Защо нашите майки са ни давали сок - дискусия

  • 4 690
  • 78
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 629
Оригиналната тема е тук

Цитат
Защо нашите майки са ни давали сок...
За създаването на този материал ме подтикна една дискусия в родителския форум, за захранването със сокове. За съжаление, защитниците на този метод, освен “ние пием и всичко е наред” или “ нашите майки са ни давали”, други аргументи не привеждат.
....


Чудесно финално изречение "Всичко с времето си"  Grinning

# 1
  • Мнения: 3 394
тук не препоръчват даването на сокове, особено през биберон, защото:

1. сока ще навреди на бъдещия растеж на зъбките
2. няма никакъв смисъл от допълнителното разреждането на витамините с вода, а пък да се дава неразреден е прекалено концентриран за бебешкия организъм
3. сладостта на сока е потециален бъдещ диабет
4. сок през биберон, а не през магическа чаша, кара детето да привикне към самия биберон

Това са доводите.
Аз лично давам само вода. Не давам никакви сокове, поради най-тъпата на света причина лично за мен е, защото едвам смогвам с останалото, та сега и сокове да правя. Правя всички пюрета и каши сама и не ми остава време за друго. За сега не купувам готови. Малката не стои и за една минута сама и не мога да се "обърна" без тя да ревне ,че не съм при нея. А в кухнятя тя не влиза, защото няма парно, тъй че варианта с моткането го отписвам. Не съм благословена с баба или дядо тук да ми я друскат аз до като свърша нещо. Ето защо като поотрасне ще давам сок, но сега тц #Puppy dog

# 2
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Адриана, точка 2 не ми е ясна- няма смисъл  витамините да се разреждат с вода, и за това изобщо да не се дава сок ли? Според мен разредени или не- витамините са си витамини и са необходими за разтежа и здравето на децата.
Аз давам неразреден сок на децата всеки ден и мисля, че за това боледуват толкова малко.

# 3
  • Мнения: 7 106
Рая, това с боледуването е много относително понятие.Моята дъщеря е изпила 4-5 сока през живота си, пък да ти кажа до този момент не е кихнала даже.А сега през зимата, с липсата на пресни хубави плодове, е много спорен въпроса доколко витамини има в чужбинските ябълки и круши, за морковите не ми се говори изобщо.Пълни са със всичко друго, но не и с витамини.И в статията става въпрос не изобщо за пиенето на сок, което и според мен е полезно, а за въвеждането на сока като първа храна и то още през вторият месец от живота на бебето.

# 4
  • Мнения: 3 394
Цитат на: Рая
Адриана, точка 2 не ми е ясна- няма смисъл  витамините да се разреждат с вода, и за това изобщо да не се дава сок ли? Според мен разредени или не- витамините са си витамини и са необходими за разтежа и здравето на децата.
Аз давам неразреден сок на децата всеки ден и мисля, че за това боледуват толкова малко.


Така пише на една лифлета, при правенето на сок една част от витамините така или иначе остават в пулпа ,който не се използва, а и допълнително като се разреди с вода само карал детето да привиква към вкуса, но нищо полезно. Аз написах моите съображения за НЕдаването на сок-просто не мога да стоя в скапаната ни студена кухня.

# 5
  • Мнения: 3 394
Цитат на: Shali
Рая, това с боледуването е много относително понятие.Моята дъщеря е изпила 4-5 сока през живота си, пък да ти кажа до този момент не е кихнала даже.А сега през зимата, с липсата на пресни хубави плодове, е много спорен въпроса доколко витамини има в чужбинските ябълки и круши, за морковите не ми се говори изобщо.Пълни са със всичко друго, но не и с витамини.И в статията става въпрос не изобщо за пиенето на сок, което и според мен е полезно, а за въвеждането на сока като първа храна и то още през вторият месец от живота на бебето.


именно за НЕправилното захранване със сок, да не се отклоняваме от темата. Иначе естествено сока си е сок.

# 6
  • Мнения: 46 429
Аз приятно се изненадах, когато майка ми се възмути, че една нейна позната дава сок на внучето си /още ненавършило месец/. Каза, че въпреки съветите на лекарите ми е дала сок към 3 месец, пак е рано, но си е постижение за  далечната 1978 г. Grinning

# 7
  • Мнения: 285
С какво е правилно да се започне захранването, след като сока отпада, с пюре ли?при смесеното хранене кога се започва захранването, аз започнах да й давам от два дни сок на Ганчев, но той е много гаден на мен не ми харесва а аз обожавам сокове, така че не мисля да продължавам.

# 8
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Аз лично съм ЗА соковете. Цялото ни семейство пие сокове в индустриално количество. Може би повече отколкото вода. Освен че са вкусни имат и витамини и през зимата когато няма толкова много плодове така си набавяме витамините. Да не говорим че мързеливия ми син изобщо няма да се сети сам да си обели портокал или да хапне ябълка, докато сок пие като невидял. Вярно е че имат захар, но пък избягваме да ядем сладки неща а хляб в къщи почти не се купува, така че не виждам проблем. Затова и започнах да давам на бебето сокове. Друг е въпроса че той пък излезе капризен и не харесва всякакви сокове. Но не го насилвам, като видя че не пие давам на баткото и готово - всички сме доволни, а аз на другия ден пробвам нещо различно.

# 9
  • Мнения: 3 394
Цитат на: radostina
С какво е правилно да се започне захранването, след като сока отпада, с пюре ли?при смесеното хранене кога се започва захранването, аз започнах да й давам от два дни сок на Ганчев, но той е много гаден на мен не ми харесва а аз обожавам сокове, така че не мисля да продължавам.


Май във всяка страна е различно,тук например се прави с оризова каша-не съдържа глутен и рядко ще предизвика алергия

# 10
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Аз съвсем не споря за ранното въвеждане на сока. Само не разбрах какво значи да се разреждат витамините- с или без вода те си остават в сока.
Колкото до съдържанието им в плодовете- аз на друга храна не разчитам. Почти не присъстват в попарата, супата или крема.
Отделен въпрос е, че и мен не ми се занимава да приготвям сок, но както казах- на него разчитам децата ми да си набавят витамини.

# 11
  • Мнения: 1 278
Цитат на: Рая
Аз съвсем не споря за ранното въвеждане на сока. Само не разбрах какво значи да се разреждат витамините- с или без вода те си остават в сока.


За 100 мл неразреден сок ще използваш 100 мл сок.
За 100 мл разреден сок ще използваш 50 мл сок и 50 мл вода.
Това означава.

А за боледуването, Рая, ако беше само до сока, ехееее... щеше да бъде толкова лесно.
Но за съжаление, нещата са много, много по-сложни и индивидуални. Нещо повече. Сокът не само, че може да не помогне за подсилването на имунната система, ами даже обратното. Ако детето е с алергичен тип имунна система например, по-принцип боледува по-често от "нормалното". Всяко едно ранно внасяне на каквато и да била храна е повече от предизвикателство за организма му. Имунната му система се "захваща" с производството на антитела срещу безобидното наглед и "полезно" сокче и зарязва останалите истински патогенни дразнители.
И недейте, скъпи момичета, да си мислите, че щом детето ви няма обриви или каквито и да било алергични симптоми, то не е алергично, тоест с алергичен тип имунна система. Или както често чувам "Нищо му няма". Над 50-60% от населението страда от това без въобще да разбере пряко. Единственото, което може да подскаже евентуално е именно по-честото боледуване, поради причините, които вече казах.
Моята имунна система например се скъсва от производство на антитела към, познайте.... ябълка!!! Никога нищо не ми е ставало като ям този плод, който сигурно в 90% от случайте е първата допълнителна храна на вашите деца (както и на моето по-голямото апропо). Това, което не съм знаела обаче е, че след всяко парченце ябълка, имунната ми система се захваща на работа с пълна сила, все едно съм била в контакт с болен от грип например.
Разказвам ви всичко това не за да ви плаша, ни най-малко даже. Аз си хапвам ябълки, както и всякакви други нещица. Няма да умирам, я! Разказвам ви го, за да ви илюстрирам един от многото случаи на тотална заблуда и вяра в популярни митове като този колко е полезен сокът , особено пък ябълката и изобщо всяко нещо. За едни е полезно, за други - не чак толкова. Като си наумим някои работи понякога, рискуваме да останем леко изненадани в един момент.
За съжаление децата ми са наследили тая работа с алергиите от мен. Второто обаче излезе с по-голям късмет от първото по този въпрос, защото вече знаех!!! Знаех, че някой е открил топлата вода преди мен и доста след като аз съм била пеленаче, и едиственото, което аз трябва да направя, е да се възползвам от информацията в най-съвременния й вид.  Wink

# 12
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Какъв е изводът- децата да не пият сок  ли? Синтетичните витамини ли са по-добрият вариант?? Или- никакви витамини!

# 13
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 784
Според мен авторката (а също и Деметра) имат предвид първата храна да не е сок. Сокът (казва авторката) е полезен, но е по-добре да се отложи във времето - например до 6 месеца.

# 14
  • Мнения: 7 106
Рая, не искам да спорим, но ти прочете ли добре статията?Защото ми се струва, че от тук произтича спора.Никъде в нея не пие, че на децата не трябва да се дава сок Sign Exclamation Къде го прочете това?
Става въпрос за това, че не е препоръчително, захранването на бебето да започне още от втория весец и то със сок, който е твърде концентриран и съдържанието на киселини е твърде голямо, дори за организма на възрастните.

Цитат
И накрая: никой не набеждава соковете като “всемирното зло”. Когато соковете се въведат в правилният за тях момент,те влизат в ново качество – като стимулатори на ферментативната дейност при детето, което получава голямо количество “тежки” продукти – когато в менюто на бебето вече са въведени каши, зеленчуци, плодове, месо, риба, кисело-млечни продукти... просто всичко с времето си.

Общи условия

Активация на акаунт