Икебана

  • 1 412
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 461
Традиция и творчество в подредбата на цветя
Какво е икебана?

Думата икебана обикновено се превежда като "японско изкуство за подреждане на цветя", но в икебана се използват живи клончета, лозови пръчки, листа, житни растения, зърна, плодове, семена, цветя, както и сухи растения. Всъщност в икебана могат да се използват всички естествени материи, а съвременната икебана включва стъкло, метал и пластмаса. Като традиционно японско изкуство икебана има символичен характер, както и декоративна употреба. Използването на живи ефимерни цветя и клончета прави измеренията на времето неразривна част от създаването на творбата. Съотношението на материите, стилът на подредба, големината, формата, структурата, обемът и цветът на използвания съд, мястото и поводът са от особено голямо значение. През 500 годишната си история икебана приема най-различни форми от обикновена украса за дома до огромни пейзажи и новаторски скулпторни елементи, които могат да запълнят цяла изложбена зала. Заедно с многото и най-различни форми на икебана продължава развитието и проучването и на традиционните й форми. Практикуването на икебана, наричана още кадо или "Пътят на цветята", се възприема и като форма на медитация - смяна на сезоните, време и промяна. Религиозният произход и здравата връзка с естествения цикъл на живот, раждане, растеж, смърт и прераждане придават на икебана дълбоко духовно звучене.

# 1
# 2
  • Мнения: 2 591
Дими, получават се невероятни композиции  Peace аз съм гледала демонстрация на един празник на японското изкуство! имам и една книжка, но ми е жал за откъснатите (рязаните) цветя! иначе когато имам цветенца, се старая да ги подреждам.... ето нещо, и още нещо и това, но не са съвсем в стил икебана - там има разни символи (небе, земя и т.н.), моите са просто красиви букети  Blush

# 3
  • Мнения: 2 716
Единственото, с което мога да бъда полезна, е:
* трябва да имате специален "таралеж", на който се набождат цветята. Нарича се кензан и се продава по магазинчетата за цветя и сувенири (около 5лева)
* цветята винаги са аранжирани в 3 нива - небе, човек и земя.
Макар че, какви красоти съм виждала, трудно ми е даопределя къде започва и свършва всяко от нивата.
Хайде действайте, а аз ще се наслаждавам на снимките ви.

# 4
  • Мнения: 11 304
Любимо занимание! Peace

# 5
  • Мнения: 2 591
покажи нещо  Rolling Eyes

ама по техните закономерности ли правиш икебаната или просто подреждаш красиво цветя  Rolling Eyes

# 6
  • Мнения: 11 304
покажи нещо  Rolling Eyes

ама по техните закономерности ли правиш икебаната или просто подреждаш красиво цветя  Rolling Eyes
Почти винаги.
В момента не мога да покажа нищо, тъй като съм на гости.

# 7
  • Банкя
  • Мнения: 1 291
Точно си мислех ,че може да обменим опит за подреждане на отрязани цветя.
Аз също знам ,че са на три нива.
Как се работи с целуфана, с панделките,и допълнителните зелении.

# 8
  • Мнения: 2 591
Как се работи с целуфана, с панделките,и допълнителните зелении.
имаш предвид как да си направим букет ли  newsm78 просто трябва да се снабдиш с материали и да имаш по-творческо виждане според мен  Wink

# 9
  • Мнения: 11 304
Точно си мислех ,че може да обменим опит за подреждане на отрязани цветя.
Аз също знам ,че са на три нива.
Как се работи с целуфана, с панделките,и допълнителните зелении.
ЦелОфан и панделки нямат място в икебаната!

# 10
  • Мнения: 6 039
Знаток, надникнах в линка от подписа ти и  попаднах на проекта. забелязах, че ръководител е арх.Йорданка Кандулкова. Тя беше и моя дипл, ръководител. Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes Та... подкрепих проекта, разбира се!!!

сори за оффааааа Embarassed

Общи условия

Активация на акаунт