Шокирана съм от детската кухня в Свиленград!!!

  • 2 774
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 128
Здравейте момичета!! Днес съм в пълен шок!!! Shocked Имам приятелка, която е в Пирогов с детето си, което е колкото моята дъщеря - на 1 год. и 4 месеца. За съжаление имат сериозни проблеми, но тя се е консултирала за начина на хранене на децата и направо не мога да повярвам. #Crazy Оказва се, че все още не трябва да ядат леща, зелен фасул и още куп неща. Изненадата ми идва от това, че от Детската кухня в Свиленград дават точно такива манджи. #2gunfire #2gunfire Всеки ден от седмицата ястията се повтарят и всеки петък има леща. Няма разграничения по възрасти и всички деца ядат едно и също. Като беше малка дъщеря ми и давах рибено пюре, откакто е на кухнята не е вкусвала риба. Изобщо въпросът ми е, към кой да се обърна, за да ги напеча тези глупаци, които тровят децата ни? Sick Sick Sick Много, ама много съм бясна!!!!!!! От тази кухня се хранят и деца много по-малки от дъщеря ми. Единственият ми вариант е, да започна да и готвя аз, защото тук има само една кухня. #Cussing out #Cussing out

# 1
  • София
  • Мнения: 12 554
Виж сега, разбирам, че си афектирана, ама първо преброй до 100 и тогава се ядосвай. Детската кухня над 10 месечна възраст се нарича преходна и менюто се съставя от диетолози. Да не мислиш, че готвачките сами решават какво да готвят.
Зелен фасул и леща могат да се дават спокойно на деца над 10 месечна възраст, разбира се добре сварени и не много често.
Боб и зеле са по-трудно смилаеми, но като гледам детето ти е на година и 4 месеца така че не би трябвало да има проблем с лещата и зеления фасул.
Калоян яде и двете храни и няма никакъв проблем. Съжалявам за детето на приятелката ти, но те и затова от кухните искат бележка от педиатъра, че детето е здраво и може да се храни на кухня.

# 2
  • Мнения: 128
За съжаление тук не се изисква нищо такова. Просто отиваш и си купуваш купон за следващия ден. Никой не иска никакво доказателство, че изобщо имаш дете, камо ли, че е здраво и така нататък. Доколкото разбрах, храната в яслите не е същата като тази от кухнята. (раздават я в сградата на яслите). Всеки ден десерта е нешестен крем. Close

# 3
  • София
  • Мнения: 12 554
При всички положения лещата и зеленият фасул могат да бъдат давани на деца над 10 месечна възраст без проблем.
Оттам нататък ти си решаваш ще взимаш ли храна от кухнята или ще готвиш.
Всяка майка си познава детето и сама преценява дали е подходяща една храна за него или не. Затова е родител.

# 4
  • Мнения: 128
А защо тогава доцента от Пирогов е казал, че докато детето не навърши 3 години, не трядва да яде: леща, фасул, банани, свинско ...? Направо съм объркана Crazy

# 5
  • София
  • Мнения: 15 218
Съжалявам, че детенцето на приятелката ти е зле. Дано скоро да се оправи!
Какви са проблемите на детето? Така както пишеш, не ми става много ясно дали са причинени от храните, които е приемало.

И аз не разбирам съвсем гнева ти.
По принцип, едно здраво дете на 1г. и 4м., без някакви здравословни проблеми, може да яде леща и зелен фасул. В нашата кухня, която е за деца от 10 месеца до 3 години, също храната е еднаква за всички деца. Няма групи според възрастта. И също готвят и леща, и зелен фасул. Е, слава Богу, леща не даваха всяка седмица, защото Иво не я обича и не я яде.
И в нашата кухня не даваха риба, но пък затова са съботата и неделята. Ако иска-майката може да дава риба в някой от тези дни, когато не взима храна от кухнята.

Не знам защо доцентът от Пирогов е казал, че не бива до 3г. да се дават леща, фасул, банани и свинско.
Леща и банани-определено може.
В Гърция, например, старият фасул е една от първите храни за захранване-Бърди беше писал навремето. А за зеления фасул не знам да има някакви специални ограничения.
Свинско-аз съм давала само веднъж, просто защото в къщи почти не купуваме такова месо.
Но всички тези храни да се отлагат за след 3-тата година-не виждам причина.

# 6
  • Мнения: 453
Леща и фасул- Боби е ял леща, но не може да я дъвчи и я намирам същата после Wink ; Фасул е ял, но не обича.
Банани- яде понякога; Свинско- обича и когато му дам- хапва, а да видиш как налита на луканка  Laughing
Скоро ще стане на 2 и нищо му няма!

# 7
  • София
  • Мнения: 12 554
А защо тогава доцента от Пирогов е казал, че докато детето не навърши 3 години, не трядва да яде: леща, фасул, банани, свинско ...? Направо съм объркана Crazy

Ами казал е, защото най-вероятно детето има заболяване, което изключва храненето с тези продукти. Едва ли е имал предвид, че тези храни са предизвикали състоянието на детето.

# 8
  • Gabrowo->Sofia
  • Мнения: 1 444
А защо тогава доцента от Пирогов е казал, че докато детето не навърши 3 години, не трядва да яде: леща, фасул, банани, свинско ...? Направо съм объркана Crazy
Вероятно има медицинска причина да го каже точно за това дете, а не принципно. Другият вариант е да е чел някоя нова теория за храненето на децата  newsm78

# 9
  • Мнения: 128
Имаше тумор на гръбнака и сега слава Богу се възстановява. Мисля, че доцента е говорил по принцип, но за него съм слушала, че е много против и имунизациите. Май излишно ме паникьосаха. И без това не сме от яшните, само това ми трябваше Rolling Eyes Съвсем откачих! #Cussing out Вече не знам на кого да вярвам.

# 10
  • Мнения: 46 505
Лекарят е имал нещо друго предвид, не са проблем тези храни.

# 11
  • Мнения: 2 022
В нашата кухня отдавна дават и леща и зелен фасул.

# 12
  • Мнения: 2 197
Според мен доцента е говорил за конкретното дете, а не по принцип. Да не повтарям другито, но всички изброени храни спокойно могат да се дават от 10-месечна възраст, от когато всъщност започвате кухнята.
Преходната храна покрива възраст от 10 месеца до 3 години. При това положение трябва да се постигне някакво оптимално меню, което да покрие цялата възрастова група. А всяка майка трябва да прецени кое е опдходящо за нейното конкретно дете. Примерно когато дъщеря ми започна да се храни с храна от кухнята имаше само два зъба. Почти всички съставки в менюто бяха доста едри и трябваше да и ги натрошавам допълнително. И какво - трябваше да отида и да се карам ли? Няма дете, което да яде всичко. Като не харесва нещо или ако аз реша, че няма да яде нещо - просто не и го давам. Кухнята не е длъжна да се съобразява, че моята дъщеря не яде зелен фасул примерно.

# 13
  • Мнения: 1 877
Ох ,дано се оправи детенце!Иначе във всяка ДК дават леща и боб,но аз на Боян му ги пасирах доста дълго време

# 14
  • Мнения: 1 640
 Във варненската детска кухня в понеделник дават зрял фасул,а  следващия понеделник-леща.Лятото през седмица /веднъж  седмично/зелен фасул.Имам предвид храната за деца от 1 до 3 години.В зеленчуковата супа/тип градинарска/има зеле.Моята дъщеря също е яла тези храни ,когато бе по-малка.
 Действително храната се изготвя по разработени и одобрени от диетолози рецептурници.Друг е въпросът,че има вече нови виждания относно полезността на някои хранит.продукти,ястия,начини на приготвяне на храните.

Общи условия

Активация на акаунт