Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 25 юли 2007, 20:56 ч.

Aх, това кино!

• 13 416
  • 296
  •   1
Отговори
  • 花見
Здравейте, "хобисти"!   bouquet
В темата за книгите споменаваме по някой и друг филм-екранизация и забелязахме, че няма все още отворена тема за кино-маниаци или само кино-любители. Да не повярва човек  Crazy
Затова реших да отворим дума и за този наш приятел - киното. Разбира се и за всичко, свързано с него: изпълнители, хора зад камерата, интересни и любопитни факти, филми по сърце и душа и други, за които съжалявате, че сте отделили време да ги гледате, комични случки или тъжни такива по повод някой филм, спомени, емоции и т.н.
Надявам се да се "подушим" много себеподобни  Flutter

Kато за начало (иначе никой няма да се престращи  Wink), коя според вас е най-сполучливата екранизация, която сте запомнили?
Както се казва: "екранът/мониторът е изцяло ваш"

bouquet

Последна редакция: ср, 25 юли 2007, 21:58 от Tsugumi

# 1
Запомнила съм почти всички филми, в които участват любимите ми актьори (не съм гледала всичко), а те са - Кевин Спейси, Антъни Хопкинс, Еди Мърфи, Уесли Снайпс, Дензъл Уошингтън, донякъде Брад Пит и Робърт де Ниро, сигурна съм, че пропускам някого.
Един от любимите ми филми е "Обичайните заподозрени". Ще допълвам.
Има подобна тема в Клюкарника - Гледах ... ! Хареса ми! Препоръчвам го!

# 2
Тъкмо и аз си мислех да пусна темата, че от следобяда се каня Simple Smile

Най-успешната екранизация, която съм гледала напоследък е на "Гордост и предразсъдъци" - много динамичен, съвременен прочит, страхотен избор на актьори, Кийра Найтли гениална просто, младежът с дългото име и той добър, един доста по-уязвим и по-малко самоуверен от оригинала Дарси....хареса ми. Peace

# 3
Екранизацията, която най-силно се е запечатала в съзнанието ми (незная защо) е "Шифърът на Леонардо". Когато гледах филма, се опитвах да направя сравнение на всяко едно описание в книгата. Е, очаквах повече, но както и да е, филма не беше лош. Другата екранизация, която се сещам е "Името на розата" на Умберто Еко. И книгата, и филма са просто великолепни, не бива да се пропускат. А сетих се и за още - "Версия Пеликан", "Джейн Еър", "Отнесени от вихра". Стивън Кинг не го броя, щото нали .... Иначе по въпроса на киното съм от абсолютно консуматорски тип - завлядяна от Холивуд. Предочитам да гледам красиви мъже, завлядяващи гледки, да тръпна в очакване на развръзката в поредния трилър. Дефектът се изразява и в невъзможността да гледам европейско и руско кино, както и родното с изключение на култовите ни комедии от едно време. Последният филм, които истински, ама наистина истински ме впечатли беше "Планината Броукбек"...

# 4
В момента чета "Парфюмът" и съм решила да гледам филма отпосле. Четох в литературния клуб, че книгата доста се е харесала, но за филма  Thinking
Иначе, май като се позамисля само Властелинът ме кефи като екранизация, че и той на моменти издиша в сравнение с книгата.
Кошничке, честно казано нито Името на розата /  на който заспах от скука/, нито Шифърът на Леонардо ми харесаха като екранизациш, но това си е мое мнение.
В другата тема в клю-то има доста добри попадения.
Фен съм на азиатското кино и Кевин Спейси.

# 5
"Името на розата" много ми хареса навремето, пък и може ли, с Шон Конъри е Grinning А и толкова сложен литературен материал е наистина трудно да се превърне в гледаемо кино, според мен Ано е успял.

"Шифърът...." с нищо не ме изненада и нищо ново не ми каза, можех спокойно и да не го гледам.

За "Парфюмът" имаше добър отзив в другата тема, ще взема да го гледам.

А иначе извън екранизациите и аз съм върла фенка на азиатското кино - последният китайски филм, който гледах "Проклятието на златното цвете" ме потресе - невероятна визия и наистина покъртителна драма, препоръчвам!

Най-любими са ми "Тигър и дракон" и "Летящи кинжали", а от по-старите ... а сега де, избяга ми името... "Сбогом, моя красавице" ли беше newsm78

# 6
Мен пък Парфюмът не ми хареса. За филма говоря, след него книгата не бих седнала да чета ...

# 7
  • Вече в моята си приказка...
Рядко помня имена на филми, както и на книги. Но завинаги ще запомня филмът с Деми Мур - "Алената буква", много ме впечатли. Видях в литературния клуб, че има и такава книга, ще взема да я прочета. Обикновенно книгата е много по-хубава от филмът. Така беше и с "Шифърът на Леонардо" - книгата  я изчетох на един дъх, а филмът до днес не успях да доизгледам... Друго което много харесвам, въпреки че е малко старичък вече, но пък е в златната ми класация, е филмът "Маверик".

# 8
  • Пловдив
Аз не мога да се сетя за добра екранизиция, която да съм гледала.
А всички тези филми, които по-горе са изброени не съм гледала. Умишлено. Гледам предимно европ. кино, америк. ме отблъсква. Първосигнално за филм, който ми е направил впечетление е Говори с нея. Има и още разбира се, но на мен филмите трудно ми изплуват в съзнанието даже и мн. да са ме трогнали...като вицовете, не умея да ги помня. Grinning Иначе от мн. мн. отдавна не съм попадала на филм "мой тип".

Сетих се, Горчива луна. Невероятен просто.

# 9
Хубава тема! Айде и аз на всяка манджа мерудия да се запиша и тук  Laughing

Последният филм, който гледах беше Сикко на М. Мур. Простичък филм с ясни послания. Типично в стила на М.Мур. Хареса ми. Онази вечер отново плаках на Влюбения Шекспир - този филм ме 'разбива" всеки път, щом го гледам.

А най-успешната екранизация за мен е Сирано дьо Бержерак.

Харесват ми и екранизации по романи на Д. Остин- всичките ги правят едни такива префърцунени, Ема Томпсън, Гуинет.. английският език и костюмите ми дават това, което ми липсва , четейки книгите.

# 10
В момента с удоволствие гледам Пържени зелени домати (по Херос ТВ го дават, качеството не е много добро), но му се кефя както винаги. Да живее женската солидарност!

# 11
Искам да ви помоля като пишете имена на филми, да слагате в скоби оригиналните заглавия. Може да давате и линк към сайта на филма (ако има такъв).
Ще ви бъда много благодарна! Praynig
Моя филм, който води класацията ми за най-добра екранизация е "Изкуплението Шоушенк".
Гледала съм филма сигурно 10 пъти. Книгата я прелистих за 1 час. Абсолютна боза. А филма е просто връх!
Това за екранизации.
А иначе ако си говорим за смислени филми, за качествено направени филми е друга работа.
Последният, който гледах и ме впечатли например операторската работа е "Последният самурай". Там и монтажа е много добър.
Харесвам филмите на Скорсезе, на Содерберг, на Истууд.

# 12
http://www.sonyclassics.com/curseofthegoldenflower/ Ето това е "Проклятието на златното цвете"

Другите филми са по-стари и предполагам всички ги знаят.

# 13
http://www.sonypictures.com/homevideo/crouchingtigerhiddendragon/index.html Това е "Тигър и дракон" - най-добрият от всички китайски филми, които съм гледала

http://www.sonypictures.com/classics/houseofflyingdaggers/trailer-open.html А това е "Летящи кинжали" - Такеши Канеширо е безумно красив просто

# 14
...............
.........

Много отдавна искам да го гледам този филм, как е английското заглавие или по точно оригиналното, моля някой ако може с линк  Hug

Някой чел ли е The Green mile, аз  обожавам филма , няколко пъти съм го гледала и винаги ме разплаква.

# 15
...............
.........

Много отдавна искам да го гледам този филм, как е английското заглавие или по точно оригиналното, моля някой ако може с линк  Hug

Някой чел ли е The Green mile, аз  обожавам филма , няколко пъти съм го гледала и винаги ме разплаква.

Bitter Moon е "Горчива луна", ето: http://www.culturecourt.com/F/Noir/BitterMoon.htm - потресаващ филм, НО никога, никога не бих го гледала пак!

Иначе и "Зелената миля", и "Изкуплението Шоушенк" са ми любими филми, особено втория (и аз сигурно 10 пъти съм го гледала), но не съм ги чела, аз въобще Стивън Кинг отдавна го спрях. Simple Smile

# 16

Иначе и "Зелената миля", и "Изкуплението Шоушенк" са ми любими филми, особено втория (и аз сигурно 10 пъти съм го гледала), но не съм ги чела, аз въобще Стивън Кинг отдавна го спрях. Simple Smile

Кинг с тези 2 новели доказа, че не може да разказва нормално. На него му дай хорор. Виж ужасиите му не съм видяла една сносно екранизирана. Но тези двете новели са като филми наистина великолепни.

# 17
  • Вече в моята си приказка...

Кинг с тези 2 новели доказа, че не може да разказва нормално. На него му дай хорор. Виж ужасиите му не съм видяла една сносно екранизирана. Но тези двете новели са като филми наистина великолепни.

Не съм чела книгата "Изкуплението Шоушенк", а много я търсих. Очаквах да е по-хубава от филма, който и мен страшно ме впечатли, не само първият път, когато го гледах, но и последвалите три-четири пъти. Винаги има какво ново да видиш. После много се учудих, че е по Стивън Кинг. Казвате, че книгата му не е толкова завладяваща както филма, а? Да не я търся тогава!

# 18
Казвате, че книгата му не е толкова завладяваща както филма, а? Да не я търся тогава!
Определено ще си загубиш времето. Peace

# 19
А това е "Летящи кинжали" - Такеши Канеширо е безумно красив просто

Малей...много готин този бе   Shocked Shocked Shocked

аз харесвам Хари Потър...и си е едно към едно с книгата. Обикновено не ми харесва как филмират книги, все нещо изпускат, променят ...  ooooh!

Мисля "Шифърът на леонардо" също си е по книгата - не забелязах нещо да е отпаднало във филма.

# 20
  • 花見
Eх, много се радвам, че темата е набрала скорост  Hug Съжалявам за късното включване, но днес от сутринта бях на крак  Tired

Добре дошли на всички, които се включиха и ще се включат!   bouquet

# 21
  • 花見
Лилянчо, съжалявам, че гледах  "Обичайните заподозрени" набързо, спомням си, че имаше невероятен край.
Кевин Спейси и на мен ми е голям любимец, но като че ли напоследък не се "чува" много. Между другото днес му е Рожденият ден  Wink

Котка, не съм чула лош коментар за последната екранизация на   "Гордост и предразсъдъци", но така и не го гледах. За сметка на това видях наскоро "Абатството Нортангър" пак на Остин.
Да, "Сбогом, моя красавице" се казва филмът. Ако не си гледала "Червено сорго" (дано да не греша, че е първият й филм) отново с Гонг Ли (тя участва и в  "Китайска кутия" с Джеръми Айрънс), препоръчвам ти го.

Кошничка, "Отнесени от вихъра" ми един от любимите филми  Wink  Peace Но реших да не чета книгата, прецених, че ще ме разочарова.
"Шифърът на Леонардо" се опитах да го гледам най-добронамерено по пътя към Варна в един автобус (нали пускат филми), но независимо от доброто ми желание, не се получи. Книгата също не съм я чела, но това защото не одобрявам писатели плагиати.
Според мен, книги като "Парфюмът" и "Името на розата" задължително губят от първоначалната си идея, след като биват пресъздадени на екран, твърде силен дух имат като литературни произведения, заради това, какъвто и добър филм да бъде създаден по тях, ще се различава коренно. За първи път си дадох сметка за това с една екранизация на "Оливър Туист"  Mr. Green (тази на Полански не съм я гледала).

Fam, препоръчвам ти книгата на Паскал Брюкнер, по която е направен  "Горчива луна". Започнах я много предубедена (след филма) и ме порази много  Peace
"Говори с нея" така и не ми допадна. На Алмодовар "Жива плът" ми е сред фаворитите и по-ранните му неща.

Лени, о, да "Сирано дьо Бержерак"  Peace Peace Може да бъде изигран наистина като че ли само от Депардийо.

Дива Нова, страхотно!  Hug Още един любител на азиатското кино като мен.
Котка, Такеши Канеширо спор няма е мнооого красив  Embarassed
В началото се подведох, че той участваше в Gohatto

Подкрепям Вечерница да слагаме оригиналното заглавие и линк, защото в някои държави преводачите имат манията да се изживяват като съавтори  Whistling

Лека нощ от мен!   bouquet

# 22
  • 花見
Гледахте ли Bobby?
Kaкви са ви впечатленията? Moите очаквания като че ли бяха по-големи  Tired

# 23
  • Boston, MA
Записвам се с удоволствие в тази тема! Чела съм Гледах, хареса ми, препоръчвам, но е много дълга и малко хаотична, надявам се тук да си говорим не само за филми, а за актьори, режисьори, всичко, свързано с киното!

"Изкуплението Шоушенк" и "Обичайните заподозрени" са ми на топ списъка и на мен, но ако си говорим за най-добра екранизация, мисля, че на мен любимата ми е "Опасни връзки" (Dangerous Liaisons) по романа на Шодерло дьо Лакло. Освен, че по принцип съм почитател на костюмни драми,  Grinning в този случай Глен Клоуз и (ах!) Джон Малкович са невероятна двойка.

Трите филма по "Властелинът на Пръстените" също си ги биваше, а и по Хари Потър си падам.

"Горчива луна" и на мен ми беше подействал силно преди време, но не мога да кажа, че ми е любим. Може би защото Емануел Сение (така ли се произнася, на Полански жена му) ме дразни необяснимо. "Да Винчи код" гледах с едно око, не съм фен.

Много е красив този младеж на снимката долу, браво!  Laughing

# 24
  • 花見
Бубка, жалко, че не ти харесва жената на Полански. За мен пък има невероятен чар.
Последно я гледах в La Mome за Едит Пиаф.

Днес четох едно интервю с Julie Delpy за поредния филм, който режисира и играе - 2 Days in Paris. Романтична драма за края на една любов, отново развиваща се във френската столица (сигурно си спомняте Before Sunset ).

# 25
Сега се сетих за един от любимите ми филми - Криле на желанието (в оригинал Небето над Берлин) - http://www.imdb.com/title/tt0093191/ . Пак от любим режисьор - Вим Вендерс.

Последна редакция: сб, 28 юли 2007, 10:27 от Вечерница

# 26
Сега се сетих за един от любимите ми филми - Криле на желанието (в оригинал Небето над Берлин) - http://www.imdb.com/title/tt0093191/ . Пак от любим режисьор - Вим Вендерс.
Много хубав фил-честно казано бях малко предубедена, но може би е един от най-хубавите филми, които съм гледала.
Бубка, жалко, че не ти харесва жената на Полански. За мен пък има невероятен чар.
Последно я гледах в La Mome за Едит Пиаф.

Днес четох едно интервю с Julie Delpy за поредния филм, който режисира и играе - 2 Days in Paris. Романтична драма за края на една любов, отново развиваща се във френската столица (сигурно си спомняте Before Sunset ).
Много бих искала да гледам филма за Едит Пиаф, но за съжаление тук не съм разбрала да го дават...какви са Вашите отзиви за него

Before sunset  беше едно от най-хубавите продължения. Спомням си толкова ясно Before Sunrise, все пак това беше един от романтичните филми на моята младост:)))

# 27
Последно гледах Notes on a scandal но не съм чела книгата-тези две актриси поотделно са винаги толкова невероятни, а заедно направиха страхотна драма  bouquet

# 28
  • 花見
Интересно ми беше, дали Notes on a Scandal  е наистина хубав и все отлагах да го гледам, но чувам само хубави отзиви, ето още един  Wink

Вим Вендерс е режисьор, който уважавам, но някак ми остава далечен  Sad

Oopsy, La Mome за Едит Пиаф е тежък от гледна точка, че акцентира много на последните й месеци и здравословното й състояние, но пък и тя не е имала лек живот. Интересна е биографичната книга на сестра й. Актрисата е много млада, но се справя учудващо добре с ролята  Peace Ако имаш възможност да го гледаш, подготви се и че е много дълъг.

# 29
Последно гледах Notes on a scandal но не съм чела книгата-тези две актриси поотделно са винаги толкова невероятни, а заедно направиха страхотна драма  bouquet
Последния гледан от мен филм също - определено въздействат много силно и двете актриси в този филм! Кейт Бланшет ми хареса още в Елизабет http://www.imdb.com/title/tt0127536/
По принцип и аз харесвам повече европейското кино. Алмодовар - по-ранните му филми, най-любим ми остава Матадор http://www.imdb.com/title/tt0091495/
А какво ще кажете за Карлос Саура - аз съм му страхотен фен  Heart Eyes

# 30
  • София
Хубава тема! За съжаление напоследък нямам много време за кино - отдавна нищо свястно не съм гледала, но ще следя.

Като стана въпрос за екранизации - един от фаворитите ми е "За мишките и хората" по Стайнбек с Джон Малкович.
Така на прима виста ми е малко трудно да се сетя за всичките си любими филми, но ще допълвам като ми изплува нещо. Сега се сетих за "Шоколад"  - изключително много ми хареса. Въобще - обичам филми, в които атмосферата е по-специфична и детайлите са кажи-речи главно действащи. По принцип не помня фабули, дори с времето ми се губи почти целия филм, но пък помня цветовете, усещанията и някои незначителни на пръв поглед детайли от филмите. "Всеки луд с номера си"  Laughing

Обичам филмите на Тарковски. Неговите екранизации - "Сталкер" и "Соларис" също са прекрасни.
Друг любим режисьор ми е Питър Грийнауей - за съжаление не съм изгледала всичките му филми - но съм си запланувала един такъв маратон Thinking

# 31
  • Разпиляна във въображението
Според мен най-добрата екранизация е "Властелинът на пръстените". Имам режисьорската версия, по-дълга от излъчваната, и като я гледам все едно чета книгата. Peace

# 32
Според мен най-добрата екранизация е "Властелинът на пръстените". Имам режисьорската версия, по-дълга от излъчваната, и като я гледам все едно чета книгата. Peace

Добре, че направиха филма, иначе... Така и не намерих сили да изчета книгата...приключих още преди 100тната страница - омръзна ми да чета за хобитите... И пак филма не ми е кой знае колко интересен... Tired

# 33
  • 花見
"Властелинът на пръстените" не съм и мислела да я чета, но пък реших да пробвам да изгледам филма  Mr. Green Добре, че опитът беше в къщи, защото заспах някъде към 10-та минута  Embarassed Oт автора съм чела една малко популярна книга, която ми беше харесала - "Червенокосият Джайлс".

В сюжета на "Шоколад" има голям потенциал за хубава екранизация, но колкото и голям почитател да съм на Джулиет Бинош и Джони Деп, струва ми се, че не са сполучлива екранна двойка в случая  Cry Иначе, филмът ми харесва, може би точно защото изискванията ми към двамата са по-големи, заради и това се разочаровах.

Аз забелязах точно в "Елизабет" К. Бланшет за първи път и бях потресена. Един, като че ли по-малко известен филм с нея, който препоръчвам е:
Heaven  Peace (бях го гледала по телевизията преди две години някъде).

# 34
  • София

Аз забелязах точно в "Елизабет" К. Бланшет за първи път и бях потресена. Един, като че ли по-малко известен филм с нея, който препоръчвам е:
Heaven  Peace (бях го гледала по телевизията преди две години някъде).

Да, много добър филм  Peace Харесвам и Джовани Рибизи - голяма откачалка е  Simple Smile

# 35
"Елизабет" е великолепен филм. Новата екранизация с една английска актриса (съжалявам, че не се сещам името, но играе и във филма "Кралицата" за Елизабет ІІ) беше почти едно към едно с филма с Кейт Бланшет. И двата са се придържали максимално близо до историята.

# 36
"Часовете" http://www.imdb.com/title/tt0274558/ е според мен също страхотна екранизация на страхотна книга. А Никол Кидман е просто страхотна в ролята си, съвсем заслужен Оскар!
Същата година в същата катеория беше номинирана Салма Хайек за "Фрида" http://www.imdb.com/title/tt0120679/ и помня че бях гледала само "Фрида" когато връчваха Оскарите и се възмутих защо тя не спечели за блестящата си игра, по-късно гледах "Часовете" и разбрах  Simple Smile
"Пианото" - един много много любим мой филм http://www.imdb.com/title/tt0485477/ ако някой го е пропуснал да наваксва бързо   bouquet

# 37
  • 花見
Helen Mirren се казва артистката. Тя е и единствената, изиграла Елизабет I и Елизабет II (която я била поздравила за играта й, казват).

На мен лично "Фрида" ми хареса повече от "Часовете".

Kaто започнахме с Пианото, хареса ли ви "Пианистката" с Isabelle Huppert?

Последна редакция: нд, 29 юли 2007, 20:23 от Tsugumi

# 38
Гледали ли сте "Маджестик" с Джим Кери? Много ми хареса. Най-голямата изненада беше Джим Кери, който се оказа че е добър актьор и извън комедийния жанр.

# 39

Kaто започнахме с Пианото, хареса ли ви "Пианистката"]"Пианистката"[/b] с Isabelle Huppert?

За този филм си спомням че ми въздейства много силно, преди няколко години го гледах за пръв път, все се каня да повторя. Приятелка на която го препоръчах каза че според нея е извратен...

# 40
  • 花見

Kaто започнахме с Пианото, хареса ли ви "Пианистката"]"Пианистката"[/b] с Isabelle Huppert?

За този филм си спомням че ми въздейства много силно, преди няколко години го гледах за пръв път, все се каня да повторя. Приятелка на която го препоръчах каза че според нея е извратен...

И аз съм чувала подобни отзиви. Признавам, че очакванията ми не бяха такива, но няма спор, как е направен  Peace

# 41
А какво ще кажете за комедиите, в последно време не съм гледала някоя комядия, от която да ме заболи стомаха. На едно от първите места в личната ми класация обаче е The Full Monty
А момичета ако  и препоръчате и някоя нова комедия(дано да не съм я гледала) ще Ви черпя пуканки:)))

# 42
Хелоу от мен.

Четох доколкото можах вашите филми. Иска ми се и аз да кажа няколко думи по въпроса.
Намирам "Часовете" за незабравим. За мен той е литературен шедьовър, както и кино такъв! Сравнението му с "Фрида" не е удачно, защото и двата филма са много добри. Но мен малко филми ме докосват така както "Часовете". За "Парфюмът" предпочитам книгата, но филмът е почти толкова сполучлив. Има нещо вярно в това, че филмираните творби на Дикенс не отговарят на представата ни. Поне не на моята. И "Оливер Туист", както и " Големите Очаквания" бяха едно време голямо разочарование за мен.
Джейн Остин. Тс! Нито един филм по нейни книги не ме е впечатлил, особено така популярният " Гордост и Предразсъдъци" ! Тези, които са чели книгите няма просто как да намерят филмите за ок. И Оскар Уайлд. Гледала съм 101 филмирани версии на какво ли не негово - но уви нищо не отговаря на очаквания спектакълен оргазъм.

Аз за кино мога да пиша много. Нека обаче абсолютно спонтанно направя един топ 20 на любими филми. Въпреки че аз нямам топ, нито 20, но като за първи пост ще се постарая да пусна имената и трейлърите на филмите, които ми идват наум. Тези, които наистина имат интерес, нека гледат трейлърите, в крайна сметка заради тях си правя труда  Grinning

1. The English Patient ( за ревливи като мен  е перфектен )
2. Lost In Translation ( навремето го гледах цели 8 пъти. Оттогава още 5 поне. )
3. Big Fish ( биг фиш е биг фиш! )
4. The Life Of David Gale ( супер филм!)
5. The Big Lebowski ( една от най-трагичните комедии )
6. Velvet Goldmine ( знам го наизуст )
7. Amadeus ( заради то зи филм аз навремето започнах да уча кино )
8. Coffee and Cigarettes ( ундърграунд филм, няма нужда от разбиране )
9. Dead Man( любим, много любим филм )
10. Children Of Men ( ужасяващото нещо наречено "човек" )
11. Little Miss Sunshine( нещо мило )
12. Trainspotting(култ!)
13. Breaking The Waves ( мрак!)
14. Le Fabuleux Destin d'Amelie Poulain (най-позитивният филм на света!)
15. La Tigre E La Neve ( поезия )
16. La Vita E Bella (филм, който навремето ме разрева )
17. Taxi Driver (Една от най-големите класики на всички времена )
18. Casino (Един от любимите ми Скорсезе филми )
19. Scarface ( един от старите ми любими Пачино)
20. Scent Of A Woman ( гледайте го този танц плийз, за тази си роля Пачино получи Оскар....)

И още няколко, които ми дойдоха попътем наум :

Bowling For Columbine
Being John Malkovich
Fight Club

И за мадамата, която каза, че не се надявала на Джим Кери, че е добър актьор. Ето в тези два филма, той е много добър. По простата причина, че филмите са страхотни и нямат общо с "евтини" продукции като Ейс Вентура.
Тук :
The Truman Show
The Eternal Sunshine Of the Spotless Mind

И аз като голям, не! ОГРОМЕН фен на Вим Вендерс да пусна трейлъра на Крилете на Желанието, за който Вечката спомена Simple Smile

Криле на Желанието ( само където намерих трейлър на японски ...)

Хайде, лека ви нощ Simple Smile

Последна редакция: вт, 31 юли 2007, 17:57 от Дивиана

# 43
Цитат
Четох доколкото можах вашите филми. Иска ми се и аз да кажа няколко думи по въпроса.
Намирам "Часовете" за незабравим. За мен той е литературен шедьовър, както и кино такъв! Сравнението му с "Фрида" не е удачно, защото и двата филма са много добри. Но мен малко филми ме докосват така както "Часовете".

Явно наистина не си чела внимателно моят постинг защото никъде не сравнявам двата филма  Laughing а само великолепната игра на двете актриси в главните роли. Филмите са несравними по принцип.

А за този списък благодаря  - ще се доверя на професионалното ти мнение - всъщност имам само няколко пропуска Simple Smile

Никой дотук не е отговорил на моят въпрос за Carlos Saura, ще се радвам да разбера твоето мнение а този режисьор  Rolling Eyes

Последна редакция: ср, 01 авг 2007, 18:32 от Дивиана

# 44
Koи филми на Саура имаш предвид?
Аз имам страхотни спомени от "Кармен"

# 45
А няма ли нови филми да обсъждаме  Laughing Споменатите съм ги гледала.

Тсугуми, гледах Bobby вчера, нещо не можа да ме грабне този филм, нищо че зад всяка керемида са сложили по една звезда. Явно има голямо значение за американците, но на мен нищо не ми говори този исторически момент и ми беше леко досадно.

Мистик, като  гледам листа на твоите топ 20 , разбираш от кино повече от всички.  Grinning

Последна редакция: пн, 30 юли 2007, 10:38 от Lennie

# 46
Koи филми на Саура имаш предвид?
Аз имам страхотни спомени от "Кармен"

"Кармен" беше първия негов филм който гледах също много ми хареса, после започнах да търся и други филми - между другото във find.bg има много филми Simple Smile за съжаление повечето без превод а аз не разбирам испански  Confused
"Танго", "Иберия", "Фламенко" са по-скорошни негови филми - страхотни импресии от музика и танц, всъщност "Танго" има и фабула която се преплита и се пресъздава чрез музиката и танца.
Има и по-стари филми с Джералдин Чаплин в главните роли, от които на мен най-много ми хареса Elisa, vida mia  http://www.imdb.com/title/tt0075983/

# 47

1. The English Patient ( за ревливи като мен  е перфектен )
2. Lost In Translation ( навремето го гледах цели 8 пъти. Оттогава още 5 поне. )
3. Big Fish ( биг фиш е биг фиш! )
4. The Life Of David Gale ( супер филм!)
5. The Big Lebowski ( една от най-трагичните комедии )
6. Velvet Goldmine ( знам го наизуст )
7. Amadeus ( заради то зи филм аз навремето започнах да уча кино )
8. Coffee and Cigarettes ( ундърграунд филм, няма нужда от разбиране )
9. Dead Man( любим, много любим филм )
10. Children Of Men ( ужасяващото нещо наречено "човек" )
11. Little Miss Sunshine( нещо мило )
12. Trainspotting(култ!)
13. Breaking The Waves ( мрак!)
14. Le Fabuleux Destin d'Amelie Poulain (най-позитивният филм на света!)
15. La Tigre E La Neve ( поезия )
16. La Vita E Bella (филм, който навремето ме разрева )
17. Taxi Driver (Една от най-големите класики на всички времена )
18. Casino (Един от любимите ми Скорсезе филми )
19. Scarface ( един от старите ми любими Пачино)
20. Scent Of A Woman ( гледайте го този танц плийз, за тази си роля Пачино получи Оскар....)

И още няколко, които ми дойдоха попътем наум :

Bowling For Columbine
Being John Malkovich
Fight Club

И за мадамата, която каза, че не се надявала на Джим Кери, че е добър актьор. Ето в тези два филма, той е много добър. По простата причина, че филмите са страхотни и нямат общо с "евтини" продукции като Ейс Вентура.
Тук :
The Truman Show
The Eternal Sunshine Of the Spotless Mind

И аз като голям, не! ОГРОМЕН фен на Вим Вендерс да пусна трейлъра на Крилете на Желанието, за който Вечката спомена Simple Smile

Криле на Желанието ( само където намерих трейлър на японски ...)

Хайде, лека ви нощ Simple Smile
Пожелавам си един киноследобед с теб, Лебовски, Амели Пулен и за каквото остане време. Може Треска за злато например Wink

# 48
"Big Fish" е наистина вълшебен филм Wink
Харесвам и "Магнолия"

Аз бях изразила изнедатата си от Джим Кери. Това беше първата роля, в която не игреше "шут" и стархотно ме изненада.

# 49
  • 花見
Мистик, за мен е чест да споделяш нашата компания  Wink  Sunglasses
Радвам се наистина, че си тук, знаеш го!

Слава Богу, никога не съм се смятала за разбирач от филми, оставям се изцяло на инстинкта си (дори да е "първичен") и мога да обявя, без да се притеснявам, за хубава и най-сълзливата история на екрана. Имаше един период, в който дори най-упорито отказвах да стъпя в кинозала. После открих удовоствието да ходя сама на кино, защото често другите не споделяха моите вкусове.
Струва ми се, обаче, че в твоя Топ липсват азиатски филми, на какво се дължи?

Съвпадение или не  Wink но моята Топ - класация се оглавява точно от "Английският пациент"  Peace
За книгата какво ще кажеш?

Лени, излъгах се да гледам Bobby, защото бях останала с впечатление, че Шон Пен играе в него. Чаках го, чаках го да се появи, човекът не посмя (мисля, че е имал причини да го направи)  и не успях да го доизгледам  Simple Smile

# 50
Цугуми, като спомена Шон Пен - сетих се за Dead man walking. Невероятен филм.
Друг, за който спонтанно се сетих покрай раздумката за Кевин Спейси е Седем.
Споменатият от Дъждец - За мишките и хората като екранизация също ми е направил впечатление, но си признавам, че книгата не съм я чела. Просто бях потресена за пореден път от мощта на Малкович като актьор. Както обичам да казвам на актьорски жаргон (аз съм актриса) - абсолютен изрод.

Като си говорим за големи актьори и сполучливи филми, заради комбинацията на няколко от тях във филма, то моя антипод е "Жега" (Heat) с Ал Пачино и Робърт де Ниро. Неистово темпо, но все нещо не достигаше на филма да стане велик. Мое мнение.

# 51
  • София
А какво ще кажете за комедиите, в последно време не съм гледала някоя комядия, от която да ме заболи стомаха. На едно от първите места в личната ми класация обаче е The Full Monty
А момичета ако  и препоръчате и някоя нова комедия(дано да не съм я гледала) ще Ви черпя пуканки:)))

Като влюбена в Жан Рено, не мога да се стърпя да не препоръчам една от любимите си комедии - смях се от сърце и двата пъти като я гледах rotfImbo Tais toi - българите са я превели "Млъкни".

Моля да се вземе предвид, че чувството ми за хумор е леко странно. По принцип никога не се смея с глас на комедии - даже като се замисля, май не се и усмихвам. Някои от тях ме веселят, но чак пък да ме разсмеят... newsm78

И като споменах Жан Рено - намирам "Леон" за невероятен филм. Всъщност това е и единствения филм на Люк Бесон, който харесвам Confused

# 52
А гледали ли сте "Елизабеттаун"? В началото мислех, че "няма да го бъде", но страшно много ми хареса.

# 53
  • Пловдив
Моят най-любим филм на любимия ми режисьор е по книга:
Полет над кукувиче гнездо

И като говорим за Джим Кери в стойностни роли
Човек на луната

# 54
  • 花見
Моят най-любим филм на любимия ми режисьор е по книга:
Полет над кукувиче гнездо

:ooooh:Oх, този филм го избягвах толкова време, след което се опитах, признавам, но не успях  Cry

# 55
Шапки долу в памет на Ингмар Бергман http://www.imdb.com/name/nm0000005/

# 56
  • 花見

За Бергман подкрепям!  Peace Имаше един период, в който гледах само негови филми. На теб кой ти е фаворит?

# 57

За Бергман подкрепям!  Peace Имаше един период, в който гледах само негови филми. На теб кой ти е фаворит?

Най-чистосърдечно си признавам че съм си намерила някои но още не съм гледала нито един   Blush, чакам да ми дойде едно по-така настроение. Ти кой би ми препоръчала ?

# 58
Нямам време да се включа в темата, но нека успокоя малко mystic, че не е единствена.  Wink
Но като един разбирач на кино, не бих включила  Little Miss Sunshine във вероятна класация топ 20, (както и още някои), дори и в топ 100.
А и такава е невъзможна при мен. Има режисьори (което означава не всички), за които бих посочила повече от три заглавия, в сериозно затруднение да откроя най-добрият.
Полезни са трейлърите, дано се оцени. Peace
Колкото до екранизациите – някъде из форума съм споменала, гледам на книгата и филма като на различни произведения.
Има добри екранизации. И то много.

Има и още една форумка, за която се сещам веднага, като ценител на кино. Да не се спотайва.

# 59
Я и аз като един любител киноман да се включа  Whistling
С извратеното си чувство за хумор много съм се смяла на " Пържени зелени домати", много ми хареса този филм. "Мечката" също е сред любимите ми филми, много весел момент беше, когато малкото мече се "надруса" с халюциногенни гъби, а и когато изплаши тигъра.  Laughing
За "Жега" и аз нещо не можах да го сложа в топа, макар всички актьори да са ми любими.
"Маверик"  Peace , а също и "Тумстоун" дано не съм сбъркала, че като гледам тук пишат и от правописната полиция
Много моля, за хора като мен, които много, много не го отбират инглиша, като тургате оригинални заглавия, турнете и по едно не до там оригинално, но българско, за да се ориентирам.  Peace
Честно казано, ако първо съм гледала филма, трудно харесвам книгата и обратно. В тази връзка, много ми хареса биографичната книга за Едит Пиаф, бих искала да гледам и филма, все пак друго си е да чуваш песните.

От по-новите филми съм фен на "Бандата на Оушън".

# 60
Лично на мен ми хареса екранизацията на "Големите надежди", някак модерен поглед на книгата и актуален, пък и Робърт Де Ниро.

# 61
Лично на мен ми хареса екранизацията на "Големите надежди", някак модерен поглед на книгата и актуален, пък и Робърт Де Ниро.
От там си спомням мис Нора ,изпълнена от Anne Bancroft (много приятна актриса)....искам да съм такова бабе един ден.....ех....

# 62
  • Boston, MA
Ех, мистична! С около 80% от топ филмите ти съм съгласна...  Laughing

Как можах и аз да забравя екранизацията на "Английският Пациент", с моя boyfriend Ralph Fiennes! И "Часовете"! Вълнуващи романи, вълнуващи филми!

# 63
Ооо, много сериозно се приемат думите ми. Хайде добре, че повечето тук ме познават и няма нужда да им се обяснявам. Пък и реших да си кажа без излишна скромност, че вероятно имам повече опит свързан с киното колкото от всеки друг тук. Няма защо да се засягат някои. Пък и реално не изключвам възможността да има и други чиято професия има допир или директен контакт с кинокамерата.

Който е чел ще да е прочел, че това не е мой топ 20. Аз нямам топ-ове (.колекциата ми от двд е повече от 200 любими филми, а ако имах материалната възможност щеше да е по-голяма ) Това беше един примерен топ на съвременни филми, които обичам. Ако ще трябва да се замислям за още по-любими мои филми, то те са от началото на киното изобщо до най-късните 70 години и едва ли някой ще ми предложи разговор за тях.

"Мечката" бях хлапе като я гледах, спомням си импактът върху сетивата ми, миналата година излезе по кината поредният животински филм на Ано - "Двама братя". Много ми хареса, но извънредно близък по атмосфера на "Мечката".

Някоя от вас спомена за два филма на Форман, които имат почитно място в моята колекция - "Полет над кукувиче гнездно" и "Човекът от Луната". Ето ви още един добър Джим Кери.

Ив, дано сега си спокойна, че не става дума за класация топ 20, нито 100, защото ако и аз почна с моите любими режисьори, темата ще си загуби смисъла, нали? А и ако трябва да съм честна предпочитам европейското кино , както и малките инди-проекти. Изпитвам силна алергия към касовите продукции. И колкото и "Властелинът" да е перфектно направен и добър, аз до ден днешен не мога да му простя, че обра всички ГГ, Оскари етц, като не остави шанс на други много добри филми.

Един от последните филми, които гледах е Hard Candy. Дано някоя от вас го е гледала за да си поговорим за него. Аз лично бях много заинтригувана от подобна тематика. А и на всичкото отгоре е и полемична.

А за "Бобби" - пюр ентертейнмънт. Много ми хареса!

Пфуй, сега ми идват наум още много, много филми, но хайде друг път.  Blush

Вие сте наред Wink

# 64
  • 花見

Най-чистосърдечно си признавам че съм си намерила някои но още не съм гледала нито един   Blush, чакам да ми дойде едно по-така настроение. Ти кой би ми препоръчала ?

За Бергман и аз чаках някакви "настроения", накрая започнахи разбрах, че човекът не бил толкова страшен и потискащ  Sunglasses
Трудно ми е да ти дам съвет, аз поне започнах със "Седмият печат"

Dead Man Walking е и мой любим филм, спомям си, че се бори за Оскар (и спечели С. Сарандън) в една година с Leaving Las Vegas, където спечели Н. Кейдж.

Мистик, не виждам пречки да говорим и за филми отпреди 70-те, аз поне съм им луд почитател.

Не мисля, че е нужно да се занимаваме задължително професионално с кино, за да пишем тук или да имаме самочувствие за собствено мнение. Всеки има право да си харесва, каквото му е по душа и сърце  Wink без това да го притеснява, още повече, да го сподели.
"Моят" ТОП, например, не е константна и в него влизат филми, за които не държа да твърдя, че са с особени художествени качества, а такива, които могат буквално да гледам до безкрай (за учудване намайка ми, например).

# 65
Мда, на никой не съм казала какво да гледа или не. На мен ми казаха, че еди кой си филм от моя списък не бил/ или бил за топ. Ей такива неща не мога да понасям. 1. Всеки има различен вкус и го докосват различни неща ( от чисто консуматорска гледна точка ) 2. Има най-обикновени консуматори на филми, които НЕ РАЗБИРАТ от кино ( с други думи не наблюдават движенията на камерата, не следят както аз всеки един план и секвенция )

Тсугуми, защо ви бърка толкова това, че казах, че не само съм луда по кино, ами и съм учила техника на киното няколко години? Не ме е срам, че си позволявам да го кажа. Ей сега ще ида да го изтрия, за да не ви е такъв трън в очите.
( сори, но не мога да го изтрия , ще трябва да живеете с него писание )
И точно защото предполагам, че повечето пишещи тук не са много навътре в "Новата вълна" не цитирам филми на Годар, нито коментирам "Шербургските Чадъри" ( въпреки че филмът е спечелил Златна Палма и е много известен за  хората, които се интересуват ).

Аз мога да говоря за Стар Уорс, Госфорд Парк или Мистър Бийн. По простата причина, че обожавам киното и гледам от 15 години по средно 4,5 филма на седмица. Радвам се на всякакъв вид комуникация.

# 66
Ако ще трябва да се замислям за още по-любими мои филми, то те са от началото на киното изобщо до най-късните 70 години и едва ли някой ще ми предложи разговор за тях.

Това имах предвид с „включването си” в темата. Киното  до 70-те, че и 80-те е силната ми страна. (Не че от 80-те не е! Simple Smile) Но и имам пропуски в гледането, тук-там. С удовоствие бих поговорила с теб. Виждам, че и Tsugumi е почитател.  Hug

Точно Годар е любимият.  Peace А Новата френска вълна – загатнах за нея в друга тема – за книгите. Ето, че не си единствена. Наблюдавам и движението на камерата. И не само. Wink

Завършвам с реплики на Такеши Китано в блиц-интервю на Мартин Скосезе за сп. “Cahier du cinema”. Taka отговаря японският режисьор на въпроса, какво е за него киното (по памет ми е цитата): Необяснима енигма е киното. Раждаща се в самота и живееща посредством публиката

Последна редакция: ср, 01 авг 2007, 18:39 от Дивиана

# 67
  • 花見
Mистик, струва ми се, че виждаш черно там, където някой е решил да използва розово  Wink Не забелязах да пречиш на някой, нито тук пишещите да са се засегнали от това, че някой се е занимавал професионално и заради това има и по-голямо самочувствие. Няма нищо лошо в това.
Акцентирах на една друга страна: да вземем предвид, че непрофесионалистите сме мнозинството и това не ни лишава нито от правото да имаме свои предпочитания, нито от това и да се лишаваме да ги споделяме.
Точно това ми харесва тук, че сме свободни да пишем и за Джим Кери и за братята Коен едновременно и дори в един пост.
Едва ли само цитиране на класика прави някой познавач или "вещ в занаята". А умението да се научиш да гледаш един филм е голямо богатство, което не спохожда всеки, нито става изведнъж.
Не разбирам и защо да не говорим за Годар или Антониони... Темите са отворени  Simple Smile

# 68

И за теб много добре знам, че харесваш Новата вълна, както най-вече Годар, чела съм те , ни най-малко не се мисля за единствена.

Оставям ви и отивам да гледам филм.

Последна редакция: ср, 01 авг 2007, 18:41 от Дивиана

# 69
  • 花見
Мистик, нямам никакво намерение да споря с теб.
Тук все пак говорим за филми, а не за това, кой колко разбира от тях.
И точно, защото на всички ни харесва да ги гледаме, ти пожелавам, приятно гледане!  Peace

# 70
Правилно, Мистик! Скромността е за хора, които нямат други качества  Laughing
На мен лично ми е доста досадно да чета псевдо-елитарни напъни, затова ще си остана с плебейската тема в Клюкарника.
Още  един кино-бог е починал вчера Микеланджело Антониони   bouquet
Останете със здраве и успех на темата!

# 71
           Снощи за пореден път с голямо удоволствие изгледах Затойчи...за пропусналите го,наваксайте Simple Smile))

Lennie ,това последното изречение,завоалиранко сбогом ли е?

Последна редакция: вт, 31 юли 2007, 18:04 от Дивиана

# 72
  • 花見
Tина, никой с никой не се хапе тук  Simple Smile Моето учудване беше, че се започва спор, когато нито има предпоставки, нито основания.
Понякога точно в толерантността и уважаването на чуждото мнение, се проявява собствената компетентност.
Никой никого не е вкарал насила тук, силно се надявам, че споменаването на някакви имена и заглавия не се приема за парадиране за елитарност.
Говорим за това, което ни харесва.

Зададох няколко въпроса на мистик, но не получих отговор.
очевидно не ги е забелязала.

# 73
Тсугуми сори, наистина твоите въпроси не съм забелязала.

Ама сега като се връщам назад, не намирам въпроси бе жена  Grinning Я ги задай пак най-добре  Wink

Последна редакция: ср, 01 авг 2007, 18:42 от Дивиана

# 74
mystic , ако имаш желание, разкажи за Hard Candy?

Последна редакция: ср, 01 авг 2007, 18:47 от Дивиана

# 75

Зададох няколко въпроса на мистик, но не получих отговор.
очевидно не ги е забелязала.

И аз така  Rolling Eyes а всъщност доста уважителен беше моят постинг защото всеки е прав да има самочувствие за нещата които е постигнал и научил, но явно е много обидчива.... е ако наистина не иска повече да си разговаря тук с нас това със сила не може да се промени, всичко най-добро от мен! Ама ако все пак реши да се върне - хайде дееее! много ми е приятно да си поговоря с хора които имат такъв широк поглед над киното и не само любителски  Simple Smile

# 76
  • 花見
Мистик, няма проблем  Peace На мен сигурно някои неща са ми се изплъзнали, както и някои нюанси в разговорите, а може и да е въпрос на предистория.
Ставаше дума за азиатското кино, но като че ли и на мен (поне в момента) желанието за разговори тук ми поотмина.
Не напускам темата, нито демонстративно, нито тихо. Никой тук не ми пречи, ако някой не ми допада, го подминавам (това може да се види, дори е очевидно).

Последна редакция: вт, 31 юли 2007, 18:15 от Tsugumi

# 77
И аз искам да чуя повчеко  за hard candy....само на мен ли ми звучки като заглавие на порно филм ? Embarassed

# 78
Кой е казал, че не бих писала повече. Одеве казах, че правя пауза и си пускам филм, но детето ми не иска да спи и опцията с филма отпада.
Казах обаче, че в случай на неразбирателство и лоша атмосфера, която очевидно я породих аз, не искам да участвам. То би било най-големият абсурд да се тъпча там където не се разбирам с хората, нали?
Иначе много съжалявам, че споделих, че някога съм учила кино, нея вечер бях превъзбудена, леко алкохолизирана ( разбирайте в настроение ) и казах повече отколкото трябва. Малко са тези във форума, които знаят чак такива подробности за мен, но уви.

Това както и да е. Последното, което исках е да накарам някой да се почувства нищожен, по-скоро изтъкнах собствените ми "качества", но не толкова като хвалба, а най-вече с ентусиазъм. Защото винаги когато говоря за филми ме облива вълна от ентусиазъм.

"Hard Candy"...филмът е доста перплекс. Или как да кажа, мммм - двупосочен и маргинален. Защото ролите на Доброто и Злото са разменени. Не ми се иска да го разказвам, за да не загубите желание да го гледате. Май бях пуснала трейлър, който иска може да го гледа.

Азиатското кино. То е като златна мина с огромни възможности. Незнам дали ти се иска да говорим за съвременното азиатско кино или за класика като Куросава например. Аз лично не съм от най-върлите почитатели на АК(киното, а не Куросава Simple Smile ). Визирам разбира се не качеството му, а проблемът ми да се идентифицирам с персонажите. Азиатската култура сама по себе си ме хвърля в дълбоки размишления и мистерии. Същото е и с киното. Този хореграфски, но в същото време философски флеър.
От старите японски класици харесвам Кенджи Мизогуши. Предпочитам го пред Куросава дори. Но от над 50 негови дългометражни филма съм гледала едва 4, което е смешно за мен да твърдя, че съм кой знае какъв негов познавач.
Един от последните филми, който гледах се казваше "Stolen Life" на китайския режисьор Ли Шаохонг.
Преди време гледах също шедьоврите на уникалния Миике Такаши - "Lust" и "Caution".
Иначе един от моите фаворити, но ала Холивуд е "Old Boy", но него предполагам всички сте го гледали.

А да, още един много приятен корейски филм. "The Show must go on" на Хан Йа Рим ( ако не бъркам името, тук не съм сигурна ...)

Дискусията остава отворена, може много да се говори още.

# 79
И аз искам да чуя повчеко  за hard candy....само на мен ли ми звучки като заглавие на порно филм ? Embarassed

Шмат, ето виж това : Хард Кенди
Има защо да правиш асоциации с порно. Въпреки че филмът е наистина хард кор, но не в сексуално значение  Wink

А ето още три перли. Лично мнение .

The Fountain
The Constant Gardener
Sideways

# 80
Моля някой да обърне внимание на въпроса ми, нечие друго мнение за филмите на Карлос Саура, ще се радвам  Simple Smile
Tsugumi мълча си за азиатското кино, чета и събирам филми за гледане, не мога да се включа в тази тема засега  Rolling Eyes

Последна редакция: ср, 01 авг 2007, 18:53 от Дивиана

# 81
  • 花見
Като инициатор на темата, реших да се възполвам от опцията да информирам модератор да я заключи.
Това е моя лична преценка. Признавам, че я започнах с най-топли намерения, днес дори се надявах да ми помогне да не мисля много, тъй като свекър ми почина и след малко отивам на погребението му.
Може да съм била наивна, да се надявам да се получи обмяна на становища от Чарли Чаплин до Кар Вай, без да си казваме, кой е по-по-най-... В края на краищата, кой може да го реши? И кое означава всъщност "псевдоелитарен"?
Ще се радвам, ако въпреки всичко, желаещите и киноманите, продължат да обменят мнения. Може би сред истинските разбирачи ще се намерят такива, които да успеят да отворят и поддържат успешно такава дискусия. На мен явно не ми се получи (това обаче не ме кара да си мисля, че съм по-малко разбирач или не и че количеството изгледани филми ме правят по-различна от този, който може и да е искал да види много, но да не е успял).
За мен компетентния и ерудиран киноман е и този, който умее да води и разговор дори с тези, които смята за лаици.
и изобщо не става дума за скромност или самочувствие  или липсата им, а за уважение.

Всичко най-хубаво и поддържайте стойностното кино, такова, каквото избирате за себе си да е!   bouquet

Последна редакция: вт, 31 юли 2007, 18:05 от Tsugumi

# 82
много хубав постинг.

но някак вече не ми се говори за кино. не се чувствам достатъчно...разбираща, за да давам мнения или да препоръчам нещо. мисълта, че съм презрян лаик ще ме блокира, а няма и да мога да напредна, като знам, че просто трябва да приемам някаква гледна точка , която идва от 'подходящия' човек. 

мисля, че темата не трябва да се заключва. може да е ценна за някой или да прерастне в нещо голямо, като темата за фотошоп.
в началото имаше куп песимисти, които мислеха, че жени в майчинство не могат да се научат на туй трудно нещо фотошопа
пък ето, че се научиха и даже напреднаха.   bouquet

Последна редакция: ср, 01 авг 2007, 18:56 от Дивиана

# 83

Tsugumi, моите съболезнования за свекър ти!

Последна редакция: ср, 01 авг 2007, 14:47 от Дивиана

# 84
dulcemulce, редактирах мнението ти, защото призоваваш към приключване на спора, а в същото време подклаждаш такъв.
Надявам се моят постинг да е последен офтопик в темата. Peace

# 85
dulcemulce, редактирах мнението ти, защото призоваваш към приключване на спора, а в същото време подклаждаш такъв.
Надявам се моят постинг да е последен офтопик в темата. Peace

Ок, щом така си преценила Дивиана, няма пък сега аз да започвам да споря  Grinning
Ако все още има някой който иска да си говорим за кино искам да споделя моето първо докосване до филмите на Ингмар Бергман, снощи гледах Persona и все още съм под въздействието му. За тези които като мен са пропуснали http://www.imdb.com/find?s=all&q=Persona    bouquet

# 86
Tsugumi, моите съболезнования за свекъра ти.

Снощи гледах част от филм с Мел Гибсън. Забравих да го спомена сред любимите ми актьори. "Смело сърце" е един от любимите ми филми, гледала съм го няколко пъти и бих го гледала отново. Мисля, че той лично го режисира.

Последна редакция: ср, 01 авг 2007, 18:56 от Дивиана

# 87
О, какво е станало тук междувременно..... Не мога много да ориентирам, защото явно част от постингите са изтрити, но явно е имало обиди на тема професионалисти и лаици, така ли? Аз мисля, че темата беше пусната за любителите на киното и то точно в този подфорум, т.е. за хора, за които киното е нещо повече от убиване на два часа на тъмно и хладно... Но чак пък професионалисти мисля, че нямаме претенции да сме. Аз лично и не искам, обичам киното и начина, по който то ми въздейства, сигурно е ужасно докато гледам филм да си мисля за кадри, ракурси и прочее...  Щеше мисе и други неща да напиша, но няма.

Хайде мир и ето, поздравявам ви с песен от един много специален за мен филм с прекрасна музика, "Последният мохикан":

http://www.youtube.com/watch?v=3yJv8y75Iwk&mode=related&search=

http://www.youtube.com/watch?v=hD8O6pfDlsg&mode=related&search=  - ето и това, не знам много за кадрите, но в тези няколко минути от филма има няколко кадъра, които никога няма да забравя

Последна редакция: чт, 02 авг 2007, 16:13 от Котка

# 88
Моля някой да обърне внимание на въпроса ми, нечие друго мнение за филмите на Карлос Саура, ще се радвам  Simple Smile

Дулсе, аз също харесвам Саура, дори навремето преведох "Танго" за киноразпространението в България, не че това има нещо общо с харесването, просто така се случи, но ми достави удоволствие.. И не че имаше кой знае какво за превод, все пак повече отколкото в други негови филми.... ето това за мен е най-ценното при него - думите са излишни. Peace

# 89
Пак аз, но не мога да отмина с безразличие смъртта на двама от най-великите кинотворци, за Бергман се писа, но ето ви нещо от Антониони - краят на Забриски Пойнт от 1970 г. (най-великият филмов финал на всички времена според мен):

http://www.youtube.com/watch?v=-f8DbODGsUM&mode=related&search=

# 90

Дулсе, аз също харесвам Саура, дори навремето преведох "Танго" за киноразпространението в България, не че това има нещо общо с харесването, просто така се случи, но ми достави удоволствие.. И не че имаше кой знае какво за превод, все пак повече отколкото в други негови филми.... ето това за мен е най-ценното при него - думите са излишни. Peace

Котка, радвам се че срещам съмишленици   bouquet А за "Танго" специален поздрав http://www.youtube.com/watch?v=-an9bNipXRs&mode=related&search=

# 91
Много ти благодаря!!!  bouquet  bouquet  bouquet

Връщам ти комплимента с танго сцена от филм, който не съм гледала Take the Lead, но пък това танго ... ще видиш (надявам се, че харесваш Антонио Simple Smile)

http://www.youtube.com/watch?v=DEwZIufmafo

Ако някой е гледал целия филм, да сподели как е останалото Simple Smile

# 92
Пак аз, но не мога да отмина с безразличие смъртта на двама от най-великите кинотворци, за Бергман се писа, но ето ви нещо от Антониони - краят на Забриски Пойнт от 1970 г. (най-великият филмов финал на всички времена според мен):

Аз благодаря за това  Simple Smile и за тангото от Take the lead - филма съм гледала, не е лош, определено това е най-хубавата сцена  от него   bouquet

# 93
  • Пловдив
Антониони - краят на Забриски Пойнт от 1970 г.

Peace  Hug (но аз тук съм пристрастна заради музиката)

# 94
Антониони - краят на Забриски Пойнт от 1970 г.

Peace  Hug (но аз тук съм пристрастна заради музиката)

Да, и аз - комбинацията с Пинк Флойд е просто убийствена Grinning

# 95
Тъй като темата е отправена и към кино-любителите, ще си споделя :
И аз харесвам екранизациите на Джейн Остин, с изключение на "Гордост и предразсъдъци". Книгата беше сдъвкана и изплюта. Изобщо не са уловили смисъла на книгата, или са го изгубили при монтажа.
Екранизацията, която на мен най-много ми допадна е на "Мемоарите на една гейша", максимално близо до книгата, без да се губи нито смисъла, нито динамиката на филма.
Никога не бих могла да разбера смисъла на съвременния прочит ( "Големите надежди",напр.), какво му е на оригиналния период?

Повечето от филмите, които харесвам, вече сте ги изброили. Гледам филми за развлечение, скоро гледах "88 минути" с Ал Пачино, не беше лош. Някой спомена " Tais-toi", наистина е супер. Честно казано, най-смешното нещо, което съм гледала напоследък е "Шрек2"Laughing

Имам много, ама пак по-натам:)

# 96
  • 花見
Moмичета, нямаше ме по ред субективни причини извън форума.

Радвам се, че отново намерихте oбщ език, сигурно Лени ще се окаже права, че темата тепърва ще стане ценна.
 Peace Затова и ще продължа да пиша тук  Peace

Dulce, как вървят филмите на Бергман?  Wink Ако имаш възможност да гледаш  Лято с Моника, който е от по-ранните му, може да се изненадаш  Wink
За Саура  мога да кажа само, че ми беше харесал в началото, но след това ми омръзна  Rolling Eyes Вината вероятно е моя.

Що се отнася до Мел Гибсън, "Смело сърце" го изгледах с голяма мъка, признавам  Embarassed Стори ми се прекалено дълъг. Намирам го за много амбициозен и упорит. Не се ли говореше, че ще прави екранизация на "Ана Каренина"? Имате ли някаква информация повече за това?

Мир на праха на Антониони! Моята първа режисьорска любов! Останах обаче почитател на ранние му филми.

# 97
  • София
Най-накрая намерих време да изгледам на спокойствие La Tigre e la Neve - много, много красив филм  Heart Eyes

# 98

Аз благодаря за това  Simple Smile и за тангото от Take the lead - филма съм гледала, не е лош, определено това е най-хубавата сцена  от него   bouquet

От филма с Антонио Бандерас ми хареса това танго, както и заключителни общ танц. А можете ли да намерите и тангото на Ал Пачино Blush

# 99
# 100

ВЕЛИКО!!!!!

как мога да си сваля клипчетата от този сайт?

# 101

винаги съм мислила, че тази жена си изживя живота в тази минута танц.

# 102
Лютисия, "Мемоарите на една гейша" ме развълнува много като филм, книгата не съм чела за съжаление.
Tsugumi, оказа се че трябва ад потърся субтитри за другите филми на Бергман които имам но днес пуснах за сваляне и Лято с Моника    bouquet

И още едно красиво танго http://uk.youtube.com/watch?v=j5RteM-3utI

# 103

ВЕЛИКО!!!!!

как мога да си сваля клипчетата от този сайт?

не може - само се гледат, можеш и да си ги запазваш в любими, за да не ги търсиш после, има друг сайт за сваляне, ама трябва да видя кой беше, не го ползвам.

# 104
Цитат
не може - само се гледат,

Може.

Как да сваля клипче от youtube

# 105

О, супер, не знаех  bouquet

# 106

Мерси Laughing

# 107
  • 花見
Бях чела "Mемоарите на една гейша" няколко години преди филма, спомням си дори, че си бях купила още една книга с автентични спомени на гейша. Останах разочарована от филма  Sad Гонг Ли е сред любимите ми артистки, но не мога да приема, че американска продукция прави филм относно японски традиции с китайски актьори.  Naughty

Дулче, доколкото знам, напоследък в мрежата се намират все повече филми на Бергман и то преведени, което е хубаво, понякога правят и панорами на неговото творчество (със сигурност ще организират нещо в "Одеон"). Не съм обръщала обаче специално внимание, защото аз се задоволявам и с филми на английски или на италиански, на руски мисля, че правят главно дублажи и те са ужасни  #Cussing out

Какво ще кажете за артисти и режисьори, които се занимават и с друго, освен киното?
Аз бях изключително приятно иненадана от книгите на Шърли Маклейн. Почти не бях гледала преди нейни филми, но много ми допада стилът й (разбира се, кой знае, дали не й помагат редактори накрая).

# 108
И аз доста се разочаровах от "Мемоарите на една гейша", а толкова ми е любима книгата, една такава поетично-носталгична... препрочитам я от време на време.

А на филма първо през цялото време се дразнех, че говорят на английски, второ доста повърхностно се плъзгаха по историята, трето Джан Цзъи ми стана банална в китайските филми, хич не ми се щеше и в японски да я гледам. А и Мишел Йео и Гон Ли (иначе любими мои китайски актриси и двете, първата я харесах в "Тигър и дракон", втората в "Китайска кутия") какво търсеха и те там? Толкова ли нямаше три прилични японки да ги изиграят тези гейши.... Въобще през цялото време докато гледах филма ме беше яд и не можах да се отпусна. Дори Кен Уатанабе (когото иначе харесах в "Последният самурай" и "Батман в началото") не ми стоеше добре.

Въобще - пълно разочарование.

# 109
"Мемоарите на една гейша" е една от най-слабите екранизации, които съм гледала. Книгата е разкошна.
Сетих се за един друг филм, които излезе по едно и също време с Гейшата, но като че ли остана леко в сянка от масовките - "Панаир на суетата" по книгата на Уилиям Мейкпийс Текъри, ако някой го е пропуснал го препоръчвам горещо Peace

п.п. Извинявам се, ако вече сте говорили за него, но не ми се четат всички публикации Embarassed

# 110
  • София
"Панаир на суетата" - за това става въпрос, нали?! Признавам, че не съм го гледала, но ще гледам да се поправя в най-скоро време  Laughing

# 111
Аз не харесвам особено самия роман на Текъри, а кариеристката Беки Шарп ми е адски противна главна героиня, но филмът не е лош. Едва тук харесах Рийз Уидърспуун, много й отива ролята. После още повече я харесах в Walk the Line.

# 112
  • 花見
Спомням си "Панаир на суетата"  Wink Сигурно не успях да го оценя заради артиската, не ми е симпатична и това е  Sad
По този повод (на кариеристките), знаете ли дали има екранизация на "Вечната Амбър"?  Mr. Green

# 113
Ох, не знам защо  и на мен нещо не ми е симпатична тази актриса-предубеденост може би, но нали знаете някой като ви е "негледаем" от пръв поглед Laughing

# 114
Спомням си "Панаир на суетата"  Wink Сигурно не успях да го оценя заради артиската, не ми е симпатична и това е  Sad
По този повод (на кариеристките), знаете ли дали има екранизация на "Вечната Амбър"?  Mr. Green

Joy Joy За "Вечната Амбър" не съм чувала да има филм, а и си признавам без много бой, че навремето не я прочетох напук на масовата истерия. Значи и тя кариеристка... Не знам, някой да каже ако знае, може поне пък филма да гледам (защото за книгата според мен ми е безвъзвратно късно вече да я чета Simple Smile).

Ох, не знам защо  и на мен нещо не ми е симпатична тази актриса-предубеденост може би, но нали знаете някой като ви е "негледаем" от пръв поглед Laughing

Тя и на мен ми е негледаема, макар че за разните там блондински, сватбени и други разни блудкави истории си е идеална. А пък как ме беше яд, че ми развали една екранизация по Оскар Уайлд, сега изключих "Колко е важно да бъдеш сериозен" ли беше или "Идеалният мъж", после ще се разтърся, че беше и с любимия ми Рупърт Евърет (който нищо, че е гей, за мен е перфектен английски Жентълмен).

Но явно точно лукавата й муцунка много ми се стори подходяща за характера на Беки Шарп, така че ми беше напълно приемлива в "Панаир на суетата".  А като Джун Картър в Walk the Line направо си ми хареса, макар че не чак за Оскар.

# 115
  • Пловдив
А пък как ме беше яд, че ми развали една екранизация по Оскар Уайлд, сега изключих "Колко е важно да бъдеш сериозен" ли беше или "Идеалният мъж", после ще се разтърся, че беше и с любимия ми Рупърт Евърет

и аз се сетих за същия филм ))
The Importance of Being Earnest
не беше кой знае какво

а мнения за A Midsummer Night's Dream ?
(макар че аз май съм го гледала  Rolling Eyes )

# 116

Ей, чак сега го видях това танго, много благодаря, Дулсе   bouquet  bouquet (всъщност кажи как да ти четем ника - по испански или по италиански маниер, че и двете са възможни Simple Smile).

Толкова харесвам Ашли Джъд, Салма Хайек не толкова, но пък не се сещам коя би могла да изиграе Фрида по-убедително. Във всеки случай не Мадона, както се канеше по едно време тя да прави филм за нея, Евита ми стига.

# 117
Аз усилено си търся албуми на Дулси Понтеш Wink, но без успех Cry

# 118
  • 花見
Вчера по някаква случайност, тук по телевизиите даваха "Колко е важно да бъдеш сериозен" (страхотен е Р. Еверет, спор няма  Wink, жалко, че е на "другия бряг") и "Отнесени от вихъра". И двата са екранизации, какво ще кажете за втория?  Wink
По повод Еверет, се сетих за "Хроника на една предизвестена смърт", много сполучлива екранизация, според мен.

# 119
По повод Еверет, се сетих за "Хроника на една предизвестена смърт", много сполучлива екранизация, според мен.

Peace Перфектен филм е...един от любимите ми.

Малко офф от темата - Миналата седмица гледах "Умирай трудно 4.0"...Боже колко секси може да бъде един 60+ годишен мъж !!! Embarassed Laughing

# 120
  • 花見
Малко офф от темата - Миналата седмица гледах "Умирай трудно 4.0"...Боже колко секси може да бъде един 60+ годишен мъж !!! Embarassed Laughing
Кой е този секси мъж? (не ми се рови да търся кастинга)  Shocked