Кърмаче с анемия

  • 1 017
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 214
Здравейте мами
Ще ви разкажа за моя случай и после искам да ви помоля за съвет какво да правя че май се оказа че се опитвам да си гледам детето с ваша помощ а не слушам майка ми и баба ми а да не говори ме за педиатърката ни
Значи бебчето ми беше изцяло на кърма 6 месеца.Педиатърка ми препоръча да си я захраня на 5месеца и половина ама аз като се прибрах си казах каква е разликата дали ще е 15 дни по рано или по късно.Аз исках да я захраня с оризова каша на Милупа,но педиатърката ми успя по някакъв не известен за мен начин да ме обеди да я почна със зел.пюре и ми каза че кашата ще я въведе ме към 7месец,като нищо не каза през цялото време за месни пюрета и жълтък.Днес моята мила баба и занесе резултатите от изследванията кръв и урина и педито я направила на 5стотинки как може детето да има анемия(хемоглобин 103)не съм и заместила още цяло хранене и да не съм и била каша.Моита девойка не иска повече от 80гр пюре и след това си реве за гърдата и баба ми това го е виждала и въпреки това ме натиска да заместя цяло хранене(а аз не искам да и замествам цяло хранене поне до годинката.),а и да въведа таз седмица кашата а следващата месните пюрета.Та въпросите ми са следните:
1.Да замествам ли хранене насилствено или да си я оставя сама да си иска цяло пюре и после да не иска да суче?
2.Каква е разликата в това кое ще вкарам първо месото или кашата?
3.А и наистина ли сме с анемия?

# 1
  • Мнения: 399
1.според мен не я насилвай,но не се отказвай да й предлагаш.
2.не мога да се изкажа научно,но си мисля ,че кашата е "по-лека" храна,а стомахчето покека-лека свиква с натоварването,та затова се преминава постепенно от една към друга. 100% има и други по-основателни причини,но не съм си задавала този въпрос - просто всички така правят!
3.Е,хемоглобина е по-нисък от нормата,но изобщо не мисля,че положението е трагично! Моят хемоглобин цял живот си е 80-90.
Отиди на консулт с хематолог за да се успокоиш или ако наистина има причина за притеснение ,ще вземеш мерки навреме! Само не се шашкай толкова и не се самообвинявай - никой не се родил научен да гледа деца и според мен не си направила нещо непоправимо!  Peace

# 2
  • Мнения: 376
1. Не насилвай детето, така само ще го направиш злоядо в по-късенетап.
2. Аз не мисля, че  е правилно първо кашата да въведеш, защото се ядът зеленчуци и меса против анемия. Педиатърката ти е нещо недоразбрала. С кашата само се пълнее.
3. Долна граница е 100, а вие сте със 103, т.е. нямате анемия!

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Хемоглобин над 100 при деца на 6 месеца не е анемия - по това време има физиологичен спад на хемоглобина, т.е. е нормално и очаквано нивата му да са леко поднормени (а долната граница на нормата според нашите педиатри е 110, така че не сте толкова по-надолу).
Добре е да внимаваш с подбора на храни и да включваш такива, които съдържат желязо и подпомагат усвояването му. Да предложиш каша е една стъпка към това - готовите каши са обогатени с желязо, а от домашните елдата и просото също са добър избор. Смесването им с плодово пюре (настърган суров плод) помага да се усвоява желязото. Според много източници месото може да се включи още в началото на захранването като добавка към зеленчуковото пюре.
На този етап и при тези резултати аз не бих бързала да замествам хранене - няма никаква причина за паника.

# 4
  • Мнения: 1 483
Хемоглобин над 100 при деца на 6 месеца не е анемия - по това време има физиологичен спад на хемоглобина, т.е. е нормално и очаквано нивата му да са леко поднормени (а долната граница на нормата според нашите педиатри е 110, така че не сте толкова по-надолу).
Добре е да внимаваш с подбора на храни и да включваш такива, които съдържат желязо и подпомагат усвояването му. Да предложиш каша е една стъпка към това - готовите каши са обогатени с желязо, а от домашните елдата и просото също са добър избор. Смесването им с плодово пюре (настърган суров плод) помага да се усвоява желязото. Според много източници месото може да се включи още в началото на захранването като добавка към зеленчуковото пюре.
На този етап и при тези резултати аз не бих бързала да замествам хранене - няма никаква причина за паника.

Абсолютно съгласна съм Peace

Включи телешкото месо.

# 5
  • Мнения: 4 915

1. Правилно си се ориентирала, не замествай кърмене до годинката. Първо кърмиш, след 30-40 минути давай пюре.
2. Можеш да въведеш първо готова (фабрично обогатена с желязо) или домашна (просо и елда - богати на желязо) каша, а след това - месо. В зеленчуковите пюрета няма особено желязо.
Ако даваш суров плод - авокадото е желязо-съдържащо. Пюрирани сварени сушени сливи - също.
(виж в темата "Примерна схема на захранване" моята схема - как съм захранвала при хемоглобин 105.)

3. Хемоглобин 103 не е анемия.
Ето ти таблица за хемоглобина при деца: http://www.kellymom.com/nutrition/vitamins/iron.html


# 6
  • София
  • Мнения: 1 424
и според мен хемоглобинът на бебката не е чак толкова притеснителен.  а за кашата споделям изцяло мнението на ива бебе, че си е за пълнеене и би трябвало да се въведе по - късничко.
80 грама пюре за бебе, сукало досега, според мен си е добре. не забравяй, че бебето си знае най - добре. полека полека ще свикне с други храни.
зеленчуковите пюренца най - напред, а после месни и жълтък. нио поне сме по такава схема.

# 7
  • София
  • Мнения: 1 056
Ниският хемоглобин не е непременно анемия.
А вашия не е чак толкова нисък.
На моя Мъри на 6 месеца му беше 96 и педиатърката каза да карам в същия дух...Каза, че при анемия трябва няколко съставки да не са в нормата, не само хемоглобинът. Важно е и общото състояние на детето - знам, че анемичните деца освен бледи, би трябвало да са по-апатични и поспаливи от обикновено, да не обичат да "дивеят".
Ако детето ти е игриво и весело - свиркай си и не обръщай внимание на тези приказки на педиатърката-цели да те поизплаши малко, че да почнеш да я слушаш.
Има и още нещо, ако потърсиш на търсачката, има доста теми за хемоглобина, ще видиш, че някои майки са правили кръвен тест по едно и също време и в различни лаборатории и резултатите са били различни...
Не те карам да подценяваш и мнението на педиатърката ви, но ако моята ми беше заявила същото като вашата, бих потърсила и второ мнение, ако много се притесняваш (но аз не виждам повод за притеснения при вас)

# 8
  • Мнения: 230
Както са ти казали по-горе хемоглобин 103 не е анемия. Ето ти извадка за стойностите му.
2-6 месеца
Hemoglobin
95-140

6-12 месеца
Hemoglobin
105-140
(120 средно)

А ето и моят опит с хранене и хемоглобин.
Влади беше на кърма първите 6 месеца, захраних с каша и плодово пюре. Елда яде от седеммесечен, а месно пюре от деветмесечен. Количествата, които изяжда са като за 1/2  хранене, но си и суче здраво 8-10 пъти дневно.
И въпреки това!
На десет месеца правихме изследвания за постъпване в болница и те показаха нисък хемоглобин 89. Педиатърът ни беше в отпуск и заместващата ни назначи повторни изследвания плюс изследване на желязото в кръвта, за да се види каква е анемията.
Повторните изследвания показаха пак нисък хемоглобин - 89 при долна граница за възрастта 105 и ниско желязо - 3,7 при долна граница 10!
Храната е важна, но при мен не помогна. Така че спокойно и не се връзвай на "овиквания" и пр.
Ако имаш възможност повтори изследването в друга лаборатория и проверете желязото за твое успокоение.

# 9
  • Мнения: 1 298
Нашите изследвания показаха хг 98.Педиатърката добре че е готина и каза уговаряме се така-даваш повечко месо,жълтъци и спанак,лапад и т.н. Нито ми е викала,нито нищо.Малее, представяш ли си.  ooooh! Щеше да стане екшън.

1.Да замествам ли хранене насилствено   Naughty  Naughty  Детето си знае най-добре от кое и по колко ще изяде.Насила хубост не става.Моето момче все още не иска цяло пюре да изяжда.Стиска устата и неще.
2.Момичетата са ти писали за елдата и просото.Домашно приготвени най-добре  Wink
3.Ако вие сте с анемия,ние с 98 хг с какво сме тогава?  Thinking
 

# 10
  • София
  • Мнения: 119
Споко, резултатът ви е добър. Ние сме със 105 и аз хвърлям шапка! Освен това, както казаха по-горе, различните изследвания дават различни резултати. При нас бе първо 88 и след десет дни - 105, като не съм й давала нищо. Първият резултат бе с взета кръв от пръстче, вторият - от вена, който метод е по-точен и може да покаже серумното желязо, освен хемоглобина. Даже един доки ми каза че хемоглобина можел всеки ден да е различен... Така че не се връзвай и продължавай спокойно със захранването.

# 11
  • Мнения: 214
Благодаря ви момичета за оспокоението

Общи условия

Активация на акаунт