УЧИТЕЛИТЕ??

  • 29 232
  • 813
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 051
Мисля, че първото мнение почти изчерпи темата.
Могат да се добавят малко подробности за корупцията, но хайде  Peace

# 31
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Мисля, че труда на даскалите е много онеправдан. Когато следвах се отказах от изпитите за придобиване на педагогичска правоспособност. Сега не работя по специалността, но съм доволна. Иначе е хубава професия.

# 32
  • Мнения: 656
Както вече съм казвала, нямам желание да споря, нито да убеждавам някого- казах си мнението.
Харесвам хората, които мислят преди да говорят и си ценят труда. Не ми се четат комунистически лозунги, защото живота е 'малко' по-различен. Wink
Да, животът е различен, животът е такъв, какъвто си го направиш. И го виждаш в различни окраски в зависимост от очилата, с които го гледаш.
Ако ти не намираш време да се доосъвършенстваш, то аз го правя.
Бях като теб, бях като постоянно оплакващите и жалващите се учители. Който търси оправдание винаги ще намери. Ако за теб написаното от мен звучи като лозунг, за мен това е реалността, аз го правя.

# 33
  • Мнения: 1 494
Ами знаеш ли, в момента го гледам без очила- директно го виждам. И после- вадиш си генерални изводи за мен, без да имаш достатъчно информация. Това е много показателно за доста неща...Приключвам по темата, защото както и очаквах тъпчем на едно място. Може би това е и една от причините учителите да са там, където са сега...
Все пак - бъдете здрави!

# 34
  • Мнения: 656
Ами знаеш ли, в момента го гледам без очила- директно го виждам. И после- вадиш си генерални изводи за мен, без да имаш достатъчно информация. Това е много показателно за доста неща...Приключвам по темата, защото както и очаквах тъпчем на едно място. Може би това е и една от причините учителите да са там, където са сега...
Все пак - бъдете здрави!
...
Много хора имат нужда от очила за да видят нещата, може би затова ги виждаш размазано.  Или пропускаш част от тях.Wink
Вадя си изводи за теб по това, което си написала....

Тъпченето на едно място не ме притеснява толкова, колкото вървежът в обратна посока, защото училището в последните години точно това прави, с активното участие на учителите.
И не само училището - същото се случва и с висшето образование.
Като се замисля - дали затова са се навъдили толкова неграмотни учители? Опитвала ли си се да водиш разговор с учител, който е поправял вярно решена задача на детето ти? Аз опитах, и там важи приказката за ножа и хляба. Не е важно знанията на децата да са правилни, важно е да пасват на знанията на учителите...
Това се наложи да втълпя в главата на сина си още първи клас.

# 35
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 269
Аз пък все си мисля, че не ме огря щатното място в елитно училище в града, точно защото не съм като другите. И като подход към учениците, и като начин на преподаване, и като отношение към колегите, и като отношение изцяло към тази професия.
Обаче ми харесва да съм различна  Crossing Arms Споменах вече, че имам най- голямото признание, което може да получи един учител. И което мнозина от преподавателите с по 30 г. стаж никога няма да получат.
Даже и да не работя никога повече тази професия...

# 36
  • Мнения: 656
Аз пък все си мисля, че не ме огря щатното място в елитно училище в града, точно защото не съм като другите. И като подход към учениците, и като начин на преподаване, и като отношение към колегите, и като отношение изцяло към тази професия.
Обаче ми харесва да съм различна  Crossing Arms Споменах вече, че имам най- голямото признание, което може да получи един учител. И което мнозина от преподавателите с по 30 г. стаж никога няма да получат.
Даже и да не работя никога повече тази професия...
Пожелавам ти да запазиш духа си дълго време, учениците се нуждаят от това - не от човек с перфектен костюм и маникюр, оглеждащ "тълпата" с високомерие, а някой по дънки, облечен като тях, да налага авторитет чрез ума си и знанията си и печелещ ги с човещина.

# 37
  • София
  • Мнения: 1 074
На Кронки..., нещо виждам камъни в моята градина се опитваш да хвърляш?
Можеш да хвърлиш поглед на сайта за Китай в подписа ми, който сама направих за 4 месеца. В момента там има 450 статии. Всички, които са от китайски, английски и руски език са преведени от мен, част са написани от мен, а част са събрани из нет пространството.
Мисля че си засегната от някого персонално, доколкото ти чета из постингите. Струва ми се обаче странно отношението ти генерално срещу учителите, които уж били неграмотни, наконтени (!?!), неквалифицирани, тъпи, мижитурки и какво ли още не. Мери си приказките, говориш за огромен брой хора.

А ако си разбрала стачките и готовността за такива като мрънкане, абсолютно ти е погрешна представата. От миналите протести не сме постигнали абсолютно нищо и затова вече не желаем да бъдем лъгани. Последния път, с прословутите 6% увеличение от юни 2006 г., ни отнеха тринайстата заплата. Очевидно завинаги.

Прочети, ако ти е любопитно, биографията ми вдясно на главната страница и тогава ще си говорим. Смятам, че съм съвременен учител. Само да кажа, че моите колеги са с не по-малко квалификации от мен, а има и доста такива, които са мои примери в живота и се стремя да бъда достойна за честта да се наричам техен колега.

Последна редакция: вт, 19 юни 2007, 19:53 от Zanda Ksurik

# 38
  • дълбоко,дълбоко в прованса
  • Мнения: 190
Защо да са отнели на учителите 13-тата заплата?Нали допълнителните възнаграждения за 24-ти май, за първия учебен ден и за Коледа правят една цяла заплата?Аз не съм чувала например за професионалния празник на лекарите с министерско постановление да са им осигурени от държавния бюджет средства за допълнително възнаграждение.

Последна редакция: вт, 19 юни 2007, 20:16 от Sarina

# 39
  • София
  • Мнения: 1 074
Толкова ти се ще да са дали повече, че си написала 24 май два пъти Wink
Не, няма тринайсета заплата. Когато дадат бонус за 24 май или 15 септември, заплатата ти намалява с 1/3, защото минаваш в по-горна графа данъци и всъщност всичко връщаш на държавата. Въпросните бонуси са общо чисто към 200 лв. максимум. Ако това е заплата  newsm78
А, да, за дрехите. Не може учителка да ходи по дънки на училище. Дават ти пари за работно облекло веднъж в годината, което е прекрасно. Обаче трябва да е пола, блуза, обувки. Аз не нося поли, с нестандартни размери съм. От втора употреба не дават касови бележки, а и блузата задължително трябва да е 40 лв., полата и тя май толкова, не помня. Е, мен ми се свиди да дам толкова пари, като мога на шивач да си направя рокля за същите с все плата. Всъщност предпочитам да си купя платове за тези пари и сама да си ушия разни неща. Но не дават. Затова този специално бонус на мен не ми върши работа. Така че задълженията са ни в огромно количество, включително и за прилично облекло  Peace

# 40
  • Мнения: 1 008
Нямат конкурентна среда и това прави повечето пасивни,неинициативни.Да тръгнем оттам,че в университета,който не може да влезе друго-записва педагогика.Някои търпят развитие,други-не и тормозят и себе си и децата,защото човек без самочувствие е склонен да "мачка"останалите.

# 41
  • София
  • Мнения: 1 074
Как да нямат?
Съкратиха един куп учители и сега съкратените са конкурентна среда, защото са няколко за място по определени предмети.

"Да тръгнем оттам,че в университета,който не може да влезе друго-записва педагогика."

Отново приказки наизуст.
Онези, които са само с педагогика, са начални учители или занимаващи се с деца със специални нужди. На всички останали Педагогика и Психология им е СДК, т.е. следдипломна квалификация с 12 изпита, от тях - два държавни. И за нея са си платили. Първата година бях на половин щат, плащаха ми преди 6 години 70 лв., а аз си платих 350 лв. за честта да стана и педагог, т.е. парите за цялата година съм ги дала за собствената си квалификация. Кой изобщо може да си позволи да работи година без стотинка?
Не, това не е оплакване. Просто ви описвам истинското състояние на нещата. Ние, учителите, сме с висше и половина като минимум квалификация.

Последна редакция: вт, 19 юни 2007, 21:55 от Zanda Ksurik

# 42
  • Мнения: 516
В работата си се срещам с много учители и наблюденията ми са, че масово сред тях се шири безхаберие, непрофесионализъм и, за съжаление, изключителна неграмотност. Неприятно ми е да го кажа, но познавам учители по литература, които пишат с правописни грешки. Не знам, къде е причината за това- дали в ниските заплати или в лошия социален статус на професията, но смятам, че когато искаш повече пари, трябва да дадеш повече от себе си. Най- малкото да се самообразоваш. Що се отнася до моето дете, бих предпочела учителка от по- старото поколение.Говоря за начално образование. Не искам да се конфронтирам с младите специалисти, но това са ми наблюденията за гилдията. Разбира се, навсякъде има изключения. newsm10

И какво по-точно работиш  newsm78
Работя в библиотека. И познавам доста от младите учителки още от студентските им години. Обидно е, когато обръщат повече внимание на последния роман от Даниел Стийл, а нямат представа от специализираната литература. И да, Невада, самообразовам се. За мен това е належащо, защото често ми се налага да обяснявам на "педагожки" разликата между дидактика и методика.Както и на "икономистки" какво точно значи брандинг например. Съжалявам, ако звуча крайно, но това са моите наблюдения за гилдията.

Последна редакция: вт, 19 юни 2007, 22:41 от kremenata

# 43
  • Мнения: 696
Не мога да разбера защо говорите за учителите като цяло?! По същия начин може да се говори за лекари, полицаи, продавачи, банкери, библиотекари и т.н. Ясно е, че във всяка сфера има добре подготвени специалисти, които работят със сърце и такива, които не стават.
Учителите били еди какви си... Повечето от вас пишат на база преживяно. Нормално е. Но все критикуваме останалите или различните от нас. Типично българска черта. Има ли някой различно мнение от нас, той не става, ще се бием, стреляме и прочие.
Мнението ми за учителите е, че има както много добре подготвени сред тях, които могат да влязат под кожата на учениците, така и пълни непукисти, които отиват само да си "изпеят урока". Всичко обаче зависи от човека, и във всяка сфера има такива различни типове "специалисти"

# 44
  • Мнения: 516
Мога да се съглася с теб. Има и добри учители. Има и много добри учители. За съжаление, те са малцинство.  Мога само да се надявам, че догодина синът ми ще попадне при много добри учители.

Общи условия

Активация на акаунт