Вярно ли е, че кърмените деца много трудно се захранвали?

  • 1 529
  • 33
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 1 704
Вчера бяхме на консултация и споменах пред педито, че бебка отказва всякакви видове биберони, шишета, залъгалки и т.н. (като ме попита на какво се радва малката - нямаше как автоматично да не отговоря - на цицата Laughing ) та тя каза, че такива деца - изключително кърмени, които не признават друго освен цица МНОГО трудно се захранвали Confused  
В първия момент реших, че ще почне да ме навива да захранвам вече, че после ще е по-трудно и т.н., но явно не е такъв случая - просто го спомена едва ли не като приятелски съвет - да съм подготвена кво ме чака  Wink
Вярно ли е това според вас?? Някой има ли лични наблюдения??

иначе бебунчо е още 1350 кг и 4 см отгоре този месец и си продължаваме само на кърма  #Milti

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Зависи кой какво разбира под захранване Simple Smile Докторката най-вероятно има предвид,че много дълго време няма да се замести хранене и основното ще й е кърмата (за разлика от изкуствено хранените и рано захранени бебета),винаги ще си иска и цицата и ще поема сравнително малко количество твърда храна - в очите на педиатрите това е трудно захранване и даже повод за притеснение Simple Smile Но не мисля,че ти има защо да се притесняваш Wink

# 2
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Не е вярно, Магс Simple Smile
Тук доста от нас имат лични наблюдения  Laughing Виж темата на SaraJK от миналата седмица с подобен въпрос.
Дъщеря ми е късно захранена, и до 13 месеца ядеше основно мляко (към 75-85% от дневния рацион), точно както се препоръчва - без да я насилвам да суче или пък да яде твърда храна, просто така искаше детето. Въпреки сравнително малките порции (за тукашните представи) до тогава беше опитала почти всички храни. Общо взето, след тази възраст започна да яде повече твърда храна. В момента също яде всичко като връстниците си, като и суче през деня редовно.

# 3
  • Мнения: 1 704
Цитат на: hedra
Зависи кой какво разбира под захранване Simple Smile Докторката най-вероятно има предвид,че много дълго време няма да се замести хранене и основното ще й е кърмата (за разлика от изкуствено хранените и рано захранени бебета),винаги ще си иска и цицата и ще поема сравнително малко количество твърда храна - в очите на педиатрите това е трудно захранване и даже повод за притеснение Simple Smile Но не мисля,че ти има защо да се притесняваш Wink


мда  Thinking вероятно това има предвид.. трудно - в смисъл, че отказването от кърменето ще е дълго и трудно  Wink

# 4
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Магс, за какво ти е да отбиваш шушулката, ако нямате никаква нужда от това и двете? Хората нека правят както е най-добре за тях - и ти също. Виж статията за кърмене на дете над 1 година, там има с две думи обяснено за отбиването.

# 5
  • Мнения: 1 704
Цитат на: boo
Магс, за какво ти е да отбиваш шушулката, ако нямате никаква нужда от това и двете? Хората нека правят както е най-добре за тях - и ти също. Виж статията за кърмене на дете над 1 година, там има с две думи обяснено за отбиването.


а не бе.. не съм се засилила да отбивам, просто ми направи впечатление коментара, щото тя така загрижено и жално ме погледна като го каза.. чак ми домъчня за себе си  Laughing  Laughing
пък аз под трудно захранване разбирам - злоядо дете.. но пък да се съди за детето, че ще е злоядо поради това че отказва биберон при наличие на цица ми се видя доста несериозно.. и затова се зачудих какво е имала предвид..

# 6
  • Мнения: 6 243
Идеята на тези опасения е, че изключително кърменото бебе рядко "влиза" в предписваната и всеобщо възприетата като стандарт схема. Тя предвижда ранно захранване (при което първата храна идва през голямата дупка на биберона), през 6 - 7 месец - заместване на дневните хранения с кисели и пюрета, а най-късно до годината - отбиване. Педито ти се притеснява, че ще имаш затруднения и няма да успееш да покриеш този стандарт.

А кърмените деца НЕ СЕ захранват трудно. Имам две - едното ранно, другото късно заранено (второто беше по-лесно). Не е имало проблеми. Не включвам като проблем относително малкото количество (по българските мерки) твърда храна на бебето и това, че не пие вода, сок и чай.

# 7
  • Мнения: 3 161
Съгласна съм с направените уточнения - трудно е, в смисъл че Ирина никога не изяжда по едно бурканче от детската кухня наведнъж, за разлика от другите бебета в квартала, и за мъка на баба й (която дори се опита да каже, че е злояда). Но пък като огладнее, сама си отива в кухнята, иска си, опитва се даже да отваря хладилника... И яде като змей, особено от нашето ядене. Мисля, че поради по-разнообразния и менящ се вкус на кърмата е по-малко склонна да търпи безвкусните манджи от детската кухня и предпочита възрастни храни. Наистина има периоди когато яде доста малко, но си наваксва с кърмене; друг път пък яде много. Просто не влиза в нормите на педиатрите, както са казали и другите мами.

# 8
  • Мнения: 2 051
Невинно попитай твойто педи колко изключително кърмени и трудно захранени деца е виждала през практиката си. Wink  Laughing
Да ти каже подробности, да те подготви наистина, не само да те ожалва приятелски Laughing  Laughing  Laughing
Иначе по въпроса - всяко дете проявява различен интерес и отношение към храната, стига да го оставиш да го прояви. От такава позиция не може да има лесно и трудно захранване - просто е различно.
След няколко дни ще мога да кажа как се захранват кърмени близнаци, и на мен ми е ново като преживяване.
Магс, големи   261uu сте станали!     Grinning

# 9
  • Мнения: 5 255
Цитат на: Mags
Вярно ли е това според вас?? Някой има ли лични наблюдения??

Няма такова нещо - поне при нас нямаше.
До 5,5 м. Лора беше само на кърма.
Захраних я на 5,5 м. с пюре от ябълка на Hipp - не беше очарована.
Дадох и малка почивка от няколко дни и пак опитахме.
Така се почна захранването.
Бавно и постепенно.
Това е  Wink

# 10
  • Мнения: 1 704
Цитат на: vedrra
Невинно попитай твойто педи колко изключително кърмени и трудно захранени деца е виждала през практиката си. Wink  Laughing


 Laughing  Laughing  да ти кажа и на двете консултации досега като вляза и тя от вратата пита  - на кърма ли сме още? с жив интерес в очите.. при положение че не съм я търсила за нищо друго извън консултациите определено ни е запомнила кои сме .. та май не сме много кърмачките  Rolling Eyes

# 11
  • Мнения: 3 161
Ами щом проявява такъв интерес, защо не й занесеш няколко статии за кърменето? И ако схваща, може да я включим в списъка на  педиатри, подкрепящи кърменето. Wink

# 12
  • Мнения: 4 414
Ния я захраних на 6,5 мес....до тогава беше само на кърма...тя също отказваше всякакви залъгалки и биберони...и сега не може да пие от шише - минахме направо на чашка:) не сме имали никакви проблеми със захранването...какво значи трудно!? според мен зависи от настройката - аз не съм бързала, водех се по беба...тя започна да изяжда цяло бурканче пюре чак към 8 месец, но това не ме е притеснявало...сега яде 4 пъти на ден твърда храна + между 3-5 кърмения на денонощие. не се притеснявай предварително:)

# 13
  • Мнения: 1 704
Мерси  Grinning  Успокоихте ме Grinning

# 14
  • София
  • Мнения: 18 679
Не, не е вярно.Справка  - сина ми, всичко яде Animal Pig Досега нищо не ми е отказвал, не плюе, отваря си устата за лъжичката, сякаш цял живот с прибори е ял Laughing Дори днес изяде една обратна разписка Laughing Учи се да дъвче детето Laughing

# 15
  • Мнения: 1 072
И аз се убедих, че всичко си е до дете. Което ми дава надежда, че второто няма да е толкова злоядо...иначе трябва да се гръмна! Това чудо не мога да го преживея пак...

# 16
  • Мнения: 4 414
Цитат на: belinda
Дори днес изяде една обратна разписка Laughing


Белинда, ще ме умориш някой ден! Joy  Joy  Joy

# 17
  • Мнения: 2 332
И моя съвет е: кърми си я колкото можеш по-дълго. Колкото до захранването: не съм имала никакви проблеми със захранването на Йоана, единствено ме е яд, че не го отложих за след 6-тия месец... но, живот и здраве, с второто (дай Боже) няма да допусна същата грешка Simple Smile).

# 18
  • Мнения: 280
Ох,ина мен ми се отрази добре тази тема.въпреки,че Ива е само на 3,5 мес и скоро нямам намерение да я захранвам,започнах вече да се интересувам от тази тема.И моята щерка отказва биберони под всякаква форма.Ще трябва да изчета цялата библиотека на тема захранване.  Laughing

# 19
  • Мнения: 1 704
Цитат на: Zlati
Ох,ина мен ми се отрази добре тази тема.въпреки,че Ива е само на 3,5 мес и скоро нямам намерение да я захранвам,започнах вече да се интересувам от тази тема.И моята щерка отказва биберони под всякаква форма.Ще трябва да изчета цялата библиотека на тема захранване.  Laughing


това вече го направих, но аз за всичко се тръшкам отдалече  Wink

# 20
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Цитат на: Mags
...бебка отказва всякакви видове биберони, шишета, залъгалки и т.н. ...  такива деца - изключително кърмени, които не признават друго освен цица МНОГО трудно се захранвали Confused


Залъгалки - да, някои отказват, други - не. Каква е връзката със захранването. Не им харесват бибероните - отказват ги. А манджите ги ядат Wink Знаят те, не ги мисли бебешоците - имат огромен интерес към това, което възрастните правят и ядат. Ти не смучеш биберон, нали  Grinning

# 21
  • Spain
  • Мнения: 3 750
ГНУСНИ ИНСЦИНУАЦИИ!!!! не про4етох предните отговори ,но тази лекарка ..нещо.. първо 4е наистина моята бебка докато кърмех не приемаше биберон - това  просто защото вода не и е трябвало, но после си се захрани ,не мисля 4е имаше проблеми,пък да видиш как ме разгръща като стане "цицено време" ,пък как си пие млякото от биберона като не и се су4е...вие сте малки още ,вси4ко с времето си идва.

# 22
  • Мнения: 117
Какво общо има неприемането на биберони и захранването? Rolling Eyes  
При захранването бебето трябва да яде с лъжичка и да пие от чашка.  Bulb

Бебето ще се захрани лесно когато то е готово. То може да стане на 6мес. или на 8мес. Има бебета които карат само на кърма до година и чак след това прояждат друго. Най-важното да не се насилва детето..  А дали то е кърмено или е на адаптирано мляко няма никакво значение  Simple Smile

# 23
  • Мнения: 1 704
Цитат на: Anna_D
Какво общо има неприемането на биберони и захранването? Rolling Eyes  
При захранването бебето трябва да яде с лъжичка и да пие от чашка.  Bulb


знам ли.. предполагам има предвид че изтикват от устата всичко изкуствено което се опиташ да им пробуташ  Thinking

# 24
  • Мнения: 350
Докторката ти не е наясно по темата!
КОлко такива бебета е консултирала?????
Що не се  #Sniper ?

Аз захранвам на 6,5 мес. и беби е щастлив, много щастлив!!!
Радва се на лъжичката като на нова играчка, сам си гълта, даже мляска радостно. Отваря уста сам, смее се, дърпа си лъжичката към устата (и става мазалооо), понякога му давам да си чеше венците с нея. Иска си още, сърди се като свърши...
Направо съм щастливааа!!!!

Преди гледах рано захранване на бебе - ами то милото беше на 4 мес. - в периода, в който овладяват мускулите на езика, т.е. се плезят.
Мамата се изтормози 3 дни и се отказа, искаше да изчака, но свеките с една напориста бабина  #Onfire амбиция тормозеше детето. Тя му навира лъжичкато, то се плези и се хили, мисли си, че това е игра.. .Да ама не, накрая милото колко викове отнасяше....

В крайна сметка равносметката:
-само омаза и захаби с пюре от ябълка всички дрешки, тапицерии на околните мебели + бабините тоалети,
- бабата вдигна кръвно и
- каза, че бебето е проклето като майка си и за това и се инати.

Сама предцени ти кой вариант предпочиташ.

# 25
  • Мнения: 1 517
Не е вярно! Когато му дойде времето, бебето си се научава и на лъжичка, и на всичко... Не помня с лъжичката да сме имали особени трудности. Виж, да пие от чашка не знам как ще я уча.  Thinking Въобще течности не знам с какво да й давам.

# 26
  • Мнения: 1 072
Цитат на: sunny7
В крайна сметка равносметката:
-само омаза и захаби с пюре от ябълка всички дрешки, тапицерии на околните мебели + бабините тоалети,
- бабата вдигна кръвно и
- каза, че бебето е проклето като майка си и за това и се инати.


Simple Smile
Коя баба? Майката или свекървата?

# 27
  • София
  • Мнения: 660
Не ,не е вярно. Аз кърмих до 11 месечна възраст дъщеря ми. И през това време заместих успешно всички хранения- без проблеми от страна на детето. Изяждаше си и пюрето и кашата,всичко е индивидуално.

# 28
  • Мнения: 350
Цитат на: SaraJK
Цитат на: sunny7
В крайна сметка равносметката:
-само омаза и захаби с пюре от ябълка всички дрешки, тапицерии на околните мебели + бабините тоалети,
- бабата вдигна кръвно и
- каза, че бебето е проклето като майка си и за това и се инати.


Simple Smile
Коя баба? Майката или свекървата?


СВЕКЪРВАТААААА

# 29
  • Мнения: 3 164
Е-е-е.чак пък трудно-зависи от детето.при нас по принцип по не приемаше всяка нова храна.но аз не се отказвах-днес малко.утре повечко и така да свикне с новия вкус-сега яде всичко(да чукна на дърво) е .има и той предпочитания към определени храни.но това е нормално.

# 30
  • Мнения: 2 575
Не, нищо подобно.
Ясен е бил САМО на кърма 4 месеца, а от 10-тия хапва детска кухня и единствено не харесва риба и дробчета. Всичко останало се омита на момента Stuck Out Tongue  Sunglasses

# 31
  • Мнения: 8 585
Цитат на: Mags
Цитат на: boo
Магс, за какво ти е да отбиваш шушулката, ако нямате никаква нужда от това и двете? Хората нека правят както е най-добре за тях - и ти също. Виж статията за кърмене на дете над 1 година, там има с две думи обяснено за отбиването.


а не бе.. не съм се засилила да отбивам, просто ми направи впечатление коментара, щото тя така загрижено и жално ме погледна като го каза.. чак ми домъчня за себе си  Laughing  Laughing
пък аз под трудно захранване разбирам - злоядо дете.. но пък да се съди за детето, че ще е злоядо поради това че отказва биберон при наличие на цица ми се видя доста несериозно.. и затова се зачудих какво е имала предвид..


Имала е пред вид, че тези деца ако по някаква причина (например искате да почнете работа) сравнително по-трудно минават на адаптирано мляко. И от моят опит мога да подтвърдя това. Но има много решения на този проблем.

# 32
  • Мнения: 1 704
Цитат на: Birdie
Цитат на: Mags
Цитат на: boo
Магс, за какво ти е да отбиваш шушулката, ако нямате никаква нужда от това и двете? Хората нека правят както е най-добре за тях - и ти също. Виж статията за кърмене на дете над 1 година, там има с две думи обяснено за отбиването.


а не бе.. не съм се засилила да отбивам, просто ми направи впечатление коментара, щото тя така загрижено и жално ме погледна като го каза.. чак ми домъчня за себе си  Laughing  Laughing
пък аз под трудно захранване разбирам - злоядо дете.. но пък да се съди за детето, че ще е злоядо поради това че отказва биберон при наличие на цица ми се видя доста несериозно.. и затова се зачудих какво е имала предвид..


Имала е пред вид, че тези деца ако по някаква причина (например искате да почнете работа) сравнително по-трудно минават на адаптирано мляко. И от моят опит мога да подтвърдя това. Но има много решения на този проблем.


нещо не ми стана ясно.. я пак  Thinking какво общо има захранването с адаптираното мляко??

# 33
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Кой какво е имал предвид? Аз или докторката, щото си цитирал мен, а аз не съм имала това предвид. Нито пък докторката. Става дума именно за захранване и бг-реалностите и насадените митове. Адаптираното мляко тут ни при чем, както казват братушките.

Общи условия

Активация на акаунт