Потребителска такса за деца

  • 9 353
  • 52
  •   1
Отговори
  • Мнения: 50
Днес педиатърката ми каза,че вече трябва да заплащам 1,80лв. за шестгодишния си син.Питах я от колко години започва да се плаща,а тя ми отговаря -от 3.Въпросът ми е има ли нова наредба,защото аз знам,че деца до 18г. са освободени от потребителска такса.

# 1
  • София
  • Мнения: 4 575
И аз знам, че до 18 са без такса. Моят син е над 3 и досега не са ми искали пари.

# 2
  • Мнения: 3 456
Днес педиатърката ми каза,че вече трябва да заплащам 1,80лв. за шестгодишния си син.Питах я от колко години започва да се плаща,а тя ми отговаря -от 3.Въпросът ми е има ли нова наредба,защото аз знам,че деца до 18г. са освободени от потребителска такса.
Странно и аз мислех , че до 18 год. не се плаща такса.

# 3
  • Мнения: 2 865
Виж тук, пише че до 18 г. не се заплаща. А освен това може да звъннеш и на 080014800 и да питаш за по-сигурно.
http://www.nhif.bg/bg/default.phtml?w=1024&h=738

# 4
  • Разград
  • Мнения: 3 110
До 18 годишна възраст не се плаща.Дъщеря ми е на 15 години и никога не са ми вземали някаква такса за прегледите й.

# 5
  • Мнения: 50
Благодаря за отговорите.Ядосана съм,защото ми прилича на изнудване,още повече,че днес е 30.06 -крайният срок за смяна на личен лекар.Ще говоря с нея в понеделник.Има една подробност-днес педиатърката не е на работа по принцип, но беше в кабинета си и ме извика там,но и друг път това се е случвало,ходила съм и при дежурни лекарки в събота-пари досега не са ми искани.А днес ми заяви-отсега ще плащаш,не е казала само през почивните дни.

# 6
  • София
  • Мнения: 13 203
Аз знам, че до 18 г. не се плаща потребителска такса. Обаче ни се наложи наскоро дап осетим през нощта дежурния лекар. Той ни взе таксата, като ни обясни, че са от външна фирма, която поема нощните дежурства и трябва да заплатим таксата, независимо, че преглежда дете. Детето беше с 40 градуса и хич не се замислих. Предполагам, че не ни е излъгал човека... Rolling Eyes

# 7
  • Мнения: 5 531
Аз също никога не съм плащала потребителска такса за децата ми. Тяхната педиатърка е и мое GP. Много пъти ми се е случвало да забравя да оставя потребителсата такса за мен, досега вече 7г, никога не е отворила дума за плащане.

# 8
  • Мнения: 2 732
и аз за първи път чувам за такса при деца newsm78 Thinking

# 9
  • Мнения: 2 821
Аз знам, че до 18 г. не се плаща потребителска такса. Обаче ни се наложи наскоро дап осетим през нощта дежурния лекар. Той ни взе таксата, като ни обясни, че са от външна фирма, която поема нощните дежурства и трябва да заплатим таксата, независимо, че преглежда дете. Детето беше с 40 градуса и хич не се замислих. Предполагам, че не ни е излъгал човека... Rolling Eyes
Външна, вътрешна, имат ли договор с касата такса за дете до 18г. не се плаща.

# 10
  • София
  • Мнения: 4 397
Преди две три седмици говорих с личната точно по тази въпрос и тя ми каза до 18г. не се плаща  Peace

# 11
  • Мнения: 225
това си е чисто изнудване ако питате мен
Нямат ли срам тези хора,за пореден път съм  #Cussing outвъзмутена от повечето"лекари"
 Уфф бясна съм направо newsm50

# 12
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
... има ли нова наредба,защото аз знам,че деца до 18г. са освободени от потребителска такса.

Няма такава наредба. Децата НЕ заплащат 1.80лв.!

# 13
  • Мнения: 3 146
Аз знам, че до 18 г. не се плаща потребителска такса. Обаче ни се наложи наскоро дап осетим през нощта дежурния лекар. Той ни взе таксата, като ни обясни, че са от външна фирма, която поема нощните дежурства и трябва да заплатим таксата, независимо, че преглежда дете. Детето беше с 40 градуса и хич не се замислих. Предполагам, че не ни е излъгал човека... Rolling Eyes
Да, и на нас така ни се е случвало, но съм сигурна, че до 18 г. не се плаща таксата на личния лекар. Кажи й да не те изнудва и й посочи мястото в закона, където го пише!

# 14
  • София
  • Мнения: 13 203
Аз знам, че до 18 г. не се плаща потребителска такса. Обаче ни се наложи наскоро дап осетим през нощта дежурния лекар. Той ни взе таксата, като ни обясни, че са от външна фирма, която поема нощните дежурства и трябва да заплатим таксата, независимо, че преглежда дете. Детето беше с 40 градуса и хич не се замислих. Предполагам, че не ни е излъгал човека... Rolling Eyes
Външна, вътрешна, имат ли договор с касата такса за дете до 18г. не се плаща.

Ами не знам дали имат договор с касата... Нашите доктори си наемат други доктори да обслужват нощните смени и съботно-неделните. Възможно е те да нямат договори, защото човека ни обясни, че тия 2 лева са си един вид тяхната заплата... Може просто да не са на договор с касата. Нали джипитата са длъжни 24 часа да ни обслужат. Ама то не е възможно това. Та затова си наемат други фирми и лекари. Наистина не вярвам човека да ни е излъгал...

# 15
  • Мнения: 2 821

Ами не знам дали имат договор с касата... Нашите доктори си наемат други доктори да обслужват нощните смени и съботно-неделните. Възможно е те да нямат договори, защото човека ни обясни, че тия 2 лева са си един вид тяхната заплата... Може просто да не са на договор с касата. Нали джипитата са длъжни 24 часа да ни обслужат. Ама то не е възможно това. Та затова си наемат други фирми и лекари. Наистина не вярвам човека да ни е излъгал...
В такъв случай твърде вероятно е да нямат договор с касата, тъй като съботите и неделите, както и нощните смени не са предмет на такъв договор, ако се не лъжа newsm78. Но тогава приемът на пациенти би трябвало да е на частен принцип, а такава такса незнам да има. Може би децата са с разбичен статут в случая. Объркано ми стана. Накратко, потребителската такса е обвързана с договор с касата.


# 16
  • Мнения: 822
А плащате ли, когато правят изследвания на децата? На мен ми взеха 2 лв. за антибиограма, която се заплаща от здравната каса по направление.

# 17
  • София
  • Мнения: 790
До сега не съм плащала нито за преглед, нито за изследвания. Освен когато не е било нещо по мое настояване. И дежурен лекар сме викали за Рали през нощта и не са ни взимали пари, но личната ни лекарка има договор с мед. център и нощем и през почивните дни поемат нейното дежурство.

# 18
  • Мнения: 3 146
Всеки път, когато взимаме кръв и урина, плащаме по 2лв. Това е такса, която се плаща, независимо от здравната каса. В противен случай кръвната картина е към 12 лв, а в частните клиники и по 25.

# 19
  • Мнения: 1 230
Нещо не вдявам - тя с тия два лева ще забогатява ли, ако си ги прибере  newsm78 пък ако я подгреят от Здравна каса, ще й се види тясно  Crazy. Нещо ми убягва ... Thinking

# 20
  • Бургас
  • Мнения: 537
На мен ми се искаше направо да задам въпроса на някой от това "толкова прословуто Министерство на здравеопазването", но понеже в нета има само "реклами" от рода: "За децата всичко е безплатно и вижте ни каква чудесна детска здравна политика имаме!",  #Cussing out а никъде намерих, къде да си задам въпросите /тел. има, но това не ме устройва особено/, та реших тук да спомена, а пък току-виж някой следи форумите и обърне внимание на абсурдите описани в тях, като напр.: На дете, което дори няма три години, се налага да се правят три пъти в седмицата смяна на превръзките на след-оперативна рана, която за съжаление е силно възпалена Cry. Както си му е реда вземам направление от личната, понеже съм предупредена за определени липси на основни консумативи, минавам предварително да се консултирам с хирурга има ли всички необходими неща, вкюч. да речем бинт - анти-алергичен /или нещо от този род беше/, Бивацин-спрей и т.н., или да си ги закупя - закупих си ги! Thinking, понеже видиш ли тези съвсем просто неща били скъпи и не се поемали от ЗК и то в поликлиника, която обслужва цял един доста голям жк! Започваме превръзките и се оказва, че с направлението имам право само на три превръзки, на ново направление нямам право, докато не изтече този 45-дневен период на настоящото и трябва да си плащам /все още става дума за дете/ по 10 лв на превръзка, правна със закупените от мен консумативи! Значи не е въпроса за тези 150-200 лв, които ще дадем - имали сме, дали сме ги, но считам че никак не е редно да се твърди, че детското здравеопазване е безплатно или поне за някои извънболнични дейности в областта на здравеопазването би следвало да се фиксират по-широки граници, нали!?! Възмущението ми идва и от това, че фактически манипулацията не е никак сложна и ако се отнасяше за мен или съпруга ми - сама в къщи щях да си ги правя превръзките, и без това всичко си нося аз, но става дума за детето ми и искаме най-доброто, разбира се! Crossing Arms Ами ако някой не може да си позволи всеки път да плаща по 10 лв, какво ще прави - ще само-лекува детето си с Риванол и йод ли? Извинявам се дългия постинг и лекото отклоняване от темата, но много ме хвана яд на сестрата днес и реших поне да ви се оплача! Embarassed

# 21
  • Дива Индия
  • Мнения: 622
Закон за здравното осигуряне, Чл. 37, ал. 3 .) От заплащане на сумите по ал. 1 (потребителска такса) се освобождават лица със заболявания, определени по списък към НРД, както и малолетни, непълнолетни и неработещи членове на семейството; военнослужещи на наборна военна служба; пострадали при или по повод отбраната на страната, ветерани от войните, военноинвалиди; задържани под стража или лишени от свобода; социално слаби, получаващи помощи по Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане; лица без доходи, настанени в домове за деца и юноши, в домове за деца от предучилищна възраст и в домове за социални грижи; медицински специалисти. 
 Naughty Какво неясно има...тия лекари вече наистина се самозабравиха!!!
Искайте касова бележка за платената сума тогава и подайте жалба в РЗОК. Нямаха спирка #2gunfire #2gunfire

# 22
  • Дива Индия
  • Мнения: 622
loopy!!! просто да откачиш!
 
Национален рамков договор 2006 (действащ!) Чл. 121. (3) Медицинското направление за консултация или провеждане на съвместно лечение е валидно до 30 календарни дни от издаването му. Срокът за извършване на вторични прегледи от изпълнител на специализирана медицинска помощ (СИМП) е до 45 календарни дни от датата на извършване на първичния преглед.
Чл. 124. (1) Изпълнителят на СИМП извършва дейности от пакетите при първични и вторични посещения на здравноосигурените лица.
(2) Специалистът преценява броя на необходимите вторични прегледи за всеки пациент съобразно неговото състояние. - т.е няма никакво ограничение в техния брой, ако прецени той може да вика пациента ВСЕКИ ДЕН!!! каквато е необходимостта във вашия случай!!!
Брейииии...опасни хора!

# 23
  • Бургас
  • Мнения: 537
Благодаря ви за отговорите и съпричастността към проблемите ми, но за съжаление, така да се каже, нямам доказателства за нарушение, тъй като, когато ми издаваха касовите бонове е трябвало долната част от всеки да се дава на мен, нещо като форма на "разписка за платена сума", а лекарят си прибираше цялата бележка. А още по-тъпо ми стана вчера, когато самия лекар казва на сестрата на регистратурата да ми маркира само 5 лв /явно му е станало поне малко неудобно, понеже  и раната почти е заздравяла, дори и самите превръзки са по-малки  Hug/, а тя му казва: "Ма не може така! По ценоразпис си е 10 лв!" #2gunfire Тъпо е някак си!!! Close

# 24
  • Мнения: 524
Намам думи за нашето здравеопазване, поне за децата трябва да се трогват, но не...  все се интересуват за кое им се плаща. На сина ни (на 6 год) му правиха операция в   София ,когато ни изписаха казаха да направим превръзка в събота, отиваме в дежурна ортопедия за превръзка и там дежурния ни казва, че това не е спешен случай и трябва да отидем при ортопед. При кой в събота да отида? Направо ще ни побъркат вече......

# 25
  • Мнения: 5 362
Не се заплаща потребителска такса за деца до 18 год.

А плащате ли, когато правят изследвания на децата?
Никога не съм плащала за изследвания.

# 26
  • Мнения: 50
Нещо не вдявам - тя с тия два лева ще забогатява ли, ако си ги прибере  newsm78 пък ако я подгреят от Здравна каса, ще й се види тясно  Crazy. Нещо ми убягва ... Thinking
       От мен поне вече няма да забогатява.Вчера в последният момент успях да я сменя.Днес се срещнах с новата педиатърка,тя се учуди и на диагнозата,която старата  последно  беше поставила на сина ми/за която платих/.Изводът-стане ли един лекар меркантилен, вече не е ефективен и може повече да разболее пациента.Няма смисъл  и да се разправям с нея,като разбере,че не сме вече при нея-това ме удовлетворява...

# 27
  • Мнения: 524
Титана, браво на теб, и ние сменихме нашата(по друга причина), въобразяват си , че като взимат над 1000лв заплата ние сме някаква измет, която само им досажда.

# 28
  • Мнения: 3 157
тия 2лв,които се вземат в лабораторията за изследванията са за самата манипулация доколкото знам.Досега съм си пускала 2пъти изследвания по НЗОК в различни лаборатории,но и на 2-те места платих

# 29
  • Мнения: 24 467
ЗЗО:
Чл. 37. (1) Лицата по чл. 33 заплащат на лекаря, лекаря по дентална медицина или на здравното заведение суми, както следва:
1. за всяко посещение при лекаря или лекаря по дентална медицина - по 1 на сто от минималната работна заплата, установена за страната;
2. (изм. - ДВ, бр. 107 от 2002 г.) за всеки ден болнично лечение - по 2 на сто от минималната работна заплата, установена за страната, но не повече от 10 дни годишно.
(2) (Нова - ДВ, бр. 107 от 2002 г.) Сумите по ал. 1 са за оказаната медицинска помощ.
(3) (Предишна ал. 2, доп. - ДВ, бр. 107 от 2002 г., изм., бр. 120 от 2002 г., доп., бр. 17 от 2006 г., изм., бр. 46 от 2007 г.) От заплащане на сумите по ал. 1 се освобождават лица със заболявания, определени по списък към НРД, както и малолетни, непълнолетни и неработещи членове на семейството; пострадали при или по повод отбраната на страната, ветерани от войните, военноинвалиди; задържани под стража лица, задържани на основание чл. 63 от Закона за Министерството на вътрешните работи или лишени от свобода; социално слаби, получаващи помощи по Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане ; лица без доходи, настанени в домове за деца и юноши, в домове за деца от предучилищна възраст и в домове за социални грижи; медицински специалисти.
(4) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 107 от 2002 г.) Лекарят, лекарят по дентална медицина или здравното заведение издават на лицата по ал. 1 документ за заплатените суми."

Аз бих я сменила, като преди това бих платила таксата, бих си взела бележка за това и след това бих сигнализирала в РЗОК. Знам, че съм гадняр, няма нужда някой да ми го казва.

# 30
  • Бургас
  • Мнения: 537
Мен най-много ме хваща яд  #Cussing out на разни такива лаборатории, където отивам и ги питам:"Такива и такива секрети изследвате ли?" - "Да!!!"/уверено ми отговарят те/ вземат секрета и ми казват: - "2 лв транспортни разходи"  newsm78. Е, нали изследвате!?! Какви "транспортни разходи"!?! Редно е да кажат, че не извършват такива анализи и да си отиде човек в др. лаборатория!!! Днес пр. ходихме да вземат на малката би трябвало венозна кръв личната и лекарка уж провери какви изследвания и е пускала предишните пъти и ми дава направление за същите и съответно го помъквам детето на др. край на града, понеже само в тази лаб. са успявали да и вземат такава кръв без да я дупчат 8 пъти, на регистратурата уверено ми заявяват, че таксата за деца е 1 лв, плащам си понеже си мисля:"Е, те са доста изследвания /би трябвало да бъдат, поне/, сигурно за някои от консумативите /препаратите/ се плаща." и се оказва, че тъпата лична е пуснала направление само за кръв от пръста, която не е задължително при децата да е на гладно и мога това изследване да си го направя и тук в комплекса - безплатно!!! Което вече ме накара да се зачудя: "Ад-жаба, мен до кога ще ме набутват /нарушават правата ми/!?!  #Cussing out " И явно отговора се крие някъде в съдебната ни система, но нали става все дума за измами в малки размери, хич и не започват повечето хора да се занимават с правосъдие, както и аз!!! Close

# 31
  • Мнения: 2 657
за първи път чувам,4е вече се плащало Shockedявно се плаща само при някой #Crazy

# 32
  • Мнения: 24 467
До съдебна система едва ли някой от тук пишещите е стигнал по такива въпроси.
Хората все още рядко се обръщат към ЗК, ка- моли към съда.

# 33
Децата до 18г. и други са освободени от потребителска такса, но никой не компенсира лекарите за това, както и за много други неща. Оказва се накрая, че заради това детските лекари и тези, работещи с деца са доста по- ниско платени от другите, а често са с доста допълнителни квалификации и работата им е по- отговорна.

# 34
  • Мнения: 24 467
Децата до 18г. и други са освободени от потребителска такса, но никой не компенсира лекарите за това, както и за много други неща. Оказва се накрая, че заради това детските лекари и тези, работещи с деца са доста по- ниско платени от другите, а често са с доста допълнителни квалификации и работата им е по- отговорна.

Това не е причина да се извиват ръцете на родителите и последните да бъдат заставяни да плащат нещо, което не дължат.
Ако педиатрите не желаят да работят по договори със ЗК да си отворят частни кабинети тогава!

# 35
Съгласна съм, че законът си е закон. Просто стана дума за някакво забогатяване. Няма такава опасност. А другота е меко казано малко излишна злоба, доста грозно. (А, и не съм педиатър между другото)

# 36
  • Мнения: 3 116
Децата до 18г. и други са освободени от потребителска такса, но никой не компенсира лекарите за това, както и за много други неща. Оказва се накрая, че заради това детските лекари и тези, работещи с деца са доста по- ниско платени от другите, а често са с доста допълнителни квалификации и работата им е по- отговорна.

Това не е причина да се извиват ръцете на родителите и последните да бъдат заставяни да плащат нещо, което не дължат.
Ако педиатрите не желаят да работят по договори със ЗК да си отворят частни кабинети тогава!

Мда, много съм съгласна с Джуди  Hug

Освен това като се има впредвид какви данъци плащам, избягвам да си гледам фиша за да не получа инфаркт, не виждам причина да плащам потребителска такса, след като по закон детето е освободена от нея. Хайде друг въпрос, плащат ли лекарите данъци върху тези пари, май не  newsm78

# 37
При лекарите е като при всички остали. Тази, които познавам плащат доста дебело. Знам, че не всички. От тяхната камбанария не е справедливо децата ви да са освободени на техен гръб. Това е безспорен факт. Но пак казвам, че съм съгласна факт е и, че все пак децата до 18 г. са освободени. Държавата ги е освободила и както обикновено е забравила да посочи кой ще плати вместо тях.

# 38
  • Мнения: 3 116
От тяхната камбанария не е справедливо децата ви да са освободени на техен гръб.

Марге, тогава да спрат да практикуват педиатрия, вместо да мамят. Пазара за работна ръка вече е освободен  Hug

# 39
Може да се погледне и така: възстановява се една справедливост и вместо лекарите да плащат за чуждите деца всеки да плаща да своето. Държава си прави социалната политика на чужд гръб. Тя е тази, която изнудва.

# 40
A,  и не разбирам защо да не практикуват педиатрия, защото име писнало и тях да мамят ли? Те също се чувстват изнудвани и мамени. Издават ти заповед: ще работиш без пари , защото искаме да изглежда, че се грижим за децата.  Това не е решение. Държавата да си поеме функциите за детското здравеопазване, защото там, където не става само със заповеди като средства за скринингови и профилактични програми нищо не е наред.

# 41
  • Мнения: 1 230
Но пак казвам, че съм съгласна факт е и, че все пак децата до 18 г. са освободени. Държавата ги е освободила и както обикновено е забравила да посочи кой ще плати вместо тях.
Тук говорим за потребителска такса от 2 лв, а не за цената на прегледа (която е доста по-висока). За тези, които не знаят, потребителската такса е вид ограничение, с което се намалява пациентския поток до тези, които наистина имат нужда от мед. обслужване.
Това, че не се плаща потребителска такса, не означава, че ЗК не заплаща на педиатъра извършения преглед  Naughty

# 42
  • Мнения: 524
Искам да допълня, че за децата здравните осигуровки са гарантирани от държавата, което означава, че заплатата на детските лекари е сигурна. Това обаче не важи за GPто. Като са толкова недоволни да си отворят частен кабинет, пък да видим колко добри специалисти са. Децата ни не са длъжни да се съобразяват с техните заплати, както се казва, който се е хванал на хорото, да си го играе.

# 43
Изобщо не вярно, че заплатата на детските лекари е сигурна. Те получават пари за преглед, като за всеки преглед взимат с 1.80 лв. по- малко от останалите специалисти, на месец това означава приход (!не заплата-наем, режийни, заплата на сестрата и др.) с няколкостотин лева по- малко от останалите специалисти, които държавата трябва да компенсира, но е "пропуснала" законодателно да уреди. Знам специалисти, които се оттеглиха от работата си с деца и се насочиха към възрастни (става въпрос не само за педиатри, а детски невролози, офталмолози и др.) Във Варна за някои специалности остана само по един специалист, работещ с касата така, че внимавайте със съветите къде да се махат. А решение има.

# 44
  • Мнения: 524
Моля, ви, спокойно, уж не сте лекар, пък как палите само. Влезте в сайта на здравна каса и вижте колко неосигурени има, мислите ли, че здравната каса ще плати за тях на личните им лекари и колко често се разболяват децата, и колко възрастните, защото аз на лекар не съм ходила от 2005 година, а преди това ходих, защото бях бременна, а не болна. И моля ви регистрирайте се, пък тогава спорете толкова пламенно.

# 45
Лекар съм, но не съм педиатър. Опитвам се да внеса повече яснота, защото коментарите показват тотално объркване и непознаване на нещата. Не оправдавам лекарката, която е взела потребителска такса по една единствена причина: просто е нарушение, но мога да разбера защо е постъпила така и смятам, че с тази наредба тя е системно ощетявана години наред. Не мисля, че хората, които лекуват децата ни заслужават това. В Бг. детското здравеопазване е приоритет единствено на думи не по вина на лекарите. От опит знам колко безплодна е борбата с институциите. Че кой не иска добро здравеопазване. Включих се тук случайно, по стечение на обстоятелствата и ако това ви дразни приключвам, защото наистина съм добронамерена (аз също съм пациент). Ако смятате, че противопоставянето е най- доброто решение тук наистина не е за мен.

# 46
  • Мнения: 524
Никой не ме дразни, но съгласете се тук е място където можем да споделим и се включва лекар, който твърди, как ние не сме прави. На лекарите заплатата  е ниска - съжалявам, не аз я определям. А, моето майчинство? Вие предлагате и за децата - такси, ами аз имам 2 деца, като се разболее едното и другото прихваща, значи 4 лв такса, 50-60 лв за лекарства, ако лечението не подейства, други лекарства, вие си направете сметката, може ли личният лекар да ме изнудва за такса. И колко лекари останаха, защото ние се връщаме от операция на детето и отивам за болнични, посетих лекарката на детето 3 пъти и нито веднъж не ме попита, как е минала операцията или как е детето. Вие на мое място как ще постъпите?

# 47
  • Мнения: 24 467
Аз не видях последните коментари да показват "тотално объркване". ЗК си плаща цената на прегледите и манипулациите на децата.
Спекулацията, че само лекарите и най- вече те работели без пари отдавна не се приема от никой. Моята заплата също далеч не е на нивото на това, което се заплаща за същия труд в Канада, да речем. Това не е оправдание за незаконно изнудване.
Имам позната педиатър, която не работи със ЗК, но е една от специалистите с най- много пациенти. Никой не Ви кара да зарежете специалността си. Просто ако не Ви се работи по правилата, определени от ЗК никой не Ви задължава да работите с нея. Но ако един лекар е поел ангажимента НРД да бъде задължителен за него, то последният следва да спазва и НРД и ЗЗО и да не се обижда, когато хората си търсят правата като пациенти.

# 48
  • Мнения: 12
Здравейте!
Знае ли някой дали за панорамна зъбна снимка на дете / иска ми я ортодонт  / може да се вземе направление по ЗК?

# 49
  • София
  • Мнения: 3 524
Мили майки
имам спещно питане от приятелка- заплащат ли се изследванията за приемане в ясла тъй като са й отказали направление понеже не се били поемали от касата?
Предварително ви благодаря за отговорите!  Peace

# 50
  • Мнения: 1 230
Отговорих ти в другата тема Peace

# 51
  • Мнения: 1 187
Зависи дали са останали направления. Така ми обяснява нашата педиатърка.
Сега и на нас ни предстоят изследвания за ясла и ще видим ще даде или не. Приготвена съм и за двата варианта.
За васермана на майката обаче се плаща. За това съм сигурна. 6 лв мисля че беше.

# 52
  • на правилното място, в точното време
  • Мнения: 2 731
Относно потребителската такса - вече са отговорили, не се заплаща от деца до 18 години. За изследвания- се плаща по 2 лева за вземане на изследвания материал. А GP-тата, получават за записаните пациенти до 18 години по-голяма сума, отколкото за пациенти над 18 години. Точните суми не мога да посоча, но има разграничение. Да, в някои моменти са ощетени, но то пък кой ли не е в тази държава. А да не говорим,че за някои доктори и "специалисти" и това,което взимат им е много. #2gunfire Да, изискват излишни неща от тях, което им пречи просто да лекуват, но пък и те решиха,че Здравната каса е добро извинение за нежеланието им за работа. Приятелката ми е личния ни GP. Един или два пъти годишно ходя да й помагам, когато сестрата излезне в отпуск- просто да пиша на компютъра листовете от прегледите. Повярвайте ми, има толкова излишна бумащина, че не е истина #Crazy, обаче и това което виждам отвътре като отношение също е потресаващо в някои отношения  #Cussing out СТавало ми е неудобно от коментарите им между колеги #2gunfire Така че, айде докторите не са толкова зле- като не им харесва - или да станат по-добри в професията си,все ще има кой да ги оцени, или да се махат- има толкова пазарни ниши- да се пробват там #Cussing out

Общи условия

Активация на акаунт