Отговори
  • София-там нейде в западната част
  • Мнения: 2 050
Съжалявам ако заглавието ми не е точно не не можах да измисля по-конкретна тема.
Здравейте,мили мами бих искала да помогна на мой близки отосно детенцето им което е на 4.5 годинки.Преди два дни детето получава леко схващане на дясната ръка и пръстите й са студени,след прегледа личният лекар не уснановява поне първоначално някакви тревожни симптоми но детето продължава да се влошава и е заведено в болница Университетска.От вчера е с почти пълна парализа на тялото,не много адекватна на катетер и системи.Направен е вчера преглед на скенер на който се е видяло че има някакво мозъчно увреждане но не се знае от какво се е предизвикало точн,установили са,запушени артерии и прещипване на някакъв нерв.Докторите не са сигурни какво е и са заложили преглед на ЯМР който вероятно ще е утре.Съжалаявам ако информацията не ми е подробна но ситуацията е доста слажна и родителите са много уплашени.Може ли някой да ми препоръча къде бързо може да се направи такъв преглед при добър специалист.Ако има някой който е бил в подобна ситуация,моля да сподели за да могат да реагират по-бързо и адекватно.Предварително ви благодаря

Последна редакция: ср, 11 юли 2007, 21:30 от desytka

# 1
  • Мнения: 4 915
Възможно ли е да е инсулт? Има случаи при деца.  Confused

# 2
  • София
  • Мнения: 2 351
На моето дете се случи нещо подобно - преди няколко дни.Внезапно му се схвана крачето и изпитваше нетърпима болка.В Пирогов попаднахме на нощния травматолог, който май беше и пиян Shocked.Той предположи стафилококова инфекция внезапно поразила тазобедрената става - вследствие наскоро прекараната варицела.Често се случвало вследствие прекарана вирусна инфекция да се получи инфекция на ставите.

Може би това е далече от вашия случай, но не е лошо да се провери.Само да вметна, че проверих и наистина се получавало такова нещо.В нашия случай се оказа подуто коляно.Пияното докторче не успя да види това.

# 3
  • София-там нейде в западната част
  • Мнения: 2 050
калина наистина детенцето е прекарало наскоро тежка шарка а след това и някакъв грип ... аз също се порових и видях че е възможно да е вследствие на вирусна инфекция ... благодаря за отговорите ще предам всичко на родителите

# 4
  • Враца
  • Мнения: 871
Стискаме палци...всичко да се оправи...възможно най-бързо...Моля те предай на родителите,че могат да разчитат на нас на подкрепа и ни дръж в течение за положението на детенцето...защото е доста тревожно...  Praynig

# 5
  • София-там нейде в западната част
  • Мнения: 2 050
мамчета благодаря ви много ... сега разбрах че е изхимичен инсулт ... моля споделете ако някой знае нещо по въпроса

# 6
  • Мнения: 1 234
Ужасно е Cry
За исхемичния инсулт открих това и това.
 PraynigМоля се, детенцето да се оправи.

# 7
  • Мнения: 4 915
Мозъчен исхемичен инсулт

Да говорят с доц. Божинова, при тях в Неврологията на 4-ти км, сигурно имат случаи на деца с инсулт.  Sad

Още: http://www.lekar.bg/news-17

# 8
  • Враца
  • Мнения: 871
Не съм много запозната...но майка ми прекара  в лека форма ,но се възстанови.Зная само,че е доста сериозно,и  е необратим процес ,но дано  се възстанови....Ужас... Cry По компетентните ще ти кажат с точност ...Искренно съжалявам.!  Praynig

# 9
  • Мнения: 631
Ох, това е наистина ужасно....Дано не е така.
При инсулта се парализира едната половина на тялото и то срещуположно на мозъчната увреда.

На колко години е детенцето?

# 10
  • Мнения: 3 537
това е ужасно направо!

# 11
  • Мнения: 774
О, боже на какво става?Може ли такова нещо?Инсулт при толкова малко дете!
Стискам палци да се възстанови детенце! Naughty

# 12
  • София-там нейде в западната част
  • Мнения: 2 050
благодаря ви за подкрепата от името на родителите,както и за предоставените линкове,но макар и много много рядко такова нещо се случва при юноши и деца,явно трудно се установява а е необходимо да се реагира бързо и адекватно ... ще пиша утре как са минали поредните изследвания и какво лечение са наложили - в момента детето е на лекарства които да "разбиват" съсирената кръв по вените и артерийте/грубо казано/ ... пиша също така ако може това да помогне и на други родители които имат някакви притеснения или съмнения ... отново благодаря на всички ви и ще се радвам на всяко споделено мнение,идея,линк относно болеста и лечението

# 13
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
При такива случаи съм попадала, като сме водили баща ми по болници. Тогава преди 20 год отваряха главата на децата и изчистваха съсиреците и децата се оправяха. Сигурно от тогава нещата са много по-напреднали. Успех.


Майка ми до ден днешен ми обяснавяше, че особено едното дете беше прекарало 7 часа на тогавашните компютри и сега само ме преследва да не разрешавам на децата си дълаг престой пред компютъра и телевизора. Не знам дали има такава връзка.

# 14
  • космополитно
  • Мнения: 941
От вчера е с почти пълна парализа на тялото,не много адекватна на катетер и системи.Направен е вчера преглед на скенер на който се е видяло че има някакво мозъчно увреждане но не се знае от какво се е предизвикало точно,установили са,запушени артерии и прещипване на някакъв нерв.Докторите не са сигурни какво е и са заложили преглед на ЯМР който вероятно ще е утре... родителите са много уплашени.Ако някой който е бил в подобна ситуация,моля да сподели за да могат да реагират по-бързо и адекватно.

От това, което описвате става ясно, че е направено най-бързо и най-адекватното! Явно вече е ясно, че е инцидент, засегнал ЦНС (Централната Нервна Система). ЯМР ще внесе още уточнения Щом се случва при толкова малко дете вероятно е в следствие на вродена съдова малформация. Ако е така - значи събитието е било въпрос на време. Е, разбира се можело е да се случи и в по-напреднала възраст напр, но това не отменя страданието на индивида и семейството му...
Последиците от този вид инциденти и възстановяването са толкова уникални, колкото и всеки човек: Зависи точно къде е мозъчносъдовия инцидент и какви функционални центрове се засягат. Пълната парализа на тялото е травматична и  с отдръпването на шока от мозъчните клетки оцелелите от тях  ще възвърнат функциите си, а функциите на загиналите (мозъчната тъкан няма свойството да се възпроизвежда)  ще се поемат от нови съседно разположени клетки, които се научават да функционират по определен начин чрез упорита и целенасочена рехабилитация...
Това, което е възможно да се случи е при детето да е засегнат говорния център (той е разположен в лявото полукълбо, в което явно е поражението); възможно е да остане пареза на десен крак и ръка. Много е вероятно е да се наложат и занимания с логопед.
Парезата се различава от парализата по това, че е обратима. Т.е. ако останат двигателни поражения те могат да търпят обратно развитие като много адекватно е да се прави продължителна (може с години) рехабилитация, физиотерапия и акупунктура ( много е ефикасна, ако я прави добре обучен професионалист, тъй като влияе директно върху пътищата на двигателните мозъчни импулси), които са най-ефикасни през първите 12 месеца след инцидента, когато се помага на  прилежащи мозъчни клетки да усвоят нови функции. След 12-тия месец се смята, че рехабилитацията не е толкова възстановяваща, колкото поддържаща. Но и с възстановяването всичко е индивидуално и уникално. С упорство се постигат непрогнозируеми резултати.
Цялата ситуацията е тежък удар (не случайно това е популярния термин за инсулта) за цялото семейство, която ще ангажира за дълъг период от време неговата физическа и финансова енергия. Ще има  преразпределяне на отговорности и необходимост да се ангажира целия ресурс на семейството в справяне с тази сполетяла го криза. Колкото и да е трудно за родителите ще трябва да се опитат да овладеят своят уплах и да помнят, че това, което чувстват те ще се предава на процесно ниво (информацията, която долавяме от другите без тя да е назована) и на детето им…
Когато премине първия шок на по-късен етап, когато семейството ( в това понятие включвам не само родителите, а онези представители и на разширеното семейство, които са най-ангажирани емоционално  със случващото се) се чувства готово бих могла да помогна с психотерапия-и като професионалист и като човек преживял подобна ситуация… На семейството ще му е необходима и много психологическа подкрепа! Но първото, което трябва да се постигне е приемането на факта, че предстои дълга и упорита борба за възвръщането на загубени двигателни (най-вече) възможности. Ще се опитам да следя темата и да бъда полезна на друг етап и с информация, която би ползвала  и други родители на деца с двигателни увреждания.
За родителите на конкретното дете посланието ми е : има ситуации, в живота, които не държим под контрол: нито можем да ги предвидим, нито да ги предотвратим. В случая станалото-станало. Деструктивните чувства за вина, страх, обезкуражаване и отчаяние не биха довели до промяна в ситуацията.  Предстои дълга и целенасочена работа  целяща постигане на възможно най-доброто възстановяване…
Дано съм била полезна с нещо!
Кураж и много успех!



Общи условия

Активация на акаунт