И отново за захранването, кашите, пюретата, реда и т.н. и т.н.

  • 933
  • 9
  •   1
Отговори
  • в бяла къща с голямо дворче... след софийското околомръсно
  • Мнения: 908
Здравейте Hug!
Пускам темата, защото четох доста и все пак не открих отговорите, които търсех.
Детето си захраних преди около 10 дни с еднокомпонентно пюре от морков на Гербер. Давах го 4-5 дни, в началото по лъжички, после стигнах до половин пюре. В последствие ми попаднаха пресни, градински моркови и картофи, та реших да действам с пасатора в домашни условия. Пак морков, като добавях по малко картоф. Днес към тях прибавих и мъничко тиквичка. Към всичко това обаче си давам дозата от 180мл. АМ, като с половината разреждам пюрето, че да стане по-рядко и по-лесно за преглъщане от дребния, а като видя, че почва да му писва лъжицата просто оставям купичката и давам останалото в шишето АМ, но той почти цялото пюре си изяжда. Сега към въпросите:
Не е ли множко това като количество? (не съм мерила на грамаж пюрето, но давам цял един морков + едно картофче от по-малките)
Кога да махна изцяло шишето и трябва ли да продължавам да смесвам пюрето с АМ (и с колкло) или самото пюре трябва да замести АМ-а?
Време ли е вече за каша? Каква да бъде? С колко да започна и замества ли тя следобедното хранене или пак се дава АМ?
Плодовете мисля да ги дам след като е свикнал с всички зеленчуци и ги яде с кеф. Тях да ги смесвам ли с АМ и да замествам ли хранене в този случай или без АМ между храненията (и кои по-точно хранения)?
Изобщо ще се радвам  на всякакви съвети, коментари и примерни схеми на захранване, защото на педиатърката си доверие никакво нямам, а от толкова четене вече съвсем се обърках.
Благодаря на всички ви предварително Hug!

# 1
  • Мнения: 508
Със зеленчуци захраних така;
1. Тиква -1, 2 лъжички /така два дена./
Почивка-1 ден
2. Тиква + картоф-2,3 лъжички /2 дена/
Почивка-1 ден
3. Картоф+морков-3-4 лъжички
4. Картоф+тиква- 5 лъжички
Почивка-1 ден
5 Картоф+морков-половин бурканче
6. Само тиква-половин бурканче
7. Само картоф-половин бурканче
8. Тиквичка с картоф-2,3 лъжички
9. Тиквичка с картоф-половин бурканче

И така захраних на този принцип. Независимо дали яде вече половин бурканче, всеки нов зеленчук го въвеждах по лъжичка, две. Голямо хвърляне на пюрета падна. С  месните пюрета захраних на 6 м и половина и стана бързо, тъй като бях въвела почти всички зеленчуци.
С кашите започнах на около 6 м , там действах по смело. Направо дадох 100 грама
Тя доскоро ядеше зеленчуково пюре/малко/ + АМ. Вече яде цял буркан от големите

Плодови пюрета слагам в кашите. Сега давам 100 грама каша и 80 грама плодово пюре. Захраних по същия начин.
1. Каша+ една, две л. пл. пюре и така увеличавах.
/ това съм написал в темата по-горе/

Кога ще заместиш цяло хранене, детето ще си покаже. Дъщеря ми до преди месец си дояждаше с АМ. Вече не. Тя яде 180 гр. АМ. Давах и половин бурканче със зел. пюре, което е около 70 гр+ 100 гр АМ. Постепенно намалих АМ за сметка на зел. пюре. Но винаги се придържам към грамаж около 180 / тя толкова яде/. Не съм смесвала пюре с АМ, много рядко за вкус. Кашата замества следобедното хранене. Действа се по същия начин както със зел. пюре. Аз действах по-смело тъй като я дадох месец и половина след като бях захранила с по-твърда храна/ зел. пюре/. дадох 100 гр каша+80 гр. АМ. Плодовото пюре го давам само в кашата. Сега 100 гр каша +80 гр. плодово пюре. Общо взето даваш зел. пюре колкото му се яде, ако е изял напримет180 гр. не му даваш АМ, ако не, даваш АМ колкото е нужно до 180 гр. Имай в предвид, че някой бебета се засищат с по-малко твърда храна, независимо, че пият по-голям грамаж АМ. Ние сме така, в зависимост от пюрето Laughing

# 2
Първо да ти кажа,че това количество ми се струва много.Ние в момента ядем по 160.Аз захраних за 8-9 дена,но това си зависи от детето.Няма да го насилваш,ако не иска ще увеличаваш бавно количеството пюре.За каша мисля,че вече не сте малки,но първо чакай детето да свикне с тази храна и после въвеждай друга.Кашата замества изцяло следобедното хранене,както и пюрето замества обедното.Аз избирам пюрета и каши,които съдържат мляко,така че да няма нужда да добавям.Харесвам кашите на Милупа,захранва се постепенно както с пюрето.А относно плодовите пюрета тях ги давам между храненията-между второто и третото ,и третото и четвъртото хранене.
   Дано да съм ти била полезна.  bouquet

# 3
  • Варна
  • Мнения: 1 522
Пюрето замества едно хранене, не е необходимо после да дохранваш с АМ при положение, че детето ти си изяжда цялото количество пюре, което му предлагаш. 1 морков+1картоф + тиквичка е доста като грамаж, аз не бих предложила АМ след това. За да се ориентираш след като го пасираш го сложи в бурканче от купено пюре. Така ще разбереш колко е като грамаж. Дали ще слагаш АМ в него или не е въпрос на личен избор. Няма лошо да слагаш, вкуса е по-близък и познат на бебето. Прави го по-гъсто, все пак целта е не само да запознаеш бебо с новия вкус, ами и да го научиш да яде с лъжичка. Каша можеш да въведеш вече, макар, че лична аз бих изчакала още месец през което време бих заместила обедното мляко изцяло с пюре. Избери безглутенова такава. Оризовата каша е един много добър избор. Въвежда се постепенно с 1-2 лъжички и се дохранва с АМ докато достигнеш пълната порция за дадената възраст на детето. За ориентир на 6 месеца дъщеря ми хапваше по 160 гр. каша, но това също е строго индивидуално и си зависи от бебто. Кашата постепенно замества едно хранене и обикновено то е следобедното. Към нея може да прибавяш плодово пюре, а след като навърши 6 мисица настърган или намачкан пресен плод без праскови, ягоди и горски плодове. Вариант е плодове да даваш и между храненията, както и да редуваш кашата с плодово пюре (намачкан пресен плод по-късно) или пък като втора закуска. Детето ще ти подскаже как е най-добре за него.

# 4
  • в бяла къща с голямо дворче... след софийското околомръсно
  • Мнения: 908
Благодаря ви много за изчерпателните отговори. Неяснотиите вече са по-малко, но някои чуденки си остават. Казаха ми, че в зеленчуковото пюре, задължително се слага АМ, дори и да е напълно заместено обедното хранене. Притеснявам се, че детето ми е адски лакомо и яде доста повече от връстниците си. Засега не е дебел, но явно натам ще отидат нещата, защото продължава да си качва средно по килограм на месец, а все не му стига дозата АМ (вече 210мл.) и пищи неистово като свърши шишето ooooh!. Отделно знам, че му е време за захранване, защото едвам удържа по 3 часа пауза м/у храненията ooooh!. Когато давам пюрето по обяд започвам храненето половин час по-рано, защото в противен случай става много гладен, нервен, пищи, дразни се на лъжицата, шава, плюе и т.н., а иначе му харесва пюрето, но просто не трябва да е съвсем, съвсем гладен, че да похапне.
Още един въпрос, че май и това ми убягна... Плодовото пюре преди или след въвеждането на кашата да го дам? Бях решила първо да свикне с всички зеленчуци, да ги харесва и т.н. и тогава да давам плодовете, но сега не знам вече... кашата или плодовете първо?

# 5
  • Мнения: 508
Можеш да опиташ смесено. Например малко каша + малко пюре. Например общото количество да е 50 гр. Пробвай! С кашите не съм много на ти, тъй като , както съм написала, захраних с тях много бързо. Направо 100 гр каша. 50 каша+ 50 пюре. Може да купиш плодовите пюрета на ХИП със знак " А" на тях, те не алергизират. Например ябълка, ябълка и круша и т.н.

# 6
  • Варна
  • Мнения: 1 522
Цитат
Казаха ми, че в зеленчуковото пюре, задължително се слага АМ, дори и да е напълно заместено обедното хранене.
Няма нищо задължително при отглеждането и храненето на едно дете. Всичко е пожелателно. Няма лошо да слагаш АМ в зеленчуковото пюре, но може и без него.
Цитат
пищи неистово като свърши шишето
Ползвате ли биберон-залъгалка? Дъщеря ми също беше лакомо бебе, но страдаше и от ГЕР и когато хапнеше повече мляко съответно и повръщаше повече. Тогава идва залъгалката, когато млякото свърши, а тя не пуска шишето и давам залъгалката и тя се успокоява на секундата. Не казвам да правиш това, просто спаделям какво правих аз. В повечето случаи ще те посъветват да даваш толкова храна, колкото му се хапва на бебето.
Цитат
Плодовото пюре преди или след въвеждането на кашата да го дам?
За това също няма правило, когато решиш. Лично аз първо въведох плодовите пюрета. Важно е да го направиш отделно, последователноста не е от значение, но ако те притесняват килограмите на бебо въведи плодовите пюрета първо. Така или иначе и сезонът е по-подходящ за тях отколкото за каши.
Цитат
Бях решила първо да свикне с всички зеленчуци, да ги харесва и т.н.
А какво те спира сега да продължиш със зеленчуковите пюрета. Дай си месец на зеленчуците, после месец на плодовете, после на кашите, на месото, на глутена и т.н. Няма за къде да бързаш, направи нещата бавно и постепенно.

# 7
  • в бяла къща с голямо дворче... след софийското околомръсно
  • Мнения: 908
sharli, за залъгалката - пробвах Peace, но само до един момент вършеше работа. Синът ми никога не е бил фен на залъгалките, а от 1-ви юни (денят, в който си откри палците) съвсем не желае дори да я захапе, пък какво остава да я задържи в уста.
Много майки ми казват, че в шишето на детето винаги трябва да остават 20-30мл. АМ, което е доказателство, че се е нахранило. Е да, ама на моя дребосък и 300мл. да му дам - сигурна съм, че ще ги омете и пак ще пищи, та и това с даването на количество "колкото изяде" не върши работа. Александър също повръща много. От първия месец е на Аптамил АР, от който продължава да връща и то по много, но поне фонтани не прави.
За килограмите му - не се притеснявам особено, защото не е дебел, но на дължина много расте, а се роди в 35г.с. и сега ме плашат, че има рахит. Давам по 6 капки Вигантол дневно. Педиатърката все цъка и клати глава като види колко е пораснал на дължина и колко е качил, ама от друга страна гладен ли да го оставя?!
ursi, точно тези пюрета купувам на ХИП, но това с картоф и тиквичка не го хареса и сега ползвам от градината на свекърва ми зеленчуци - тях ги яде.

# 8
  • Мнения: 402
). Когато бебето е готово, започнете с обогатена със желязо каша. Много родители започват със смесване на кърма или адаптирано мляко с една-две лъжици оризова каша, първо веднъж дневно, после по-често, според желанието на бебето.  Ако увеличи приема на твърди храни, консумацията му на мляко може да намалее, въпреки че твърдата храна трябва да се предлага като добавка към млякото, а не вместо мляко.
Ето ви цитат от статия от този форум за захранването, превод от чуждия печат, съветите на накой си докор Ангър. Какво мислите за захранването най-напред с каша а след това зеленчуци и плодове? Това е според американската система на захранване.

# 9
  • Мнения: 1 467
Муцунче, първо кашата, че с плодовете лесно се свиква, понеже са сладички:)

Общи условия

Активация на акаунт