Преглеждайте децата за кърлежи!

  • 9 108
  • 74
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 334
Моля, препоръчайте репелент за деца под 2 г. Аутан джуниър е за над 2 г., вчера в аптеката много ми похвалиха Ханзапласт и го купих, но имам подозрения, че и той е за над 2 г.

Zanzarin


И аз това купих. Малко доста понамирисва, но май това е целта, да гони гадинките. На него пише °подходящ за кърмачета и малки деца°.

# 31
  • Мнения: 1 984
Zuzina,
Лаймска треска е борелиоzа на латински.
За останалите се информирай дали можеШ някьде да ги "лепнеШ".
в българия. имаме по 18 случая на марсилска треска само в ст. загора за месец! ку треска - 6 случая за миналата година, има кърлежов енцефалит, рядко, кримска хеморагична треска - с 75% смъртност при нас ! - 3 случая.
в моите инф. болести пише че се инокулира често и кл. тетани. но, може да се поспори. тук съм съгласен.
какво е анестезист? анестезиолог?

# 32
  • Мнения: 4 150
Да,анестеzиолог.Каzах го така zа Бискара.Тя ме е раzбрала,zаЩото е в Германия.
Дай малко инфо zа теzи случаи в БГ...интересно...
Марсилската треска минава от само себе си.Но се полzват АБ (Тетрациклин например).
Конго наистина има висока смьртност,но ми е чудно как в БГ са раzвили такива симптоми...Дай инфо...И от кьрлежи ли са случаите или от животни и тн?
Ти педиатьр ли си?

# 33
  • Мнения: 1 984
Да,анестеzиолог.Каzах го така zа Бискара.Тя ме е раzбрала,zаЩото е в Германия.
Дай малко инфо zа теzи случаи в БГ...интересно...
Марсилската треска минава от само себе си.Но се полzват АБ (Тетрациклин например).
Конго наистина има висока смьртност,но ми е чудно как в БГ са раzвили такива симптоми...Дай инфо...И от кьрлежи ли са случаите или от животни и тн?
Ти педиатьр ли си?
не. слава богу. не съм педиатър.  #2gunfire
марсилската треска не минава от самосебеси . ако не вярваш мога да те запозная с прекарали я. и с близки на починали от нея. имам 2 такива роднини от село.
случаите са 100% ви. всички са задължително трансмисивни. хм, в бг има доста развита вет. медицина.

# 34
  • Мнения: 4 150
ЗаЩо Слава Богу?

100% ли е установено ,че е марсилска треска?Че като zнам методите на докаzване,може и малария да е било...и не само..
И zаЩо са починали?От какво по точно на треската?
Моите сьболеzнования Peace
Това zа ветер.медицина не го раzбрах..

# 35
  • Мнения: 1 984
за вет. медицина пример - http://www.bgvet.org/science/publications/medfever.php
най - добрия бг саит за марс треска. да диагнозата е сигурна. обидата ще я преглътна.
още от 2005 г. http://standartnews.com/archive/2005/09/02/theday/s4545_13.htm
от нац център - http://www.nchi.government.bg/OperaInf
в последния саит прави ли ти впечатление колко са зооантропонозите? клонят към нула. проблема са заразните болести предавани от човек на човек.

Последна редакция: чт, 14 юни 2007, 23:33 от tonev

# 36
  • Мнения: 4 150
Мерси zа инфото.
Чета,че марсилската треска zавьрШва благоприятно с няколко летални случая.И не се споменава какви са точно.МОже да са имали мулти zаболявания и това допьлнително да ги е довьрШило.А не обратното.

От втория линк чета това
От София се чакат резултатите от изследванията, които да потвърдят най-вероятната причина за смъртта на тримата - марсилска треска.
Чакат се реzултатите,пьк ве4е се пиШе,че е  марсилска треска.
Трябват подробности около смьртта на теzи хора.Такива сенzационни новини не вярвам лесно.Искам да видя цялата анамнеzа и тн...zа да си направя zаклйу4ения.

И zа какво пьк се обиждаШ лично? НиЩо лоШо не сьм си помислил...

# 37
  • Мнения: 1 984
бе човек те целите жълти, с хеморагии от дет се сетиш, кви доп заболявания.... то мелена , то хеморагични гастрити, заминали черен дроб, далак.... реагират на лечение ако е навреме... има ухапвания от кърлеж, гледаи например юни - юли миналата година в статистиката - 80 - 90 случая за страната... всеки за да се обяви пред СЗО е потвърден, разбирам да беше скрит - на тва сме царе, ама обявен...

# 38
  • Мнения: 4 150
Цитат
те целите жълти, с хеморагии от дет се сетиш, кви доп заболявания.... то мелена , то хеморагични гастрити, заминали черен дроб, далак....

Това хич не ми прилича на марсилска треска,ама хайде...

Тук колко ухапвания от кьрлежи има...хиляди.Случаите на енzефалит са 2,един с ремисия 100%,другият в момента е на рехабилитация и с добра прогноzа.Борелиоzа има често,но и тя е с несигурни методи zа диагностика,така,че пак са льжливи числата.
Не са сметнати теzи "жертви",които не виждат кьрлежа и който пада сам след ден,два и не оставя ниЩо,освен една точица.
както zа БГ,така и zа целия свят. Peace

# 39
  • Мнения: 19 295
пак се почнаха тия безсмислени спорове кой повече знае,вместо да дадете обективна информация,пък било тя и различна в Австрия и  България,как се процедира като се намери кърлеж.в една друга тема една бременна мама беше писала това

Ще си позволя да дам съвет, тъй като имам горчив опит- Когато ви ухапе кърлеж
-отидете лекар да го извади (по възможност хирург)
-запазете кърлежа и го дайте за изследване в ХЕИ (това ще ви спести много ужасното чакане да разберете заразил ли ви е с лаймска болест например или не)
-изпиването само на една единствена доза антибиотик от групата на пеницилин - Амоксицилин (тези стават за деца и бременни) е достатъчно да парира болестта ако я има.
-мястото да се следи за червен обрив, който нараства и е като кръг около мястото на ухапването - това се появява за съжаление след 10 ден и само при около 30 процента от заразените с лаймска болест.

Кърлежите при децата полазват нагоре към косата където трудно биват откривани. Установяването дали кърлежът ви е инфектирал става по 3 начина
- с изследване на самият кърлеж, но ако сте го запазили (това е най-бързо)
-чрез наблюдение на ухапаното място - ако се зачерви между 10 и 30 ден, но не при всички хора се проявява
-с кръвен тест - но най-рано 6 седмици след ухапването, тъй като се изследват антитела, а те по-рано не могат да бъдат произведени от организма дори и да сте заразени. През това време болестта се разпростира
- чрез биопсия от мястото на ухапването, но в България това не се прави, тъй като е скъпо

Моят опит не е на медицинско лице а на човек който нищо не е знаел за кърлежите, но за нещастие ме ухапа в 13г.с от бременността ми и доста се образовах по въпроса тъй като се притеснявах за бебето. Макар кърлежа да ме зарази с лаймска болест, запазих бебето и сега се радвам на много сладко бебче. Ако знаех горните стъпки и особено за антибиотика., щях да си спестя след това пиенето на 21 дена от върпросният Амоксицилин.
За моя най-голяма изненада лаймската болест произлиза от сърните (затова и кърлежите от вида ixodys, които пренасят лаймска болест се наричат  deer ticks), а кърлежите я пренасят. Също така кърлежите имат няколко стадия - ларва, нимфа и възрастен кърлеж, а не че като се наядат стават от много малки големи. Мен ме ухапа нимфа - беше нещо като трънче и с лупа видях че има и крака. Извадих го сама с мазнина, той се скъса, съответно от скъсването ме е инфектирал, и не се сетих да го запазя за изследване. От тук почна кошмарът - заразил ли ме е или не, да правя ли аборт или не....Не можех да чакам 6 седмици за резултати от кръвните изследвания (правех си всяка седмица и те излизаха отрицателни), но мястото се зачерви...направиха ми биопсия (не в БГ) и се потвърди лаймската болест. Беше месец на ходене по мъките. В резултат пих 3 седмици Амоксицилин.  Другото интересно е че както не може човек бързо да разбере дали се е заразил не може да разбере дали се е и излекувал. Дълго време след лечението кръвните тестове дават положителен резултат, тъй като антителата си стоят...Затова трябва да се изследват IgM и  Ig N - едното е за нова зараза а другото за стара най поросто казано.
Май много се отнесох, простете за дългия постинг. Мога още много дълго да пиша по въпроса.

# 40
  • Sofia
  • Мнения: 6 235
Искам и аз да попитам, въпроса ми е глупав, но за мен е от особена важност, защото имаме двор.  Ако не намеря забит кърлеж, но все пак детето има по какво се познава? Има ли някакви симптоми и какви са последствията на късното намиране?

# 41
  • Мнения: 4 150
Ще се повторя тогава
Цитат
Процедурата е елементарна.Вади се кьрлежа и толкова.
Може да деzинфицирате мястото след това,ако много сте човьркали.
Ако остане "главата"/хоботчето,то пада само след няколко часа.Не е нужно да се "оперирате" с игла или друг инструмент zа да го иzкарвате насила.
Ако раничката кьрви,нека се остави да кьрви,даже да се стисне да прокьрви...така се прочиства от само себе си.
При сьмнения се правят крьвни иzследвания и се следи zа симптоми.
АБ лечение помага при борелиоzа в 99,9% от случаите до пьлна ремисия.

# 42
  • Мнения: 19 295
Горгона Медуза, ако не видиш кърлежа в началото,той се напива с кръв и сам излиза или втория вариант е мястото да се подуе.

# 43
  • Мнения: 1 984
Горгона Медуза, ако не видиш кърлежа в началото,той се напива с кръв и сам излиза или втория вариант е мястото да се подуе.
ако обаче започне 1 лаймска болест, марсилска треска, или прост кърлежов дерматит и не сте го видели , може да започне неадекватно лечение. затова се писъединявам към апела на автора/авторката.

# 44
  • Мнения: 19 295
а вярно ли е,че много малки бебета не развивали лаймска болест?ако е така до каква възраст става въпрос?

Общи условия

Активация на акаунт