Кажете си рецептите за любимите кексове?

  • 30 460
  • 61
  •   1
Отговори
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Дайте да си кажем рецептите за любимите си кексове? Мен ме интересува как се прави ПУХКАВ кекс? Правя го, но не винаги става така пухкав, пък и като го напълня с ядки допълнително се отежнява.  newsm78 Ако имате идеи..... кажете?

Последна редакция: ср, 01 авг 2007, 16:07 от L е о

# 1
  • София
  • Мнения: 903
Майка ми правеше един кекс с лимонада, който ставаше много пухкав. Ето рецептата:
5 яйца
2 ч.ч. захар
1 ч.ч. олио
1 бакпулвер
3 ч.ч. брашно
1 лимонада ( 250 г)

----------
Яйцата се разбъркват със захарта, добавя се олиото и брашното,смесено с бакпулвера. В така полученото тесто се слага на няколко пъти лимонадата, докато се получи еднородна смес.

Става винаги сполучлив и вкусен.
П.П.: Имай предвид, че трябва да го сложиш в по-голяма кексова форма. Майка ми го правеше в една т.нар."електрическа тенджера".



а моята любима рецепта ( която правя сполучливо, защото не съм много майстор на кексовете) е:

3 яйца
1/2 ч.ч. захар
1/4 ч.ч. олио
1/2 ч.ч. кисело мляко

Всичко това се разбърква добре. Към него се добавя 1 1/2 ч.ч. брашно, смесено с ванилия и 1 бакпулвер. разбърква се хубаво. Формата се намазва с олио и се поръсва с малко брашно. Пече се в загрята фурна. След като се зачерви отгоре горния реотан се изключва и остава да се пече само на долния, докато стане готово.

П.П.Може да отделиш 2-3 лъжици от сместа, в които да сложиш какао и ядки и да ги изсипеш върху бялата смес.

# 2
# 3
  • Мнения: 22 867
Вкусен пухкав кейк

7 яйца
2 ч.ч.захар
2 ч.ч. брашно
7 с.л.олио
7 с.л.вода
какао
орехи, ванилия, лимон - по желание

Белтъците се разбиват на сняг със захарта. Аз го правя с миксер. В купа се разбъркват хубаво жълтъците с вилица, добавят се 7-те лъжици олио и 7-те лъжици вода. Внимателно жълтъчната смес се добавя към белтъчния сняг с леко бъркане, за да не спадне снега. Слага се и брашното, пак се бърка леко и внимателно. Добавят се орехите,  ванилията или лимон, кой каквото обича. В намазана с олио и наръсена с брашно форма се изсипва около 2/3 от бялата смес, а в останалата се слага какао и се добавя към бялата, за да стане шарка. Пече се на умерена фурна около 40 мин. /това е за моята печка!/.
Резултатът е пухкав и не брашнен кейк, много е вкусен и нито веднъж не се е случвало да не стане.

Последна редакция: чт, 26 юли 2007, 17:25 от labrex

# 4
  • NY
  • Мнения: 209
Любимият ми кекс  ,още от дете  когато бях, е този на баба ми Heart Eyes


това е рецептата

8 яйца
2 ч. ч. захар
10 с. л. вода
8 с. л. олио
2 ч. ч. брашно
ванилия
орехи

С миксер се бият яйцата и захарта 15 мин. / времето се засича/
добавя се водата и олиото, бърка се минута
добавят се брашното и ванилията, разбарква се внимателно
В намазнена и набрашнена форма за кекс се изсипва сместа
поръсва се с оваляните в малко брашно орехи
Пече се около 40 мин. , не се отваря фурната

ако иска някой на част от сместа слага какао, за да стане двуцветен кекса

да ви е сладко   bouquet

# 5
  • Варна
  • Мнения: 2 378
5 яйца на стайна температура се бият с 1 и половина ч.ч. захар. Прибавят се 7 с.л. вода, 7 с.л. олио. В 2 ч.ч. брашно слагам 1 ч.л. сода и 1/3 ч.ч. лимонена киселина. Прибавям към яйцата и бъркам с дървена лъжица. Настъргвам лимонена кора, орехи. Отделям 1/4 от сместта и оцветявам с какао. Намазнена форма. Наръсено брашно. Сместта и оцветената се редуват. Пека на около 200 градуса. Проверка с клечка за зъби. Изстива. Леко топъл наръсвам с пудра захар.

# 6
  • Мнения: 172
Eто моята рецепта за кекс. Винаги се получава много добре бухнал.
5 яйца
1 - 1,5 ч.ч. захар
1 ч.ч. прясно или кисело мляко (каквото има в хладилника в момемнта  Grinning)
1 ч.ч. олио или масло - непълна
2,5 - 3 ч.ч. брашно
бакпулвер - никога купен - 1ч.л. сода в брашното и 1ч.л. лимонена киселина разтворена в малко водичка прибавена накрая
ванилия
орехи или портокалови корички
След изпичане се намазва с течен шоколад и се поръсва с шоколадови пръцици

# 7
  • Мнения: 3 251
Това е моят, а и на всички у дома любим кекс:
3-цветен кекс
7 яйца
6 с.л. олио
1 с.л. какао
1 и 1/2 ч.ч. захар
2 ч.ч. брашно
орехи-смлени
1 смокиня сушена-нарязана на много ситни кубчета или 2-3 кайсии/пак сушени/и по същия начин нарязани.
Правят се 2 смеси:
Жълта смес:
3 цели яйца + 4 жълтъка се разбиват с половината от обявеното по-горе количество захар /излиза малко повече от 1/2 ч.ч./. Добавят се 3 л. олио, при внимателно бъркане /не с миксер/ се прибавя и 1ч.ч. брашно и орехите.

Втората смес е:
Бяла смес:
Разбиват се 4 -те белтъка с останалата половина захар на сняг, прибавят се внимателно 3 л. олио, 1. ч.ч. брашно и плода нарязан на дребни парченца. Разбивам само белтъците със миксер, после действам с лопатка или дървен прибор.

В намаслена и поръсена с брашно форма сипвам половината от жълтата смес, поръсвам със сухото какао. Сипвам после цялата бяла смес  и пак поръсвам с какао. Накрая се сипва останалата част от жълтата смес.
Пече се при 160-180*. Става много пухкав и не изсъхва, защото няма набухватели, но е важно -всичко да бъде идеално разбито.
Това е!

Последна редакция: нд, 29 юли 2007, 09:10 от Сапфира

# 8
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 639
А може ли някоЙ да даде рецепта без никаква мазнина в кекса?

# 9
  • Мнения: 22 867
А може ли някоЙ да даде рецепта без никаква мазнина в кекса?

Ето една рецепта за лек швейцарски морковен кекс без мазнина.

Продукти:
3 яйца
¾ чаша захар
1 ½ ч.л. настъргана лимонова кора
2 с.л. лимонов сок
1 чаша настъргани моркови
1 чаша смлени орехи /бадеми/
¼ чаша брашно
1 бакпулвер
щипка сол
 
За глазурата:
¾ чаша пудра захар
1ч.л. лимонов сок

Начин на приготвяне:
Фурната се загрява до 180 град. Форма с диаметър 20 см се намазва с олио и се поръсва с брашно.
Жълтъците се отделят от белтъците. Разбиват се със захарта. Добавя се лимоновия сок, лим.кора, морковите, орехите, брашното, бакпулвера и солта. Добре се разбърква.
Белтъците се разбиват на сняг и внимателно се добавят в тестото. Сместта се излива във формата. Пече се около 45 мин на 180 град. След като изстине, по желание може да се украси с глазура.

А ето почти същата рецепта, но изпълнена като торта.


Последна редакция: сб, 28 юли 2007, 23:45 от labrex

# 10
  • Мнения: 1 674
Един лесен кекс, който винаги става

1 кофичка кисело мляко
1 ч.чаша и половина брашно
половин чаша олио
чаена лъж. сода
какао - 4 суп.лъжици
ванилия

Содата се слага в киселото мляко, докато бухне. Прибавят се останалите продукти.  Аз го правя в кухн. робот.
Кексът става супер ако се изпълнят две неща - тестото да е по-скоро рядко/зависи от кис.мляко, затова на око го правя/и второ - какаото да е хубаво. Аз ползвам ION, гръцко, има го в Била. Кексът става супер лек, и може да се гарнира с разбита сметана отгоре и цветни пръчици.

# 11
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Един лесен кекс, който винаги става

1 кофичка кисело мляко
1 ч.чаша и половина брашно
половин чаша олио
чаена лъж. сода
какао - 4 суп.лъжици
ванилия

Содата се слага в киселото мляко, докато бухне. Прибавят се останалите продукти.  Аз го правя в кухн. робот.
Кексът става супер ако се изпълнят две неща - тестото да е по-скоро рядко/зависи от кис.мляко, затова на око го правя/и второ - какаото да е хубаво. Аз ползвам ION, гръцко, има го в Била. Кексът става супер лек, и може да се гарнира с разбита сметана отгоре и цветни пръчици.

Това без яйца ли е?  newsm78

# 12
  • Мнения: 526
И захар не пише newsm78А иначе има рецепти за кекс без яйца,аз съм попадала на такива.

# 13
  • Мнения: 711
Моят любим кекс е:

6 яйца
2ч.ч. захар
6с.л. олио
6с.л. вода
2ч.ч. брашно

Следва се последователността на продуктите и се пече на около 180 градиса.   bouquet

# 14
  • Мнения: 22 867
Направих швейцарския морковен кекс без мазнина. Много вкусен, много ароматен, много лек, въздушен и мек като пухче. Само дето от тия продукти става малък, а аз не прецених големината на тавичката. Явно ще се прави двойна доза. Извинявам се за качеството на снимките.

Общи условия

Активация на акаунт