само в къщи?

  • 7 555
  • 189
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 035
Преди две седмици за първи път оставих почти шест годишната си дъщеря в къщи сама (не става въпрос за отиване до магазина ,а за отсъствие около два часа) .Притесненията ми се въртяха около това ,дали няма нещо да я стресне и да реши да отиде у баба си и да остави апартамента отключен(свекърва ми живее апартамент под нос)Имам близначки на 1,9 г.  които чакат на вратата да излизат ,а на каката не винаги и се излиза с нас.Нещата за които я предупредих бяха да не излиза по терасите,да играе само в стая та си или да гледа телевизор.Ако има нужда естествено да потърси съсед или баба си.Така съм я оставяла три пъти , но бабата ми каза че детето я питало " Какво ще и се случи ако падне от третия етаж?"Вече говорих със Софи за това , но и нямам доверие да я оставя пак сама.Вие как мислите- рано ли е,пропуснала ли съм нещо да и обясня или направих грешка като я предупредих за терасата и сама насочих вниманието и към нея? Дали да пробвам пак?

# 1
  • Мнения: 524
Зная, че майки оставят децата си сами, но аз не бих могла, не зная какво ще му дойде на акъла. Случва се да го оставя сам ( на 6,6год.), за да отида до магазина и докато се прибера треперя, дали няма да се случи нещо. Не ти е лесно на теб, не мога и да ти дам съвет, всичко зависи от детето.

# 2
  • Мнения: 2 197
Аз съм на мнение, че никога не е рано детето да бъде оставено само. Моето досега е оставяно много пъти само (на 15 месеца е), най-дълго за около час и половина. Ако детето ти реши да направи нещо ще го направи и ти да си до него. Примерно и двата пъти когато дъщеря ми падна от леглото ние с баща и сме били на 30 сантиметра разстояние. Така че мисля, че правилно си постъпила и добре си обяснила нещата. Надявам се да нямаш проблеми, така както се надявам и аз да нямам когато моята стане по-голяма.

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 5 009
Оставям дъщеря си сама от 5 годишна.. В началото за малко, колкото да отида до магазина, след това за все по- продължително време. Сега е почти на седем...от 2 мес. я оставям по половин ден самичка, веднъж ми се наложи да я оставя за цял...има gsm, от който ми се обажда от време на време, за да съм спокойна, има ключове и излиза, когато реши, на детската площадка пред блока. И аз се притеснявах много в началото, и сега още, но гледам да не го показвам пред нея и я оставям да се научи да се справя сама...А нямам и избор - изписаха я от детска градина / нямали сме право на градина, щото есента ще е в първи клас #2gunfire, а не можем да си позволим частна занималня или някакъв детски център през лятото / за месец е около 200/250лв./ #2gunfire /, живеем сами и нямаме баба, която да я гледа. А есента, така или иначе, ще й се наложи да ходи и да се връща сама от училище / поне е съвсем наблизо/, тъй като първолаците започват от 8.30ч. и са на занималня най- късно до 16.00/ 16.30ч...Нито моето, нито на баща й работното време е такова!  Peace

# 4
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Едва ли тук е най-подходящото място да споделите,че си оставяте децата сами.Напоследък се уверих,че пишат и четат какви ли не хора. Confused

# 5
  • Мнения: 789
Сама не бих си и помислила да я оставя, но всеки сам си преценява.
А защо не помислите за заключване на вратата на терасата, за да не може да излиза сама там. Дете е, кой знае какво може да му хрумне....

# 6
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Моят син го оставям сам само когато спи и то защото от леглото не може да излезе.Иначе е толкова див, че не мога и да помисля да го оставя сам дори за 5 минути.Пример -излизам да пуша навън(вкъщи не се пуши) и след малко го чувам как топурка отвори си външната врата и се затича по двора(живея в къща с двор).Успял е да слезе по 6 стъпала, да отвори 3 врати и да се зимъкне.От тогава(около 2 месеца) не смя да го оставям сам.

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 4 220
Аз съм на мнение, че никога не е рано детето да бъде оставено само. Моето досега е оставяно много пъти само (на 15 месеца е), най-дълго за около час и половина. Ако детето ти реши да направи нещо ще го направи и ти да си до него. Примерно и двата пъти когато дъщеря ми падна от леглото ние с баща и сме били на 30 сантиметра разстояние. Така че мисля, че правилно си постъпила и добре си обяснила нещата. Надявам се да нямаш проблеми, така както се надявам и аз да нямам когато моята стане по-голяма.

Не се ли страхуваш, че детето може да се задави или просто да му се припие водичка или да се случи нещо непредвидено?
Моите деца са на 5 и на 3 години и един единствен път съм ги оставяла за около 7-8 минути - слязох до магазина под блока да купя нещо забравено. Тичала съм до асансьора.
Трудно ми е да си представя ако ги оставя за час и половина, какви ли мисли ще ми минат през ума. Всъщност твърде вероятно е да ми се пръсне сърцето от ужас, страх и напрежение.

# 8
  • Мнения: 227
Зависи от детето и доколко може да разчитате на него.Наложи ми се да оставям дъщеря си самичка като започна първи клас.Аз на работа,баща и също.Тя се прибираше от у-ще с една моя позната с дъщеря и,която и е съчуничка.Оттам си беше сама вкъщи.Постонянно говорене по телефона беше ситуацията.Да не говорим,че и домашни писахме по телефона.Ами това е моят опит.Но ми костваше тогава много нерви и притеснения.Дано не ви се налага. Peace

# 9
  • Варна
  • Мнения: 2 378
Не смея да го оставя (големия) за повече от ходенето до магазина. Скоро няма и да го направя. По съвпадение все още гледам малкия, когато Светлин ще тръгне 1-ви клас и ще съм с него. Единственото смело нещо, което правя от около месец е да го пусна да играе сам на площадката пред блока (терасата ни гледа към нея) и от време на време проверявам какво е положението. Мисля, че това е стъпка към самостоятелността и не мисля, че цял живот ще е вързан за полата ми. Всичко постепенно. Разбирам майките, които нямат избор и оставят децата си сами, но нека освен доверието имат и 1 наум...

# 10
  • Мнения: 1 225
Аз също съм го оставяла, баткото, за 15-20 минути - точно за да ида до магазина. През цялото време все си мисля , да не падне от 7-мия етаж. Знам че е разумен,но си ме е страх. Сега, откак се роди бебка, го пускаме да пазарува в магазина сам, но стоя отвън до вратата. Не смея да го оставя напълно сам. А като си помисля че на есен сме първи клас, тръпки ме побиват.

# 11
  • Мнения: 5 468
Моето досега е оставяно много пъти само (на 15 месеца е), най-дълго за около час и половина. Ако детето ти реши да направи нещо ще го направи и ти да си до него.
Те циганките така правят Laughing, оставят си 1-2-3 годишните деца сами в къщи, пък после реват по ТВ, че изгорели в пожар, че паднали от незнам си къде, че се задавили... Моля ви се.

За 6 годишно дете, май е нормално, пак е притеснително, ама не е като да е на 1-2 години. Можеш дори да му звъннеш и да го питаш, какво прави.

# 12
  • Мнения: 918
На 6 год. сигурно бих го оставяла. Thinking Моят страх са терасите Crazy, ако живеехме в къща, бих била по-спокойна.

# 13
  • Мнения: 2 336
Често го оставяме вече сам (на 6г. и 9м.). Винаги ми е напрегнато, но знам, че трябва да свикне. Май повече аз трябва да свикна, а не той. До сега не съм имала проблем. Детето е много отговорно, ама все пак е дете.
Мога да се похваля, че и до магазина вече ходи сам. Ама с парите нещо не се оправя.

# 14
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
а бре колко пъти на месец ще нищим подобна тематика?  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт