Книги или филми?

  • 12 414
  • 52
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 877
Четенето на книги се възпитава според мен... Ако от сега започнете да му намирате филми като заместител (въпреки, че книгите и филмите имат съвсем различно предназначение), детето изобщо няма да развие интерес към книгите.

Също така аз бих предлагала други интересни заглавия, подходящи за възрастта на детето, които са извън списъка. Повечето от заглавията в списъка със сигурност не са увлекателни за дете в 5-ти клас, но както беше споменал някои по-нагоре, можете да започнете с разказите на Елин Пелин и Йовков.

# 16
  • Мнения: 1 230
Ти си го познаваш най-добре - започнете от по-интересните, за да не загуби желание съвсем. Ако има нужда от помощ при разбирането бих коментирала с него какво е прочел, за да вникне в трудносмилаемата за днешните деца възрожденска литература. След 100 и колко години е нормално на детето ти да му се струват безинтересни посочените произведения. И аз на неговата възраст не бях очарована Crazy

# 17
  • Мнения: 24 467
До Чикаго и назад" също не е лоша, особено за такова голямо дете /7-ми клас е поне на 13-14 години/.
А възпитаването в четене на литература започва от доста ранна възраст. Определено трябва да се настоява.

# 18
  • София
  • Мнения: 1 877
До Чикаго и назад" също не е лоша, особено за такова голямо дете /7-ми клас е поне на 13-14 години/.
А възпитаването в четене на литература започва от доста ранна възраст. Определено трябва да се настоява.

За "До Чикаго и назад" съм съгласна, както и за "Немили, недраги", но пък "Маминото детенце" си е голям залък... Но съм напълно съгласна с Judy, че ако от сега правите компромиси, четенето на сериозна литература (а много вероятно и четенето като цяло) няма да се превърне в приятно занимание за детето ви.

# 19
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Щом пишеш тук, ще ти отговоря:

Не му намирайте работа, ами му създайте положителна нагласа към четенето в частност, и към духовното обогатяване като цяло.

После време за работа ще има цял живот.

# 20
  • Sofia
  • Мнения: 358
Е , започнахме! Вчера прочете Ангелинка и видя , че не било толкова страшно и трудно. Наистина трябва да му намеря някаква интересна книга която да го увлече и да започне да му харесва четенето. Той сега го свързва с ученето.

# 21
  • Мнения: 24 467
А, честито!
Защо не се запишете в библиотека? Аз направих така, нищо че сме още в първи клас. "Робин Худ" я изчете за три дни. Твоят е по- голям, но има чудесни юношески книжки, трябва да се опита и да се види какво ще му бъде интересно.

# 22
  • Sofia
  • Мнения: 358
Така и  ще направим. Сега пак е навън да рабони, но се разбрахме след обяд да отиде до библиотеката. Някакви други интересни заглавия да препоръчате?

# 23
  • Мнения: 24 467
Ох, аз съм била момиче на тази възраст, но пък в седми- осми клас обожавах книги за индианци и пирати, изгълтвах всичко такова. Една от любимите ми приключенски книги беше "Наследникът от Калкута".

# 24
  • Мнения: 1 426
но пък "Маминото детенце" си е голям залък...
И аз така си мислех преди няколко години, затова започнахме четенето точно с "Маминото детенце". И какво си мислите, като посвикна малко с езика и стила след първите няколко страници, синът ми я зачете - и изчете! - с огромен интерес и до ден днешен твърди, че това е една от най-хубавите "училищни" книги, които бил чел.
Докато "Ангелинка", например, му се видя адски блудкава и безинтересна, нищо че е 2-3 странички само... Ама нали е момче... А тя пък взе, че му се падна на изпита след 7-ми клас... Темата беше от сорта на "Очарованието от първата любов"... Горкият, излезе на обяд от изпита и първите му думи бяха: Мамо, какво означава "очарование"? Умрях си от притеснение, доде не излязоха резултатите, мислех си, че двойка ще има  Mr. Green

# 25
  • София
  • Мнения: 4 866
Така и  ще направим. Сега пак е навън да рабони, но се разбрахме след обяд да отиде до библиотеката. Някакви други интересни заглавия да препоръчате?

На тази възраст може за чете и от книгите, които ти четеш. Препоръчай му нещо, което с баща му сте прочели. Все ще имате някоя интересна книга у дома....

# 26
  • Мнения: 14 654
Книгите на Майн Рид може би ще му се харесат, Хари Потър- разбира се, харесва се на всички, приказките на Оскар Уайлд също стават за неговата възраст.

# 27
  • Sofia
  • Мнения: 358
Започнахме от вчера Маминото детенце. Ами тя много трудна, и аз чета след него за да мога да му преразкажа това което не е разбрал.

# 28
  • Мнения: 193
Четенето на книги се възпитава според мен...
Извинявай, не искам да прозвуча нелюбезно, ама колко са ти големи децата?!
Аз моята дъщеря я възпитавах, възпитавах, колко книги съм й прочела, като беше малка...
не че не чете, ама...
тая любов към книгите, както аз я разбирам...
Извън училищната програма - разправя ми, че обичала филми на ужасите - влизам й в положението и й казвам да си потърси "То" на Стивън Кинг - книгата естествено, и да я прочете - че книгата е наистина страшна и т.н.... а тя ме пита: Що книгата, филм няма ли?!
Такова им е мисленето.
По отношение на училищната програма - чете само задължителното. Щото трябва.
А когато четоха "Под игото" миналата година с нейната приятелка обсъждаха усилено как той Огнянов бил гадже на Рада, ама и Соколов я харесвал... Wink Wink Wink
Когато я прочете каза, че била много тъжна книга и си говорихме за Априлското въстание - тя добре го познава, защото обича историята, даже на олимпиада участва.
Не е да й липсва интерес - ама само ако няма друг начин!
Та мисълта ми е, че ние ги мотивираме, мотивираме за четене, възпитаваме ги, а те накрая... гледат филми!

# 29
  • Мнения: 3 164
Моето мнение е, че телевизията никога не може да измести книгата. Тя е толкова важна за едно дете - развива въображение, обогатява му се речника, научава се по-бързо на правопис...

и моето Grinning
моят син има 6 книжки задължителни и едва 1 е прочел Tired ooooh! не иска и това е, а филмчето му дай да гледа нонстоп Twisted Evil

Общи условия

Активация на акаунт