По стар български обичай на сватба

  • 12 895
  • 120
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 952
Как вие възприемате тази толкова ужасяваща за мене традиция -  булката с чашка в ръка минава през масите и слага парата в чантичка,дето младоженята държи, а свекървата зад него брой и помни кой кое пликче е дал.
Как беше по вашите сватби?
Как вие правите на сватба?
И моля Ви дайте идеи как този ритуал да мине цивилизовано, без рекет по масите.

# 1
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Ами...не минавайте по масите?

# 2
  • Мнения: 1 952
100% нямам такива намерения, въпреки че бабите ще бъдат обидени.

# 3
  • Мнения: 728
Щом не ви се минава,не минавйте!
Ние минахме за наздравица със всички,но не са давали парите на нас,а вуйчо ми и брат ми бяха зад нас и събираха парите и подаръците!
За мен не е рекет,а подарък,не са знаели какво да ни вземат и са ни дали пари ние да си купим каквото ни трябва!

# 4
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287
И на мен не ми харесва този обичай. Аз не бих го направила на сватбата си. Бих казала на гостите да носят подаръците в дома на булката или на младоженеца, или да ги изпращат прди/след сватбата.
Това с букета и жартиера също са неразбираеми за мен традиции. Rolling Eyes

# 5
  • Мнения: 25 571
По стар български обичай... На влизане, всеки гост, който желаеше, получи плик с инициалите на младоженците, собственоръчно и калиграфски изписани от приятелка на булката. Слагаше вътре пари и в сюблимния момент го поставяше на специална табла, носена от същата приятелка на булката, която играеше роля на шаферка. Приятел на младоженците поемаше материалните подаръци. Много от гостите, които предпочетоха материални подаръци, но бяха взели въпросните пликове, написаха съвсем спонтанни пожелания на младото семейство, които се оказаха по-трайни от самите подаръци и от парите.  Mr. Green
 За виновниците на тържеството остана само чукането с гостите за здраве и изпълняване на многобройните "Горчиво".  Laughing Говоря за 1989 година, все пак...  Wink
Но пък  по същото време, на друга сватба, булката след въпросното обикаляне покрай масите, сяда на мястото си, изсипва чантата на масата и започва да брои парите пред погледа на смаяните гости. И не беше някоя простакеса, да речеш, току-що дипломирана докторка беше...  Joy

Упс, забравих - и гердани с пари нямаше на моята сватба. Само спестовни книжки от баба и дядо, дискретно пъхнати в пликовете. Но пък имаше затрогваща случка - дядо ми се разплаква, дръпва шаферката назад и съвсем спонтанно вади портфейла си и го изсипва, заедно с дребните монети, върху таблата с пликовете... Приятелката ми също се е разплакала... Аз плаках чак когато гледах видеозаписа - окрилена от щастие, даже не бях забелязала какво става зад гърба ми...  Cry

# 6
  • Мнения: 448
Вариянта, за който се сещам е в ресторанта гостите да се посрещат от шаферите и да им поднесат дребно подаръче(цветето, което се закача на дрехата на госта или малка торбичка с паричка, цветенца, дантелки, панделка и т.н.), а госта да остави подаръка за младоженците на шаферите.Лелеее...какво дълго изречение спретнах, дано ме разбрахте Mr. GreenТака няма да се налага младоженците да си "просят" подаръците, като обикалят по масите.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 1 306
А, най-кофти е "купуването" на булката с пари в ботуша. Бляк.

# 8
  • Мнения: 631
Ние например бяхме казали, че няма да минаваме по масата. По едно време мъж ми стана, хвана микрофона и изнесе една реч, която горе долу гласеше : "Благодаря на всички гости, че дойдоха на нашият празник и  в знак на нашето уважение към вас ви каня на едно хубаво българско право хоро" /горе долу това каза.
Всички се хванаха на хорото и никой не беш5е обиден. Бяхме оставили една празна маса за подаръци, а тези, които искаха да ни дадат парички в пликче намираха начин да го направят. Спестихме си досадния рекет и имаше повече време за танци Joy Joy

# 9
  • Мнения: 1 488
Това е отживелица! На моята сватба преди 2 год нямаше такова нещо. Мисля, че е най-добре да се обяви на гостите, че подаръци ще се приемат веднага след подписването, в ресторанта. Или нещо такова, но да не прозвучи така, че гостите трябва да дойдат непременно с подаръци.  Laughing

Последна редакция: пн, 25 юни 2007, 20:54 от cherry

# 10
  • Мнения: 2 381
Сложете една празна маса върху, която има 1-2 подаръка и една кошничка/кутия с 1-2 плика. Хората сами ще се досетят какво да направят  Wink

# 11
  • Мнения: 417
Това минаване по масите е отврат.На мен примерно ще ми е толкова неудобно.На нашата сватба направихме така:гостите влизаха,на вратата им се даваше по чаша шампанско,ние седяхме малко по навътре и всеки минаваше,казваше си "наздраве" с нас и подаваха пликовете или подаръците на шаферите до нас,а те им даваха по едно сувенирче за спомен от нас.

# 12
  • Мнения: 3 423
Назначете фейс-контрол.
Да проверява, дали всеки гост
е оборудван с подходящ дар.
Не, бе, намерете място, където
гостите да оставят каквото им
душа и портфейл дава. На една
от последните сватби, където бях,
хората идваха в ресторанта, на
входа биваха посрещани от младите
с чаша шампанско в ръка. Добре дошли,
ау, колко е прекрасна атмосферата, още
веднъж честито, това е за вас, оу, ама не
трябваше, ама как, моля ви се, е, добре,
ха, наздраве, наздраве, настанявайте се,
приятно изкарване, мерси, хайде, хайде.

# 13
  • Мнения: 6 167
Щом не ви се минава,не минавйте!
Ние минахме за наздравица със всички,но не са давали парите на нас,а вуйчо ми и брат ми бяха зад нас и събираха парите и подаръците!
За мен не е рекет,а подарък,не са знаели какво да ни вземат и са ни дали пари ние да си купим каквото ни трябва!


точно така е, картинката описана от лили иванова не е много вярна, макар и живописна.
рекет не е също така точната дума.
аз съм била на сватба, в която съм стояла зад младоженците и съм взимала пликовете с пари, а подаръците ги прибира другия шафер. не виждам нищо чак толкова селско и просташко.

но! ако толкова си притеснена, ти предлагам в поканите изрично да уведомиш хората, че подаръците ( и парите им) се приемат на входа на ресторанта ( в ресторантите има място специално за това), и да не минавате за наздравица, тъй като винаги, ама абсолютно винаги ще има някой, който ще иска лично да даде подарък/пари.

в общи линии това е, не драматизирай толкова, никой няма да те помисли за селянка, ако го направиш по-фино.

# 14
  • Мнения: 4 451
Идеята на Niki1  не е лоша. Една маса, на която гостите да оставят подаръците и парите.
Със съжаление ще кажа, че на нашата сватба имаше "обир на влака" (така го наричам аз). Чувствах се адски неудобно. Embarassed

# 15
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Направи си едно булчино хоро.
С по-малко от 50-тачка никой да няма право да участва в него...  Whistling
И да не забрави свекито наниза със зашити 100-тачки да ти сложи на вратлето  Peace

 Joy Joy Joy

# 16
  • Мнения: X
Аз пък никога не давам пари на сватба, колкото и да е разумно, практично и т.н., дори и когато младоженците изрично са споменали, че искат пари. Купувам подарък, мисля го дълго време, избирам нещо хубаво. От сърце. Пък ако искат.  Hug
Познавам хора, които си имат скала - този е по-по - ще му дам 100 лв., този ми е по-малко-по - и ще му дам 50 лв. А пък на този дет не го понасям - и 20 лв. са му много. Нямам го този барометър.
 bowuu

# 17
  • София
  • Мнения: 3 392
О, има много по-драматични обичаи. Нещо като танци с прасе - кой точно танцува не помня, но имаше танци с прасе със сигурност.
Има и нанизи от банкноти по вратовете на младоженците.
Има и едни носни кърпи, които се закачат на ревера на гостите.
Има и оркестър цигани.

# 18
  • Мнения: 7 110
Късане на глава на петел замислили ли сте?  Grinning

# 19
  • Мнения: 1 952
ХА ХАХА..всичко разбрах, ама къде изпуснахте култовия момент при взимането на булата и кръшно оро пред блока Mr. Green
Колкото до танците с прасе..на сватба сме и една приятелка е кумицата. Танци манци и изведнъж управителката вади едно пиле на поднос украсено и го дава на приятелката ми, трябва да танцува, а кумът да го вземе от ръцет й. Тя шах направо, ама почна да се върти нещо, а подноса над главата си държи и по едно време като го изпусна, кума добре го хвана, ходи да сменя ризата.
По темата сега.
Значи аз мисля, че идеята да се сложи една маса и всеки да слага там квото му сърце иска най- ми се нрави, от друга страна обаче някак трябва да се подканят хората, но това е равносилно на минаването по масите.
М/у другото скоро бях канена на една много ВИП уж статба, та на поканата пишеше "моля, левовата равностойност ная подаръците да бъде поставена в непрозрачни пликове".
Тъпо ми прозвуча някак.

# 20
  • Мнения: 648
О, има много по-драматични обичаи. Нещо като танци с прасе - кой точно танцува не помня, но имаше танци с прасе със сигурност.
Има и нанизи от банкноти по вратовете на младоженците.
Има и едни носни кърпи, които се закачат на ревера на гостите.
Има и оркестър цигани.


Стига бе, танца не е с прасе, а с пиле newsm62
Пък вече вместо носни кърпи, кичат с красиви цветчета Flutter

# 21
  • Мнения: 1 952
А и на друга сватба бях скоро на съученичка, на която пък беше отречено всичко модерно. Пускаха се само хора и ръченици, ядохме кюфтета с лютеница, нямаше ни жартиери, ни букети, а на финала и по едно кръпче ни закичиха за спомен Mr. Green

# 22
  • София
  • Мнения: 3 392
Ама, Лиле, ще се жениш ли?
Сега серизно- нещата имат две страни.
От една страна доброто възпитание изисква всеки подарък да се отвори в присъствието на дарителя, така да се каже.
От друга страна винаги има по някой, който ще те накара да се почувстваш малко неловко при поднасянето на подаръка.
Вариантът не е лош за поставянето на подаръците на специална маса, но след това задължително трябва да прозвъниш всички и да благодариш за севиза/кристалите/кеша и т.н.
И аз бях скоро на една така да се каже ВИП сватба с подобен текст на поканата, но това е по съвет на сватбените агенти, за да избягнат "ВИП" -овете, които вадят пачки с ластици от задния джоб и ги плесват в челото на младоженците с цел да види широката общественост колко са щедри.

# 23
  • София
  • Мнения: 3 392
О, има много по-драматични обичаи. Нещо като танци с прасе - кой точно танцува не помня, но имаше танци с прасе със сигурност.
Има и нанизи от банкноти по вратовете на младоженците.
Има и едни носни кърпи, които се закачат на ревера на гостите.
Има и оркестър цигани.


Стига бе, танца не е с прасе, а с пиле newsm62
Пък вече вместо носни кърпи, кичат с красиви цветчета Flutter


Не знам, не разбирам. Знам за прасе  hahaha
Но във всеки случай аз и цветчетата ги отклонявам.
Не ми е приятно да ме бодат с карфици пияни сватбари.
Затова предпочитам кошнички, да речем, или едни торбички от сатен с елегантна визитка от датата и имената на младоженците, която да просълзява старческите ми очи, когато си спомням за буйната си младост.
Ама аз нищо не разбирам от сватби.

# 24
  • Мнения: 2 237
На нашата сватба беше точно така.Аз се вдигах наздравица с гостите,а шаферката след мен дискретно обираше парите които ми се даваха и ги пъхаше в една чантичка.С кърпички не сме закичвали,но пък с цветченца - да.
Не намирам нищо странно и срамно в този обичай.Все пак благодарение на него си купихме туй-онуй  Mr. Green

# 25
  • Мнения: 1 952
На нашата сватба беше точно така.Аз се вдигах наздравица с гостите,а шаферката след мен дискретно обираше парите които ми се даваха и ги пъхаше в една чантичка.С кърпички не сме закичвали,но пък с цветченца - да.
Не намирам нищо странно и срамно в този обичай.Все пак благодарение на него си купихме туй-онуй  Mr. Green

Е да де, ама дали ти ше взимаш парата или тоя зад тебе...не е голяма разликата.

# 26
# 27
  • Мнения: 1 952
А бе май всичко си има две страни.
Пък на сватбата на батко Митьо Крика колагата ми се оплака, че Крика с булката  почнали от вратата по масите да обикалят.
2 часа тиха музика,а  тия събират по масите..супер като за начало, няма що.

# 28
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
...По темата сега.
Значи аз мисля, че идеята да се сложи една маса и всеки да слага там квото му сърце иска най- ми се нрави, от друга страна обаче някак трябва да се подканят хората, но това е равносилно на минаването по масите....

Що да се подканят хората, да не би някой да си тръгне с подаръка, който е донесъл?

# 29
  • Мнения: 1 952
Еми нали трябва да им се каже къде се слагат "нещата", а не те да ме чакат по масите.Слагаме една маса в някой ъгъл, на нея кошница нещо и това е . Който иска да плаща, да плаща...другите гратис ше я карат Mr. Green

На една друга сватба DJ обяви къде е масата за подаръци и всичко се юрна натам накуп..това също е кофти момент.

# 30
  • Мнения: 2 084
Сватбата е мероприятието на родителите. Аз "преживях" нашата и това беше моят подарък за родителите ми - те си я направиха както навярно са мечтали тяхната сватба. Не се умира от идиотските ритуали.

# 31
  • Мнения: 1 174
На моята сватба,тъй като на мен също не ми харесваше  да минаваме по масите,влязохме в ресторанта и си посрещахме гостите малко след вратата и там те ни подаряваха цветя,подаръци и пликчета и всичко мина добре Hug

# 32
  • Мнения: 677
Традициите трябва да се спазват! Аз ще съм с народна носия дори.

# 33
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 727
Приятелките ми се погрижиха подаръците да се поставят на маса след влизането./Бяхме с листа с подаръци/. Ние си посрещнахме гостите на вратата- все пак това е нашия пръв празник и те са наши гости. Нямахме цветчета по гостите, защото много мразя да ми се пробие новата рокля. А по масите минахме за да поздравим гостите, да им раздам по хапка от  хляба / нали ще съм домакиня/, и за да им раздадем подаръците, с които им благодарихме че на този ден са с нас.

# 34
  • Мнения: 476
Традициите трябва да се спазват! Аз ще съм с народна носия дори.

С калпак и китка зад ухото Mr. Green

Аз все пак си мисля, че независимо от това как точно ще се дават подаръците е редно да се поздравят гостите. Някак си е уважително да минеш и да си кажеш назраве с всеки гост.

# 35
  • Мнения: 3 423
Ако няма слон, може и
с прасе да се танцува.
Все пак не сме в Индия.

след това задължително трябва да прозвъниш всички и да благодариш за севиза/кристалите/кеша и т.н.
При всички случаи дори
трябва да изпратиш своите
благодарности под формата
на картичка, придружена от
снимки и евентуално видеокасета.
Като е култура, барем да е докрай.

# 36
  • Мнения: 5 468
Най-запомнящата сватба, на която бях, беше в Балкана - в Рибарица. Нарочно така искаха да си я направят двамата. Булката беше облечена с рокля, която наподобяваше едновремешните народни носии... младоженеца беше облечен като хайдутин, събраха се отвън, той прескочи оградата, търчеше като луд по поляната към къщата, където беше момата, открадна я, хвърли я през рамо и я хвърли във файтон. Поканите бяха като лист хартия, с картата на България и очертано мястото, където ще е сватбата, завити на руло, с червен печат от восък.
Тържеството не беше в ресторант, а на една поляна горе в Балкана. Цял ден дъжд валя и не спря, найлоните, които бяха сложени уж за навес, не удържаха дъжда и цялата бях като мокра кокошка, а не можех да си тръгна, защото не можех да се оправя до селото, а и бях с високи токове, които се забиваха целите в калта, как направя една крачка. Мъжът ми се веселеше  неистово, хванах един мъжага, който си отиваше и го помолих да ме хвърли в селото. Сватба беше екстравагантна и половина Peace.

# 37
  • Мнения: 1 216

след това задължително трябва да прозвъниш всички и да благодариш за севиза/кристалите/кеша и т.н.

А преди това за сватбения ден трябва да приготвиш за всеки по малък подарък, съобразен с личността му. В събота бяхме на сребърна сватба и за мъже, жени и деца на различна възраст имаше различни малки изящни кутийки, надписани с името на всеки. А вечерта ни се обадиха лично да благодарят за нашия подарък, а днес получих две снимки.
Мдааа, не е лесно, но като ще е култура, да е докрай.

На наШата сватба ние специално минахме да се поздравим с всички и да си стиснем ръцете и да си кажем по някоя дума. Всеки наш гост го заслужава. А и удобен момент камерата да запечата всеки гост отблизо- за спомен. Тогава не сме събирали подаръците.

Това бяха малко общи приказки, а сега мнението ми и то е, че всичкото това мислене и претенции за подаръците издават само дълбоките ти комплекси. Човек трябва да умее да приема подаръци.

Последна редакция: вт, 26 юни 2007, 04:01 от Г-жа Броненосец

# 38
  • Монреал
  • Мнения: 1 469
По-дискретен, но все пак очевиден начин да се съберат пари за младоженците е да се направи "дърво" с пари. Това представлява предмет (може някой фикус  Laughing), по който предварително се защипват малки (но много на брой ) щипки - гостите защипват парите с тях на "дървото." На нас това ни го бяха направили като изненада за бебето, но и за сватби ставало.

# 39
  • Мнения: 9 902
ние си минавахме по масите, но пликовете ги взимаше кумата, която вървеше след нас Simple Smile

Благодарностите след сватбата - изпратихме на всички пълен набор снимки,   придружени от писмено удовлетворение, че са ни уважили.

# 40
  • Мнения: 4 726
По-дискретен, но все пак очевиден начин да се съберат пари за младоженците е да се направи "дърво" с пари.
ShockedПфуу, как дискретен начин бре  ooooh!Веднага ще си проличи кой ползва големите щипки и кой не, при това пред погледите на любопитни 100-200 сватбари Whistling

# 41
  • Мнения: 1 952
Нямам комплекси и не се притеснявам да взимам нито пари, нито подаръци, просто искам да се избегне това двучасово тътрене по масите, което ще е отегчително и за мен и за гостите, да не говориме за младоженеца Mr. Green Още повече, че като се почне обикалянето- това по мой наблюдения, никой не мърда от мястото си, всички сядат, та не вземеш да ги пропуснеш.
Варианта с маса е най- добрият за мен, а подробностите ще се доизмислят.
Иначе то е ясно, че и родители и младоженци минават да поздравят гостите и да им благодарят, в противен случай е неуважение.

# 42
  • Мнения: 599
Защо да се притесняваш от това да минаваш по масите?Та това си е българска традиция.Защо отхвърляме всичко българско и боравим с разни заемки,като хвърляне на букета и някакъв жартиер/който и до днес не съм разбрала за какво е/.В България неостана нищо българско в стремежа си да копираме американците.Аз не се срамувам от нашите традиции и ви съветвам и вас да ги спазвате.Така ще се съхраним като нация Hug

# 43
  • Мнения: 4 358
Нямаше такъв обичай на моята сватба. Гостите бяха предварително предупредени който носи плик с пари да го сложи в една кутия при подаръците.
На обиколката с чаша вино поздравихме всеки гост и се снимахме.

# 44
  • Мнения: 3 423
Защо отхвърляме всичко българско и боравим с разни заемки,като хвърляне на букета и някакъв жартиер/който и до днес не съм разбрала за какво е/.В България неостана нищо българско в стремежа си да копираме американците.Аз не се срамувам от нашите традиции и ви съветвам и вас да ги спазвате.Така ще се съхраним като нация Hug
Ще почерпя целия форум, ако някой обаче
публикува снимка, на която свекървата води
хорото, а в ръцете си вее окървавен чаршаф!
Малко се срамувам от тази точно традиция и
ми се иска в такъв момент да не се съхраняваме
като нация. Признайте си, дали спазихте традицията?!
Искам и снимков материал! Както казах, имате почерпка!

# 45
  • Мнения: 4 358
Лиска, ей сега утрепА рибата  hahaha

# 46
  • Мнения: 1 174
Liska, и аз ще почерпя Joy
Традициите не са това,което бяха,живеем в 21 век.
То по традиция булката трябва да е в народна носия Crazy

# 47
  • София
  • Мнения: 4 866
На мястото на всеки гости имаше оставен плик с картичка. Получихме много мили пожелания; в някои пликове имаше и пари. Който искаше да ни поздрави и да ни даде подарък лично, идваше при нас на масата. Не сме обикаляли. Намерихме начин да приседнем за минутка до всеки от гостите и да му отделим няколко минути без това да има формата на стандартната обиколка и без през това време да получаваме нещо.
След тържеството в ресторанта събрахме родителите и кумовете на едно място да си допиват, а ние отпрашихме на сватбено пътешествие. Чаршафът го е разнасяла камериерката в хотела. Трябва да изискам записа от охранителните камери в пералното. Дали ги пазят повече от 13 години?

# 48
  • Мнения: 765
Не смятам да обикалям гостите , доколкото ги познавам и те не смятат .
Няма да сме в ресторант , няма да има бели покривки , всички ще се настаняват и групират по интереси - кой както си иска, така че нямам намерение да се ръчкам между тях и да им развалям купона с подноси , шаферки и булки . Така съм си решила .
На влизане ще има красива висока масичка с прозрачна кутия , пликове , химикали , картички - ако някой иска да твори пожелания и да ги пуска вътре , ако някой иска да оставя плик с пари - кутията е на негово разположение . Кой каквото иска да си прави на моята сватба , само моля  от мен хора , чаршафи , танци с пилета и обхождане на народа да не се очаква  Grinning .
Ще замоля никой да не се пъне да ме настъпва - обувките ми не са без пари , също така менчета и китки да оставим за по-романтичните души - сега има видеозони , пола се знае от рано .
 За някои може да е скучно така , за мен е идеално Heart Eyes

# 49
  • Мнения: 2 891

Ще почерпя целия форум, ако някой обаче
публикува снимка, на която свекървата води
хорото, а в ръцете си вее окървавен чаршаф!


Това не виждам как ще се получи, поради липса на девствени булки  Mr. Green

Много съм проста, забравих за естетичната хирургия и 160-те вълшебни лева. Взимам си думите назад!

# 50
  • Мнения: 765
Какво ще черпиш ? Дай оферта . Blush

# 51
  • Мнения: 3 423
Черпя кой каквото си пожелае!
Много съм дащна! Особено като
пък знам изхода от залаганията.

# 52
  • Мнения: 599
Лисоооо,ти все така ще ги обърнеш нещата PartyСмисълът беше друг,но го разбирайте както искате.

# 53
  • Мнения: 3 521
На нашата сватба имахме едно огромно керамично прасе касичка на една маса, бяхме насипали пясък, коктейл и чадърче пред свинята и кратко стихче, че ни се ходи на Сейшелските о-ви. Вицът беше, че повечето гости мирно и кротко се отбиваха да нагледат добичето, но едни сладури обърнаха техните пари в монети и ги насипаха под пясъка, връчиха ни лопатка и сито и казаха да сме тренирали за родители Crazy.

# 54
  • Мнения: 2 386
Направете си gift list с желаните подаръци - хем ще улесните гостите, хем ще сте доволни (а рекет няма да има)  Wink

# 55
  • France
  • Мнения: 726
Едни познати, в поканата за сватба, дадоха номер на банкова сметка, по която да се превеждат пари, вместо да се купуват подаръци.
Също така, големи вериги магазини за техника и мебели, предлагат ваучери от 50,100,200 и т.н. лева специално за младоженци.

# 56
  • Мнения: 121
Много мислихме и бяхме решили на сватбата ни подаръците да се оставят на една маса, а ние после да минем само да се видим с гостите ни. Е да, но DJ-я ни в последния момент изпрати заместник, който не беше инструктиран да предупреди хората. Но не съжалявам. Така всеки лично ни поднесе подаръка си (в което не виждам нищо срамно и страшно, аналогично на подаръците за РД), който шаферката поемаше и отнасяше. Стана съвсем спокойно по време на основното ястие. Тогава така и така всеки седеше и похапваше. Гостите ни не бяха много, така че успяхме с всеки да си кажем по няколко приказки най-спокойно. Обичаят с връзването на гердани от пари никой не си е помислял да спазва. Родителите ни нямаха нужда от такава показност, за да ни подарят подаръците си.

# 57
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Сложете една празна маса върху, която има 1-2 подаръка и една кошничка/кутия с 1-2 плика. Хората сами ще се досетят какво да направят  Wink


това ми харесва, като идея. Peace

# 58
  • Мнения: 3 423
Едни познати, в поканата за сватба, дадоха номер на банкова сметка, по която да се превеждат пари, вместо да се купуват подаръци.
Също така, големи вериги магазини за техника и мебели, предлагат ваучери от 50,100,200 и т.н. лева специално за младоженци.
Това е прекрасна идея! Даже си струва да се
ожени човек. Как иначе ще научи човек номера
на банковите сметки на познатите и приятелите...

# 59
  • Мнения: 6 206
А, най-кофти е "купуването" на булката с пари в ботуша. Бляк.
Това е култово направо.
Моят зет, живял човека години в чужбина, незапознат с нашите привички, в деня на сватбата като влиза при булката и чува репликата "обувката е широка на булката, какво ще правим"
си отговорил най-искрено "е, вие не ги ли мерихте тези обувки преди да ги купите" и притеснен какво ще прави. Намерил се е веднага някой да обясни, че трябва пари да дава, но смях е паднало...
Иначе има много неща, които могат да се правят цивилизовано на сватбата. За мен нормално е младоженеца и булката лично да приемат гостите си и тогава да мине момента с подаръците. Много неща са ми непонятни на мен и за моята сватба си ги изкривих както на мен ми беше удобно.

# 60
  • София
  • Мнения: 3 392
Защо да се притесняваш от това да минаваш по масите?Та това си е българска традиция.Защо отхвърляме всичко българско и боравим с разни заемки,като хвърляне на букета и някакъв жартиер/който и до днес не съм разбрала за какво е/.В България неостана нищо българско в стремежа си да копираме американците.Аз не се срамувам от нашите традиции и ви съветвам и вас да ги спазвате.Така ще се съхраним като нация Hug
Нацията не се състои само от селски обреди, скъпа.
Не бъркай шаха с плуването, както казваше бившия ми шеф.
Традициите не само "заемки" от селския, ромския и турския фолклор.
Има и градски. Български, при това.
Има традиции в някои краища на родината, където кума обезчестява булката, а другаде- младожененца в присътвието на цялата коч компания пияни сватбари.
В Монголия до ден днешен е проява на гостоприемство госта да прави секс със съпругата на домакина.

Сега по темата, Лили Иванова, най-добре е маса за подаръци, наистина.
После- както казва Лиса, филма от сватбата на едно ДВД, придружено с картичка, или както там намериш за удобно, но трябва да благодариш, ако не приемеш подаръка лично.

# 61
  • София
  • Мнения: 461
На моята сватба основният въпрос беше как да избегнем обикалянето по масите. Свекито искаше, но този път я надвихме Mr. Green Инструктирахме DJ-я, тъй като ритуалът беше в самия ресторант, да обяви предаването на подаръци заедно с букетите. Нали има и такъв обичай - строява се цялата рода и булката бива нацелувана от десетки хора, докато всички минат да честитят. Та докато приемахме поздравления и букети, приемахме и подаръци. Така мина по-леко според мен. Друг е въпросът, че някои от гостите не разбраха и взеха да се редят повторно, та стана дълга процедура. Но така беше доста цивилизовано, според мен.

# 62
  • Мнения: 6 206
Има традиции в някои краища на родината, където кума обезчестява булката, а другаде- младожененца в присътвието на цялата коч компания пияни сватбари.
.
Ай стига, бе - както се казва
Наистина ли това в България?
Чак се чудя коя от двете ситуации е по-гадната....

# 63
  • Мнения: 599
Стига де!Въпроса беше за събирането на пари и подаръци.Вие накъде тръгнахте чак-обезчестявания,чаршафи и нам си кво.Не мисля,че има нещо срамно в това да отидеш до всеки човек на крак,да му благодариш за това,че е уважил празника ти,за подаръка/парите му и да му пожелаеш"наздраве".

# 64
  • Мнения: 1 952
Да го поздравиш на крак разбира се, ама да минеш да му събереш парите...аз такива няма да ги правя категорично.

# 65
  • Мнения: 9 902
Да го поздравиш на крак разбира се, ама да минеш да му събереш парите...аз такива няма да ги правя категорично.

е то пак ще му вземеш парите, това е една от съществените цели на сватбата като цяло/или материални подаръци, все тая/. Понякога можеш да вземеш специфичните подаръци с подходящо чувство за хумор, отколкото всички да се правят на ущипани.

# 66
  • Мнения: 765
Да го поздравиш на крак разбира се, ама да минеш да му събереш парите...аз такива няма да ги правя категорично.
Точно  . Направете си място за оставяне на подаръци и пари .

е то пак ще му вземеш парите, това е една от съществените цели на сватбата като цяло/или материални подаръци, все тая/. Понякога можеш да вземеш специфичните подаръци с подходящо чувство за хумор, отколкото всички да се правят на ущипани.
За мен основната дума е "парти" , а не "пари" и "подаръци" - не е до ущипване и в поканата съм си го написала даже , обаче няма да си развалям празника в благодарности и обикаляне за събиране на подаръци - трябва да се пие и танцува бързо , защото няма време  Grinning И гостите ми няма да дойдат , за да ми подарят подарък , а защото знаят , че ще е весело - толкова е просто . Не всички обичаме традиционни сватби и обичаи   Peace .

# 67
  • Мнения: 5 468
Това дръвче с пари ми хареса... На мен никой не ми даде такова. Стисни такива!!! Crossing Arms

# 68
  • Мнения: 7 110
Да го поздравиш на крак разбира се, ама да минеш да му събереш парите...аз такива няма да ги правя категорично.

е то пак ще му вземеш парите, това е една от съществените цели на сватбата като цяло/или материални подаръци, все тая/. Понякога можеш да вземеш специфичните подаръци с подходящо чувство за хумор, отколкото всички да се правят на ущипани.
Така де. Спира се човек, отваря си плика, брои (или има горчиво, или няма - според зависи) и продължава.  hahaha

# 69
  • Мнения: 9 902
абе смейте се, ама повечето сватби се провеждат по класическия начин Simple Smile

# 70
  • Мнения: 1 952
Категорично споделям мнението на барабалекс, за мен сватбата не е източник на пари, най- малко пък е повод за събиране на излишни подаръци, които да трупам в кашони по тавана.
Сватбата е един изискан купон, който след 12 престава да бъде изискан и които искам всички да запомнят като нещо весело. Смятам да похарча повече, отколко ще взема.

# 71
  • Мнения: 6 206
абе смейте се, ама повечето сватби се провеждат по класическия начин Simple Smile
Верно си е...
Аз какъв зор видях докато си направих шведската маса както си искам. На три ресторанта директно ми отказаха, кви са тия лиготии шведска маса, я си нареди софрите да си хапнат хората и да не се притесняват.

# 72
  • София
  • Мнения: 3 392
Категорично споделям мнението на барабалекс, за мен сватбата не е източник на пари, най- малко пък е повод за събиране на излишни подаръци, които да трупам в кашони по тавана.
Сватбата е един изискан купон, който след 12 престава да бъде изискан и които искам всички да запомнят като нещо весело. Смятам да похарча повече, отколко ще взема.
Подкрепям  Peace

# 73
  • Мнения: 677
Сватбата е един изискан купон, който след 12 престава да бъде изискан и които искам всички да запомнят като нещо весело. Смятам да похарча повече, отколко ще взема.

Уф, ай да минава 12, че една глътка ми се е отворила...
Тва напрежение ме съсипа.

# 74
  • Мнения: 459
Аз също настръхвам от този тип сватби, скоро ще ми предстои сватба и със сигурност няма да има никакви подобни обичаи. Нямам разногласия по този въпрос с родителите (слава богу мислим еднакво)

За подаръците ще си имам списък в няколко магазина, на неща които аз харесвам и ми трябват. На самото тържество няма да има питки, разходки между масите. Всичко ще е тип коктейл на голяма зелена поляна с много шатри Simple Smile

# 75
  • Мнения: 1 952
Мойте родители смятат, че самата сватба е една отживяла и ненужна глупотевина, та те със сигурност няма да ме накарат да обикалям по масите.

# 76
  • Мнения: 2 237
Най-запомнящата сватба, на която бях, беше в Балкана - в Рибарица. Нарочно така искаха да си я направят двамата. Булката беше облечена с рокля, която наподобяваше едновремешните народни носии... младоженеца беше облечен като хайдутин, събраха се отвън, той прескочи оградата, търчеше като луд по поляната към къщата, където беше момата, открадна я, хвърли я през рамо и я хвърли във файтон. Поканите бяха като лист хартия, с картата на България и очертано мястото, където ще е сватбата, завити на руло, с червен печат от восък.
Тържеството не беше в ресторант, а на една поляна горе в Балкана. Цял ден дъжд валя и не спря, найлоните, които бяха сложени уж за навес, не удържаха дъжда и цялата бях като мокра кокошка, а не можех да си тръгна, защото не можех да се оправя до селото, а и бях с високи токове, които се забиваха целите в калта, как направя една крачка. Мъжът ми се веселеше  неистово, хванах един мъжага, който си отиваше и го помолих да ме хвърли в селото. Сватба беше екстравагантна и половина Peace.
Joy Joy Joy Този разказ ме докара до сълзи.Толкова не се бях смяла от одавна Hug

# 77
  • Мнения: 1 216
Защо да се притесняваш от това да минаваш по масите?Та това си е българска традиция.Защо отхвърляме всичко българско и боравим с разни заемки,като хвърляне на букета и някакъв жартиер/който и до днес не съм разбрала за какво е/.В България неостана нищо българско в стремежа си да копираме американците.Аз не се срамувам от нашите традиции и ви съветвам и вас да ги спазвате.Така ще се съхраним като нация Hug
Нацията не се състои само от селски обреди, скъпа.
Не бъркай шаха с плуването, както казваше бившия ми шеф.
Традициите не само "заемки" от селския, ромския и турския фолклор.


Нищо не каза!
Това са българските традиции, да. И в града, и в селото. В България няма аристокрация и благородници, колкото и на някои хора да им се иска да си надскочат произхода.
В Етнографския музей във Варна има секция за сватба в града от началото на миналия век, посети я, ако имаш възможност!
Отделно в една книгите от поредиците ''Земя за прицел'', ако се не лъжа, на Свобода Бъчварова има писано за богата банкерска ''градска'' сватба  Laughing. При все, че тогава всичко е било копиране на модата от Европа, в което няма нищо българско, има доста интересни неща.

# 78
  • Мнения: 26
Защо отхвърляме всичко българско и боравим с разни заемки,като хвърляне на букета и някакъв жартиер/който и до днес не съм разбрала за какво е/.В България неостана нищо българско в стремежа си да копираме американците.Аз не се срамувам от нашите традиции и ви съветвам и вас да ги спазвате.Така ще се съхраним като нация Hug
Ще почерпя целия форум, ако някой обаче
публикува снимка, на която свекървата води
хорото, а в ръцете си вее окървавен чаршаф!
Малко се срамувам от тази точно традиция и
ми се иска в такъв момент да не се съхраняваме
като нация. Признайте си, дали спазихте традицията?!
Искам и снимков материал! Както казах, имате почерпка!
Liska,снимка няма ,ама те черпя с един виц hahaha(сори за офф-а)
Първа брачна нощ. Луда любов, разхвърляни дрехи, нажежен въздух. Към 4 сутринта младоженеца казва:
- Мила, ще ми подадеш ли чаша вода!
От хола свекървата се обажда:
- Петьо, както си са запотил, остава и студена вода да ми пиеш сега!

# 79
  • Мнения: 2 498
drugoto blizna4e , разби ме с тоя виц  Joy....

# 80
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 727
Категорично споделям мнението на барабалекс, за мен сватбата не е източник на пари, най- малко пък е повод за събиране на излишни подаръци, които да трупам в кашони по тавана.
Има сватбени листи /или както там се казва- правия си списък с нещата, които искаш и се разпространява между поканените/. Естественно някой следи да не се повтарят подаръците. Така няма да имая няколко кафеварки да кажем.

# 81
  • Мнения: 771
Покана за сватба от хора, които претендират, че са "фешън": стихче .....съчинено от хнякоя начална учителка, което завършва така: "за подаръците не мислете, в плик ги донесете"!

# 82
  • София
  • Мнения: 3 392
Защо да се притесняваш от това да минаваш по масите?Та това си е българска традиция.Защо отхвърляме всичко българско и боравим с разни заемки,като хвърляне на букета и някакъв жартиер/който и до днес не съм разбрала за какво е/.В България неостана нищо българско в стремежа си да копираме американците.Аз не се срамувам от нашите традиции и ви съветвам и вас да ги спазвате.Така ще се съхраним като нация Hug
Нацията не се състои само от селски обреди, скъпа.
Не бъркай шаха с плуването, както казваше бившия ми шеф.
Традициите не само "заемки" от селския, ромския и турския фолклор.


Нищо не каза!
Това са българските традиции, да. И в града, и в селото. В България няма аристокрация и благородници, колкото и на някои хора да им се иска да си надскочат произхода.
В Етнографския музей във Варна има секция за сватба в града от началото на миналия век, посети я, ако имаш възможност!
Отделно в една книгите от поредиците ''Земя за прицел'', ако се не лъжа, на Свобода Бъчварова има писано за богата банкерска ''градска'' сватба  Laughing. При все, че тогава всичко е било копиране на модата от Европа, в което няма нищо българско, има доста интересни неща.


Чела съм Свобода Бъчварова в ранна детска възраст.
И в поредицата, която коментираш иде реч за Буров, ако не знаеш- да те информирам.
И няма нужда да ме пращаш в музеи, имам достатъчно снимки от баба си и дядо си и семейството ми изобщо, заповядай да ти покажа, ако се интересуваш от сватби градски тип от началото на века до днес.
И никъде не видях коментар за благородници, а тези, които трябва си знаят "произхода" и без ти да им го казваш.

Последна редакция: чт, 28 юни 2007, 11:54 от Azzy

# 83
  • France
  • Мнения: 726
Като става дума за български сватбени обичаи, най- омразният за мен е в 8 сутринта в събота или неделя 10 коли с надути клаксони да обикалят града и да събудят всичко живо, вкл. и кучетата. След това се включва циганският оркестър. С тумба- лумба взимат младоженеца и пак с клаксони тръгват за булката.
Абе, тия хора не са ли чували за вечерни сватби? Визирам Хасково.

# 84
  • Мнения: 1 952
В Хасково е тежко предполагам.

# 85
  • Мнения: 9 902
ох, тук много интелигенция се събра.

# 86
  • Мнения: 7 110
 Laughing Laughing Laughing
А сватбата си е сватба. И доволни ще останат, и веселба ще стане, че и пари ще получат.  Laughing
И не на последно място - това ще е най-хубавата сватба, на която са били.  Grinning

# 87
  • Варна
  • Мнения: 2 378
Цивилизовано:
Маса за подаръци и пликчета, близо до младоженческата. Ама пак трябва да си ги събереш... Кофти, излагация.

Още по цивилизовано:
Банкова сметка написана на поканите.

Най-цивилизовано:
Не прави сватба.

# 88
  • София
  • Мнения: 3 392
ох, тук много интелигенция се събра.
Да, дамата, която ще се омъжва очевидно е интелигентна.
Зададе интелигентен въпрос, за да излезе интелигентно от ситуация, съответно интелигентни хора си дадоха интелигентните мнения как да го направи.
Изобщо- интелигенция.
А ти какво мислиш по темата, аз само не разбрах?
Липсва ми достатъчно интелект.

# 89
  • Мнения: 1 952
ох, тук много интелигенция се събра.

 newsm78

# 90
  • София
  • Мнения: 2 437
Нямах нерви да изчета всички мнения.

Този обичай не е "рекет", а поздравяване на гостите и е задължителен, според мен! Младоженците и кумовете трябва да минат и да обърнат внимание на всеки един гост.
Нещо се изчанчи това поздравяване в раздаване на кеш пара и одеала с хавлии.

Предварително се казва на поканените какво и как за подаръците. Но в никакъв случай по време на поздравяването на гостите  Naughty

# 91
  • Мнения: 9 902
на предна страница съм написала какво мисля по темата. Написах как беше на моята сватба; а да разберете предния ми постинг - не се правете на наивни, не е сложно.

# 92
  • София
  • Мнения: 3 392
на предна страница съм написала какво мисля по темата. Написах как беше на моята сватба; а да разберете предния ми постинг - не се правете на наивни, не е сложно.
Не съм наивна и ясно разбрах постинга ти и ти отговорих. Интелигентно. А ако искаш мога да дефинирам и по-ясно що е то интелект, за да сме напълно убедени, кой, кого и за какво е разбрал и кой, какво и на кого е искал да каже.

# 93
  • Мнения: 1 952
Ми че ти си се изказала чак в края на втора страница. И що се нервиш  33uu

# 94
  • Мнения: 9 902
Ми че ти си се изказала чак в края на втора страница. И що се нервиш  33uu

ако имаш предвид мен - не се изнервих преди отговора на Аззи. Хич нямах предвид вас. Добре, ще уточня - постингът на печовска ме провокира. За мен сватбата винаги е нещо весело и забавно/стига булката да не плаче, щото са я взели насила/, каквито и оркестри да свирят, колкото и да е часът, с каквото и да танцува кумата.

Благодаря, Azzy, за предложението, не ме интересува що е интелект, не ми трябва много от него. И простичка съм си добре  Hug   bouquet  Hug

# 95
  • Мнения: 1 952
pechovska  Naughty

# 96
  • София
  • Мнения: 128
И аз да се изкажа сега с мнение не е задължително всички да споделяме едно такова разбира се ! Изхождам от това че бяхме на сватба есента , която се състоеше от около 200 човека   #Crazy  за мен са много , но ...   почти всички гости бяхме млади (не че "старите" са за изхвърляне ) и беше адски хубаво и весело (хубав ресторант, добра храна , приятни хора и музика) всички танцуват докато неидва момента с "обикалянето" на тези 200 човека помолиха оркестъра и Dj да пускат по-тиха музика и се започна голямото чакане да стигнат до теб и неможешда танцуваш , защото музиката е тиха и нетанцувална и след минаването на даден човек повечето хора станаха и си тръгнаха отекчени вкл. и тези въпросни "стари хора" !  Убиха празника си ! И всичкото това "Обикаляне" траеше около 2ч. и 30 мин. може и повече да е било  . Аз съм на мнение , че може да се приемат подаръците на отделна маса ! А моя приятелка пък написа в поканите , че поздравления ще се приемат на влизане в ресторанта и така и направи и също беше много добър вариант !

# 97
  • София
  • Мнения: 3 392
ако имаш предвид мен - не се изнервих преди отговора на Аззи. Хич нямах предвид вас. Добре, ще уточня - постингът на печовска ме провокира. За мен сватбата винаги е нещо весело и забавно/стига булката да не плаче, щото са я взели насила/, каквито и оркестри да свирят, колкото и да е часът, с каквото и да танцува кумата.

Благодаря, Azzy, за предложението, не ме интересува що е интелект, не ми трябва много от него. И простичка съм си добре  Hug   bouquet  Hug
Моля. Следващия път употребявай "цитат", за да знаем кого визираш.

# 98
  • Варна
  • Мнения: 389
Един подпис, малък купон в рок клуб с 10тина приятели и всичките пари, които щяха да отидат да нахраня някакви хора, който са ми някакви роднини и идват само заради яденето, ще харча на страхотна почивка някъде.
То стига глупости - хора пред блоковете, та подарени кукли-бебета от бабите, то букети, то жартиери, то чудо!!!

# 99
  • Мнения: 10
Аз не разбрах, ти не желаеш подаръци, или те е срам да ги вземеш. Гостите са дошли да ви уважат и не е много учтиво, да не ги поздравите лично. Това даже е повод да се запознаете с някои от тях.А подаръци винаги е имало и ще има. Българските традиции са хубаво нещо и не се срамувайте от тях. Всяка сватбарска традиция има някакъв смисъл. Аз не приемам разни там жартиери, хвърляне на букети и други западни измишльотини.А пък ако наистина не желаете подаръци- просто го споменете в поканите.

# 100
  • Мнения: 1 952
Е...що никой не чете.
Колко пъти обясних, че ЕСТЕСТВЕНО, ЧЕ ЩЕ МИНА ДА ПОЗДРАВЯ ВСЕКИ ГОСТ ЛИЧНО.
Просто искам да спестя това, което Andjela81 спомена. Тъпо и отегчително.
А и какво значи бг традиции, американски традиции. Ще хвърлям каквото си искам щом на мен и на гостите ми ще бъде весело.
Традициите не са това, което бяха.

# 101
  • София
  • Мнения: 461
И аз да се изкажа сега с мнение не е задължително всички да споделяме едно такова разбира се ! Изхождам от това че бяхме на сватба есента , която се състоеше от около 200 човека   #Crazy  за мен са много , но ...   почти всички гости бяхме млади (не че "старите" са за изхвърляне ) и беше адски хубаво и весело (хубав ресторант, добра храна , приятни хора и музика) всички танцуват докато неидва момента с "обикалянето" на тези 200 човека помолиха оркестъра и Dj да пускат по-тиха музика и се започна голямото чакане да стигнат до теб и неможешда танцуваш , защото музиката е тиха и нетанцувална и след минаването на даден човек повечето хора станаха и си тръгнаха отекчени вкл. и тези въпросни "стари хора" !  Убиха празника си ! И всичкото това "Обикаляне" траеше около 2ч. и 30 мин. може и повече да е било  . Аз съм на мнение , че може да се приемат подаръците на отделна маса ! А моя приятелка пък написа в поканите , че поздравления ще се приемат на влизане в ресторанта и така и направи и също беше много добър вариант !

Точно така мисля и аз. Присъствала съм на много весели сватби и като дойде този момент, всичко замира, хората ни ядат, ни пият, нито пък смеят да станат, че току- виж се разминали с младоженците. После хората почват да се разотиват. Това е поне моят опит с тази "традиция".

# 102
  • Мнения: 599
Аз не разбрах, ти не желаеш подаръци, или те е срам да ги вземеш. Гостите са дошли да ви уважат и не е много учтиво, да не ги поздравите лично. Това даже е повод да се запознаете с някои от тях.А подаръци винаги е имало и ще има. Българските традиции са хубаво нещо и не се срамувайте от тях. Всяка сватбарска традиция има някакъв смисъл. Аз не приемам разни там жартиери, хвърляне на букети и други западни измишльотини.А пък ако наистина не желаете подаръци- просто го споменете в поканите.

Най-после някой с моето мнение HugРеших,че нещо съм сбъркана.

Е...що никой не чете.
Колко пъти обясних, че ЕСТЕСТВЕНО, ЧЕ ЩЕ МИНА ДА ПОЗДРАВЯ ВСЕКИ ГОСТ ЛИЧНО.
Просто искам да спестя това, което Andjela81 спомена. Тъпо и отегчително.
А и какво значи бг традиции, американски традиции. Ще хвърлям каквото си искам щом на мен и на гостите ми ще бъде весело.
Традициите не са това, което бяха.

Сватбата си е твоя и ти решаваш какво да правиш.Щом ще правиш каквото си искаш,еми прави си го.Що искаш съвети?Явно незнаеш.А и мисля,че заглавието на темата не е подходящо.Хем по стар български обичай,хем това било отживелица.По-скоро трябваше да е :"Дайте съвет за съвременна сватба-тип"американски стил".

# 103
  • Мнения: 121
Добре де, като отидете на РД на приятел подаръка си го оставяте някъде на масичка или го подарявате лично на рожденика? Защо тогава се гледа в днешно време на обиколката на гостите толкова негативно? Няма много възможности да се даде подаръка лично по време на сватбата. Естествено по стар бг обичай да се казва кой какво е подарил... Няма нужда.
Не съм съгласна, че след минаването по масите и гостите се разотиват. На сватбите, на които съм била не е имало такъв момент.

# 104
  • Мнения: 771
Е това с написаната банкова сметка на поканата ме изуми! Между другото идеята да се оставят подаръците на маса не е лоша, но пък е вярно, че самото подаряване е уважение! Абе сложно! Преди време бях поканена на сватба, на която не отидох....! В прика с поканата изпадна ....списък с подаръците, които младоженците искат:1. спалня"маня"- магазин....на ул.Пиротска;2. Двулицев матрак - 1.95/080см от мебелна къща Люлин и т.н.т.
Била съм и на българска традиционна сватба в детството си в едно пазарджишко село. Спомените ми избледняха, но още си спомням колко смях падна/свекъра води хорото с царевица в чорапите, булката я взеха с каруца с бял кон ....беше супер/но през 197и ...год. Няма да забравя сватбата на братовчед ми - 800 души, във войнишка палатка на двора. Къкри казан с боб, мятат се кебапчета и ...стринка ми се изправя зад една маса и започва да вика гостите по списък... "булката дарява на бай Иван кърпа и чорапи, бай Иван дарява на младоженците крава... След 5-часовата процедура булката води хорото с наниз от банкноти!
Моята сватба също беше с 200 души, но беше супер. Всички артисти от музикалния театър, които направиха щур купон. Свекърва ми много държеше да закачам "кръпчета", но аз ги "загубих умишленно! Поздравихме гостите, но периодично, по различно време и ...на танцова музика!

# 105
  • Мнения: 1 952
Освен, че на моята сватба няма да обикалям гостите за пари и подаръци, а само ще ги поздравявам поетапно, на чужди сватби също не ми е приятно да ме обикалят. Казва диджеят, че младоженците ще минават и ти като зачакаш 2 часа, не смееш да станеш, щото а станал, а си ги изпуснал, а дето се вика и корем може да те свие и всичко може да стане Mr. Green

Колкото до банкови сметки, списъци и тн...ще има една маса, който има желание да оставя каквото му сърце иска.
Не правя сватба заради подаръци, та да изготвям списъци какво и откъде искам.

# 106
  • Мнения: 771
Най- важното е да ви Е ГОТ!!!!!!!!!

# 107
  • Мнения: 1 172
Ние поздравихме всички гости. Единственото ми условие на сватбата беше никой да не развява пари под какъвто и да е предтекст. Бях купила картички и пликове и ги бях оставила при DJ-a. Всеки, който искаше да дава пари, можеше да си вземе картичка, да напише 2 думи на нея и да ги запечата в плика. Сега нямам никакъв спомен кой колко пари и какви подаръци ни е дал. Но пазим в албум всички картички с пожелания от гостите и те са ни много по-ценни.

# 108
  • София
  • Мнения: 4 866
Всяка сватбарска традиция има някакъв смисъл. Аз не приемам разни там жартиери, хвърляне на букети и други западни измишльотини.

Логиката не пречи. Mr. Green

# 109
  • Мнения: 27 524
О, да, избягнях всички тези неща. Имаше хора в ресторанта и там ги чакаха и обясниха за подаръците и парите - на една маса в градината да се оставят. В интерес на истината доста гости се засегнаха, но просто нямаше как да сатен да минавам като на просия. Знам, че си е обичай и е нормално, но категорично не. Направихме изключение само за едни гости от Македония, които много се разлютиха от идеята и отказаха  Laughing Нямахме нищо друго от тези неща, ъвпреки, че на сватби ми е било интересно да гледам и не ме е дразнело. Но зависи къде е, зависи от манталитета на роднините и младоженците, като под манталитет не влагам нищо обидно. Ние след общината и църквата се пренесохме в един парк-ресторант, с реки и беседки, имахме дж и това беше. Имаше над 100 човека, много танци, имаше триетажна торта и мазане по лицата и това беше  Heart Eyes

# 110
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Като стана въпрос за американски традиции - тук е прието да изпратиш подарък за всяко събитие, на което си поканен, независимо дали ще ходиш или не.

И ако не искате подаръци - миналата година, на доста заможна двойка (втори брак, и двамата не в първа младост) - на поканата пише "Вместо подаръци, младоженците биха предпочели да направите дарение на еди-коя си кауза". Много ми допадна.

# 111
  • Мнения: 2 084
Аз се чувствах щастлива на сватбата си и някак не забелязах всички неща, които се случваха. Мъжът, когото обичам беше до мен, най-близките ми хора - също. Запознавах се с близките на съпруга си и всичко се случваше като че ли насън.
Защо трябва мисълта колко съм ФЕЕшън да пречи на щастието от този наистина страхотен ден?

# 112
  • Мнения: 771
Само че тази сватба, на която си искаха пари, още при списъка с поканените се правеше сметка, кого да поканят...! А аз лично бях свидетел, вечерта след сватбата, още с облеклото... как брояха парите...уф само 4000. Ние им дадохме в евро, като искахме да ги зарадваме/символично/! Никакъв ефект! Преди 1 месец бяхме на сватба на момиченце от службата. Представихме се скромно, а и то подчерта да не се притесняваме! Купихме кафе-машина. Няма ден, в който да не ни обяснява колко хубаво кафе пият с мъжът й и все за нас се сещат!

# 113
  • Мнения: 15 459
Моля никой да не приема мнението ми като лична обида
Първо срам било да се минава по масите и за се събират парите - е да ама после като се броят няма срам  Rolling Eyes
Освен това не се минава по масите с цел да събереш парата или подаръците, а да кажеш наздраве на всеки един от гостите и да му обърнеш поне малко внимание, защото всички знаем колко внимание могат да обърнат младоженците на всеки гост точно на сватбата.
Още вендъж подчертавам - това не е заяждане, а е въпрос на лично мнение  Peace

# 114
Това минаване по масите е отврат.На мен примерно ще ми е толкова неудобно.На нашата сватба направихме така:гостите влизаха,на вратата им се даваше по чаша шампанско,ние седяхме малко по навътре и всеки минаваше,казваше си "наздраве" с нас и подаваха пликовете или подаръците на шаферите до нас,а те им даваха по едно сувенирче за спомен от нас.

# 115
  • София
  • Мнения: 2 079
The same myself,
Преди две седмици бях на сватба, която много ми допадна.
Ще ти я опиша, а пък от информация глава не боли.  Hug

На малко бяло листче, към поканата за сватбата пишеше, че ако гостите искат да подарят материални подаръци на младото семейство, могат да ги оставят на предварително определената за целта маса, от лявата страна, на входа на ресторанта. Там стояха приятели на младоженеца и отнасяха непрекъснато подаръците в една кола, като се интересуваха дали са предварително надписани от кого са, има ли картичка или надпис вътре в тях. Ако не бяха, момчетата ги надписваха със специално подготвени пликчета, които прикрепяха на подаръка, или пък даваха на хората, да си ги надпишат самостоятелно.
На същото листче пишеше, че паричните подаръци към младото семейство да се оставят в надписан плик, който може да бъде оставен на малка масичка, до сватбените чаши и шампанското, отстрани на тяхната маса. Там стояха две приятелки на булката, които също подсещаха пликовете да са надписани, ако искат хората, естествено.

Младоженците чакаха лично всички гости на вратата на ресторанта, поздравяваха всеки. И булката и младоженеца даряваха на гостите си някакъв подарък, за спомен от тях - на жените висулка от естествен камък, за синджирче, на мъжете малък ключодържател, пак с естествен камък. На децата даваха книжка с приказки.
Младоженците приемаха само букети цветя, ако някой не ги беше дал, не е бил на подписването или на църковния брак.

От там нататък всичко беше в ръцете на ди-джея. Поздравления от кума и от кумата, поздравления от родителите на булката и на младоженеца. Всеки, който искаше можеше да поднесе поздравления, като ги напише на листче, а приятел на младоженеца (артист), ги четеше когато се посъберяха.
Останалото беше танци, музика, забавления, игри за неомъжените моми, за ергените, за по-възрастните имаше надиграване на ръченица, хоро, валс, танго, туист. Младоженецът захрани момите с торта, за да се оженят, а булката - ергените. Не липсваха и комични ситуации там, особено от страна на булката - опита се да нахрани единия ерген с въздух, вместо с торта.  CrazyИ булката и младоженеца правеха номера.

През цялото време булката и младоженеца се забавляваха, от време на време предизвикваха приятелите си, но с нищо не издевателстваха над гостите.

Надявам се да съм била полезна!  bouquet Heart Eyes
Успешен празник ти желая.

# 116
  • Мнения: 1 800
По български -моята сватба се състоеше само с подписване в общината. Водещото лице, беше с дълга копринена пола, бяла риза с подплънки и лента трикольор през рамото. Спомням си една сватба на братовчед от 87-ма нищо оттогава не се е променило. Също и тържествения глас, с който говореше ми напомняше 24-то майска манифестация. Но ни беше забавно. Гости нямахме, защото не планирахме това подписване, стана спонтанно за 24 часа. Само най -близките се почерпихме, така пропуснах парите в плик и наддаването. Както и недоволството на родата, че можеше да бъдат на не много традиционална българска сватба.
 
По американски- имахме само коктейл с роднините и приятелите на мъжа ми. Маса до входната врата с пoкривка, книга(тетрадка) в която гостите си пишат имената за спомен, да знаем кой е присъствал. До тази маса, беше мястото за подаръци, всеkи влизаше записваше се и оставяше подаръка. Ние на няколко метра оттам с родителите поздравявахме гостите. След като ни отминеха отиваха да си вземат напитка, някоя глезотийка за хапване(никакви порции и пържоли) и си говореха  с останалите гости. Слушаха музика и така. Като се понапълни ние започнахме да се веселим с гостите до края на вечерта. Cъщо имахме торта, която разрязахме и споделихме с гостите.  Закъснелите идваха да ни намерят и ни честитяха, като си бяха оставили вече преди това подаръка. Вечерта като се прибрахме заедно отворихме всички подаръци и пликове, снаха ми записваше кой какво ни е дал, на другия ден изпратихме благодарствени картички на всички като споменавахме конкретния подарък.
Съвет, не се съобразявайте какво искат или очакват родителите и родата. Това е вашия празник и си го направете според вашите разбираня и вкус Peace.

# 117
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Спестихме се всички тези обичаи, подписахме и заминахме на меден месец.  Mr. Green
Никак не обичам всенародни веселби от какъвто и да е характер. И на абитуриентски бал не съм ходила.

# 118
  • Мнения: 771
Това с масата с подаръците много ми хареса, но номера с подписите ми напомня на ведомост.
Защо някои млади хора толкова искат сватбата им да е "по американски"?! Нима "онези" имат по-красиви обичаи и традиции, нима имат фолклор и традиции като българските! Интересно ми е и каква веселба може да има и при "шведска маса", като си разнасяш чашката и няма къде да седнеш? Била съм преди години на такава сватба на известна политическа дама, да беше "елегантно", но повечето гости бяха "специални" и тази форма беше подходяща за тях. Зависи и от гостите.
Най-съгласна съм с това, че младоженците да си решават! ТОВА Е ТЕХЕН ДЕН!
Преди години, първият ми конфликт със свекървата беше на "погачата"/просто за сватбата нямаше думата/.
След като празника беше при родителите ми, гостите бяха мои приятелки, а тя беше довела двете квартални клюкарки. Та, наред с приемането на подаръците, ми сложиха над главата кърпа и разчупиха пита. Нищо лошо. Но в следващия момент свеки дръпна кърпата, сложи я на масата и рече " сега да видим колко левчета ще се събере за новороденото"!!! Приятелките ми си забъркаха по джобовете! Аз издърпах кърпата и заявих, че такъв ритуал не харесвам и подаръците му стигат на детето. Стана ужасно неловко пред гостите, а тя продължаваше, умрях от срам! В "дебата" се включиха и двете тетки! Е, аз надделях, но се изложихме пред хората!

# 119
  • София
  • Мнения: 6 045

Освен това не се минава по масите с цел да събереш парата или подаръците, а да кажеш наздраве на всеки един от гостите и да му обърнеш поне малко внимание, защото всички знаем колко внимание могат да обърнат младоженците на всеки гост точно на сватбата.


Точно това е и моето мнение, никога не съм приемала въпросното обикаляне като просия, а като уважение към гостите... И какво значение има дали ще причакваш хората на входа или ще им напомняш да си оставят пликовете и кутиите еди-къде си - нали все за получаване на подаръци става дума? Мен лично пък ме отблъскват нанизите с банкноти, увесени на врата на младоженците, лепене на пари по челата, или показното " Тъстът подарява на младоженците еди-какво си!". Мислех, че тези неща са вече отживелица, но преди година - две гледах снимки от подобна сватба... Tired
Но, в крайна сметка, важното е булката да се чувства удобно и добре Wink, така че всеки си преценява за себе си! Peace

# 120
  • Мнения: 49
Не успях да изчета всичко, така че се извинявам, ако се повтарям. Мога да кажа как беше на нашата сватба. Имахме отделна масичка, на която се оставяха подаръците. Не съм държала да са специално надписани, защото не исках да притеснявам хората. Поканила съм ги на сватбата си не заради подаръка, който ще ми донесат, а защото те имат значение за мен и искам да споделят с мен този ден.  Всички гости знаеха това предварително и никой не беше неподготвен. Ако някой случайно не е знаел, момче от ресторанта го насочваше към масата. Пари не сме получавали, с някои много малки изключения (хората намериха начин да ни ги дадат сами, в подходящ момент). И не съм обикаляла по масите, защото аз самата се чувствах неудобно. НО: минах с една специална тетрадка, в която помолих всеки от гостите да напише пожелание. Докато те пишеха, аз си бъбрех с тях, чуквахме се за здраве и всички доволни. А тази тетрадка е най-хубавото, което остана от сватбата ми. Някои от нещата вече се изпочупиха, други обаче все още ми напомнят за този ден.
Всеки има право сам да избере традициите, които да спази на сватбата си.
Каквото и да решите обаче, добре е гостите да го знаят предварително, иначе стават едни недоразумения.
И най-важното: със или без традициите, важното е в живота ви заедно след това сами да  създавате ваши традици. Успех! smile3525

Общи условия

Активация на акаунт