Счупено стъпало - молба за консулт

  • 11 057
  • 6
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 732
Привет на всички,

Пускам и моята одисея, че вече 45 дена се влача и вече не знам нито какво да правя, нито какво да мисля  Cry

Преди 6 седмици счупих кост на стъпалото - пета метатарзална се води, стоях с гипсова шина 3 седмици, после се разбра, че не е зараснало, но ми казаха, че за такава фрактура било нормално - отнемало повече. Започнах физиотерапия, полека раздвижване, обаче си боли пустото, снощи като стъпих по-енергично и ме сви така, че днес се озовах в ИСУЛ отново.

Снимката показва, че това продължава да не е зараснало и евентуално ще се наложи да се оперира. Моля ви, ако някой е имал/лекувал подобен случай, споделете опит и дайте насоки Praynig

Била съм дотук при 3ма лекари, рехабилитацията я правих при лекаря на националите по футбол, все разбиращи като че ли, а оправия няма и няма.... Cry

# 1
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361


Горе долу така трябва да изглежда твоето счупване, Това е avulsion, т.е. занванатото за това ръбче сухожилие и плантарната фасция са отчупили парченцето кост, обикновено при силно опъване на фасцията - стъпване накриво, падане със свит глезен. Прогнозите са добри, за 3-6 седмици се носи се обездвижващ ботуш, еластичен бинт, може леко да се стъпва на крака. Ако счупването обхваща 30% и повече от повърхността на кубо-метатарзалната става може да се наложи виждане с ортопед за по-сериозно лечение или наместване.



 Ако обаче счупването е стрес, тип Джоунс, включващо до 1.5 см от цялата основа на метатарзалната кост, лечението е по-продължително и ако е тип II  или III  може да се наложи да се сложи винтче за да захване парчето. Според мен това е за предпочитане  Peace, защото този тип фрактура НЕ търпи натоварване, поне 6-8 до 20 седмици, за да зарастне. Усложненията включват извесна мускулна атрофия и болежки  ooooh! ...
Успех, този лекар спортна медицина трябва да ти каже истината, всички футболисти си слагат по едно винтче и забравят за историята   bouquet  ...

Последна редакция: чт, 12 юли 2007, 04:43 от eli_c

# 2
  • Мнения: 1 877
Извинявай за въпроса watershadow,но как успя точно там да си счупиш крака?Питам не от съмнение или някакво злорадство (опазил ме Господ),ами просто искам да знам как да се предпазя - мен или децата от такова нещо.Защото това сигурно е била някаква нелепа случка,от която не си предполагала,че ще излезеш със счупено стъпало,нали?
Пожелавам ти скорошно възстановяване!

# 3
  • София
  • Мнения: 1 732
Eli_c, благодаря ти много.

Фрактурата е Джоунс, за операция никой до този момент не повдигна въпроса, дори големите капацитети, а отидох в ИСУЛ и този лекар там единствено ми даде предложението за операция. Като гледам, може би ще е по-добрият вариант.

Хелта, нелепото е, че стана, както си вървях.
Просто не ми хрумва как можех да я избегна. Нито паднах, нито се спънах. В един момент дясното стъпало ми се изви, явно се удари в настилката (а и глезенът се е извил) и се озовах със счупен крак, който не може да се оправи с месеци  Cry

# 4
Здравейте,за първи път пиша в този сайт,но пък от доста време търся нещо по въпроса за тази фрактура на ДСжоунс.С нея съм вече 1 година,5 пъти бях в гипс и нито един лекар до преди един месец не ми казваше как се оправя,но при поредното ми отиване в Пирогов ,на смяна беше един млад доктор, който определено си разбираше от работата и единствено той ми каза че това счупване няма друго лечение освен оперативно.
 Но въпреки всичко продължавам да си ходя на работа.За всички който са имали такова счупване- да знаете че боли само първите 2-3 месеца Wink ,след това си минава и наболва само когато времето ще се разваля. А на тези който искат да се предпазят.......да знаете че няма начин,какво да се прави.

# 5
  • Мнения: 631
моя мъж беще счупил костиците на стъпалото / дългите / към кутрето и безименния пръст първо стоя с лонгета после с една глезенна ортеза повече от 2 месеца след това раздвижване и т.н абе беше с гипс и лонгена поне 3 месеца след това раздвижва леко леко - абе 5 месеца му костваше и след това вече минаха 3-4г от тогава все говори че го боляло
но това са мъжете
иначе там счупване е едно от най гадните

# 6
  • София
  • Мнения: 1 732
Аз не се оперирах в крайна сметка - това беше финалното мнение.

Ходя, накуцвайки, минаха повече от 3 месеца.

Боли си често и както изглежда, ще продължава да боли още време.

На всички, които се интересуват, мога да кажа при кои лекари съм била (над 10 мнения се събраха) и кои мисля, че стават. Няма да пиша тук, защото не е коректно, но при всички случаи много медицински нелепости има у нас.

Моята препоръка е - гледайте си в краката и си следете костната плътност. Иначе, ние предполагаме, Господ разполага...

Общи условия

Активация на акаунт