Въпрос към родителите на деца с две първи имена.

  • 3 021
  • 53
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 167
Винаги съм се чудила как хората наричат на галено едно дете, което е с две имена ( Анна-Мария, например).
Интересувам се от отговора на родители или близки на деца с 2 първи имена ( или дори 3)
Как ги наричате? Как ги разпознават хората? Детето как се чувства от двете си имена? Няма ли някакво раздвояване у него за това как всъщност се казва?

# 1
  • Мнения: 2 567
Имам приятелка кръстила и трите си деца с двойни имена. Обикновено им казва на умалителното първо име, но когато нещо са сгафили ги назовава и с двете им имена. Доста заплашително звучи  Simple Smile
Не знам как се чувстват децата и от това, че са с по две имена. Може би са свикнали и не им прави впечатление.

# 2
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 381
Синът ми е Стивън Честър - без тире между тях - така както в САЩ.
Обръщаме се към него само със Стивън и така го представяме на другите.

# 3
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
На моя позната детето се казва Петър-Александър В..... Г.......Те му викат Сашко и всички познати също така.

# 4
  • Мнения: 13 512
Дъщеря ми е Ив-Надин. Викаме и Нана. Така и казват и всичките и приятели. По едно време искаше да и казваме Ив, но много  бързо и мина.
Не  се чувства раздвоена, нали и викаме с трето име:-)
Тя много си харесва името.

# 5
  • някъде
  • Мнения: 4 955
Винаги съм се чудила как хората наричат на галено едно дете, което е с две имена ( Анна-Мария, например).
Интересувам се от отговора на родители или близки на деца с 2 първи имена ( или дори 3)
Как ги наричате? Как ги разпознават хората? Детето как се чувства от двете си имена? Няма ли някакво раздвояване у него за това как всъщност се казва?
Аз пък съм се чидила, защо избират две имена, като ще наричат детенцето само с едно? Rolling Eyes

# 6
  • Мнения: 13 512
Винаги съм се чудила как хората наричат на галено едно дете, което е с две имена ( Анна-Мария, например).
Интересувам се от отговора на родители или близки на деца с 2 първи имена ( или дори 3)
Как ги наричате? Как ги разпознават хората? Детето как се чувства от двете си имена? Няма ли някакво раздвояване у него за това как всъщност се казва?
Аз пък съм се чидила, защо избират две имена, като ще наричат детенцето само с едно? Rolling Eyes
За благозвучие Wink

# 7
  • Мнения: 1 100
Не знам как се чувстват. Аз съм с едно име. Аз лично харесвам практиката да се кръщават децата с по две имена. Така му се дава възможност на детето,  когато порастне да си хареса едното повече от другото и евентуално така да се представя. Голяма част от царете ни са били с две имена.
Много е удобно при смесен брак, според мен. Джесика-Ивана, например. В случая обаче това звучи смешно. Но да приемем, че се избере благозвучна комбинация.  Peace

# 8
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 203
Аз пък съм се чидила, защо избират две имена, като ще наричат детенцето само с едно? Rolling Eyes

Аз пък се чудя защо другите се чудят за нечии решения  Rolling Eyes

# 9
  • някъде
  • Мнения: 4 955
Аз пък съм се чидила, защо избират две имена, като ще наричат детенцето само с едно? Rolling Eyes

Аз пък се чудя защо другите се чудят за нечии решения  Rolling Eyes
Леле, само попитах... веднага има на кой да пречиш бре, да не посмее човек и да се зачуди! ooooh!

# 10
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 203
Аз също просто казах, що се връзваш?!

# 11
  • Мнения: 3 323
Варианти:
1. Родителя/те са католици
2. Не са решили кое им харесва повече
3. Трябва да угодят и на двете роди
4. Така им харесва
5. Модерно е
Имаме съседчета - майката е унгарка, децата са родени там. При тях, това е нещо почти задължително по традиция и религия. Назовават ги на първото име, но когато чуем и двете в комбинация с фамилията - значи някой яко е сгазил лука Joy.

# 12
  • Мнения: 5 255
Имам приятели, чиито деца са кръстени по този начин.
Например: Алек-Калин; Раян-Кристиян; Нели-Анджелина; Робърт-Антъни....
Обръщението към тях е на първото име.

# 13
  • Мнения: 1 877
На Анна-Мария и викат Ани и толкоз

# 14
  • Мнения: 656
Имам приятелка на която синът и се казва Юли-Георги. Всички му викат Гого

# 15
  • Мнения: 6 167
благодаря за отговорите.  Peace
темата наистина не е за/против две имена, а изборът на хората си е тяхна работа -
до скоро и аз мислех, че бих искала едно име, но от скоро си промених доста мнението в полза на две конкретни имена.
беше ми интересно как децата се чувстват с две имена.
свекър ми е с 2 имена и хората го познават и с едното и с другото.
мъжът ми също е с 2 имена, но никога не е използвал второто, то е по-скоро, за да се почете кръстника му.
аз пък мисля, че ако един човек има две имена трябва да намерим някакво галено между едното и другото, но явно на практика нещата не стоят така   Laughing

# 16
  • Мнения: 5 183
На мои познати детето е Мария-Елена. Винаги се обръщат към нея с цялото име, т.е двете имена.

# 17
  • Мнения: 5 255
Съвсем скоро зададох въпрос на приятелката, която кръсти сина си Алек-Калин как се обръщат към него  newsm78
Каза, че се обръщат към него с Алек.
Последва въпрос, а къде остава Калин  newsm78
Отговори ми, че когато порастне той сам ще избере с кое име да се представя.
Същото е и със съпругът и Робърт-Антъни.
Всички се обръщаме към него с Боб /от Робърт/.

# 18
  • Мнения: 240
Дъщеря ми се казва Мария-Магдалена . Обръщаме се към нея с цялото име или на галено Маги. Детето ми много си харесва името, няма никаква раздвоеност.Със съпруга ми избрахме това име ,защото много ни харесва и на двамата.Не е кръстена на никоя баба.Като цяло звучи добре и се връзва с бащиното и фамилното име,ние сме смесен брак.

# 19
  • Мнения: 27 524
Леля ми се казва Мария-Магдалена, но ползва само Магдалена официално, а за всички близки и познати е Беба  Grinning
Аз лично не харесвам двете имена, особено както в България има и презиме, и фамилия и става... последния да затвори вратата  Crazy А да кръстиш детето Петър-Александър или Иван-Георги...  Tired

# 20
  • Мнения: 907
( Анна-Мария, например).

Племеницата ми се казва така. В семейството я наричаме Маша. Синът ми е Александър навън, за мен е Сашко, за родата на мъжа Саша. Веднъж го заведохме на мероприятие и когато мъжът ми отишъл да го вземе, му казали, че няма Александър при тях  #Crazy. Оказа се че чичкото си изпробвал знанията по руски и го питал на руски как се казва. Синът ми отговорил естествено Саша, а за тяха Саша и Александър са 2 различни имена  Crazy. Сега засега не се е разтроил - свикнал е на всеки език да му казват по различен начин явно. Аз пък за това хич не съм се замисляла  Thinking.

С дъщерята Албена Изабела тепърва ще събирам опит  Rolling Eyes. Никога не съм си мислила, че ще си кръстя детето с 2 имена. Но мъжът ми се запъна за това което аз си исках, на мен си ми харесваше, той предложи 2ро - и ето ти 2 имена.

Последна редакция: нд, 17 юни 2007, 12:47 от MegiX

# 21
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
На мен пък ми е интересно, когато бащата е с две имен, че и ако реши и детето му да е с две, тогава много интересно име и презиме ще се получи. А на кое от двете имена ще се сложи -ов? newsm78

# 22
  • Мнения: 500
Имам познато семейство в което мъжа казваше-Не мога да разбера що трябва да се вика на галено и да се чудиш как да измислиш умалително име,ами кръсти го направо така и готово!

# 23
  • Мнения: 27 524
На мен пък ми е интересно, когато бащата е с две имен, че и ако реши и детето му да е с две, тогава много интересно име и презиме ще се получи. А на кое от двете имена ще се сложи -ов? newsm78

Вярно. Интересен въпрос.  Thinking Абе, като се дава име на детето трябва ДА СЕ МИСЛИ, спор няма  Grinning

# 24
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 381
Хм...  Thinking
Нашият татко не е българин и също има две имена. В БГ паспорта на малкия присъства като бащино само първото име на таткото. А в американският само двете имена на детето и фамилията.

# 25
  • София
  • Мнения: 4 866
Познавам Анна-Маргарита. Когато беше малка й казвахме Ами, сега е Ан-Мари. Чудя се обаче как се справя с надписването на тетрадките в училище и с попълването на разни формуляри.
И наистина, ако мъжът се казва Иван-Александър, как ще е бащиното име на детето му?  newsm78

# 26
  • Мнения: 1 426
На моя позната детето е Даря-Надежда - викат й Дарна.

# 27
  • Мнения: 268
Дъщеря ми се казва Александра-Виктория, казваме й Ави, така че съчетаваме и двете имена. Тя си приема имената съвсем нормално, защото така си е свикнала.

# 28
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Дъщерята на моя приятелка се казва Амели Анастасия, не живеят в България, баща-чужденец, казваме й само Амели!

# 29
  • Мнения: 6 167
На мен пък ми е интересно, когато бащата е с две имен, че и ако реши и детето му да е с две, тогава много интересно име и презиме ще се получи. А на кое от двете имена ще се сложи -ов? newsm78

сигурно е измислено.
може ли някой да се казва георги-иван алесандър-петров иванов. Laughing

# 30
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 381
Да.
Пипилота Виктуалия Транспаранта Ментолка Ефраимова Дългото Чорапче

Ето, че може  Wink

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
На моя позната детето е Мария-Антоанета. На галено й казват Мими Тони. На мен лично в началото ми звучеше като виц, но свикнах. Детето иначе няма никакви проблеми с името си. Не е раздвоено нито то, нито родителите му.

# 32
  • UK
  • Мнения: 1 334
Дъщеря ми е с три имена. Използваме само първото, а много често и други нямащи нищо общо с нейните  Grinning Не се обърква засега. в Бг акта за раждане е записана със същите имена както и в английският-нейните плюс фамилното и име.

# 33
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Знам за един Иван - Асен, на който викат Ивсен.

# 34
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Апропо, има вариант да дадеш второ и трето име на детето си, когато го кръщаваш в църква, иначе в акта за раждане да си е само с едно!

# 35
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Мария-Антоанета, казват й Мими и рядко цялото, т.е 2-те имена.
Ама-Мария, казват й всички Ани.

# 36
  • Мнения: 3 740
може ли някой да се казва георги-иван алесандър-петров иванов. Laughing

Обикновено ако името на бащата е трудно за добавяне на -ов, го оставят както си е. Така че в твоя случай би трябвало да е Георги-Иван Александър-Петър Иванов. Да се оправя, не мога да го мисля. Mr. Green

# 37
  • Мнения: 2 032
Лени, тука т.нар. средни имена (т.е. другите лични имена, освен първото) са, например, начин да добавиш име, което е свързано със семейството, към името на детето. Те не се "използват", в смисъл че никой  не се обръща към детето със "средните" му имена. Освен ако името не е с тире, като Ан-Мари, и т.н.

Сещам се за няколко познати, които като са "пораснали" са избрали да ги наричат със средното, а не "личното" име, така че някой може да изтъкне този "избор" като аргумент, макар и не много убедителен.

Просто е въпрос на традиция в някои страни (не само католическите) децата да имат и "средни" имена.

Средното име на едно ми дете е София; това е свързано в с много хора и в моето, и в на мъжа семейството. Средното име на другото ми дете е Кристина- и това е име е свързано с историята на семействата. Харесвам ги. А личните им имена на децата са си техни, не на баба/дядо/леля.чичо. Бащини имена, от друга страна, не са им лепнати, защото не е нужно (те са британски поданнички  Mr. Green и няма "изискване" да носят личното име на бащата като свое средно име.)

Та така. Обичай е. Харесва ми. Приела съм го.

# 38
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
може ли някой да се казва георги-иван алесандър-петров иванов. Laughing

Обикновено ако името на бащата е трудно за добавяне на -ов, го оставят както си е. Така че в твоя случай би трябвало да е Георги-Иван Александър-Петър Иванов. Да се оправя, не мога да го мисля. Mr. Green

Ай стига бе! То направо си стана:

Да.
Пипилота Виктуалия Транспаранта Ментолка Ефраимова Дългото Чорапче

Ето, че може  Wink
Е, не! Мнооого се обърках и май ми е смешно!  #Crazy

# 39
  • София
  • Мнения: 3 672
Детето на кумовете ми се казва Жоржия-Стефани/роди се на Стефанов ден,а те много искаха да я кръстят на дядото-Георги/
От много малка и викат всички -Жожи...

# 40
  • Мнения: 6 167
Апропо, има вариант да дадеш второ и трето име на детето си, когато го кръщаваш в църква, иначе в акта за раждане да си е само с едно!

това е случая на мъжа ми.
второто име е реверанс към кръстника.

# 41
  • Мнения: 921
Племенницата ми е с две имена без тире помежду им, а и презимето и е без окончание -ов накрая за по-благозвучно, така че си става направо с три детето, ама от малка си е свикнала, та не и пречи. Обикновено се обръщат към нея на първото, но като беше по-малка тя сама си казваше второто, като я питаха за името.

# 42
  • Мнения: 459
Моята дъщеря се казва Анна-Мария, викаме и на цяло име. Рядко се объщаме към нея само с Ани.

Винаги съм искала първото ми дете да е момиче и да се казва така, и кръстихме я на двете баби

# 43
  • Варна
  • Мнения: 10 787
Познавам едно момиченце Ана-Мария, майка й й вика Ан-Ми. Simple Smile

# 44
  • Мнения: 3 211
На моя позната детето е Мария-Антоанета. На галено й казват Мими Тони. На мен лично в началото ми звучеше като виц, но свикнах. Детето иначе няма никакви проблеми с името си. Не е раздвоено нито то, нито родителите му.
и аз имам такава позната, като малка й казваха Тони, но после в яслата лелите й измислиха Мими Тони
на мой съученик бяща му по комунистическо време се казваше Асен и съответн.той беше Асенов, но малко след демокрацията бащата си върна името Иван-Асен и моя съученик стана Н. Иван-Асен З.

# 45
  • Мнения: 1 866
Синът ми се казва Пиер-Павел. Викаме му галено Пипи или Пипу. Като порасне предполагам, че няма да иска да го наричам така пред гаджетата му и ще му викам Пиер-Павел (преди няколко дни гледах една френска комедия и там майката и сестрите на един 43-годишен ерген продължават да го наричат Пипу и беше много смешно). Иначе името е с тире, за да се казва цялото. Това е правилото в страната на мъжа ми. Ако е без тире се използва само едното име, най-често първото. Там рядко използват галени имена и него всички го наричат Пиер-Павел. В България хората му викат Пиер само, та и аз се заразих. А както писах в една друга тема, мъжът ми, който е чужденец, побългари името и го нарича Пиерчо.  Grinning На мен ми е много забавно, защото дори и други българи не му викат така, а точно той си сложи бг окончанието.

# 46
  • Мнения: 668
В ДГ на синът ми има момиченце с името Ирен-Мари, всички й викат Ирка, но майка й държи да й казват цялото име.
Познавам още момченце с името Иван-Теодор, галено му казват Ити.
На друго момченце пък с името Йоан-Мартен му казват Марти.

# 47
  • Мнения: 677
Винаги съм се чудила как хората наричат на галено едно дете, което е с две имена ( Анна-Мария, например).
Интересувам се от отговора на родители или близки на деца с 2 първи имена ( или дори 3)
Как ги наричате? Как ги разпознават хората? Детето как се чувства от двете си имена? Няма ли някакво раздвояване у него за това как всъщност се казва?
Аз пък съм се чидила, защо избират две имена, като ще наричат детенцето само с едно? Rolling Eyes

Ами щото има по две баби, двама дядовци и да няма сърдити  Simple Smile

# 48
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Апропо, има вариант да дадеш второ и трето име на детето си, когато го кръщаваш в църква, иначе в акта за раждане да си е само с едно!

това е случая на мъжа ми.
второто име е реверанс към кръстника.

Така е в Германия, например - при кръщенето кръщелникът взема като второ първо име малкото име на кръстника си.

# 49
  • Мнения: 677
На мен пък ми е интересно, когато бащата е с две имен, че и ако реши и детето му да е с две, тогава много интересно име и презиме ще се получи. А на кое от двете имена ще се сложи -ов? newsm78

Дъщеря ми е кръстена на свекървата ( старо българско име, което аз много харесвам защото не е често срещано и няма умалително - аз лично мразя умалителните имена). Дадохме й още едно име ( модерно), което ще може да изполва ако реши, че първото не й харесва.
Тъй като е с две имена баща й реши, че няма нужда да носи неговото име  (т.е тя няма презиме), а само фамилията. Наставка не сме сложили

# 50
  • Мнения: 46 488
... ( Анна-Мария, например) ...

Едно дете от нашата площадка се казва така, Ами й казват  Simple Smile

# 51
  • Мнения: 793
Аз имам приятели, на които дъщеря им се казва Ана- Мария, галено и казваме Мими  Peace

# 52
  • Мнения: 2 631
Детето на моя приятелка германка се казва НИКЛАС БЕН и му казват Ники.
Когато избираха име, ми обясни, че двойните имена сега в Германия били абсолютен хит и затова така решили, а БЕН означавало "син" на иврит, дано не греша, макар да не са евреи...
Нямам познати българи с двойни имена.

 Rolling Eyes

# 53
  • Мнения: 1 761
Мъжът ми има три първи (лични имена).Майка му е католичка и така е искала,когато се е родил.
Синът ми също има три лични имена.В бг-паспорта са написани и трите.
Второто лично име и на двамата е името на свекър ми.


Хенри Т....(фамилно име)-свекър ми.

Р....Хенри...М......Т....(фамилно име)-мъжа ми

С....Хенри....М....Т...(фамилно име)-сина ми

На свекър ми му казват Хари, на мъжа ми-умалително от първото лично име, а на сина ми цялото име,само мойта майка му вика галено, като слага окончание-чо.

Живеем в чужбина,имената на характерни за тази страна и никой не се чувства неудобно.

Общи условия

Активация на акаунт