Момичета, как разбрахте, че детенцето ви има АБКМ?

  • 5 860
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 183
Давам списък с неща които ми забрани да консумирам гастроентеролог  доц.Ковачева от Консултативна поликлиника на института по педиатрията:
-без краве или друго животинско мляко и без никакви млечни продукти
- без телешко месо
-без яйца,риба,мед,ядки,шоколад,какао,кафе
-без цитрусови плодове,киви,банани,ягоди и малини и без небелени праскови и кайсии(белени може)

# 16
  • Мнения: 19 289
Давам списък с неща които ми забрани да консумирам гастроентеролог  доц.Ковачева от Консултативна поликлиника на института по педиатрията:
-без краве или друго животинско мляко и без никакви млечни продукти
- без телешко месо
-без яйца,риба,мед,ядки,шоколад,какао,кафе
-без цитрусови плодове,киви,банани,ягоди и малини и без небелени праскови и кайсии(белени може)

и аз спазвах абсолюно същата диета, но при нас нямаше голям ефект.

# 17
  • Мнения: 532
Какви са признаците за хранителна алергия?
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=194747.0

# 18
  • София
  • Мнения: 2 671
Константин го диагностицираха с непоносимост към КБМ, което не било точно алергия, по това, че при захранване с твърда храна на 6 м. му дадохме млечна оризова каша и провокирахме над 12 пъти повръщане за няколко часа, после и разстройство. След половин месец дадох само оризова каша - без проблем, след месец - 1 ч. л. АМ и пак започна повръщане на фонтан. В началото бях на строга диета, псотепенно включвах забранените храни, понеже всичко вървеше безпроблемно. Единственото, което не ям сега е прясно мляко. В неговото меню засега включихме успешно овче сирене, кашаквал и от днес овче кисело мляко - на върха на лъжичката, засега без реакция, дано така и си остане  Praynig

# 19
  • Мнения: 532
Хранителните алергии и непоносимостта към храни не са едно и също нещо. Непоносимостта към храни е невъзможността на организма да обработва правилно храната, което обикновено се дължи на липсата на някои ензими, а хранителната алергия е когато имунната система генерира отговор с антитела към смляната в организма храна.

Алергичната реакция се получава, когато податливия организъм е изложен на действие на специфичен белтък. Тъй като тялото възприема този протеин (алерген) като заплаха, то започва да произвежда специфично вещество антитяло - имуноглобулин Е (IgE). Податливите към алергии са склонни да произвеждат по-големи количества IgE. След подлагане на този специфичен протеин организмът реагира като произвежда голямо количество от тези антитела. Тези току що произведени антитела се свързват кум специални клетки на кръвта, наречени басофили и специални клетки в меките тъкани наричани мастоцити. Тези клетки след това са "симулирани" да освободят хистамин, който причинява алергични симптоми. Или другояче казано имунната система освобождава големи количества вещества, включая хистамин за да предпази тялото. Тези вещества отключват редица алергични симптоми, които могат да повляят върху дихателната система, гастроинтесиналния тракт или сърдечно съдовата система.

За третиране на алергиите в диетата трябва да се елиминират от храненето храните съдържащи алергени. Важно е да се четат етикетите внимателно за съдъращите се в храните ингредиенти.

# 20
  • Мнения: 394
това ,че на едно дете му няма нищо не означава, че и с другите е така, обратното също важи.смятам, че самите мами знаят най добре какво повлиява на бебето.жалко е, че повечето лекари, при които съм била не се интересуват от наблюденията на мамите, а си прилагат някакви стандартни диагнози.какво да ям и какво не установих след много опити, а напоследък си позволявам даже козе сирене без никаква реакция. след като минах на диета кожата и изпражненията са ни перфектни, това беше за мен основния показател. а теста, да алерголога реши, че не е достатъчно ясен. мисля че duhi puhi има право за ваксините, доста сериозни ме предупреди педиатърът ми за възможни алергични реакции от тях, но пък нашата първа ваксина беше  на 6 м., а симптомите са ни от 2 - ри м. така че, важно е да се има предвид, че всяко дете е различно и причините и състоянието му оже да са различни , макар и със сходни симптоми.не бива да се приема на 100 % това което е писала някоя мама - диагнози се посставят трудно на живо, а да не говорим пък тук във форума.тук се споделя личен опит, от който да преценим какво е приложимо за нас самите. най много ме е яд, обаче, че тук намирам много повече информация, отколкото ми предоставят лекарите.

# 21
  • София
  • Мнения: 847
Момичета да ви питам, че не знам да настоявам ли и аз за изследване за АБКМ: Дещеря ми на около 2 месеца имаше грапава кожа на крачетата, но след мазане с Lipolotion на Excipial за 1 седм. мина. Преди 2 седм. и се появи на бузките и брадичката - направо пламна и пак затихна след 4-5-дневно мазане. А от 2 месеца горе-долу веднъж седмично виждам и въпросните червени нишки еднократно за деня в памперса, а изпражненията от известно време и са по-често зелени - от светло до тъмно. Аз в началото след раждането сгреших, опитвайки се да увелича кърмата като се наливам с много пр. мляко, ама сега пия по 1 чашка прясно и 1 кофичка кисело на ден. На изключително кърмене сме.

Моля ви за съвет... Praynig

Мазането има само временен ефект, очевидно причината си стои и продължава да предизвиква обриви. Моят съвет е да спреш всякакви млечни произведения за 1 седмица и да видиш как ще се отрази това на детето. Аз не съм хапвала млечни произведения от 3 месеца и сме още само на кърма, пия течности, компоти, ям месо и така. Бебко имаше много силен обрив, който определено се повлияваше от млечните произведения, които хапвах, така че изцяло ги спрях. Диагнозата АБКМ ни я постави Ковачева, на основание силен обрив, който действително се повлия само от моята диета.

# 22
  • Мнения: 131
Мазането има само временен ефект, очевидно причината си стои и продължава да предизвиква обриви. Моят съвет е да спреш всякакви млечни произведения за 1 седмица и да видиш как ще се отрази това на детето.

 newsm10
С тази мисъл се събудих и аз тази сутрин. Вече внимателно чета по етикетите та да видим...Аз от 2 дни захранвам - с картоф, ама проблема не е от сега, така че мисля да продължа...Дано да разбера причината...След млечните, ако е също положението ще изключа друг потенциален алерген, че да изключа наведнъж всички ми се вижда доста объркващо  newsm78. Ще ми е доста трудно във времето да разбера от кой е...а и разбрах че най-често децата реагират на млечни...

# 23
  • София
  • Мнения: 847
Мазането има само временен ефект, очевидно причината си стои и продължава да предизвиква обриви. Моят съвет е да спреш всякакви млечни произведения за 1 седмица и да видиш как ще се отрази това на детето.

 newsm10
С тази мисъл се събудих и аз тази сутрин. Вече внимателно чета по етикетите та да видим...Аз от 2 дни захранвам - с картоф, ама проблема не е от сега, така че мисля да продължа...Дано да разбера причината...След млечните, ако е също положението ще изключа друг потенциален алерген, че да изключа наведнъж всички ми се вижда доста объркващо  newsm78. Ще ми е доста трудно във времето да разбера от кой е...а и разбрах че най-често децата реагират на млечни...

Другите най-силни алергени са фъстъци (ако може спри всички ядки), мед и ягоди, малини, къпини, както и какао - спри тези неща заедно с млечните, иначе може да няма ефект (към млечните влиза и маслото). Най-добре си готви манджи - месо с ориз, картофи и др., от готовите храни малко стават. От неготвените неща аз ям основно маслини (има и пастет от маслини), хляб, пуешка шунка, лютеница, солети Хрус-хрус (ох, смешна работа, ама какво да се прави...) Успех.

# 24
  • Мнения: 131
Действам, queenmabb  Simple Smile.
Включвам и тези храни, само дето току що се нагълтах с компот от ягоди Embarassed
Ще внимавам за др. грешки  Confused

П.П. А маргарин поне да мацвам на хляба  newsm78...той нали е растителен?

Последна редакция: нд, 22 юли 2007, 13:47 от svetla_altevs

# 25
  • Мнения: 19 289
аз бях спряла абсолютно всичко,но за съжаление при нас не се повлия.струва си човек да опита де.
маргарин също не ядях,но вече не мога да си спомня защо.бях изчела много неща за алергенните храни,имайте предвид ,че понякога алергии се появяват от натрупване на големи количества от една храна в организма.така че  позволените е хубаво да ги въртите.
също така някои зеленчуци в сурово състояние са алергени.например моркови е хубаво да се ядат само топлинно обработени.

# 26
  • Мнения: 532
Ами поствам вкратце, това, което го има в линк даден по-горе от мен:

@@@
Най-добрата превенция за алергиите е продължително кърмене и късно и много бавно хипоалергенно захранване на бебето.

Алергиите се проявяват чрез:

1. Храносмилателна система - разстройство, диарии, повръщане на фонтан, слуз, кръв в изхожданията, сериозен запек; запек редуван с разстройства; недостатъчно наддаване;
2. По кожен път - зачервявания, обриви, суха кожа, уртикарии, екземи;
3. Дихателната система – ринити (хрема), астми, анифилактичен шок.

Алергиите са реактивна реакция на организма и имунната система срещу безобидни вещества: храни, полени (цъфтежи, цветен прашец), домашен прах, прах за пране, козметика, определени материи, вълна, животински косми и т.н. Дори срещу лекарства, оцветители, консерванти, определени замърсители на въздуха и др.

Ако има алергичен родител е много вероятно и бебето да прояви алергии, ако няма алергичен родител, а майката е с нарушено храносмилане/метаболизъм или консумира в големи количества алергенни храни също е възможно те да преминат в кърмата и да причинят алергична проява у кърмачето - еднократна или повторяема.

Много бебета проявяват например непоносимост към белтъка на кравето мляко, тъй като храносмилателната им система е незряла и не може напълно да разгради дългата верига на протеина до аминокиселини, които така да преминат в организма, който от своя страна да синтезира собствени белтъци. Ако неразградена от храносмилателната система на бебето белтъчна молекула /ако има такава в кърмата на майката или от АМ, ако детето е на изкуствено хранене/ премине през тънкочревната лигавица - организмът веднага алармира - чужд белтък! и се задейства имунната система, която създава антитела - и така се стига до обриви, или диарии, или астми или някаква съвкупност.

Ако бебето бъде диагностицирано с АБКМ от лекар специалист, това обикновено става по симптоматика (по-горе) при малки бебета, то на майката кърмачка се назначава диета свободна от по-долу дадените мощни хранителни алергени. Диетата се спазва за 6 месеца, за толкова се смята, че изчезват ИгЕ антителата, но може и за по-кратко, в зависимост от степента на проявите. След дадения срок, майката се захранва постепенно и следи за реакции. Водят се хранителни дневници, Чете се съдържанието на консумираните храни - ако например в бисквитата има сухо мляко, суроватка, соево брашно - няма да може да се яде.  Confused Тези алергени се имат предвид и при захранване на бебето. Оставят се за значително по-късен период.

Възможно е реакция на организма с подобно проявление да настъпи след ваксина. затова в клуб Алергии съветваме, около ваксина, пробив на зъбче, болестно състояние, да се храни хипоалергенно.

Мощни хранителни алергени:

1. Мляко и млечни продукти – прясно , кисело, сирене, кашкавал, краве масло, извара, крема сирене, маргарин (хидрогинирана мазнина, по принцип вредна), сладки неща, съдържащи сухо мляко - мляко от всякакво животно, не само крава;
2. Яйчен белтък;
3. Риба и черупчести;
4. Цитруси - портокали, киви, лимон ...;
5. Ядки - особено фъстъци;
6. Хистамин съдържащи - банани, сурови домати, ягоди, зелени неща /коприва напр./;
7. Мед /заради полените/;
8. Бобови - боб, леща, соя, грах, зелен боб - семейство бобови са много богати на протеини, но тези протеини също са с дълга верига трудна за храносмилане като млечния белтък, затова и соевите мляка не се препоръчват при АБКМ /алергия към белтъка на кр.мляко/, защото до 10 дена бебето се алергизира и към бобови, а се препоръчват при лактозна непоносимост и други.

9. Шоколад, какао, кафе
10. Говеждо и телешко месо - пак кравешки протеин.
11. Мъхести – семки с/или власинки - ягоди, малини, горски плодове, коприва, праскови, бамя и т.н.
12. Други - индивидуално (например сусамов тахан).
@@@

Още в темата, дадено от Червената кралица:

Най-честите признаци за хранителна алергия (Проявяват се обикновено по един или няколко от всяка група.)


1.Дихателни пътища:
течащ нос
запушен нос
кихане
хрипане
воднисти очи
бронхит
повтарящи се ушни инфекции
упорита кашлица

2.Кожа:
червен, подобен на пясък обрив
подуване на ръце и крака
суха, люспеста, сърбяща кожа (най-вече на лицето)
тъмни кръгове под очите
подути клепачи
подуване на устните


3. Черва и стомах:
слузеста диария
запек
подуване на стомаха и газове
повръщане
кръв в изпражненията
изоставане в наддаването
подобен на изгаряне обрив около ануса
болки в стомаха

Общо взето "степента на паника" и съответната реакция би трябвало да са зависими от тежестта на симптомите. Ако са нещо, което не притеснява детето, ако реално нищо не подсказва каква е причината, ако е пробвано с елиминиране на подозрителна храна и резултат няма, има голяма вероятност просто нещата да отшумят от самосебе си. Реално повечето алергии в бебешка възраст се израстват с възрастта. А и въобще може и да не става дума за алергии, де.  Ако бебето обаче постоянно плаче, ако има кръв в изпражненията, ако постоянно има ушни инфекции, ако има обилни обриви по цялото тяло, които го сърбят и си разранява кожата като се чеше, тогава вече нещата са по сериозни и е необходимо да се направи вичко възможно, за да се установи причината.

# 27
  • Мнения: 131
Sneji_73, благодаря ти за селекцията   bouquet
Точно това мен ме обърква - че има да речем в даден момент 1 симптом (най-много два-три), за които няма др. обяснение и които след известен период отшумяват, например след външно третиране на сухия обрив или пък без някаква очевидна намеса, а като цяло детето е спокойно. От написаното от теб си правя извод, че не е необходимо в леките, неуточнени случаи да се взимат крайни мерки като драстични диети. Затова реших да изключа само млечните, пък да видим. Няма да е кой знае какъв показател, но ако видя подобрение ще си направя извод.
А относно строгите диети за майките на деца с категорично поставена диагноза за алергия...ми направо не знам милите как се оправят...аз от 2 дни се опитвам да спазя горе-долу правилата - ми без малко да си остана гладна Embarassed  Laughing
Та предложението ми е някой, който е минал или върви по този път да пусне тема с разрешените храни и евентуално някакви рецепти, защото разнообразието не голямо - ориз, картофи, ориз, картофи тук там месо и то май само свинско...ами то омръзва newsm78
Та ще е полезно препатилите да споделят опит.
П.П. Да са живи и здрави всичките ни дечица  Praynig

# 28
  • София
  • Мнения: 847
Момичета, скоро една мама ме пита на лични за диетата и ето какво й отговорих - това е, което аз ям, дано ви е полезно. Пак подчертавам - и при двете ми деца става въпрос за АБКМ и диетата е от огромна помощ!

Линк към позволените храни нямам. В началото ми беше много терсене на диета, но вече свикнах и не ми прави впечатление. Ще ти кажа аз какво ям, може да ти е от полза:
Плодове - череши, диня, пъпеш, сливи (има ги в изобилие по всички пазари)
Зеленчуци - картофи, моркови, краставици, тиквички, патладжан, гъби (рядко) сега вече зеленчуците не са парникови и могат да се ядат, до скоро ми бяха забранени.
Други:
препечена филия със зехтин и отгоре шарена сол - не съм предполагала, че е толкова вкусно.
В Пикалиди продават една пушка шунка, испанска, много качествена на фирма Касадемон, 15 лв. е килограма, но си заслужава.
Пак в Пикадили си купувам луканка от щраусово месо - супер е.
Филия с лютеница
Овесени ядки и вътре си слагам стафиди.
Готвено:
Всичко с картофи, ориз, свинско, пилешко (аз имам и пуешко, и патешко) - пържоли, пиле с ориз и зеленчуци, манджи с домати (може готвени, но не и сурови)
Пак от Пикадили си купувам свинско, което на място ми го мелят на кайма и с каймата правя пълнени чушки, спагети със сос, принцеси с кайма и т.н.
Пак в големите магазини продават така нареченото "Песто" - в стъклено бурканче, нещо като гъста паста от зеленчуци и босилек - ям го или със сварени макарони, или на филийка.
Сладки неща:
Обикновени бисквити и бисквити с овесени ядки на "Ревю" - съдържат хидрогенирано растително масло, което не е супер препоръчително, но Бобко например, не реагира на него, та си хапвам по някоя бисквита.
Също солети Хрус-хрус, бейкролс ама само от обикновения (без вкусове), локум, халва (пак чиста без ядки и какао) и най-важното "Корни" има един вид, който става за нас - с червени боровинки, такава му е опаковката червена.
Видя ли сега колко неща всъщност могат да се ядат, вече диетата въобще не ми тежи.
Пия вода, газирана вода "Девин" (че е по-малко газирана от Кинли), домашен компот от череши и вишни (а преди не близвах) и ако много ми се припие или на заведение сок от кутия (ама от по-качествените - Пфанер, Капи)

# 29
  • Мнения: 19 289
svetla_altevs, както sneji_73 е писала обривите може да не са въз основа на хранителна алергия. акарите и домашният прах също са едни от водещите причините на алергии.
когато аз бях на диета можех да ям картофи,ориз,топлинно обработени лук и моркови,хляб,пуешко месо,ябълки и круши,печена тиква,зелена салата,краставици.правила съм картофи,моркови,лук в тавичка със сос брашно,вода и подправки,запечено на фурната.крем супа картофи,ориз с маслини.месо и картофи печени.няма голям избор ,но  2седмици се издържа.

някои от храните на queenmabb не ми бяха позволени.пестото се прави от пармезан-млечен продукт.някои деца реагира на овесени ядки.всички салами и колбаси съдържат оцветители и консерванти.солетите имат емулгатори.

по принцип за повечето от храните пише,че са алергени,но обикновено децата реагират на най-силните.спазването на такива строги и крайни диети трябва да е за кратко време,защото ползата от тях обикновено не е голяма и само могат да навредят поради еднообразния прием на хранит.вещества.

важното е да премахнеш консервантите и оцветителите от храната,бялата захар  и силно алергенните храни,да переш с малко прах без оцветители,парфюм и консерванти и с екстра изплакване ,без омекотител,да обличаш бебо само в памучни дрехи,да къпеш без алкални сапуни и пяна за баня.

Общи условия

Активация на акаунт