за вас малък,за мен голям проблем

  • 3 038
  • 33
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
Тъй,почвам да обяснявам,че е доста объркано.Отвори се едно работно място при на свеки един роднина,реших аз,че ще е добре майка ми да започне там работа и започнах да увещавам свеки да я уреди.Е оправи жената нещата,пратиха майка ми на курс,обучиха я и започна.Но обажда се майка ми една вечер и реве по телефона,обещали и 8 часов работен ден,а я карат да стои вечер до 22-23 часа.Казва,че всичко каквото е необходимо може да го върши,но просто обема на работа не може да се изпълни в рамките на работното време.И пак продължава да плаче,че е много трудно и ако знаела по-рано,че ще е така,нямало изобщо да се захваща и вика търси ми нова работа.Намерих аз работата,днеска ходи на интервю и я одобриха и на 1 юли трябва да започне.Сега каза на шефовете си,че неможе да се справя,да търсят човек и да напуска,а те започнаха да я увещават да остане,че ще и помагат,че по-нататък нямало да е така трудно и неискат да я пускат.Майка ми вече се чуди как да се махне оттам,но защо аз се притеснявам толкова?Какво да им каже,че да я пуснат?

# 1
  • Мнения: 263
Ами аз до колкото зная просто е нужно да подаде в писмен вид заявление, че иска да напусне. Или не зная как там още се води: може би даже е предизвестие! Проверете в кодекса на труда.

# 2
  • на село
  • Мнения: 3 914
Пуска се предизвестие, 30 дни преди напускане.

# 3
  • мъничко градче
  • Мнения: 213
За да си няма проблем с работодателите законния начин е да си подаде предизвестие в свободен текс което е задължава да остане на работа още з0 дни/календарни/ и след това може свободно да си напусне.

# 4
  • Мнения: 589
Ще ме прощаваш,ама тоя случай е малко "иди ми,дойди ми"...Лично аз хич не уважавам хора,които не обмислят нещата хубаво предварително,карат я на"дай да опитаме,пък ще видим какво ще излезе...".Смятам,че хванеш ли се на хорото,трябва да го играеш до край.За мен това важи в пълна сила,нямам случай,в който да зарежа ангажимент,защото са ми предложили повече пари,по-изгодни условия и т.н....Хората са казали-с роднини работа трудно се върши,и май са прави.Имах случай,племенника ми разбрал за свободно раб.място при мой приятел,аман-заман,да кандидатства.Няколко пъти му обяснявах хубаво да обмисли нещата,да не стане така,че и мен да злепостави(че съм препоръчала несериозен човек) и себе си,и на работодателите работата усложнява.Е,и той след първия месец почна да мрънка-ама то било изглеждало едикак си,пък всъщност ставало едикак си...Пък аз бях свидетел,когато му се обясняваше всичко-какви ще са задълженията му,какви придобивките,как се процедира при извънредна работа и т.н.Ами щом се налага да се остава-ще се остава,времето,в което се седеше и се чакаше да удари края на раб. ден отдааавна свърши...

# 5
да,за предизвестието е ясно,но проблема е в това,че я викат на новата работа след 5 дни и няма как да изчака 1 месец,наясно е че няма да и платят щом няма предизвестие,но не иска пари,а само да се махне оттам

# 6
  • Мнения: 819
Ще ме прощаваш,ама тоя случай е малко "иди ми,дойди ми"...Лично аз хич не уважавам хора,които не обмислят нещата хубаво предварително,карат я на"дай да опитаме,пък ще видим какво ще излезе...".Смятам,че хванеш ли се на хорото,трябва да го играеш до край.За мен това важи в пълна сила,нямам случай,в който да зарежа ангажимент,защото са ми предложили повече пари,по-изгодни условия и т.н....Хората са казали-с роднини работа трудно се върши,и май са прави.Имах случай,племенника ми разбрал за свободно раб.място при мой приятел,аман-заман,да кандидатства.Няколко пъти му обяснявах хубаво да обмисли нещата,да не стане така,че и мен да злепостави(че съм препоръчала несериозен човек) и себе си,и на работодателите работата усложнява.Е,и той след първия месец почна да мрънка-ама то било изглеждало едикак си,пък всъщност ставало едикак си...Пък аз бях свидетел,когато му се обясняваше всичко-какви ще са задълженията му,какви придобивките,как се процедира при извънредна работа и т.н.Ами щом се налага да се остава-ще се остава,времето,в което се седеше и се чакаше да удари края на раб. ден отдааавна свърши...

Да, но много често се злоупотребява и от страна на работодателя. В този случай, жената е права - говорили са за 8-часов работен ден, как така ще я държат до 22-23 часа?!? Казват се само някои от условията, много неща се премълчават. Важно е какво пише в договора., а и дали тези извънредни часове се плащат?Силно ме съмнява.  След като те са некоректни, защо тя да е коректна?
Към авторката - щом майка ти няма претенции за пари, какво и пречи да се махне? Да не са я вързали?

# 7
В никакъв случай не и плащат извънреден труд,сега и звънят по телефона,молят я да остане,че ще и помагат,но тя казва,че просто тази работа няма как да се побере в 8 часов работен ден.Условията при кандидатстването бяха съвсем други от това,което излезе в действителност.Злепостви свекърва ми,това е ясно,казаха и да намери жена,която да я замести и ще я пуснат

# 8
А за новата работа,която намери заплащането е двойно по-малко,но си в като държавно предприятие,събота и неделя и празници се почива,а тук почива само в неделя,като откакто е почнала не е почивала де,отпуска можело само през зимата и то само за една седмица,като плащат по 5 лв на ден,тези работи не и ги казаха като започваше,освен това трябвало да плаща половината от осигуровките,изобщо все неща изникнали в последствие

# 9
  • Мнения: 819
Аз пак да попитам...какво точно означава "не я пускат" ? Как точно няма да я пуснат?

# 10
  • Мнения: 589

Да, но много често се злоупотребява и от страна на работодателя. В този случай, жената е права - говорили са за 8-часов работен ден, как така ще я държат до 22-23 часа?!? Казват се само някои от условията, много неща се премълчават. Важно е какво пише в договора., а и дали тези извънредни часове се плащат?Силно ме съмнява.  След като те са некоректни, защо тя да е коректна?
Към авторката - щом майка ти няма претенции за пари, какво и пречи да се махне? Да не са я вързали?
  Аз затова казах,че всичко трябва да се обмисля предварително.Все е имало индикации за това,което се е получило в крайна сметка.
  А при положение,че жената не желае повече да ходи на тази работа-никой и нищо не могат да я задължат да го направи-просто няма да си получи парите в най-лошия случай.А доколкото стана ясно-тя не ги иска,така,че спокойно може да започне другата работа.

# 11
  • Мнения: 1 612
Няма какво да им казва. Подава си предизвестие с входящ номер и приключва въпроса.
Аз с подобен род обещания работих цяла година и накрая напуснах.

# 12
  • София
  • Мнения: 3 421
 Какво предизвестие, тя жената най-вероятно още е в изпитателен срок - подава си молбата за напускане и напуска. Най-много да я ощетят от към пари, но...щом си е намерила друга работа ще ги преживее.

# 13
Казали и,че няма право да напусне без предизвестие 1 месец,какво могат да и направят ако не изчака толкова време?По принцип нали първия месец е в изпитателен срок,но на нея са и пуснали договор от 23 юни постоянен.

# 14
  • Мнения: 819
Нищо не могат да и направят, те на това разчитат, че малко ще я сплашат и жената ще остане да им работи.

# 15
  • Мнения: 69
Тъй,почвам да обяснявам,че е доста объркано.Отвори се едно работно място при на свеки един роднина,реших аз,че ще е добре майка ми да започне там работа и започнах да увещавам свеки да я уреди.Е оправи жената нещата,пратиха майка ми на курс,обучиха я и започна.Но обажда се майка ми една вечер и реве по телефона,обещали и 8 часов работен ден,а я карат да стои вечер до 22-23 часа.Казва,че всичко каквото е необходимо може да го върши,но просто обема на работа не може да се изпълни в рамките на работното време.И пак продължава да плаче,че е много трудно и ако знаела по-рано,че ще е така,нямало изобщо да се захваща и вика търси ми нова работа.Намерих аз работата,днеска ходи на интервю и я одобриха и на 1 юли трябва да започне.Сега каза на шефовете си,че неможе да се справя,да търсят човек и да напуска,а те започнаха да я увещават да остане,че ще и помагат,че по-нататък нямало да е така трудно и неискат да я пускат.Майка ми вече се чуди как да се махне оттам,но защо аз се притеснявам толкова?Какво да им каже,че да я пуснат?
Трябва да си погледне договора и да прочете какво пише там.Доколкото знам, когато човек започне нова работа, се сключва договор за 6 мес изпитателен срок.През тези 6 мес всяка една от страните може да прекрати договора без предизвестие.Освен, ако изрично не е посочено друго.Когато изтекат тези 6 мес, договора става безсрочен и тогава се дължи предизвестие.Това е в повечето случаи, но все пак зависи какво пише в самият договор-всичко зависи от него.
Успех!
п.п.Току-що прочетох, че жената е на постоянен договор- в този случай, ако тя не подаде предизвестие, най-много да не и изплатят парите, които си е заработила.

# 16
  • София
  • Мнения: 3 404
Доротея ти е казала, а ако не- да си пусне отпуска.
Вариант "Б", говори човешки с тях и обяснява, защо иска да напусне.
Би трябвало да има някакъв адекватен отговор, ако наистина искат да остане.

# 17
Не сте прави, че нищо не могат да й направят. Тя дължи обезщетение за неспазено предизвестие. Защото договорите за изпитване се сключват в полза на работодателя. Т.е. ако иска да напусне след 5 дни - дължи обезщетение за 25 дни, което е 83%  от официалната заплата (ха-ха, нека и те веднъж да усетят колко е тъпо да не пишат истинските заплати в договорите).

Но няма законна сила, която да я задържи на сегашното работно място. Пише си молбата за напускане в НЯКОЛКО екземпляра, дава един на прекия си шеф, един на отдел Персонал, един адресира до големия шеф, един остава за нея, като кара хората, които са взели екземпляр ДА СЕ ПОДПИШАТ на нейния екземпляр, че са получили един такъв. За доказателство пред съда, до където няма да се стигне  Wink

# 18
  • Мнения: 819
Да де, ама това, че те също нарушават договора, като не си спазват условията?

# 19
  • Мнения: 6 167
майка ти след като е решила, че напуска - да напуска.
какво има да се мисли. предупредила е жената, те я навиват, тя да има кураж и да каже, че решението й е окончателно, че работи до полунощ и не може да продължава така.
какво му е проблематичното.

# 20
  • Мнения: 8 999
Не мисля, че някой ще тръгне да съди майка ти. Още повече, че самият работодател е в още по лоша позиция, защото не е спазил първоначалните уговорки. Ще се стигне до скандал - със  сигурност ще бъде намесена и свекърва ти, и ти, и майка ти, но в края на краитщата, на кого му пука! Все пак майка ти не е трябвало да поема ангажимент към новия работодател, че ще започне незабавно работа при него, преди да уреди отношенията си със стария.

# 21
  • София
  • Мнения: 8 280
Казали и,че няма право да напусне без предизвестие 1 месец,какво могат да и направят ако не изчака толкова време?По принцип нали първия месец е в изпитателен срок,но на нея са и пуснали договор от 23 юни постоянен.

Дано някой по в час се включи, но според мен може да си тръгне и без предисвестие като дължи 1 заплата. Незнам как стои въпроса с обучението, дали не я задължава с още нещо. Не могат да я задължат да остане. Не знам ак се оформя изпитателния договор но той може и да е по-дълъг от 1 месец (аз съм работиал на 6 месечен изпитателен) и при него всеки може да си вдигне шапката или да те изгонят но ти дължат парите

# 22
  • Мнения: 263
Ами според мен да се измъква без да им слуша уговорките и обещанията! Щом веднъж са подходили некоректно няма да се променят! Ще и обещаят каквото си поиска сега, да загуби новонамерената работа, а после ще тръгнат пак по старому! Щом един човек няма съзнание да бъде коректен много трудно това се променя!
Наистина едва ли ще я съдят! Само да успее трудовата книжка да си вземе!
А колкото до огромното раб. време вместо 8часов ден: не всичко може да се компенсира с пари! Даже и да и плащат допълнителен труд тя може да не издържа на подобно претоварване: хора сме, а не роботи!

# 23
Didry,майка ми мисли точно като теб.Трудовата си книжка не я е дала,изчислила си е сама стажа и другите подробности и ги е дала на главната счетоводителка.Днес цял ден се занимава да търси друг човек и намери,да видим дали ще го одобрят утре.Единствено се притеснява за неудобната позиция,в която поставя свекърва ми,не друго.Дано утре одобрят новата жена и да се уредят нещата,че се притеснява жената,не ми е добре да я гледам така.

# 24
  • Мнения: 5 616
Абе, и работодателите не са много изрядни. Да ги сплаши и тя, че ще сигнализира в Инспекция по труда за неплатения извънреден труд и това, че я карат да си плаща осигуровките наполовина. Crossing Arms
От цялата работа предлагам да се консултирате с адвокат, за да сте наясно със законовите положения и да не се притеснявате излишно.

# 25
  • Мнения: 1 817
Пише молба за напускане. Измисля си достоверна причина защо иска да напусне от утре и това е!  Peace

# 26
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Пуска си молба за прекратяване на трудовото правоотношение по взаимно съгласие, считано от.... Накрая на молбата пише: ако молбата ми не бъде удовлетворена, моля считайте настоящето за предизвестие по чл.... от КТ. От този сорт. Пише се в 2 екз, задължително иска входящ номер и си задържа 1 екс. Изчаква малко, провежда разговор с работодятеля. Ако той й отказва взаимното съгласие, а доколкото разбирам предизвестието не ви е изгодно, пускате директно ЗАЯВЛЕНИЕ, че прекратявате трудовото си правоотношение с тях, за което обаче дължите обезщетение на работодателя за срока на неспазеното предизвестие. Така с предишната молба за предизвестие, то вече тече, и поне ще спечелите 1-2 дена, които да не трябва да се заплащат.
Не знам дали го обясних правилно.
И все пак дано излезе разбран шефа и й разреши да напусне по взаимно съгласие.  Praynig

# 27
Развоя е следния.Щефа излезе коректен и ще я пуснат,като майка ми обеща да ги изчака 10 дни да намерят човек и да го обучат. Hug

# 28
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Развоя е следния.Щефа излезе коректен и ще я пуснат,като майка ми обеща да ги изчака 10 дни да намерят човек и да го обучат. Hug
Това е най- доброто развитие в случая. Радвам се за вас! Успех на новата работа на майка ти!!!

# 29
  • Мнения: 2 759
                    На мен обаче ми стана чудно: тя е започнала работа при едни уговорки, но после като е подписвала договора не го ли е чела? И защо ако го е чела го е подписала?
                   Освен това мисля че на всички им се удържат някакви пари за осигуровки. Това май беше някакви проценти, които всяка година се менят. Не съм сигурна, но се мъдрят разни такива неща в пейчека ми.
                   Иначе се радвам, че нещата са се развили добре.

# 30
Чела е договора,но там пише едно,а в последствие излиза друго.Тя и на интрвюто като ходи нещата бяха съвсем различни,ако е знаела че ще е така нямаше да започва изобщо.А за осигуровките искаха да я осигуряват на 4 часа,а ако иска на 8 трябвало да си доплаща тя.Нещо такова май беше

# 31
  • Мнения: 5 616
А за осигуровките искаха да я осигуряват на 4 часа,а ако иска на 8 трябвало да си доплаща тя.Нещо такова май беше
Това е незаконно.

# 32
  • Мнения: 2 759
Чела е договора,но там пише едно, а в последствие излиза друго..
                  В такъв случай може да се откаже на база нарушаване на договореното от отсрещната страна. Тъй мисля. Няма да плаща нищо.

# 33
  • Мнения: 127
Ако има вообще трудов договор нека подаде в писмен вид молба за напускане, но ако няма договор не виждам какво се притеснява жената........а в договора дали са посочени действителните часове и действителната заплата ?  във почти 90 % от трудовите договори са направени в полза на работодателя, който не се притеснява за това а работниците "чупят пръсти"  пред него ногато си потърсят правата. По смело да действа майка ти!!! Успех!

Общи условия

Активация на акаунт