Кой какво си готви диетично?

  • 10 315
  • 50
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 380
Момичета, зароди ми се тази идея, която сигурна съм, ще се хареса на много хора. Има толкова много в този форум, които пазят някаква диета, но далеч не винаги рецептите в темата за разделно или здравословно хранене са това което биха избрали за себе си. Моята идея е да качваме ежедневно тук това, което сме си готвили за деня като указваме за каква именно диета това е подходящо. Rolling Eyes Готвя интересни неща често (обичам разнообразното меню), които надявам се ще се харесат на много хора в подобно затруднено и ограничено откъм избор положение. Сигурно и други го правят и така ще си бъдем взаимно полезни. newsm78 Харесва ли се идеята?

Започвам първа с неща от днешното ми меню. По-късно може да кача и снимки към рецептите.



Една страхотна рибка.

Така реших да го нарека, защото истината е че никога не съм опитвала по-вкусна рибка и ще я правя още много пъти. Лесно, бързо и МНОГО вкусно. Подходяща за нисковъглехиднатна диета в съчетание с прясна салатка. Аз така си я и хапнах, дъщеря ми- със зелана грах и каза, че е върха.

Нужно е около 500 гр. филе от риба. Моята беше тихоокеанско тюрбо (камбала или калкан), но в рецептата не беше указано с каква.

Една глава кромид нарязваме на полукръгове и разпределяме по дъното на йенска тавичка с подходящ размер. Нарязваме отгоре няколко печурки. Осоляваме филето, поръсваме леко с черен пипер и разпределяме върху сместта. Заливаме със смес от 1 яйце и прясно мляко, с малко копър и леко посолено (леко, не се престаравайте!) така че да не покрива рибката, а да достига до ръба на филето за да получим хубава запечена коричка.

Запичаме във фурната докато не получим желания вид на коричката.

Рибката и зеленчуците са задушени, рибката просто се топи в устата- много е нежна. Пробвайте! Peace


Хляб от овесени трици

Подходящ за всички които избират за себе си здравословно хранене. Няма мая, много бързо и много вкусно. Аз се въздържам от въглехидрати и само малко го опитах, истински му се наслаждават моите. Grinning Те намазват покрай мен със здравословна храна. Grinning


Около 300 гр. овесени трици заливаме с мляко колкото да ги покрие и оставяме ПОНЕ за половин час да поемат млякото. Аз сложих 200 гр. овесени и 100 гр. пшенични трици.

Добавяме после към сместта 1 яйце, 1 ч.л. бакпулвер, 2 с.л. зехтин или друга полезна растителна мазнина, сол на вкус и разбъркваме добре. Тук добавих и 1 с.л. смляно ленено семе, но принципно го нямаше в рецептата.

Добавяме още малко мляко така че да стане рядичка смес като за кекс, разбъркваме с вилица за да поеме още въздух сместта, изливаме веднага във форма-"тухличка" и печем до готовност. Изваждаме от формата и покриваме с кърпа за известно време докато изстива.

Чудесен и здравословен хляб.  Hug Получава се нисък, да ви предупредя. По-висок не ни е нужен за да може да е по-въздушен и добре опечен.

Последна редакция: вт, 04 сеп 2007, 22:47 от xenia

# 1
  • Мнения: 3 926
Когато захраних по Пиер Дюкан и включих плодовете си правих следния десерт:
2-3 кофички нискомаслено кисело мляко (0.1% на Верея) се изцеждат през тензух; подслаждам леко с течен подсладител без аспартам и добавям шепа червени плодове. Като го правех имаше ягоди и череши. Сигурно ще стане и с малини, боровинки.., а може и със сини сливи. Изобщо с мляко могат да се комбинират доста неща. Ако имате черен шоколад (но поне 85%) да настържете отгоре не е много голямо отклонение от диетата Wink А може просто да наръсите с какао. Пак ще стане приятно и няма да е в страни от "канона".
Не знам защо, но психологически идеята за десерт ми действа приказно по време на диета. Може да е най-постния, диетичен и "обран" десерт, но... може да си го поднесем погъделичкващо Heart Eyes

# 2
  • Мнения: 4 380
Много се радвам, че идеята ви е допаднала. Grinning Качих снимки за съблазнение. Laughing

А този течен подсладител без аспартам какво е всъщност?

# 3
  • Мнения: 4 380
На мен сега ми е паднало да поствам рецепти (малко свободно време) и ще се възползвам да покажа още една хубава рецептичка. Това са едни здравословни крекери, които правих тези дни. Рецептата си "откраднах" от руски форум и го споменавам защото знам че е доста посещаван и да не ми гракнат случайно, иначе без бой източниците не си признавам. Joy В крайна сметка важното че е направено и снимано от моя милост и за вкуса гарантирам лично. Grinning

Много са вкусни крекерите. Подходящи са като основа за сандвичи със зеленчуци за разделно хранене и просто за тези които се хранят здравословно. И без сандвич са вкусни за хрупкане. Добре че моите ги ометоха много бързо защото бяха невероятно изкушение, пък не са безвъглехидратни. newsm78

Здравословни крекери

Тайната на тези крекери е в това че са тънко разточени. Прекрасно това става на силиконово килимче или върху хартия за печене, която след това с нарязаните крекери пренасяме върху скарата на фурната. Аз разточвах върху силикон. Трябва внимателно да се следи печенето защото границата между нормално изпечени и изгоряли е много тънка. Mr. Green

За 63 крекера (не съм броила моите, но станаха много)

1 ч. (130 гр.) пълнозърнесто брашно
1/2 ч. (80 гр) сурови слънчогледови семки
1/3 ч. (50 гр.) суров сусам
1 с.л. ленено семе
1/3 ч.(70 гр)  дребен булгур за бързо приготвяне
1/2 ч. пшенични трици
1 ч.л. сол
1 чаша вода
1 с.л. растителна мазнина без аромат


Събираме в купа всички сухи съставки.

Заливаме ги с водата и олиото, разбъркваме. Покриваме с найлонче и оставяме поне 30 минути да престоят и да набъбне булгура. Получава се удобно за работа тесто. Разделяме го на 2 части.

Сега идва най-отговорната част- разточването. Ако разточвате върху хартия за печене, посипете с пълнозърнесто брашно. Взимаме едната част от тестото и разточваме внимателно много-много тъничко във вид на правоъгълник 30х40 см. Ако направите правоъгълник с тези размери, дебелината ще ви се получи точно колкото трябва. За да оформите добре правоъгълника можете да си помагате с линийка (аз с тъпия край на ножа). Получения лист от тесто може да надупчите (аз не го правих). Нарежете  с нож за пица или обикновен на равни правоъгълници- 32 на брой (моите не бяха много еднакви, но какво от това).

Нагрейте фурната до 175 гр. Пренесете заедно със силиконовото килимче или хартията и печете 20-25 мин. (след 15-тата си проверявах готовността на око). Внимателно следете да не изгорят. Извадете от фурната охладете напълно и съхранявайте в затворен съд.


Последна редакция: пт, 13 юли 2007, 01:36 от xenia

# 4
  • Мнения: 4 380
Още една рецептичка, която правих тези дни. Показвам това което все още помня, и за което имам снимков материал. Рецептата е мързелива и много бърза и я открих с названието "кайма мързеливец". Не мога да кажа, че е кой знае какво, възторг както от рибката не получих, но става. newsm78 Подходящо за безвъглехидратна диета и разделно хранене.

"Кайма мързеливец"

500 гр. кайма
200 гр. майонеза (аз сложих 3 големи лъжици)- използвайте лека майонеза!
1 консерв. кутия гъби печурки или кутийка сурови.
200 гр. кашкавал

Каймата посоляваме и слагаме на дъното на формата за печене. Намазваме с майонезата, отгоре нареждаме нарязаните гъби и посипваме с настъргания кашкавал. Печем във фурната до готовност и консумираме после с прясна салатка. Пуска доста сок, но ако успее да ви престои става по-сухо.

Ето така беше посипаната с гъбки кайма.



И ето го резултата:

Последна редакция: пт, 13 юли 2007, 01:36 от xenia

# 5
  • Мнения: 4 380
И още една страхотна рецептичка. Не е безвъглехидратна, затова едва устоях, но едно все пак изядох. По-вкусни морковни кюфтенца през живота си не съм пробвала. Hug Пускам ги тук за вегетарианци и привърженици на здравословна храна. Пускам ги и защото са адски вкусни и грехота е да не се сподели. Laughing Няма тук брашно, но има грис. Sad Обаче....нещо невероятно са тези кюфтенца. Peace Куп моркови ми се разваляха и тази рецепта ми попадна точно когато имах нужда. Затова всъщност ги направих и се чудя къде съм бляла по-рано да не включа в менюто такова разкошно нещо. newsm78 Снимките не станаха, защото имат толкова наситен и красив оранжев цвят, че апарата ми блокира от срам. Laughing

Морковни кюфтета


Почистените моркови се слагат да се сварят в подсолена вода. Залейте със студена вода (като всички кореноплодни), но не много-колкото да покрие и варете до хубаво омекване.
Излейте водата и горещи размачкайте на пюре с пресата за картофено пюре. Още докато е гореща масата сипете на тънка струйка като разбърквате добре, грис -толкова колкото да стане достатъчно гъста маса за формиране на кюфтета. Може да използвате царевичен грис като безглутенов източник, но аз ги правих с пшеничен. newsm78 Оставете гриста в горещите моркови да се завари. Когато сместта изстине, смесете 1 яйце в нея. Посолете ако е нужно, офрмяйте кюфтенца, овалвайте в грис и пържете до златисто.




# 6
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
не разбирам какво точно имаш предвид под диетични рецепти, особено като чета тази с каймата...

сега моята рецепта за изчистване на плаките в тялото...

Ориз с ананас

сварява се ориз за 4 порции, без да се разварява.
изплаква се и се слага в купа. отгоре се слага 1 кутия компот от ананас на парчета, но без сока, само плода.
подправя се със зехтин, малко сол, лимонов сок,  джоджен, който обича може и малко чили да добави.
става леко и вкусно.

# 7
  • Мнения: 22 867
xenia, благодаря за рецептата за хляба от овесени и пшенични трици, откога ровя из нета за нещо подобно, но не попадах на такава рецепта. Рибката също изглежда много съблазнително, ще я направя непременно.   bouquet

# 8
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
От къде купувате тези трици и само аз ли не мога да ги открия newsm78

# 9
  • Мнения: 4 380
Цитат
не разбирам какво точно имаш предвид под диетични рецепти, особено като чета тази с каймата...

Какво те смущава? Аз уточних за кои диети е приложима. Прекрасно подхожда и за отслабване по Монтиняк. Виж ориза с ананас...не знам какви плаки изчиства, но това е много въглехидрат, смесване на плод със скорбяла, и аз такова не ям. Хора различни, диети различни, затова казах да уточняваме. Този ориз днес ли си го готви?
Принципно отворих темата за указване на ежедневното меню на диетуващи. newsm78 Като гледам май никой не се е престрашил. newsm78 На ябълки и секс ли карат тези хора? newsm78

Unknown_lady, търси в магазините за диетични храни! Не може да няма.

# 10
  • Мнения: 3 926
Ксения, нямам в момента вкъщи, за да му видя марката. По принцип аспартама си е доста вредничък, да не кажа много вреден Rolling Eyes Затова си търся подсладители със заместител (не, че другите са безвредни Confused) Този специално го има в Билла на диетичния щанд. Стъклено шише, със синьо, заострено капаче... Тъпо обяснение, но обещавам да попитам майка ми за марката и да кажа Grinning

# 11
  • Мнения: 836
От къде купувате тези трици и само аз ли не мога да ги открия
Unknown_lady , във всеки малко по-голям супермаркет, на диетичните щандове, както и в диетичните магазини.
овесените обикновено са в кутия, а пшеничните - в прозрачно пакетче.

По принцип аспартама си е доста вредничък, да не кажа много вреден
Assinka , съгласна съм напълно.
химически подсладители не ползвам, карам на фруктоза и кафява захар.

xenia , мерси за рецептата за крекерите   bouquet . изглеждат страхотно!

# 12
  • Мнения: 1 655
Може ли някой да напише в кои големи магазини се намират овесени трици. Аз обиколих Хит, Кауфланд, Фантастико, Т Маркет, няма  и няма Sad А диетичните магазини хич не са ми на път  Cry

И благодаря за рецептите, особено за тричавото хлебче.

# 13
  • Мнения: 4 380
Ксения, нямам в момента вкъщи, за да му видя марката. По принцип аспартама си е доста вредничък, да не кажа много вреден Rolling Eyes Затова си търся подсладители със заместител (не, че другите са безвредни Confused) Този специално го има в Билла на диетичния щанд. Стъклено шише, със синьо, заострено капаче... Тъпо обяснение, но обещавам да попитам майка ми за марката и да кажа Grinning

Не ме интересува марката, а какъв е подслаждащия агент. Ако не е аспартам, тогава е фруктоза или захар, които са калорични. Дали е кафява или бяла, разликата е НИКАКВА. Фруктозата става за здравословно хранене и поддържане на килограми, но не за отслабване. Предостатъчно си я взимаме с плодовете за да набавяме изкуствено. Аспартама е вреден в големи количества, както натриевия глутамат, солта и прочие хим. съединения масово използвани в храната.  По-добре аспартам, отколкото излишни калории. С тонове никой не го яде. newsm78
Моя подсладител за печене  съдържа малтодекстрин. newsm78 Без калории.

# 14
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Може ли някой да напише в кои големи магазини се намират овесени трици. Аз обиколих Хит, Кауфланд, Фантастико, Т Маркет, няма  и няма Sad

И аз ги обиколих, също и в магазините Европа няма, но ще се търси. Има някаки пресовани ядки, но не са трици.

# 15
  • Мнения: 3 926
Не, не е фруктоза, нито захар. Пак е изкуствен, но поне не е директно аспартам Grinning След малко майка ми ще каже каква е съставката и ще я напиша Grinning

# 16
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

Принципно отворих темата за указване на ежедневното меню на диетуващи. newsm78 Като гледам май никой не се е престрашил. newsm78 На ябълки и секс ли карат тези хора? newsm78


ок, извинявай, моя е грешката.
аз диети не пазя от години.
храня се балансирано.
ям това, което ми се яде. научила съм се да се вслушвам в организма ми. до сега не ме е подвел.
т.е. не мога да впиша менюто си, защото решавам на момента.

оризът с ананас спомага за изхвърляне на мазнините.
ям го, ако предишното ми хранене е било много мазно, т.е. ако съм яла навън.
 Sunglasses



# 17
  • Мнения: 4 380
Не мога да повярвам...защо никой нищо не пише бе, хора? newsm78 Аз за какво я пусках тази тема? Сама да си пиша? Всички само боклуци ли ядат посред лято при това? newsm78

Модератора защо е махнал снимките? Shocked  Crossing Arms

# 18
  • Мнения: 836
По-добре аспартам, отколкото излишни калории.

 ooooh!
xenia , вземи попрочети за аспартама, пък после реши кое е по-добре.
но в крайна сметка тялото си е твое...
BTW майонезата е много по-калорична от кафявата захар.

аз например карам на ограничаване на калориите, като цяло за деня.
без да изключвам групи храни и гледам менюто ми да е балансирано.
месо не ям (не заради килограмите) и избягвам мазнотиите (майонези, сметани и от сорта)
явно не отговарям на твоя профил за диетично хранещ се  Rolling Eyes

# 19
  • Мнения: 3 537
Аз също обичам диетичната кухня и предлагам ето това
Довечера ще ядем това :
 Grinning
Кюфтета от извара и картофи

500 г извара/ моята е кашкавалена/
500 г картофи
1 чаена чаша брашно
75 г олио
25 г краве масло
1 главичка кромид лук
2 яйца
сол и черен пипер на вкус, много вкусно става като се сложи и чубричка

Картофите се измиват и се сваряват, обелват се ,намачкват и се объркват заедно с изварата, след което се омесват с яйцата, дребно нарязания лук, разтопеното краве масло и част от брашното. От сместа се правят кюфтета, които се овалват в останалото брашно и се изпържват от двете страни в сгорещеното олио.
Могат да се поднесат с кисело мляко, подлучено със счукан чесън и подправено с копър.

# 20
  • София
  • Мнения: 160
овесените трици се купуват от диетичните магазини
незная къде живеете-при нас на пазара ДимитърПетков има такъв магазин-между ул.Пиротска и бул.ТодорАлександров, има и всички видове брашна/говора за София/.сигурна съм че във всеки град има диетичен магазин.успех  bouquet

# 21
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

без да изключвам групи храни и гледам менюто ми да е балансирано.
месо не ям (не заради килограмите) и избягвам мазнотиите (майонези, сметани и от сорта)
явно не отговарям на твоя профил за диетично хранещ се  Rolling Eyes

 Peace и аз така май...
аз избягвам като цяло и консервантите, и вкусоподобрителите.
полуфабрикатите също.

Всички само боклуци ли ядат посред лято при това? newsm78

защо боклуци? ям салати и плодове.
без да ги приготвям по специални рецепти.

# 22
  • Мнения: 2 591
аз също гледам нещата, които консумирам, да са с по-малко мазнини, тези дни на нашата трапеза имаше леща, зеле, а днес мисля да е миш-маш, после планирам супа  Blush и голееееееееееми салати към всяко ядене!

не давам рецепти, понеже всички ги знаят тези манджи  Wink

# 23
  • Мнения: 4 380
По-добре аспартам, отколкото излишни калории.

 ooooh!
xenia , вземи попрочети за аспартама, пък после реши кое е по-добре.
но в крайна сметка тялото си е твое...
BTW майонезата е много по-калорична от кафявата захар.

аз например карам на ограничаване на калориите, като цяло за деня.
без да изключвам групи храни и гледам менюто ми да е балансирано.
месо не ям (не заради килограмите) и избягвам мазнотиите (майонези, сметани и от сорта)
явно не отговарям на твоя профил за диетично хранещ се  Rolling Eyes

Леката майонеза е с 260-300 кал.  Захарта (без значение каква)- 406 кал.
Не е въпроса в калориите, а в диетата която пазиш. Една НВД трябва да бъде с мазнини за да се достига кетоза. Ако мазнините са съчетани с въглехидрати, там вече става страшно.
Аз уточних, че хора различни, диети различни. Ти не отговаряш на профила на моята диета, но отговаряш на своята си. Затова казах, всеки който смята че се храни диетично, да поства. Все ще е полезно за други със същия профил.

Ако смятата че ядете неща, които и така се знаят, просто пишете какво сте яли за деня.

# 24
  • Мнения: 4 380
Някои неща които правих вчера.

Салатка-грил



Печени и обелени чушки, печени на грил парченца патладжан и тиквички цукини, пресен лук и домати. Осолено, залято със зехтин, балсамов оцет и провански треви.

Салата с авокадо и яйце



2 варени яйца нарязани на дребно, 1 авокадо нарязано на кубчета, 1 краставица нарязана на кубчета, 2 перца зелен лук, малко копър. Осолено+ малко лимонов сок+ 2 ч.л. кисело мляко

Салата с алабаш и краставица


Ох, колко отдавна не бях яла този зеленчук! Бях забравила колко е вкусен.



Краставица и алабаш нарязани на тънки пръчици+ 2 пера зелен лук+ малко копър и подправено с кисело мляко и 1 ч.л. майонеза.

# 25
  • Мнения: 4 380
Пилешко филе с гъби и домати на фурна

Ще дам количествата така както бяха описани в рецептата, но аз всичко правих на око.

400-500 гр. пилешко филе (моите бяха 2 бр гърдички)
400 гр. печурки (тук действах на интуаиция и не съм мерила)
4 домата (на мен ми стигнаха 2)
1 яйце
50 гр. тиквени семки
200 мл. течна сметана 20% (при мен около 100 мл. 10%-на + 100-тина мл. мляко)
50 гр. пармезан (аз сложих кашкавал и някакво твърдо сирене смес)
сол, пипер, индийско орехче, раст. мазнина

Пилешкото се нарязва на малки парченца, нарязват се и гъбите.
Бързо запържваме филето в 2 л. зехтин, добавяме гъбите и оставаме да се задушават.
Настъргваме сиренето през това време. Подправяме месото, изсипваме на дъното на форма, заливаме със сместта от млякото, яйцето и кашкавала. Подреждаме отгоре доматите и поръсваме с тиквените семки.

Печем на 200 гр. около 20-25 мин. или до хубава коричка.



# 26
  • Мнения: 1 797
xenia, радвам се на манджичките ти, диетични или не, изглеждат страхотно.
Ето и една рецепта от мен. Лесна и мисля, че е диетична. Постнах я преди малко и в каймяните рецепти. За жалост нямам снимка.

Каймата се омесва с 1 яйце, черен пипер и магданоз. Оформят се кюфтета, като във всяко по желание се слага кубче кашкавал.
Кюфтетата се нареждат в тефлонова тавичка, на разстояние едно от друго. Пекат се 10 минути, след което се чукват 5-6 или повече яйца в разстоянията между тях.
Всичко това се запича още около 5-6 минути - до побеляване на белтъците.
Сервират се със салата или залети със сос от кисело мляко с чесън.

# 27
  • Мнения: 4 380
Кати, хубава рецептичка. Ще се пробва.

Днес ме мързя за повече и направих само кюфтенцата на Тина-Рина:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=202278.20

Не изглежда много презентабелно, пък и снимките станаха зле, но е вкусно. Кюфетата замесих с 1 чушка и 1 клонка селъри+ 1 глава лук. Сол+пипер+кимион+ чубрица като подправки. Добавих 1 яйце към каймата и 1 в заливката. Каймата беше телешка, но пусна доста мазнина  bash Затова ги прехвърлих готовите кюфтета в друга форма като излях мазнотиите.



# 28
  • София
  • Мнения: 35 937
xenia, радвам се на манджичките ти, диетични или не, изглеждат страхотно.


 Peace , защото аз ако ям такива неща ще кача доста килограми  Wink

Ето нещо диетично от мен:
Нарязва се една зелка и се слага в тенджера, слага се 1 ч.л сол, 1 домат нарязан на не много ситно, малко целина , 1-2 с.л олио 1/2 ч.ч вода и се задушава/това отнема 10-15 мин/
Зелето трябва да е хрупкаво. По желание - малко чубрица, но накрая на готвенето - слага се и се маха от котлона.
Яде се без хляб Wink

# 29
  • Мнения: 4 380
От безвъглехидратна диета още не съм чула някой да качва килограми, Денис. Това е най-популярната диета и за спортисти, активно занимаващи се с фитнес и просто за отслабващи. Някои от рецептите тук са взети от сайт за отслабващи където е пълно със свалили от 130 кг. до 60.
Състояние на кетоза не само способства за отслабването, но и като цяло е много положително за организма. По този начин се лекува и епилепсия именно с такава диета. А кетозата се достига с липса на въглехидрати и наличие на мазнини. Не прекалено, но достатъчно.
Хрупане на задушено зеле...извинявай, но е просто жестоко насилие над организма. Една диета не може да е нормална ако е основана на невкусни буломачи (няма да забравя онази зелева отвратна супа, с която куп народ се насилваше по едно време... ooooh!). Всеки сам си избира диетите разбира се, но подобни екстремни неща не са за мен.

# 30
  • Мнения: 4 380
Днешните ми манджички.

Пилешко с карфиол

Много лесно, бързо и вкусно.

Пилешки гърди нарязани на дребни парченца запържваме в 2 с.л. растителна мазнина, добавяме много карфиол нарязан на дребно, похлупваме с капак и оставяме да се задушат добре. Добавяме мляко да ги покрие, сол, черен пипер на вкус и като поизври млякото да остане на сосче е готово.
Много нежно-млечно на вкус.



Разноцветна салатка

Рецептата си е моя, авторска. Салатката стана много вкусна.

-варено месо нарязано на кубчета
-варен алабаш нарязан на кубчета (прочетох че замествал в салатите картоф, но вкуса е съвсем различен. По-вкусен бих казала. Леко сладни.)
-черни маслини, нарязани (те са най-безсолни)
-прясни чушки нарязани на дребно (червена, оранжева и жълта)
-тиквичка-цукини (моята е жълта като най-нежна, но става и зелена)
-1 клонка селъри нарязана (който няма просто не слага. Целина не става)
-мариновани гъбки

Всичко ли изброих? Май повече нищо не сложих. Laughing Всичко това объркано с няколко лъжици кисело мляко за сплояване и сочност. Посоляваме ако има нужда.


-

# 31
  • София
  • Мнения: 35 937
От безвъглехидратна диета още не съм чула някой да качва килограми, Денис. Това е най-популярната диета и за спортисти, активно занимаващи се с фитнес и просто за отслабващи. Някои от рецептите тук са взети от сайт за отслабващи където е пълно със свалили от 130 кг. до 60.
Състояние на кетоза не само способства за отслабването, но и като цяло е много положително за организма. По този начин се лекува и епилепсия именно с такава диета. А кетозата се достига с липса на въглехидрати и наличие на мазнини. Не прекалено, но достатъчно.
Хрупане на задушено зеле...извинявай, но е просто жестоко насилие над организма. Една диета не може да е нормална ако е основана на невкусни буломачи (няма да забравя онази зелева отвратна супа, с която куп народ се насилваше по едно време... ooooh!). Всеки сам си избира диетите разбира се, но подобни екстремни неща не са за мен.
Тези неща едва ли са за спортисти. Аз много добре зная какво ядат спортистите /атлети, занимаващи се с боди билдинг и т.н/ - бяло пилешко месо, белтъци и протеини на прах  Grinning/ - но това е друга тема.
Но не може да ме убедиш, че кашкавала е здравословна храна. Тези мазнини, които съдържа да не би да са полезни.
Сложи парче кашкавал във МВ и виж че 1/2 от количеството е мазнина/вредна мазнина, не ЕМК/.
Не ми се спори и спирам до тук.
Казах само, че аз от твоите манджи няма дори да задържа кг. и със сигурност ще наддам./пържени кюфтенца??? Wink и здравословно хранене??/
 Grinning

# 32
  • Мнения: 4 380
Те атлетите ядат това щото не могат да готвят бе денис. Laughing Попитай ги да видиш, че в рациона им задължително има мазнини! Няма начин без тях. Грам няма да свалят иначе ако ще колкото ще протеини да ядат. Wink Като не готвят, гълтат мазнините с лъжицата. Laughing Laughing Има и такива образи.

А ти...не си опитала за да бъдеш сигурна за себе си. Щом 130 килограмови  могат с това да топят наполовина, не вярвам до такава степен да си "оправила" метаболизма със зела, че при теб да не върши работа.

# 33
  • Мнения: 836
Състояние на кетоза не само способства за отслабването, но и като цяло е много положително за организма. По този начин се лекува и епилепсия именно с такава диета. А кетозата се достига с липса на въглехидрати и наличие на мазнини. Не прекалено, но достатъчно.

xenia, малко инфо за т.нар. "кетоза", дето толкова я хвалиш:

Какво трябва да се знае за ниско-въглехидратните диети?
Екстремно ниско-въглехидратните диети са опасни.
Незабавната реакция на тялото на такава диета:
•   без глюкоза за енергия, тялото започва да използва протеини, като източник на енергия и тези протеини не могат да стигнат за други важни функции – изграждане на нови клетки, ензими, хормони, антитела и др.
•   когато въглехидратите отсъстват, тялото не гори мазнините по правилен начин. Нормално захарите се комбинират с частици мазнини, за да служат за енергия. Когато отсъстват въглехидратите се натрупват кетони в кръвта и урината и се получава кетоза, което е ненормално състояние.
•   Поради недостиг на захари и наличие на кетони, ниско-въглехидратните диети често причиняват повръщане, главоболие, замайване, умора, лош дъх и обезводняване.
•   Заради обезводняването и липсата на фибри се получава запек.
•   Физическата работоспособност се намалява, не се учудвайте, ако ви е трудно да изпълнявате дори леки упражнения, когато сте на такава диета, може да се задъхвате дори при изкачване на стълби.

Дълготрайните ефекти от такива диетиКогато намалите рязко или изключите въглехидратите от менюто си, нараства вашата консумация на протеини и мазнини, което води до следните рискове:
•   Протеиновите храни са богати на пурини (purines), които се разграждат на пикочна киселина, която се натрупва в ставите и причинява подагра.
•   Могат да се образуват камъни в бъбреците поради наличието на кетони и високи нива на протеини.
•   Съществуват и рискове от сърдечни заболявания поради приемането на по-големи количества мазнини и по-високи холестеролни нива в кръвта.

Моето лично мнение, че не "Хрупането на зеле" е "жестоко насилие над организма", а образуването на ацетон (кетони).
но както сама казваш всеки сам си избира диетата и какво да прави с тялото си.

BTW, г-н Аткинс е починал с доста наднормено тегло на около средна възраст, та ... докторе излекувай първо себе си!

# 34
  • Мнения: 6 243
Подсладителят със синьо заострено капаче, за което пише Асинка, тук се продава с търговското име "Хуксол". Съдържа захарин и цикламат.

# 35
  • Мнения: 4 380
О, esme_bolger, не чети български източници- това са пълни глупости за кетозата! ShockedОстаряли схващания, които отдавна са опровергнати.

Малки дечица с епилепсия с ГОДИНИ са на кетогенна диета, при което напълно се излекуват от болестта. Това е единствения начин без оперативна намеса, който дава реален резултат. Има огромна разлика между диабетна кетоза и такава предизвикана с диета. Ако държиш мога да ти потърся материали по въпроса. Диетата на тези дечица се назначава от диетолози и стриктно се следи в болница докато се научат родителите сами да следят кетозата да не пада. Разговаряла съм с такива родители и те казват, че често цялото семейство минава постепенно на подобно хранене защото се чувстват прекрасно.

# 36
  • Мнения: 4 380
Ето малко на френски, ако държиш ще ти преведа:

Цитат
C'est quoi une diète cétogène?
C'est un régime de déclenchement du processus de déstockage des graisse de réserve (lipolyse).

Il est facilement réalisable car il permet de manger en quantité suffisante pour ne plus avoir faim.

Il peut ainsi convenir aussi bien à ceux qui ont besoin de beaucoup manger qu'à ceux qui se contentent habituellement de petits repas.

Il n'a aucune raison d'être monotone car les combinaisons possibles entre poissons, viandes, œufs et charcuteries sont nombreuses. Il permet de commencer chaque repas par une entrée, de manger des légumes et de terminer par un fromage et un dessert.


La phase de déclenchement cétonurique ne doit pas durer plus de 5 jours.

L'apparition de la CETONURIE demande en général entre 3 et 5 jours.

Le réactif à l''acétone doit trouver des traces d'acétone dans les urines du matin ou du soir.

Le "régime cétonurique" s'adresse à tous ceux qui ont des dépôts graisseux abdominaux, et de ce fait, très souvent, un risque diabétogène ou athérogène.

Il a de nombreux avantages :

- il permet de manger à sa faim,
- il autorise de manger quand on a faim,
- il permet des repas équilibrés,
- il est parfaitement compatible avec les recommandations alimentaires en vigueur aujourd'hui, notamment celles qui concernent l'absorption des lipides (graisses), de vitamines et des oligo-éléments.
- il permet surtout de parfaitement ajuster son alimentation à ses propres possibilités métaboliques.


Les résultats ne tardent d'ailleurs pas à se manifester :

- les fringales (liées aux hypoglycémies) disparaissent,
- l'énergie revient au galop,
- les ballonnements et la somnolence postprandiale disparaissent totalement et les volumes changent de façon spectaculaire : le tour de taille diminue, le pli cutané perd de l'épaisseur.

La balance accuse par la même occasion une perte de poids toujours à ce stade très encourageante.

Les dosages sanguin de la glycémie (sucre) et des triglycérides et du cholestérol s'améliorent constamment :

la glycémie qui était généralement trop basse redevient normale (1 gramme par litre à jeun. disparition des hypoglycémies), le taux des triglycérides à jeun baisse et le taux des triglycérides postprandiaux, surtout le midi, se normalise alors qu'il était élevé auparavant. Le HDL cholestérol (le bon) augmente et le LDL (le mauvais, athérogène) baisse.

Подчертаното говори, че нивото на триглицериди пада. Добрия холестерол се увеличава, лошия намалява.

Мисля че тази тема не е за разискване на самата диета, а за рецепти. Ако държиш да се обсъжда кетозата и НВД, има си форум за целта.

# 37
  • Мнения: 4 380
Между другото....сега се сетих за голямата нелюбов на Тонимирка към плодовете. Grinning Тя явно по опитен път е установила, че вредят на отслабването и, но не може да си го обясни и си изсмуква разни врели-некипели за калориите. Grinning А цялата история е, че те пречат на кетозата и задържат отслабването. Нищо повече. Wink

# 38
  • Мнения: 836
не чети български източници- това са пълни глупости за кетозата! ShockedОстаряли схващания, които отдавна са опровергнати.

само за сведение, източникът е американски.
при това пресен, статията е от тази година.
тезата, че плодовете са вредни, а майонезата и пърженото са полезни, просто убива всякакъв смислен разговор за мене.
понеже не ми се спори, не смятам да участвам в тази тема повече.
хората които са прекарали хепатит и са с увреден черен дроб са на диета, в която силно са ограничени белтъците и мазнините, струва си да се замислиш защо е така, може би...
а за оперативното лечение на епилепсията...
желая ти успех!

Последна редакция: нд, 15 юли 2007, 22:06 от esme_bolger

# 39
  • Мнения: 4 380
Мисля че целенасочено се опитваш да развалиш темата в безпочвени спорове. Това е тема за друг форум, казах го веднъж и пак ще повторя. Нямам намерение да споря с никой относно диетите. Ако започна, бъди сигурна че с тези глупости не можеш обори очевадните факти. Именно в Америка тази диета МАСОВО се прилага в болници и лечебни заведения. Именно в Америка са правени десетки да не кажа стотици научни изследвания по въпроса и в нета е пълно с автентични публикации, откъси от такива и книги писани по темата за кетогенната диета. За тази диета се спори от началото на века, но днес да се спори е просто нелепо.

Не става въпрос за вреда от плодовете принципно. Става въпрос за вредата им за кетозата (като източник на въглехидрати) и от там за отслабване по този метод както разбира се, плодове са абсолютно забранени на дечица с епилепсия на кетогенна диета.

Свободна си да отслабваш КАКТО ЖЕЛАЕШ. Ако искаш само вода пий. Тук е място за диетични рецепти без значение кой на каква диета е с указание за коя по-точно диета е приложима рецептата. На моите изрично е указано. Постваш рецепти ако желаеш, ако не, пренасяш споровете другаде!

# 40
  • София
  • Мнения: 35 937
Те атлетите ядат това щото не могат да готвят бе денис. Laughing Попитай ги да видиш, че в рациона им задължително има мазнини! Няма начин без тях. Грам няма да свалят иначе ако ще колкото ще протеини да ядат. Wink Като не готвят, гълтат мазнините с лъжицата. Laughing Laughing Има и такива образи.

А ти...не си опитала за да бъдеш сигурна за себе си. Щом 130 килограмови  могат с това да топят наполовина, не вярвам до такава степен да си "оправила" метаболизма със зела, че при теб да не върши работа.
Не е вярно че не могат да си приготвят вкусни неща  спортистите /говорим за тези, които са на диета. Просто си имат определен начин на хранене през различните етапи и никой от тях не включва кашкавал и майонеза/било то и диетична/.
Освен това различните спортисти имат право да се хранят по различен начин.
Имаме приятел щангист, който всяка сутрин нагъва банички.  Grinning Освен това съм събрала един куп диети за културисти /вече не се наричат така, но както и да е/, атлети и др. но само тези, които трябва да имат минимум мастна тъкан. И нито една от тях не бих приложила - всичките са за намаляване на мастната тъкан, което според мен е вредно /не ми се обеснява защо - но на кратко, ако жената има минимално кол-во мастна тъкан се получава проблем с детеродните функции, затова спортистките все имат проблеми с МЦ  Wink/
Зная как се задейства метаболизма, не губи време да ми обясняваш /ако решиш/, зная и що е кетоза, но не ми се спори.
Като се замислих за темата ти има грешка в името - не трябва да е диетично, а здравословно. Аз се хванах за думата, в която ти влагаш друг смисъл. Диета е начин на хранене, с който се постига нещо /най-общо казано/. Например диета номер 3 в медицината е за констипация/запек/ и т.н Grinning, та като се каже диетично ние здравите го свързваме с намаляването на телесното тегло.
И в тази връзка диетично/за мен/  е нискокалорично, а здравословно- полезно.
Ако си на диета не би трябвало да ядеш пържено, сметана , майонеза, авокадо/то също има много мазнини/, но ако се храниш здравословно - авокадото е супер, спор няма.


# 41
а да се набутам и аз  Mr. Green
мисля, 4е идеята на темата не беШе коя диета е правилна и коя не, а да се споделят рецепти подходяЩи за някоя конкретна диета 

# 42
  • Варна
  • Мнения: 3 359
Ще пусна една рецепта от един вестник. Мисля, че е подходяща.

Риба с домати

Продукти за пет души
800 гр. филета от сладководна или морска риба
500  гр. домати
3 глави лук
1/2 ч.ч. заквасена сметана
сокът от 1 лимон
3 с.л. олио, сол, смлян черен пипер, босилек / или подправка, която харесвате /

1 ) Измийте и подсушете филетата, поръсете ги с лимоновия сок
2 ) Накълцайте лука на ситно. Загрейте олиото в огнеупорен елипсовиден съд и леко задушете лука. Върху него подредете      обелените и нарязани на резенчета домати. Поръсете със сол и черен пипер.               
3)  Върху доматите разположете рибните филета, посолете на вкус, поръсете с черен пипер и ситно нарязан босилек.
4)  Печете 15-20 мин. във фурна, загрята на 180 градуса. Добавете в сметаната черен пипер и подправките, разбъркайте и намажете филетата. Оставете за още 5 мин. в горещата фурна.
5 ) Сервирайте със салата  Grinning


# 43
  • Мнения: 4 380
Ще пусна една рецепта от един вестник. Мисля, че е подходяща.

Риба с домати

Продукти за пет души
800 гр. филета от сладководна или морска риба
500  гр. домати
3 глави лук
1/2 ч.ч. заквасена сметана
сокът от 1 лимон
3 с.л. олио, сол, смлян черен пипер, босилек / или подправка, която харесвате /

1 ) Измийте и подсушете филетата, поръсете ги с лимоновия сок
2 ) Накълцайте лука на ситно. Загрейте олиото в огнеупорен елипсовиден съд и леко задушете лука. Върху него подредете      обелените и нарязани на резенчета домати. Поръсете със сол и черен пипер.               
3)  Върху доматите разположете рибните филета, посолете на вкус, поръсете с черен пипер и ситно нарязан босилек.
4)  Печете 15-20 мин. във фурна, загрята на 180 градуса. Добавете в сметаната черен пипер и подправките, разбъркайте и намажете филетата. Оставете за още 5 мин. в горещата фурна.
5 ) Сервирайте със салата  Grinning


Подходящо е. Прилича на първата рецепта която публикувах, но с доматки. Ще се пробва. Аз да ви кажа днес точно първата повторих (много ми хареса), но с друга риба. Не ми хареса хич този път. #Crazy Повече такава риба няма да купя. И мъжа ми забеляза- абе вика какво и сложи сега? Миналия път беше супер. А не съм променяла рецептата и грам. Явно въпрос до риба.
Пък на него точно тази му е любимата рибка и точно заради него я купих. newsm78 Край вече да слушам аз вкусовете на мъже. Crossing Arms

# 44
  • Мнения: 3 367
готвя само така..т.е диети4но..не пържа,не слагам мазнина в нищо (само в макароните на децата),десерти само по повод правя и не ги ям аз Simple Smile,много салати и задушени зелен4уци,свинско 2/месец..
по4ти вси4ки рецепти могат да се докарат до "полезен" вид,вкл.в баница не слагам капка мазинина..
и аз съм на мнение 4е това е на4ин на живот,не едномесе4но усилие..
та тази седмица  за ве4еря ядем:
- кафяв ориз със задуш.зелен4уци,салата и кис.мляко с боровинки
-таратор, зеле задушено постно, банани с фъстъ4но масло
-риба на фурна ,ориз, салата домати
-салата с туна риба,царевица и грах задушени, 4ерен хляб
-пълнени със сирена 4ушки, леща
-пица с домати,лук,гъби,кашавали ,маслини и 4есън

# 45
  • Стара Загора
  • Мнения: 526
Микровълновата печка е най-подходяща за диетично готвене, тъй като в нея абсолютно всичко може да се приготви без мазнина и без пържене. Аз ползвам основно нея - може би 90% от всичките ми ястия са приготвени в нея, също така и уреда за готвене на пара. По-рядко ползвам фурната на готварската печка - само за свинско или за домашните кокошки. Купеното пилешко пека в микровълновата, като ползвам микровълни и грил - става разкошно. А след като се опече месото, в мазнинката, която си е пуснало месото, задушавам или картофи, или ориз, или пък разни други зеленчуци - каквото имам, така че не се налага да използвам допълнително мазнина.

# 46
  • Мнения: 1 797
xenia, ето и снимката на кюфтетата и яйцата на очи във фурна.

ВАЖНО! Тавичката да е задължително с тефлоново или друго незалепващо покритие, защото иначе после ще ме псувате   Laughing

# 47
  • Мнения: 422
Хайде и аз да се включа с нещо диетично , което много се обича в нас:

Яйца с доматен сос

Смлени домати се посоляват и се слагат на котлона да поизври водичката, да се сгъсти сосчето.Сгъстеното сосче се капва малко олио и се чукват яйцата да се сварят вътре.Поръсва се с магданозче.

# 48
  • Шумен
  • Мнения: 403
Микровълновата печка е най-подходяща за диетично готвене, тъй като в нея абсолютно всичко може да се приготви без мазнина и без пържене. Аз ползвам основно нея - може би 90% от всичките ми ястия са приготвени в нея, също така и уреда за готвене на пара. По-рядко ползвам фурната на готварската печка - само за свинско или за домашните кокошки. Купеното пилешко пека в микровълновата, като ползвам микровълни и грил - става разкошно. А след като се опече месото, в мазнинката, която си е пуснало месото, задушавам или картофи, или ориз, или пък разни други зеленчуци - каквото имам, така че не се налага да използвам допълнително мазнина.

Валя, и аз съм привърженик на този начин на готвене, но не знам как се готви в микровълнова месо...например пилешкото,как го правиш - вариш,задушаваш,на каква програма...ще се радвам ако споделиш няколко рецепти.

# 49
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
prysila, това звучи мнооого вкусно!

# 50
  • Мнения: 119
xenia, рецептите ти ми допадат много, макар и да не спазвам определена диета  Peace
Със сигурност много от тях ще влязат в списъка с любими

Общи условия

Активация на акаунт