Кой какво разбира от ПР

  • 1 958
  • 38
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 1 520

Темата ми е по-скоро позитивна и с идеята да обсъдим модите в последните години.

Сега и от друга тема се подсетих, а и от постоянни разностранни разговори, статии и т.н.
Въобще последните години е модерно всичко да е ПР.
Все се говори Това е ПР, онова е ПР, тоя си прави такъв ПР, оня еди какъв си.

Та интересно ми е - - какво разбира ССф под това.
И тук е често употребявано и явно има последователи.

Преди 5 години, да не кажа 2-3, когато не беше популярна толкова идеята всичко да е ПР, какво сме казвали, къде е било оправданието.

Пак казвам - темата има за цел да е позитивна и дискусионна.  Peace
И е в търсене еволюцията на модите.

# 1
  • Мнения: 3 405
Няма да кажа, аз не съм ССФ  Mr. Green

# 2
  • home!sweet home!
  • Мнения: 506
под ПР аз разбирам Паническо Разтройство..........кой каквото го вълнува  Joy

# 3
  • Мнения: 6 167
Много обичам да ме изпитват Laughing
ПР-а движи имиджа. А имиджа прави новината, а новината прави парите. И други неща. Така ги разбирам аз нещата.
Нели Рангелова не е имала нужда от ПР, изпращали са я на рецитали и толкоз. Времената са други, светът е тясно място.
Без ПР не можеш да се класираш в медийното пространство. Не говоря за България, разбира се, гледах един филм. С Ал Пачино.
Гадна професия, мръсновата.

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 2 492
Всичко, което се радва на популярност в медийното пространство и печели привърженици сред масата, обикновено дължи този си успех на P.R.- ензависимо дали е личност, продукт, услуга, идея и т.н.

# 5
  • постоянно
  • Мнения: 7 123
Public relations =PR

# 6
  • Мнения: 1 520
Хм, малко резултат предвид честата употреба.  Rolling Eyes

И могат да пишат и не само ССФ. Някой да не се почувства дискриминиран по тая линия. Peace

# 7
  • Мнения: 4 585
Всичко, което се радва на популярност в медийното пространство и печели привърженици сред масата, обикновено дължи този си успех на P.R.- ензависимо дали е личност, продукт, услуга, идея и т.н.
Пиар се прави само на личности.
 На стоките се прави реклама. Или презентация - демек представяне.
 Пиар кампанията има за цел да те направи симпатичен на определен кръг хора.
 Да изглеждаш такъв, какъвто най вероятно не си.

# 8
  • Мнения: 1 520
Добре де, хубави определения се дават и насоки.

Ама мислите ли вярно, че зад всяко нещо, за което някой някъде после си възкликва - това е ПР, работи някой специално.

Допускате ли, че нещо може да се случва случайно. Имам предвид всякакви ситуации, от ежедневието. Точно под прицела на това, че днес всеки трети сигурно се изписва като ПР. (Катя Близнакова ме удари в земята като видях, че и тя се е преквалифицирала.) И всяко едно случващо се нещо е сочено за ПР.

Май утре ако премиера настъпи кучешко ..., и това може да се обяви за ПР - с цел да го представи с човешки образ, как и на него му се случват тия обикновени неща. И т.н.

# 9
  • Мнения: 11 818
 
Пиар се прави само на личности.
Грешиш много! А чувала ли си напр. за кризисен ПР?!

Второто ми висше е именно ПР - Връзки с общественността, от випуска на едни от първите излизащи с такава диплома от Журналистическия Факултет на Софийския Университет. Тогава още почти никой не знаеше какво е това, а сега всеки си мисли, че знае, а всъщност истински ПР и ПР-и за съжаление в България почти няма! Но наистина напоследък масово го харесват и спрягат това понятие, в много случаи неправилно! И да, наистина Сульо и Пульо взе ПР да става на какво ли не, а и хабер си нямат за какво иде реч, да не говорим по образование!

Последна редакция: чт, 26 юли 2007, 22:56 от Sisssi

# 10
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Пиар се прави само на личности.
Грешиш много! А чувала ли си напр. за кризисен ПР?!

Второто ми висше е именно ПР - Връзки с общественността, от випуска на едни от първите излизащи с такава диплома от Журналистическия Факултет на Софийския Университет. Тогава още почти никой не знаеше какво е това, а сега всеки си мисли, че знае, а всъщност истински ПР и ПР-и за съжаление в България почти няма! Но наистина напоследък масово го харесват и спрягат това понятие, в много случаи неправилно!

ММм...много интересно, би ли ми обяснила с две думи- може и на ЛС. Наистина ми стана интересно...

# 11
  • Мнения: 3 423
Пиар се прави само на личности.
Грешиш много! А чувала ли си напр. за кризисен ПР?!
Аз съм чувала. Гледали ли сте Wag the Dog?

# 12
  • Мнения: 11 818
Филмът е от около преди 10 г. и съм го забравила, но ето и повод да го гледам отново!  Peace Но е показателен! От тогава всичко що е ПР е претърпяло доста развитие в различни посоки, за белите страни говоря, разбира се, тук още се учим.
А конкретно за кризисния ПР - много е важен в сюблимни моменти, напр. атентатите на 11 септември, много добре реализиран ПР, като се започне от първите речи на Буш, че и до днес продължава. 
Просто исках да подчертая, че ПР-ът в България масово погрешно се счита за изключително и само личностен. Един ПР не е само имидж мейкър, а много повече.. или поне би трябвало да бъде! Иначе като цяло Public Relations имат много, много проявления.
А, и за Черен ПР започна да се чува, но и там не са доразбрани нещата.

# 13
  • Мнения: 3 423
Тестът на А-класата, както и
спермокражбата от Борис Бекер
също се дават като обичани
примери за кризисен ПР.
Обясни за черния ПР.
Очерняне на конкурента, а?

# 14
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Сиси, мерси. Реших, че ще науча нещо ново без пари  Grinning , но уви....

# 15
  • Мнения: 11 818
Прост пример за Черен ПР от българската действителност е по време на каквито и да е избори (или по точно преди) да започнат да вадят кирливи ризи на конкурентите, всякакви компрометиращи   неща - верни или не, иди доказвай, а и да да докажеш, файда почти нулева. По света се прави далеч по-фино!

# 16
  • Мнения: 480
под ПР по новите моди се разбира Пие и 'аРчи. За съжаление...

# 17
  • Мнения: 1 630
Това какво е?

# 18
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Измисленият образ на някой ... за пред широката общественост ... разработване на типаж ... което включва всичко, от прическата , до това на коя корица на сп. Блясък да се появиш ... и накрая вкарването ти в тази матрица и внушаването , че си такава, каквато трябва да бъдеш ... това е ПР за мен ... Клишето " аз съм главен герой в собствения си живот " пасва някак на това, което искам да кажа ... ПР е една голяма игра на живо , за пред камерите ... филм, който никога не спираш да снимаш

# 19
  • София
  • Мнения: 2 896
Айде де, дайте още мнения. Много малко отговори   Tired

Само да ви успокоя, за да не се срамувате да дадете вашите определения - ПР все още няма една общоприета дефиниция. На мен ми допада следното много просто определение /на Джеймс Груниг и Тод Хънт/: Управление на комуникацията между организацията и нейните публики.

И едно малко по-разширено определение - ПР е мениджърска функция, която изследва и оценява нагласите на публиките,определя поведението и последователността на действията на индивида или организацията в синхрон с интереса на публиките, планира и изпълнява програми, чиято основна цел е постигане на разбиране и приемане от страна на публиките. /PR News/

# 20
  • Мнения: 3 423
Мерцедесът А-класа се обръща
по време на тестовете, което си
е криза, щото знаем, че мерцедесите
са най-сигурните коли, така се комуникират.
И изведнъж - хоп, обръща се возилото. Ами сега?!
Има нужда от кризисен ПР.

# 21
  • Мнения: 7 091
Мдам, и аз да подкрепя( е, аз само следдипломна квалификация имам за това), че ПР не се прави само на личности, може да бъде дори на цел индустрии, разбира се има и много други измерения.
Ако не сте гледали, препоръчвам  " Thank you for smoking".
Мръсноватичка работа е наистина, но пък доходна Simple Smile Вярно много вадене на кестени от огъня и пране на кирливи ризи има, и ако има някой да пада в канала, то обикновено всеки си измива ръцете с тебе, ноооо всяка професия си носи рисковете Simple Smile.

# 22
  • Мнения: 1 520
Много професионално тръгна темата.

Идеята ми беше да се изкажем за модата, всичко, което се случва да се заключава, че е ПР.

Имам чувството, че никой от тези, които я използват често тази формулировка - не влиза тук и не пише. Grinning

# 23
  • Мнения: 3 423
Имам чувството, че никой от тези, които я използват често тази формулировка - не влиза тук и не пише. Grinning
Няма време, хората пишат прессъобщения.
Или не знам как там му се казва на това в БГ.

# 24
  • Мнения: 1 520
Имам чувството, че никой от тези, които я използват често тази формулировка - не влиза тук и не пише. Grinning
Няма време, хората пишат прессъобщения.
Или не знам как там му се казва на това в БГ.

Според мен тези, които го използват имат само собственото си разбиране и нямат нищо общо с по-професионалното поприще. Laughing

# 25
  • Мнения: 920
Например - да убедиш съответната личност да се облича подобаващо. Като изтъкнеш безспорния й вкус, но все пак малко по-така...

# 26
  • Мнения: 5 539
Навремето ходих 1-2 семестъра на спецкурс по връзки с обществеността, но това, за което се пише в тази тема, май няма общо с онова, което учихме newsm78

# 27
  • Мнения: 799
Имам чувството, че никой от тези, които я използват често тази формулировка - не влиза тук и не пише. Grinning
Няма време, хората пишат прессъобщения.
Или не знам как там му се казва на това в БГ.
прес релийз  Mr. Green Нали си падаме малко еничари  Mr. Green

# 28
  • Мнения: 3 405
прескомюнике  Wink

# 29
  • Мнения: 3 423
Кофти ПР е да баннеш Сопрано
по време на горещите избори за
йо, мадър-факър-секси-бе-ге-майка.
Но кой ти разбира тука от ПР?! Никой.

# 30
  • Мнения: 4 451
P.R. newsm78 Aко някой има нужда, на среща съм. Вече с прочетеното до тук се чувствам спец. Mr. Green

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 2 492
Всичко, което се радва на популярност в медийното пространство и печели привърженици сред масата, обикновено дължи този си успех на P.R.- ензависимо дали е личност, продукт, услуга, идея и т.н.
Пиар се прави само на личности.
 На стоките се прави реклама. Или презентация - демек представяне.
 Пиар кампанията има за цел да те направи симпатичен на определен кръг хора.
 Да изглеждаш такъв, какъвто най вероятно не си.

В голяма грешка си. Пи Ар се прави на всичко. На стоките се прави РЕКЛАМА, но се прави и ПИ АР- това са два КОРЕННО РАЗЛИЧНИ подхода- единият гледа да направи удар сега (рекламата), а другият (Пи Ар)- да въздейства бавно, трайно, манипулативно, "под кожата" и разбира се сигурно.

# 32
  • Мнения: 5 370
Не съм специалист, но имам достатъчно странични наблюдения.
За мене лично понятието Пиар не се изчерпва с едно определение. Или по-скоро в това определение влизат мноооого нещица. ПРава е Светла като казва, че:"пиар може да се прави и на на стоки. Такива примери имаме много. Особено силен пример в това отношение е Кока Кола-бавно, постепенно, като капка, която пробива камък, та вече повече от 60 години.
За България-все още мнооого имаме да учим, мисля аз. Много често тук опитите за пиар се превръщат в ....кошмар, да ме извинявате, пресен е примерът с Мтел и дадените от тях апартаменти на медиците. Все пак, има един специалист, който аз лично бях признала още на времето, той се подвизаваше в политиката, но разбра, че там ровенето в л....а е прекомерно много....и сега се е оттеглил спокойно встрани от нещата и си гледа бизнеса. И никой, ама никой не го споменава никъде и не лае излишно по негов адрес.
Е, на това му казвам "успешен пиар".
П.С. Иначе не смятам, че специализирано образование в областта и диплома, в която да пише какво си завършил, ще те направят добър. Тук трябва по-скоро да ти иде отвътре, първо, и да разполагаш с цялата необходима информация, второ.
Което понякога си е къртовски труд. Flutter

# 33
  • Мнения: 1 520
Дай го това име, мила, може и на лс.

А зпак да спомена, защото в темата за сестрите например пак имаше няколко поста последно, в които се цитира тоя и оня ПР.
Ама тези момичета, май не идват да се изкажат тук.

Вярва ли някой, че всяко едно движение, мимика, изобщо всяка случка в ежедневието е ПР.
Защото така излиза от постоянни заключения : "това е ПР", "Гледай какъв ПР", "Егати ПР"...
Ама всичко ли е ПР.

И питам пак от любопитство, че съм прекалено млада. Blush, не помня какви са били преди модите.
Какво се е казвало. Гледай каква пропаганда, гледай какава манипулация, гледай какъв сеир.
 newsm78

# 34
  • Мнения: 5 370
Виж сега, моите и твоите движения не подлежат на Пиар, ясно е защо. Mr. Green
Но е повече от ясно, че седящите по върховете са "пиаризирани"от маникюра до лимузината , в която се качват.
Иначе няма да скрия името, то не е тайно, само че едва ли са много хората, които го познават. Говоря за Михаил Михайлов, който беше съветник на Иван Костов....ако не се лъжа.
Някой скоро да е чувал нещо за него?
Това е също супер успешна стратегия-смятам аз.
Да знаеш как, кога да се оттеглиш и повече да не влезеш в полезрението на никого.

# 35
  • Мнения: 3 423
Вярва ли някой, че всяко едно движение, мимика, изобщо всяка случка в ежедневието е ПР.
Аз вярвам. Както вярвам, че на
някои хора им липсва добрият ПР.

И питам пак от любопитство, че съм прекалено млада. Blush, не помня какви са били преди модите.
Какво се е казвало. Гледай каква пропаганда, гледай какава манипулация, гледай какъв сеир.
 newsm78
КПСС-БКП! КПСС-БКП!
Това беше модата!

# 36
  • Мнения: 1 002
пресен е примерът с Мтел и дадените от тях апартаменти на медиците.
най-смешното ( или не знам как да го нарека ) е че М-тел не дават касови бележки , а някакви хвърчащи'' бонове '' и по този начин гепят  милиони , но пък със ''спестените '' пари купуват апартаменти на медиците ..голяма благотворителност няма що ...

# 37
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
....
А конкретно за кризисния ПР - много е важен в сюблимни моменти, напр. атентатите на 11 септември, много добре реализиран ПР, като се започне от първите речи на Буш, че и до днес продължава. ...

Изобщо пък не смятам, че Буш реализира добър ПР покрай атентатите. Покри се тогава той в миша дупка  Rolling Eyes

Иначе си права, че у нас все още има много малко добри ПР - и /ежедневно работя с лоши такива/. Но то не е само до учене. Практика, усет най - вече... комплексно е.

# 38
  • Мнения: 7 091
Изобщо пък не смятам, че Буш реализира добър ПР покрай атентатите. Покри се тогава той в миша дупка  Rolling Eyes

За сметка на това бъдещият президент( според мен) направи мноого добър и на тези избори ще се възползва разбира се Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт