любимите туршии!

  • 42 046
  • 76
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 160
искам да си консервирам кьопоолу за зимата,ако някой има рецепта с точните килограми и времето за консервиране моля да ми каже.
вчера правих лютеница с готово доматено пюре ,ако имате интерес ще пусна рецептата
честит празник мили дами - Рождество на Пресвета Богородица   bouquet

# 46
  • София
  • Мнения: 1 951
Ще споделим. Само пусни търсачката!  Wink Laughing
И тази година,маринатата ще е ,като твоята.Миналата година всичко свърши,да не говорим,че правих няколко пъти.

# 47
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Много лесна рецепта за кьопоолу.
Изпичат се и се обелват патладжани, чушки и домати. Чушките се изчистват от семето. Доматите се пекат в тава във фурната. Малка част от тях след изпичането се настъргва или смила да се получи сок.
В буркани от компот (800гр) на дъното се слага опеченият и обелен патладжан. Посолява се на вкус. Върху него се слагат чушките и също се посоляват. Върху тях се слагат доматите. Залива се отгоре с доматения сок, да покрие всичко и пак се слага малко сол. Аз посолявам със солничка като за салата. Всички зеленчуци се редят цели, като само патладжана отдолу е разцепен на 4 за да се побере по-лесно в буркана. Затваря се и се стерилизира 30 мин.
Не се слагат никакви консерванти, както и други подправки. Когато се отвори, всичко се изважда и се скълцва в подходящ съд (не се реже, а се кълца в дървено хаванче или в глинен съд с обло дървено чукче). Чак тогава се добавят пресни подправки, чесън, олио и каквото там се слага в кьопоолуто. Това е и номерът - вкусът е като на току-що откъснати и приготвени зеленчуци и никоЙ не може да повярва, че е консервирано.
Така приготвените зеленчуци стават и за гювечета, както и пържени с яйца като миш маш.
 

# 48
Здравейте момичета!
Ето тази трушия правя:
камби/ 4,700 кг.
моркови/ 4 кг.
карфиол/3,250кг. или това са 3 бр.
-----------------------------------------------
Количеството на продуктите пълнят 24 буркана "Омния"
Подправките: чесън, дафинов лист, целина, чер пипер, сол, оцет, захар.
Продуктите се пълнят в буркана и на всеки буркан се слага 1с.л. сол равна, 1 с.л. захар равна, налива се оцет от дъното на буркана на около два пръста / до ръбчето ако имат такова/. Долива се водата, запечатват се . Заваряват се 10 мин. колкото да си сменят цвета и да дръпнат капачките. Това е и рецептата за киселите краставички. На мен ми харесва , защото няма консерванти, вкуса и не се променя.

# 49
  • Мнения: 81
В къщи най-много на почит е суровата туршия и аз правя само нея, защото освен че е вкусна е и лесна. В по-голям съд (бидонче или др.) нареждам на редове - зелени домати, чушки, моркови, карфиол, зеле, корнишони най-отгоре слагам листа целина и 2-3 глави кромид лук. Приготвям солумура от 5 литра вода, килограм оцет и килограм сол, който се слагат да заврят и след като изстине се залива туршията. Съдът трябва да се напълни до горе. Притиска се с добре измит речен камък (може и с нещо друго) и това е. Готова е за консумация след около 1 месец.  Wink


Солта сигурна ли си, че е един килограм? Не е ли много?  newsm78

# 50
това са моите 2 любими туршии
камбита:
в500гр сол и 3л вода  пускам нарязани 5кг камби киснат 24ч
изваждам  камбитата и солената вода  изхвърлям
800гр  оцет и 800гр захар  бъркам докато захарта се разтопи
камбитата  зареждам в буркани и заливам със саламурата
по 1аспирин и подправки  запечатвам  и не се варят

пипер;
10кг пипер  оставям леко да повехне нареждам ги в 3л буркани
на всеки слагам 250гр оцет и заливам до горе с вода
така измервам колко саламура ще ми трябва
изливам я в тенджера и я заварявам
на всеки буркан слагам 3сл сол 3сл захар 3 аспирина
и подправки  заливам с гореща саламура запечатвам иобръщам буркана
надявам се да ви харесат newsm10

# 51
  • Самоков
  • Мнения: 561
В къщи най-много на почит е суровата туршия и аз правя само нея, защото освен че е вкусна е и лесна. В по-голям съд (бидонче или др.) нареждам на редове - зелени домати, чушки, моркови, карфиол, зеле, корнишони най-отгоре слагам листа целина и 2-3 глави кромид лук. Приготвям солумура от 5 литра вода, килограм оцет и килограм сол, които се слагат да заврят и след като изстине се залива туршията. Съдът трябва да се напълни до горе. Притиска се с добре измит речен камък (може и с нещо друго) и това е. Готова е за консумация след около 1 месец.  Wink


Солта сигурна ли си, че е един килограм? Не е ли много?  newsm78
Да, права си. Сгрешила съм, моля да ме извините. Embarassed
Съотношението е: 5 литра вода, 1 литър оцет и 400 грама сол.

# 52
  • София
  • Мнения: 281
Ето и мойта любима туршийка за мнооого ракийка  Laughing!

# 53
  • на втория етаж
  • Мнения: 248
Ето и мойта любима туршийка за мнооого ракийка  Laughing!


А рецептата??? newsm78

# 54
  • София
  • Мнения: 281
Ето и мойта любима туршийка за мнооого ракийка  Laughing!


А рецептата??? newsm78

Ето и рецептата:
3кг камби
3кг карфиол
1кг моркови
1връзка целина(само листа)
700мл винен оцет + 300мл вода
300гр сол
1кг без една чаена чаша захар
12 аспирина

Зеленчуците се нарязват! Прибавят се солта, захарта, оцета, водата и аспирина разтворен в малко от оцета и се разбърква добре. Оставя се да престои около 12 часа и чак тогава се пълни в бурканите. Тази доза е за 2 трилитрови буркана!  В продължение на 2 седмици е хубаво да се обръщат бурканите.

Последна редакция: пн, 17 сеп 2007, 23:34 от marina7510

# 55
  • на втория етаж
  • Мнения: 248
Лесна е!Ще се пробва.
А не е ли множко тази захар - за два трилитрови буркана? newsm78

# 56
  • София
  • Мнения: 281
Лесна е!Ще се пробва.
А не е ли множко тази захар - за два трилитрови буркана? newsm78

Права си - много е лесна и много бързо става. Имай на предвид че не става много кисела, но ние не обичаме киселото. То и захарта сега не е от най подслаждащите.  Просто трябва да се опита   chef

# 57
  • Варна
  • Мнения: 107
Ето и моята рецепта за туршия,която знам от една скъпа приятелка:

Туршията на Ленчето

5 кг камби
2 кг карфиол
моркови
чесън
целина-грудка и листа
Нарязвам камбите на четвъртинки и ги нареждам в кофа или леген с меката част нагоре.Между всеки пласт ръся смес от 1 ч.ч. захар и 1 ч.ч. сол. Може и повече захар, аз тази година сложих една водна чаша,сиреч около 250-300 гр захар.Камбите пускат сок за около от 12 до 24 часа, аз ги чакам 1 денонощие,но може и по-малко,зависи май от самите камби.
Нареждате в буркани зеленчуците-камбите,карфиола,морковите,чесъна и грудките целина-нарязани на филийки, може и без тях де.
Сокът от камбите смесвате с 1,5 л оцет и тази марината слагате да кипне.
Заливате с изстиналата марината бурканите с наредените зеленчуци, слагате по 1 аспирин на буркан тип"Омния"- компотените -800 гр ли бяха, ако слагате в по-големи буркани,повече аспирин и накълцаните листа от целината.Затваряте и слагате обърнати за кратко време бурканите на хладно.
На мене ми излязоха 9 буркана от 800 гр.Хубавото на тази рецепта е ,че камбите леко се сбръчкват и може по-голямо количество да се натъпчат в бурканите,а в същото време си остават хрупкави.
Другото-на мене тази година, с повечко захар и държани по-дълго камбите ми пуснаха много сок, а може и от това че бяха много хубави и месести, но предни години не ми е стигала маринатата за заливане както е по рецептата и съм добавяла вода, не е никакъв проблем.

# 58
# 59
  • Мнения: 641
Някой да има рецепта за Царска туршия (или както там се нарича: камби, карфиол, моркови, целина...) в която не се слага аспирин, предполагам трябва да е стерилизирана, и зеленчуците да остават хрупкави?

Общи условия

Активация на акаунт