За правата на работещият-имам въпрос!

  • 517
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 750
Мой познат беше назна4ен на работа с временен договор.Сега иска да напусне,подал е молба.Шефа оба4е му казва,4е едва след месец ще го освободи ина4е ще го съди! Rolling Eyes
Моят познат работи като шофьор,но го използват не само като такъв и му писна....за тези никакви 280 лв.Та....питам аз,дали наистина ако напусне могат да го съдят?
И не е ли само това с предупреждението-месец назад само ако си назна4ен на работа с постоянен договор,а той е с временен!?
Някой знае ли?
Благодаря предварително!
И дали тук и беше мястото на темата.... newsm78

# 1
  • София
  • Мнения: 13 204
Ми какво като е с временен... в договора обикновено пише за предизвестието. Ако не пише си е по Кодекса на труда. Може да го съди, разбира се! Аз доколкото знам ако е по КТ  едната страна реши да прекрати договора ако другата не се съгласи си тече предизвестието. А за това, че го ползват и за друго. Ми аз например си имам длъжностна характеристика. В нея пише какво правя и ако аз не искам мога да не правя нищо друго, освен посочените задължения. Така че, ако в договора му пише, че е шофьор той си е такъв...

А темата я местя в Клюкарника... Wink

# 2
  • Бг
  • Мнения: 845
Здрасти, значи ако за теб временен договор значи договор със срок за изпитване /чл. 70 от КТ/ ситуацията е следната: Ако срока на изпитване не е изтекъл все още, която и да е от страните по договора може да го прекрати без да дължи предизвестие на другата страна - по чл. 71 от КТ. Колкото до това, че са му казали, че ще го съдят едва ли, силно се съмнявам някой да тръгне да го съди, това е само блъф. Ако този срок на изпитване обаче е изтекъл, твоят познат може да прекрати договора като в молбата пише, че тя да се счита за предизвестие и не спази това предизвестие, но ще дължи на работодателя си една брутна заплата за дните на неспазеното предизвестие. Колкото до задълженията му те наистина се описват в длъжностната му характеристика, но въпросът е дали твоят познат е получил екземпляр от характеристиката, ако е получил може на общо основание да отиде и да си пусне една жалба в ИТ, като приложи копие от длъжностната характеристика, копие от трудовия договор и копие на молбата за напускане.
Също така ако не е ползвал отпуск работодателят му дължи обезщетение за неползвания отпуск.
Малко дълго стана, надявам се да съм обяснила добре, ако нещо не е ясно питай.

# 3
  • Мнения: 750
alexa_aMноооооооого ама мноооооооооогооо ти благодаря за из4ерпателния отговор!
Аз аз питам,защото последмите 5 години не съм работила и незнам за какво иде ре4...а той е лако все недоразбрал Mr. Green,та реших да попитам тук,защото знам,4е ще ми се тговори правилно,както ти направи!
Още веднъж ти благодаря!  bouquet
   
Моля модераторите да изтрият темата!

Общи условия

Активация на акаунт