За различното мислене при разпределяне на семейния бюджет

  • 6 455
  • 55
  •   1
Отговори
Здравейте, мами (и татковци),
От известно време ме гложди мисълта, че със съпруга ми имаме различно виждане за разпределянето на финансите си. И понеже това ме тормози, реших да споделя, за да ми помогнете да се погледна отстрани и разреша проблема за себе си.
И на двама ни е втори брак, с по едно дете сме, но живеем с моето - неговото е при майка си. Заплатата ми не е малка и успявам с нея да покрия не малка част от семейните разходи - сметките ги плащам аз, а когато ходим да пазарим и сме двамата, плащаме различно - който има повече в себе си.
Но най-много ме дразни факта, че той плаща всички сметки на майка си и й дава джобни 100-150 лв, защото на нея пенсията от около 250 лв. не й достига за нищо.
Веднъж се пробвах да повдигна въпроса, но ми беше отговорено, че тя била поела голяма част от издръжката на предишното му семейство и той сега чувствал, че трябва да й отвърне по същия начин.
Свекърва ми е прекрасен човек - много мила, интелигентна, с чувство за хумор.......... абе мечта. Тя никога не е казала, че няма пари и не е искала, но е си е и правила устата да си плати нещо друго освен кабелната телевизия. Тук е момента да споделя, че със съпруга ми живеем в моето жилище.
Тази ситуация оставя у мен усещането, че в стремежа си да задоволя нуждите на семейството си, ощетявам детето и себе си.
Моля ви, кажете, че не съм права да се чувствам така. Извадете ми от 10 кладенеца вода, че не бива да се чувствам по този начин, защото........... Искам да постигна мир със себе си и да успея да се убедя, че това, което се случва е правилно.
Мисля, че не бива да провеждам още един разговор на тази тема с мъжа ми, защото това видимо охлажда взаимоотношенията ни.

# 1
  • Мнения: 1 425
И как смяташ ти че трябва да се разпределят финансите?  Thinking

# 2
  • Мнения: 6 992
Ами ако на вас парите ви стигат и си гледате детето нормално, не виждам проблем да се отделят за майка му, още повече, че тя явно не е ССФС (средностатистическа форумна свекърва)...

# 3
  • Мнения: 589
Извинявай,ама много ми приличаш на бившият ми приятел...
  Май те гризе въпроса дали не си "подядена"...

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 823
Аз лично не бих била съгласна съпруга ми да заделя толкова мн средства за майка си,освен,ако жената не е болна и има нужда от финансова подкрепа(напр. за лекарства).Все пак пенсия от 250лв никак не е малко.Още повече пък,ако заради тези заделени средства парите не стигат на теб и детето ти.Аз лично бих помогнала на моята майка със сигурност,ако има нужда.Но от описаното от теб не ми се струва неговата майка да изпитва някакви лишения с такава пенсия.Нека и помага,но например за някои сметки,но пък чак и джобни...

# 5
Мисля си, че той трябва да отделя малко повече за себе си и за разходите ни, защото по този начин на него му е проблем дори дреха да си купи. Иска му се да отделя и за вкъщи повече, но е пряко силите му - въпрос на приоритет.

И да - на нас ни стигат моите пари, но не можем нищо да заделяме, ремонт на жилището например не е правен от поне 10 години.

olimpiia, в случая не става дума само за мен

# 6
  • София
  • Мнения: 3 391
Последното нещо, което трябва да те притеснява е, че мъжа ти се грижи за майка си.
Аз бих се притеснила, ако е обратното и на секундата бих си направила извода, че това ме чака и мен съвсем скоро.
Точно в една съседна тема едно момиче каза, че децата не са длъжни на родителите си, но аз не съм съгласна с това.
Смятам, че грижата и отношението към тях е задължително и показателно и хората, които показват пренебрежително и неблагодарно отношение ми правят изключително грозно впечатление.

# 7
  • Мнения: 189
нормално е да те дразни подобно нещо, аз също бих се подразнила. Но, ако не сте затруднени финансово, не си го слагай на сърце, няма смисъл да го мислиш, нещата няма да се променят. И аз като някой по-горе мисля, че 250лв. пенсия не са малко, и освен за непосилни сметки като парно и др.такива, не е нормално да се дават "джобни" на родители. Аз се учудвам, че и тя ги взима, защото вие сте отделно семейство, с дете, моите родители никога не биха го направили.

# 8
  • Мнения: 1 425
Мъжа ти преди да се съберете при майка си ли е живял?

# 9
  • София
  • Мнения: 1 244
При свекърва "мечта" бих подкрепила на 100% помощта на мъжа си.
Също както бих очаквала той да ме подкрепи след време, както родителите ми се грижат сега за мен, така да се грижим и ние за тях като се пенсионират. Теб май те притеснява, че възможностите  за грижи на бабата са се изчерпали при предишния брак, т.е. ти "нищо от това не си видяла"....
В къщи не делим финансите и не смятаме кой коя сметка е платил - нищо, че до скоро мъжът ми взимаше по-малко пари от мен.

# 10
  • Мнения: 589
 Мисля,че това не е станало вчера,ей така,изведнъж,нали? До едно време ти си приемала начина,по който живее съпруга ти,защо-сама ще си отговориш...И сега,в един момент това,заради което си правила компромис,вече ти е не толкова интересно,което те кара да си мислиш-от какъв зор да го издържам,да лишавам детето си и себе си,пък той дава на майка си...Пак извинявай,ама тия неща се обсъждат в началото,така мисля аз...
з..
..

# 11
  • София
  • Мнения: 18 679
А ти, извинявай, как очакваш жената да се оправя с 250-те лева пенсия? Сама казваш, че не й стига доникъде. В такъв случай какво предлагаш? Да седи на студено зимата или да спре да се храни Shocked
Моята майка взима 100 лева пенсия. Ако някога мъжа ми изобщо повдигне въпроса какви точно суми й изпращам и защо, ще му откъсна главата Crazy
И ти някога ще остарееш, и ти имаш дете, да ти е живо и здраво, и то някой ден ще има свое семейство. Как би се почувствала, ако неговата половинка негодува срещу това детето ти да ти помага? Само едно ще ти кажа - всичко се връща в този живот, по един или друг начин Confused

# 12
  • Мнения: 2 438
Няма да коментирам моралните измерения на помощта за родителите ни. Но според мен ти не приемаш /само предполагам/ претекста по който се прави, защото нямаш нищо общо с предишното му семейство. И това е напълно нормална реакция - да не се вълнуваш от минали неща.

# 13
  • Мнения: 3 675
Ох, това е болна тема в нашето семейство също!Живеем с майка ми, тя е долу, ние горе, къща е, но си живеем отделно. Тя все още работи, доста години има до пенсия да е жива и здрава. Но постоянно ми се бърка къде ми отива голямата заплата от 400 лева, мъжа ми взема 380. Ние плащаме почти всички сметки, или по-скоро сумата се дели на 3, като ние с мъжа ми плащаме нашите си две части. Тя кабелна не плаща. Миналият месец да е дала само 10 лева за ток, нейната заплата заедно с пенсията й за инвалидност трета група е колкото моята заплата, което за сам човек е предостатъчно.Тя все си мисли, че заплатата ми отива по мъжа ми, защото пушел, аз също си имам свои разходи и обичам да си угаждам с козметика, списания и мъжа ми никога не ме е спирал.Постоянно ми се напомня това и на заплата и на аванс и много скоро май мъжа ми може да се откаже от мен, ако тъщата му продължава да намила на главата ми, защото съвсем взех да психясвам. Освен това понеже не мога да забременея и за това ми намила.Мъжът ми се опитва да я уважава и да е мил, но трудно се живее с такъв човек, дори това да е собствената ти майка. Както казва една моя приятелка, ако беше някой друг за тъщата хиляда fight ще са малко. Тъй ще това е проблем за много семейства, особено ако родителското тяло мисли, че мъжа е този който издържа жената, а тя трябва да си пести заплатата. Извинявайте за дългия пост, но исках да споделя как са нещата при нас.

# 14
  • Мнения: 2 401
Просто си наложи да не мислиш за това, направо се постарай да си го избиеш от главата даже. Защото това може да ти докара много неприятности.  Не му говори за това, само гледай да има за вас достатъчно. Моя "подпомага" още три домакинства освен нашето (всичките самотни - кой с ниска пенсия, кой с недостатъчно висока заплата), гледам да не мисля...

Общи условия

Активация на акаунт