Грис?

  • 8 714
  • 43
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 22 867
Момичета искам да направя грис с прясно млеко , но не знам никакви пропорции. Ако някой може да ми помогне, хиляди благодарности Hug

Препоръчвам тази рецепта на МАЙКА, става супер вкусно!

Цитат
От една приятелка - българка, която живее тук, нау4их следния на4ин за приготвяне на грис и само така го приготвям ве4е. И двамата ми мъже много го харесват по този на4ин. По-вкусен е наистина.
В тенджерка се слага масло да се разтопи, сипва се грис с бъркане до златисто да стане. /за 1 литър мляко 4-5 супени лъжици; аз слагам понякога само лъжица и половина за 1 порция/. Редом с гриса се слага и захарта /на вкус, аз слагам малко по4ти толкова, колкото и грис/ и се бърка да станат златисти - не много тъмно, 4е ще гор4и. През това време в отделен съд се загрява млякото - аз го правя в микровълновата. Сгорещеното мляко се изсипва с бъркане при златистите грис и захар, намалям малко котлона и бъркам ... Става сууууууууууууууууууууупер!!! И после /без дори да съм прибавяла някакви аромати, има вкус на нещо между карамел и препе4ено брашно. Томи с голям кеф си хапва цяла купа от така приготвения грис
.

Последна редакция: ср, 18 юли 2007, 23:33 от labrex

# 31
  • София/Сливен
  • Мнения: 1 194
А някой правил ли е "фалшив" хайвер от грис? Знам, че се сварява грис и след като изстине, се смесва с олио, лимонов сок и настърган лук. Аз съм се опитвала 2-3 пъти да го направя по различни пропорции и не се получава - изчаквам гриса да изстине, но след като му добавя другите неща и го разбъркам, става много рядък - като че ли се пресича от нещо и се разрежда. Има ли някаква тънкост?

Първо от олиото трябва да направиш майонеза. Аз го правя с готова майонеза.
Ето виж тук: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=162360.msg3204414#msg3204414
Тук има снимчица http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=189431.0
За фалшивия хайвер гриса в какво се сварява - в мляко или вода?  newsm78

Във вода.

# 32
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Момичета искам да направя грис с прясно млеко , но не знам никакви пропорции. Ако някой може да ми помогне, хиляди благодарности Hug

Препоръчвам тази рецепта на МАЙКА, става супер вкусно!

Цитат
От една приятелка - българка, която живее тук, нау4их следния на4ин за приготвяне на грис и само така го приготвям ве4е. И двамата ми мъже много го харесват по този на4ин. По-вкусен е наистина.
В тенджерка се слага масло да се разтопи, сипва се грис с бъркане до златисто да стане. /за 1 литър мляко 4-5 супени лъжици; аз слагам понякога само лъжица и половина за 1 порция/. Редом с гриса се слага и захарта /на вкус, аз слагам малко по4ти толкова, колкото и грис/ и се бърка да станат златисти - не много тъмно, 4е ще гор4и. През това време в отделен съд се загрява млякото - аз го правя в микровълновата. Сгорещеното мляко се изсипва с бъркане при златистите грис и захар, намалям малко котлона и бъркам ... Става сууууууууууууууууууууупер!!! И после /без дори да съм прибавяла някакви аромати, има вкус на нещо между карамел и препе4ено брашно. Томи с голям кеф си хапва цяла купа от така приготвения грис
.
Какво е количеството на маслото?

# 33
  • Мнения: 22 867

Препоръчвам тази рецепта на МАЙКА, става супер вкусно!

Цитат
От една приятелка - българка, която живее тук, нау4их следния на4ин за приготвяне на грис и само така го приготвям ве4е................. Става сууууууууууууууууууууупер!!! И после /без дори да съм прибавяла някакви аромати, има вкус на нещо между карамел и препе4ено брашно. Томи с голям кеф си хапва цяла купа от така приготвения грис.
Какво е количеството на маслото?

Аз слагам колкото кубче мая.

# 34
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Мерси, еЙ сега ще го пробвам   chef

# 35
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
НякоЙ може ли да даде рецептата как се прави с карамелизирана захар?

# 36
  • Мнения: 6 015
Аз да ти кажа на самит пакет с грис трябва да има рецепта как се прави на моя има грис си грис халва

# 37
  • Мнения: 1 526
Изпробвана рецепта за грис
-1л.прясно мляко
-1ч.ч.захар
-1/2 ч.ч.грис
-1ванилия
Млякото се сварява, прибавя се захарта и към него се прибавя на тънка струйка гриста.Бърка се на огъня до сгъстяване.Отстранява се от огъня слага се ванилията и се разлива в десертни купички.
Успех Hug


И аз го правя така, без да добавям вода  Peace

Аз също не добавям вода! Тази рецепта е много добра.
Понякога пускам вътре стафиди, на синът ми много му харесва!

# 38
  • Мнения: 6 015
Грис Халва

Продукти:
200 гр. грис
100 мл. олио
200 гр. захар
250 мл. вода
50 гр. орехи
1 гр. канела
пудра зaхар за поръсване

Начин на приготвяне:
Грисът го слагате в тиган или тавичка със сгорещената мазнина и изпържвате на слаб огън до зачервяване. След това заливате с горещ сироп, приготвен от захарта и водата, като бъркате непрекъснато, за да разбие добре. Прибавяте счуканите или смлени орехи и канела. Сместта отново се разбърква, разпределя се в купички или чинийки и поръсвате с пудрата захар. Вместо орехи може да използвате бадеми. А може и без ядки.

Надявам се съм била от полза...   chef

# 39
Може да пробваш същите рецепти и с царевичен грис, много е вкусен

# 40
  • Мнения: 5 183
Препоръчвам тази рецепта на МАЙКА, става супер вкусно!

Тъкмо мислех дали да я напиша  Wink

# 41
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Момичета искам да направя грис с прясно млеко , но не знам никакви пропорции. Ако някой може да ми помогне, хиляди благодарности Hug

Препоръчвам тази рецепта на МАЙКА, става супер вкусно!

Цитат
От една приятелка - българка, която живее тук, нау4их следния на4ин за приготвяне на грис и само така го приготвям ве4е. И двамата ми мъже много го харесват по този на4ин. По-вкусен е наистина.
В тенджерка се слага масло да се разтопи, сипва се грис с бъркане до златисто да стане. /за 1 литър мляко 4-5 супени лъжици; аз слагам понякога само лъжица и половина за 1 порция/. Редом с гриса се слага и захарта /на вкус, аз слагам малко по4ти толкова, колкото и грис/ и се бърка да станат златисти - не много тъмно, 4е ще гор4и. През това време в отделен съд се загрява млякото - аз го правя в микровълновата. Сгорещеното мляко се изсипва с бъркане при златистите грис и захар, намалям малко котлона и бъркам ... Става сууууууууууууууууууууупер!!! И после /без дори да съм прибавяла някакви аромати, има вкус на нещо между карамел и препе4ено брашно. Томи с голям кеф си хапва цяла купа от така приготвения грис
.
Четох тази рецепта преди мнооого време. Като видях темата се сетих и мисех да я изровя като вариант Simple Smile.
Благодаря ти и на МАЙКА също за рецептата!  bouquet

# 42
  • Мнения: 173
За фалшивия хайвер прибавяш олио и настърган лук още докато не е изстинал гриса.Разбъркваш добре докато изстине.Получава се!

# 43

Общи условия

Активация на акаунт