Грамотност и образование

  • 3 014
  • 61
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 236
За мен не се припокриват. И не разбирам връзката между висшето образование, първите седем години и грамотността. Родителите те възпитават, учителите те учат да пишеш грамотно, висшето образование ти дава по-висок образователен ценз. Това, че не си добре възпитан не означава, че можеш да завършиш само основно образование. Въпроса ти в първия пост беше съвсем различен, затова питам? Риторично.

# 31
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Проблемите са най-вече във възпитанието, за 4 години съм видяла всякакви личности, но общо взето преобладат нахалните и арогантни тинейджъри на които по милост, примерно им пишеш тройка, а те 4 или 5 искат. Такава е думата де, а знанията им граничат към нула. Много ги мразех такива. Вярно е, че имаше и умни деца, но те се губеха сред множеството. На днешните деца, говоря от 8 клас нататък, защото аз преподавах само на големи, изобщо не им се учи, забелязах, че ги тресе повече хормона, отколкото жаждата за знания. И то резултатите са налице.Пълна неграмотност и необразованост и това е бъдещето на България. Умните, естествено, ще хукнат я към Америка, Канада, Ирландия, Германия, а тук ще останат необразованите. Как искате тази държава да напредне икономически. Сори, ако мнението ми е прекалено крайно, но действителността е такава.

според мен проблемът е комплексен. не е само възпитанието.
имам приятели и те като теб са учители в гимназиалните класове и те се оплакват като теб.

когато се опитам да подхванем друга тема, те започват да ми се оплкават от живота си.
аз ги разбирам, защото са млади хора, а се занимават с някакви битовизми, борят се с някакви неуредици. така губят ценна енергия, която биха могли да я вложат другаде. например да обърнат повече внимание на децата си.

за ходенето в чужбина няма да коментирам, имаше достатъчно теми по въпроса, винаги с 2 отбора. тези зад граница и тези, които са останали.
не искам да взимам отношение по тази тема.

според мен обществото ни загуби ценостаннат си система и оттам произтичат повечето проблеми.
вече не знаем кое е важно и кое не.

# 32
  • Мнения: 184
Здравейте, когато имам време хвърлям едно око на форумите тук, но и в космополитън. Там пишат главно девойки, които допускат доста правописни грешки. Младото поколение става все по-неграмотно-поради чатове, смс и компютри никои не отваря нито книга, нито учебник. Лошото е,че с възрастните също не можеш да проведеш разговор на високо ниво. С две думи има тотално затъпяване на нацията.Мисля, че поколението на родените през 60 и 70 е много по-грамотно от това, на родените след началото на 80. Аз смятам, че малко са хората, с които можеш да поговориш на сериозни теми, всеки от познатите говори какво е сготвил и ял или дали са колили прасето на село. Mr. Green- поне от колегите на мъжа ми. Лошото е, че повече от хората в бг са такива.
И още нещо, мислите ли, че образованието е от особено значение в една връзка, когато примерно единия е с висше, а другия със средно специално, примерно. Това, според мен, е без значение, защото дали си умен и интелегентен не се измерва с някаква оценка в дипломата. Мъжът ми откровено си признава, че е бил двойкаджия, но това не му пречи да бие всичките на шах, примерно, по отношение на граматиката и правописа дори мен ме слага в малкия джоб, която съм филолог по образование. Кажете си мненията по тези въпроси. Приятен ден.

# 33
  • Мнения: 3 675
Аз имах предвид как стоят нещата в средното училище. Не съм визирала висшето образование.

# 34
  • София
  • Мнения: 221
Според мен възпитание и образование се припокриват. Родителите са тези, които възпитават децата, но като не са ги възпитали както трябва, как може учителите да си гледат работата. Учителят е личността, която трябва да дава знания на детето, а не да го възпитава. Какво е виновен той, че на определени индивиди им липсват първите седем години.
Аз пък си мисля, че пускаш темата за да чуеш това, което искаш да чуеш.Че за любовта няма значение, дали и двамата не са със сходно образование. Да чуеш също, че и тези с образование по ниско от висшето са ЕнтЕлигентни/ те се наричат природно умнички/
.Нали не греша , в това? Laughing

# 35
  • Мнения: 236
Според мен възпитание и образование се припокриват. Родителите са тези, които възпитават децата, но като не са ги възпитали както трябва, как може учителите да си гледат работата. Учителят е личността, която трябва да дава знания на детето, а не да го възпитава. Какво е виновен той, че на определени индивиди им липсват първите седем години.
Аз пък си мисля, че пускаш темата за да чуеш това, което искаш да чуеш.Че за любовта няма значение, дали и двамата не са със сходно образование. Да чуеш също, че и тези с образование по ниско от висшето са ЕнтЕлигентни/ те се наричат природно умнички/
.Нали не греша , в това? Laughing
Мисля, че не грешиш. Grinning

# 36
  • Мнения: 819
Е, то на тази възраст винаги ги е тресло хормонът , надали и ние към 8-ми клас сме имали огромна жажда за знание , та за това и аз си мисля, че огромна част от проблема е точно във възпитанието.

# 37
  • Мнения: 589
Още заглавието на темата ме озадачи леко."Грамотност и образование"-та какво за тях?Съпоставка ли се търси,зависимост ли? newsm78 Ами предполага се,че колкото си по-образован,толкова по-грамотен си,щото,нали,учителите ни до 3-4-ти клас най-напред ни ограмотяват,после по-сложна наука ни подават...
   Виж,имало е тема "Възпитание и образование"-предполага ли едното наличие на другото...
   Предпочитам да се направя,че не забелязвам някои правописни грешки,но да прочета нещо смислено.А най-голямата безсмислица,написана без "грам правописна грешка" няма да ме накара да считам автора и за грамотен.

# 38
  • Мнения: 3 675
Аз съм пуснала тук две теми в една - за неграмотността сред подрастващите, както и за разликата в образованието в една двойка.Дали тя е пречка, повод да се срамуваш от човека до себе си. Днес четох за едно момиче, което се срамувало от това, че приятелят й не можел да пише правилно. Това ме наведе на мисълта да пусна тези теми. Например баща ми винаги е искал да е с висше образование, мъжа ми също, просто са нямали такава възможност навремето. Образованието си оказва влияние върху реализацията, по-добра работа респективно, но то само по себе си не е мерило за интелегентност, защото познавам много хора, които  не са завършили висше заради това, че са нямали възможност финансова най-вече или поради незаинтересованост на родители за бъдещето на децата им. Но това не ги прави по-малко умни от другите.

# 39
  • Мнения: 236
Още заглавието на темата ме озадачи леко."Грамотност и образование"-та какво за тях?Съпоставка ли се търси,зависимост ли? newsm78 Ами предполага се,че колкото си по-образован,толкова по-грамотен си,щото,нали,учителите ни до 3-4-ти клас най-напред ни ограмотяват,после по-сложна наука ни подават...
   Виж,имало е тема "Възпитание и образование"-предполага ли едното наличие на другото...
   Предпочитам да се направя,че не забелязвам някои правописни грешки,но да прочета нещо смислено.А най-голямата безсмислица,написана без "грам правописна грешка" няма да ме накара да считам автора и за грамотен.
Проблемът е личен. Авторката е с висше образование, а съпругът й със средно специално. Майката на авторката не харесва съпруга й /това от друга тема/. Жената се опитва да се успокои, че не е омъжена за по-долно качество човек и търси съмишленици. Затова отговарям - има значение висшето образование, но ако това е човекът, който обичаш, то значи нямаш проблеми. И да, невинаги по-образованите хора са по-интелигентни. Peace

# 40
  • Русе
  • Мнения: 2 354
Има ли смисъл да говорим повече??? България с малка буква  ooooh! - и претендираш за грамотност  Outta Joint   Outta Joint

Проблемът е личен. Авторката е с висше образование, а съпругът й със средно специално. Майката на авторката не харесва съпруга й /това от друга тема/. Жената се опитва да се успокои, че не е омъжена за по-долно качество човек и търси съмишленици. Затова отговарям - има значение висшето образование, но ако това е човекът, който обичаш, то значи нямаш проблеми. И да, невинаги по-образованите хора са по-интелигентни. Peace
Aбсолютно съм съгласна с теб, tanky

Последна редакция: вт, 10 юли 2007, 15:50 от Адриана Здравкова

# 41
  • Мнения: 945
Първо, чуствам се поласкана. Родена преz 78, живееща иzвън България  Mr. Green. Ако трябва да съм честна, пиша с много грешки, ама щом авторката е каzала, че съм грамотна, няма да противореча.

По отношение на иzкаzването, че с течение на времето децата стават все по неграмотни, не съм съгласна. Според мен това е едно клише. Уж децата се обличали по лошо от нас едно време, уж ние примерно по късно сма почнали полов живот от сегашното ново поколение и т.н. Много са ми смешни теzи иzкаzвания, преди всичко когато се баzират не на статистически иzследвания, а на шесто чуство и сравняване със себа си. Ама ако някой вzеме и каже "Дъщеря ти е неграмотна и по раzхайтена от мен, когато бях на найната въzраст", то никой няма да се съгласи.

А начетеност, грамотност и обраzование са свърzани според мен. Но zависят и от интереси, обстановка. Това, че някой е вишист, не иzначава автоматично, че супер добре с граматикака или супер начетен човек. Както и обратното.

# 42
  • Мнения: 3 675
Изключително се дразня, ако някой тръгне да се заяжда за това примерно, че България е написана с малка буква. Понякога такива грешки става от бързане или шифта не е хванал хубаво. Веднага си личи, кога грешката е при набиране на текста и кога бие на очи, поради незнание. Тъй, че без такива изказвания, ако обичате. Говоря ви тук за бисери на правописа, а не за такива грешки написани в бързината. Примери могат да се дадат бол.

# 43
  • Мнения: 2 563
И моите наблюдения показват, че българите стават все по-неграмотни.

Аз не бих могла да живея с човек, който ми е под интелектуалното ниво и който няма интерес към култура, литература и наука. Но не смятам, че това е задължително за всяка двойка. Някои двойки процъфтяват именно заради такива различия. Но аз не знам за какво да си говоря с човек, който не обича да чете и се доверява повече на хорското мнение, отколкото на науката примерно.

# 44
  • Мнения: 3 675
Замислете се за следното: ако някои напише заболекар или фастъци или фафли, полодявам, надоло, рака. Ето за такива грешки става въпрос. Затова казвам не се заяждайте, ако в постингите има нещо объркано в бързината.

Общи условия

Активация на акаунт