тиквички

  • 6 103
  • 42
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • София
  • Мнения: 1 946
Момичета, у дома е пълно с тиквички.  Whistling Вече ни омръзнаха да ги ядем пържени и пълнени с ориз и кайма. Какво друго да ги правя?  newsm78 Пробвах да ги сваря като варени картофи, но станаха гадни и ги хвърлих... Помогнете с някое вкусно предложение!

# 1
  • София
  • Мнения: 472
Кюфтета от тиквички, но сложи и малко варени картофи, много копър и сирене.От сварените тиквички става хубав пастет с извара, майонеза и подправки. Крем-супа от тиквички. В рецептурника на бг-мама може би има и други.

# 2
Момичета, у дома е пълно с тиквички.  Whistling Вече ни омръзнаха да ги ядем пържени и пълнени с ориз и кайма. Какво друго да ги правя?  newsm78 Пробвах да ги сваря като варени картофи, но станаха гадни и ги хвърлих... Помогнете с някое вкусно предложение!
Опитала ли си да ги панираш?Много вкусно става  Wink

# 3
  • В центъра на моретата
  • Мнения: 1 604
Здрасти,
аз ги правя и по следните начини:

1. Суфле от тиквички:
 - настъргват се на ренде и се оставят с малко сол да си пуснат водата. След като се изцедят добре се прибавя яйце, сирине, 2-3 с.л. брашно, копър и чесън. Пече се при умерена температура. Сервира се охладено със сос от кисело мляко, чесън, копър и сол

2. Кюфтета от тиквички:
Горната смес вместо да се пече на фурна се оформя на кюфтета, овалват се в брашно и галета и се пържат  - най-добре във фритюрник. Също се сервират охладени със сос от мляко, сметана (майонеза), чесън, копър и сол.

3. Салата:
Сваряваш тиквичките. След като се сварят, изцеждаш водата добре и ги пасираш. Прибавя се сол, черен пипер, добре счукан чесън, копър, майонеза, кис. мляко, черен пипер и всичко се размерва.

4. Леко бланшираш цели тиквички, за да омекнат мъничко, издълбаваш ги и ги пълниш със смес от яйце и сирине. Така се пекат. Прави се сос по желание - може да се залеят със сметана и да се запекат леко, а може и с друг вид сос.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 946
Опитала ли си да ги панираш?Много вкусно става  Wink

Е, то между панирането и пърженето май разликата е само в яйцето, нали?

# 5
  • Мнения: 2 591
миналата седмица опитах за първи път суфле от тиквички! става божествено   chef само че там рецептата беше не с настъргани тиквички, а нарязани на кръгчета и леко бланширани, освен това се разделяха белтъците от жълтъците и се пече във форма за кекс - става наистина нещо като солен кекс! невероятно е!

тези пълнените с яйца и сирене също съм ги планирала  Peace

# 6
  • София
  • Мнения: 1 946
Вече ме убедихте за суфлето! Аз него най си го харесах от рецептите на zaek, още преди да прочета какво е писала schneee Simple Smile)

# 7
  • Мнения: 2 591
всъщност аз още не съм го готвила  Rolling Eyes но го ядох в една моя приятелка (която ми даде и рецептата) и останах очарована! скоро мисля и аз да го пробвам  Peace

# 8
  • Мнения: 375
Предлагам няколко рецепти, които често правя:

ПРЕДЯСТИЕ ОТ ТИКВИЧКИ

500 г извара смесвам с 1 майонеза, 5-6 скилидки настърган чесън, сол, копър и 2 тиквички, настъргани или нарязани на кубчета, предварително задушени до омекване. Добре е да постои около час в хладилника.

МУСАКА ОТ ТИКВИЧКИ

Прави се като обичайната мусака, но вместо тиквички използвам картофи.

# 9
  • Мнения: X
Опитала ли си да ги панираш?Много вкусно става  Wink

Е, то между панирането и пърженето май разликата е само в яйцето, нали?
Яйце, галета, брашно, дори корнфлейкс- зависи от сложеното. Аз правя двойна пикантна панировка. Става...да си оближеш пръстите  chef

# 10
  • Мнения: 526
Има и вариант да се мариноват и затворят в буркани(като кисели краставички)...но на мен не ми харесват така-всъщност е въпрос на вкус,де.

# 11
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Аз ги пека на фурна със заливка.
Разрязвам всяка тиквичка на четири, после на резенчета. Слагам глава лук на полумесеци, олио, сол и копър и пека до готовност. После заливам с яйца+кисело мляко+натрошено сирене.
Става много леко и вкусно, особено студено Peace.

# 12
  • Мнения: 2 591
сега се сещам, че майка ми правеше нещо като кьопоолу от тиквички, което седеше в хладилника и си мажехме - някой знае ли рецептата  newsm78 (имаше чесън и оцет, а тиквичките бяха настъргани)

# 13
  • BABYLAND
  • Мнения: 3 409
Тиквички с ориз. Става бързо, лека храна за лятото е и е вкусно.

# 14
  • Мнения: 1 997
Ами ако имаш фризер нарежи ги на кръгчета като за пържене ,сложи ги в найлонови пликчета - и във фризера
Зимно време е много приятно да си хапнеш пържена тиквичка Laughing

# 15
  • Мнения: 375
Любимата ми СУПА ОТ ТИКВИЧКИ:
Продукти:
2 средно големи тиквички
маргарин/масло
3 с.л. фиде
1 яйце
1 к.ч. кисело мляко
копър
сирене

Тиквичките се нарязват на кубчета и се задушават в масло или маргарин, докато омекнат. Долива се 2 л. гореща вода и щом тя заври, се слага фидето и сол на вкус. След 5 мин., когато фидето се предполага, че е готово, се прибавя копърът и супата се отдръпва от котлона. След като поизстине, се застройва с яйцето и киселото мляко. Натрошеното сирене може да се сложи в тенджерата или при сервиране във всяка чиния.
Заради нея затварям тиквички в буркани.

# 16
  • София
  • Мнения: 688
Пълнени тиквички с царевица - много хубави стават   chef
виж и тук

# 17
  • Мнения: 5 362
Правя мусака с тиквички понякога.Вместо картофи,слагам тиквички.Останалото си е същото.
Също и тиквички с патладжан,с доматен сос и чесън.Става много бързо и вкусно:
В йенска тенджерка редя един ред тиквички-нарязани продълговато или на кръгчета,и един ред патладжан.Между тях слагам доматен сос(или пресни домати)объркан със малко сол,чесън,копър,магданоз.Завършвам реда с тиквички.Наливам съвсем малко водичка.Пека ги на фурна,и някой път 5 мин.преди да ги извадя настъргвам сирене отгоре да се запече съвсем леко.Това е.

# 18
  • София
  • Мнения: 1 946
Ами ако имаш фризер нарежи ги на кръгчета като за пържене ,сложи ги в найлонови пликчета - и във фризера
Зимно време е много приятно да си хапнеш пържена тиквичка Laughing

 Hug

# 19
  • Мнения: 1 691
Тиквеник от тиквички - настъргваш тиквичките, оцеждаш ги от водата, върху две кори за баница ръсиш малко олио, около 1 с.л. захар (може да разбъркаш ванилия или канела към захарта), 2-3 с.л. от настърганите тиквички и навиваш кората.

# 20
  • Мнения: 5 228
Пастет от тиквички и яйца
Сваряват се 5-6 тиквички с няколко скилидки чесън и 1-2 лъжици вегета или бульон. Отцеждат се и се пасират. При тиквичките се настъргват няколко сварени яйца, добавя се майонеза и няколко лъжици кисело мляко, 1 ч.л. горчица, копър и се разбърква добре. Охлажда се долре в хладилника. Може да се сервира като салата, върви и с препечени филийки.

Фритата с тиквички
В тиган с малко олио се запължват леко нарязаните на кръгчета тиквички, лук и чесън. Когато покафенеят леко, при тях се изсипват разбитите яйца, сол и копър на вкус и се пържи като омлет. Когато стане готово от едната страна, внимателно се обръща. Много лесно и вкусно ястие.

# 21
  • Под звездите
  • Мнения: 1 298
Аз правя бюрек от тиквички.Тиквичките ги нарязвам на филийки леко ги запържвам от двете страни.След това ги намазвам с разбъркани яйце, сирене и копар,слепвам ги по две овалвам в брашно,след това в яйце и пържа.

# 22
  • Мнения: 393
Аз правя тиквички нарязани на кубчета с ориз, кайма, копър и др. подправки после слагам и една заливка отгоре и стават много вкусни  Peace

# 23
  • Мнения: 12 705
Аз ги пека на фурна със заливка.
Разрязвам всяка тиквичка на четири, после на резенчета. Слагам глава лук на полумесеци, олио, сол и копър и пека до готовност. После заливам с яйца+кисело мляко+натрошено сирене.
Става много леко и вкусно, особено студено Peace.
И на мен това ми е от любимите неща, само че не слагам даже и лук, най-много с малко чесън да овкуся вместо това. Последния път когато правих това ястие, беше много горещо и направо ми беше грехота да включвам фурната в жегата, затова задуших тиквичките в голям тиган, сложих ги в една малка тавичка и само запекох заливката в парти-грила.

# 24
  • Мнения: 1 288
любимите ми рецепти с тиквички са супа от тиквички и лазаня от тиквички по рецепта на една приятелка от италия.

крем-супа от тиквички:

2-3 моркова
2-3 стръка пресен лук или 1 глава стар лук
2-3 тиквички
1 кафена чаша грис
1 ч.ч. прясно мляко
копър

задушават се настърганите лук и моркови. прибавят се и настърганите тиквички. задушават се до омекване и се добавя топла вода и сол. ври около 20 минути. прибавя се гриса, разтворен в 1 чаша студена вода. ври още 10 минути. накрая се прибавя прясното мляко и копъра и се маха от котлона.

Лазаня от тиквички

2-3 тиквички
2 глави лук
2 домата
5-6 скилидки чесън
1 кубче бульон
2 с.л. олио
3 жълтъка
100 гр синьо сирене
100 гр бяло сирене
100 гр кашкавал
пермезан
200 гр шунка
3 с.л. кисело мляко
1 ч.ч. прясно мляко
копър, магданоз- по половин връзка

тиквичките се режат на кубчета, овалят се в брашното и се слагат в намаслена тавичка. отгоре на шайби се нарежда лука и шунката, натрошения бульон, чесъна на едро. пече се 20 минути като се бърка отвреме навреме. в голяма купа се смесват всички други продукти, без доматите. сместа се излива върху печеното, нареждат се отгоре доматите на шайби и се пече още около половин час.

да ви е сладко   chef

# 25
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Фен съм на тиквените кюфтета  Peace

# 26
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Огретен с тиквички и картофи:
Нарязани и бланширани тиквички и картофи се поставят в намазнена тава, малко лук, домат, сирене, олио. Заливат се с вода и се запичат. След извирането на водата се заливат с яйце и кис.мляко и отново се запичат. По желание 2 мин преди да се изкара от фурната се поръсва с настърган кашкавал и копър.
Тиквички с ориз :
Нарязани на колелца тиквички се поставят на редове в тава и се поръсват с ориз, отгоре се нареждат нарязани на колелца домати, заливате с вода 1 към 3 1/2 с ориза, малко олио, сол и черен пипер. Пече се до извиране на водата, Поръсва се с копър
Тиквички - лодки:
Разделени по дължина тиквички се издълбават от семките и се пълнят със смес от сирене, извара, чесън и копър. След това се запичат.
В зеленчуковата супа също слагам тиквички
Тиквички на барбекю ( скара ), поляти със млечен сос от равни части майонеза, кисело мляко, малко чесън и копър

# 27
  • Мнения: 526
сега се сещам, че майка ми правеше нещо като кьопоолу от тиквички, което седеше в хладилника и си мажехме - някой знае ли рецептата  newsm78 (имаше чесън и оцет, а тиквичките бяха настъргани)


1 кг тиквички
1 глава лук
3-4 скилидки чесън
1/2 връзка копър
1/2 ч. ч. счукани орехови ядки
6-7 маслини
оцет
олио
сол

 
 
Приготвяне:
1. Измиваме и настъргваме тиквичките на едро.
2. Задушаваме на слаб огън в собствения им сок до омекване и изпаряване на течността, като бъркаме непрекъснато, за да не загорят.
3. Подправяме със ситно нарязаните лук и копър, счукан чесън, оцета и олиото.
4. Поднася се студено и украсено с цели маслини.
 

# 28
# 29
  • Sofia
  • Мнения: 21 623
Ето и моя вариант на тиквички с ориз. Simple Smile

Тиквички с ориз.. и картофи
На око са ми продуктите... та запържвам( който не си пада, да задушава) за каратко доста моркови, след това добавям лук и след малко тиквички на кубчета ама доста, като се позадушат/поомекнат добавям чесън- нарязан и  картофи на кубчета и вода, колкото (и малко повече) да се сварят.  Отделно сварявам ориз със олио и сол и по някое време добавям домати на кубчета( при мен са винаги обелени). Готовия ориз смесвам с  тиквичките и хубаво обърквам. Накрая мнооооого копър.


Сервирам и хапваме с чесън.
Много любима манджичка у нас. bowuu

# 30
  • Варна
  • Мнения: 10 789
Нарязани по дължина на филийки, осолени и метнати на скара или грил - каквото имате.

Ние всяка седмица си правим барбекю и тиквичите са задължителни при нас, така изпечени стават супер вкусни, дори мъжът ми и семейните ни приятели останаха изненадани, очаровани и казаха че от тук нататък само така ще ги ядат.  Grinning

# 31
  • София
  • Мнения: 4 294
Супа от тиквички

500 гр тиквички
1 ч.ч. ориз
1 глава лук
2 моркова
2 с.л. доматено пюре
копър, риган, магданоз

Задушава се лука и морковите в масло, добавям размитото във вода доматено пюре. Сипвам тиквичките на кубчета и ориза и заливам с гореща вода на око. Вари се до омекване на ориза и тиквичките.

Преди поднасяне  слагам магданоз.

# 32
  • София
  • Мнения: 4 294
Пълнени тиквички с извара

тиквички
250 гр извара
1 стрък лук (или 1 глава кромид лук)
4 стръка копър
черен пипер на вкус
олио за намазване
2 яйца

Тиквичките се разрязват на две и ги бланширам за 3 минути в кипяща вода.
Охлаждат се и ги издълбавам (може и сурови).
Задушавам нарязаният на ситно лук и наситнената вътрешност на тиквичките около 5 минути.

Омесвам изварата, яйцата, задушеният лук и вътрешността на тиквичките и копър .
Пълня тиквичките и подреждам в намазнена тава.

В тавата наливам един пръст вода. Поставям във фурната и се пече 20-30 минути при силна фурна (до златисто).

Като сервирам - поливам със сос от кисело мляко, заквасена сметана, чесън и копър (хубаво разбивам сместта) Peace

# 33
  • София
  • Мнения: 642
Аз пък много обичам един кекс с тиквички...Много  е лесен.

Кекс с тиквички:

4 яйца
1,5 ч.чаша захар
200 гр. олио
около 500 гр. брашно
1 бакпулвер + 1 лъж. сода
1 ч.л. канела
една средно голяма тиквичка

Тиквичката се настъргва, и леко се смачква, за да си пусне малко от сока.
Останалите продукти се разбъркват последователно. Към тях се прибавя отцедената тиквичка.
Всичко се разбърква. Изсипва се в средно голяма кръгла тавичка предварително намазана с олио и поръсена леко с брашно. Пече се на умерена фурна.
Пробва се с клечка за зъби накрая. Трябва да се зачерви хубаво.

Много вкусен става.

P.P. Не ме бива много по обясненията, дано сте ме разбрали... Embarassed

# 34
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
НякоЙ може ли да даде рецепта за тиквички бюрек?

# 35
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
НякоЙ може ли да даде рецепта за тиквички бюрек?

Не съм пробвала , но сигурно трябва търво да се бланшират леко, за да не останат сурови отвътре. После овалваш в яйце, брашно, яйце и галета и пържиш в гореща мазнина.

# 36
  • Стара Загора
  • Мнения: 526
Аз правя много рядко, защото е много връткаво. Тиквичките ги нарязвам на дълги филийки и ги пържа по обичайния начин. След това ги слепвам по две със смес от яйце и натрошено сирене и после панирам.

# 37
  • Мнения: 2 126
Миш маш в който вместо чушки слагаш тиквички - много добре става.А баща ми редовно иска да му затварят бурканчета с тиквички домати смесени и врели докато се изпари воадата на домата и после много подправки най-важната от които е черен пипер,а без него си става много добра лютеничка Peace

# 38
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
А баща ми редовно иска да му затварят бурканчета с тиквички домати смесени и врели докато се изпари воадата на домата и после много подправки най-важната от които е черен пипер,а без него си става много добра лютеничка Peace
Моля да дадеш рецептата с дозировка, че мисля да го направя, това май ще да е готово ястие.

# 39
  • Мнения: 3 034
сега се сещам, че майка ми правеше нещо като кьопоолу от тиквички, което седеше в хладилника и си мажехме - някой знае ли рецептата  newsm78 (имаше чесън и оцет, а тиквичките бяха настъргани)

и моята майка го прави  Hug тиквичките се сваряват, отцеждат се добре и се пасират. по желание може да се добавят печени чушки минати на острието на миксера (или какъвто уред ползвате за нормалното кьопоолу). домати се слагат съвсем малко - на една купа един среден домат - бланширан, обелен и смлян. добавя се чесън - на вкус, но да има - 3-4-5 и т.н. скилидки - смачкани, подправя се с копър/магданоз (аз предпочитам), оцет и сол на вкус. това кьопоолу търпи и повечко оцет от обикновеното. за сгъстяване може да се пасира с малко сиренце, но си е екстра и без него   chef

# 40
  • Мнения: 3 804
тикви4ки с яйца
нарязваш тиви4ките на малки куб4ета ,разтапяш масло и ги овалваш 2-3 пъти в сгорещеното масло,намаляш огъня до последно и ги задушаваш,когато са готови слагаш и 2 яйца
другия вариант е с кайма
запържваш каймата и процедираш по горния на4ин

# 41
  • Мнения: 133
Фукла, благодаря за рецептата на фритата с тиквички - стана чудесна! Аз не обърнах накрая, а поръсих с настърган кашкавал и сложих капака на тигана и задуших до разтопяването му. Получи се изключително вкусно и бързо ястие.   bouquet

# 42
  • Мнения: 5 228
Фукла, благодаря за рецептата на фритата с тиквички - стана чудесна! Аз не обърнах накрая, а поръсих с настърган кашкавал и сложих капака на тигана и задуших до разтопяването му. Получи се изключително вкусно и бързо ястие.   bouquet


Радвам се, че ти е харесала рецептата.  Това с кашкавала звучи много добре, ще го пробвам.  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт