детето, за да не се травмира от собствената си реч. И по този начин речта му още повече да се влоши"

# 34
  • Мнения: 1 698
Дари за сега се оправи напълно. Няма и следа от заекването. Но ме предупредиха, че може пак да се повтори. Надявам се обаче да са периоди и да ги преодолеем заедно. Praynig

# 35
  • Мнения: 164
Стискам палци това да си остане в миналото. В тази възраст може да е нормален преход в говорното развитие на детето  Hug

# 36
  • Мнения: 3
Моето дете е на 2годинки и половина и от една седмица сьщо започна да заеква.Много сме притеснени вкьщи и сьщо незнам какво да правя.Аз мисля че е временно,защото вече говори много и иска да обяснява.Мисли бьрзо ,но и коства да го изкаже неможе да си намери точните думи.А като характер е много припряна, все бьрза и явно с говореното с тази припряност и се случва това да заеква.Аз просто и казвам  - Спри маме, помисли си какво искаш да ми кажеш и ми го кажи,че като бьрзаш нищо неразбирам.И горе долу картината се избистря.

# 37
  • Мнения: 1 698
Паулина, силно се надявам и при вас да е временно явление. Дари беше така две седмици и се оправи постепенно, като със всеки ден заекваше по-малко и по-малко. Нищо не съм й давала, за малко сменихме обстановката, но тя вече беше започнала да се оправя. Пиши, и дано има подобрение. Сигурна съм в това Hug

# 38
  • Мнения: 1 698
На моето детенце преди 20дни й откриха диабет. Имала го е от поне 3 месеца, това показва гликираният хемоглобин. Все повече започвам да си мисля, че причината за заекването е отключила и диабета. Така и не разбрахме какво е било, но стреса явно е бил голям.

Исках да напиша това, въпреки, че никой не може да каже 100% какво е отключило диабета, за да ви предупредя да следите дечицата и при нещо нередно, да изследвате кръвната захар.

# 39
  • Мнения: 539
mimies, наистина ли детенцето е изживяло някакъв голям стрес? Какво е станало! по принцип и аз знам че силен стрес може да отключи диабет. Ама все пак толкова малко детенце да изживее такъв стрес, и то без да забележите.... Как е сега детенцето?

# 40
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Опасенията са основателни. На логопеда ще са му нужни месеци, а психолога ако установи че проблема е психо/емоционален, ще предпише някой по-мек транквилант, а е известно те как действат...

Aleksander, ти си лекар не заблуждавай момичето. Психолозите не могат да изписват транквиланти. Това може да направи психиатъра. Най-вероятно си объркал специалността.

Иначе по темата. Аз, когато имах този проблем със сина ми процедирах така:
Логопед, психолог. Резултатите са на лице. Освен това детското заекване в тази възраст много често се дължи на това, че детето иска бързо да каже нещо, но още не е свикнало. Това заекване отминава много бързо с подходящата намеса на логопед.
Аз не бих завела детето си на хомеопад, бих го завела на специалист, който за 40-50 лв. които ще ти вземе хомеопата, ще проведе 5 урока и най-вероятно ще видиш промяната.

# 41
  • Мнения: 1 698
mimies, наистина ли детенцето е изживяло някакъв голям стрес? Какво е станало! по принцип и аз знам че силен стрес може да отключи диабет. Ама все пак толкова малко детенце да изживее такъв стрес, и то без да забележите.... Как е сега детенцето?
И ние не си го обясняваме, но за малките дечица и много малки случки могат да са стресиращи. Тя през това време не е била само с мен, а и с баба си. Тя също нищо не е забелязала, но заекването беше факт. Две седмици беше така, отидохме даже малко на гости за да забрави по-бързо и тя наистина спря да заеква.
Знам че Диабета, както много други заболявания започват да се развиват от стрес. И една безобидна настинка го отключи преди почти месец.  Cry Не спирам да мисля можеше ли да го избегнем, чувствам се адски виновна за това, което се случва с детенцето ми, и не мога да го превъзмогна. Моля се на Господ да я излекува, че само Той може. Cry

# 42
  • Мнения: 539
Може пък и да не е стрес, може от нещо друго да е. Има много добра докторка по детския диабет в педиатрията -София  доц. Константинова, ако това може да помогне.

# 43
  • Мнения: 1 698
Тя е нашата ендокриноложка. Наистина е добра.

Може всичко да е, но като се върна назад, това е единственото различно, странно и необяснимо, което ни се е случвало. Както и да е, диабета вече е факт. Нищо не е могло да го предотврати.

# 44
  • София
  • Мнения: 280
mimes вие как разбрахте, че  детето е с диабет? При рутинни изследвания или вие искахте да направят такива?

Общи условия

Активация на акаунт