.:Консултации:.

  • 4 510
  • 37
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 32
Много се радваме тогава humanis!!!
Да започнем с този въпрос: как определят 12 членната комисия кое бебче за кой родител "става" и за колко време го правят!!!?

# 1
  • Мнения: 620
В РДСП има регистър с кандидат осиновители и регистър с дечица чакащи осиновяване. Според номара на вашето вписване  в регистъра и съотвентво вашето желание се заседава. Ако вие сте заявили 3 годишно момиченце и т.н./пр/ и на съответното заседание има такова дете чакащо да бъде осиновено то вие получавате писмо в най-кратък срок. Понякога се случва за едно дете да кандидатстват няколко семейства и тогава комисията решава кое сем. да бъде. Според вашето желание и номер на впесване в регистъра на РДСП зависи времето за което  ще получите писмо.

# 2
А колко често заседава тази комисия? Веднъж седмично, месечно или при всяко вписване на нов осиновител или дете?

# 3
  • Мнения: 3 715
Два пъти в месеца заседават съветите по осиновянванията, доколкото ми е известно на мен. За всяко дете се предлагат три кандидатстващи двойки или сами кандидати, без значение и се решава на кого да се даде детето. Кандидатурите се подготвят и се представят от секретарите на съветите и се обсъждат от членовете, като основно се гледа заявлението, в което са вписани поставените от кандидатите условия. Докладът идва на второ място.

# 4
  • на път
  • Мнения: 2 804
В РДСП има регистър с кандидат осиновители и регистър с дечица чакащи осиновяване. Според номара на вашето вписване  в регистъра и съотвентво вашето желание се заседава...

  bouquet А какво се случва когато се кандидатства за второ дете при положение, че не сме изключени от регистъра. Ясно е, че документите с 6 месечна давност ще трябва да се вадят наново, но отново ли има проучване, поръчители, събеседване с родителите ....

# 5
  • Мнения: 883
humanis, мисля, че е чудесно да имаме човек като теб сред нас - особено за тези, които сега са в процес на осиновяване.
Аз имам 2 осиновени деца, вече попораснали  Simple Smile. Но искам да се възползвам от възможността да задам един въпрос.
Имам приятелско семейство в Гърция (гърци), които имат желание да осиновят детенце от България. Въпросът ми е какъв е редът и към каква служба (в Гърция или в България) трябва да се обърнат?
Благодаря!

# 6
  • Мнения: 1 669
При нас срещите по повод проучването приключиха, остана да оформят доклада, но на съпругът ми местят централата на офиса в друг град (това го разбрахме едва преди няколко дни). Необходимо ли е да предупредим социалния работник? Това няма ли да промени хода на процедурата? Какво би последвало от тук нататък?

# 7
  • Мнения: 620
За второ дете ли кандидатствате? Има ли вече осиновено едно с тези документи?  Доуточняващ въпрос към d_iva

Последна редакция: сб, 28 юли 2007, 12:09 от humanis

# 8
  • Мнения: 620
Благодаря Дефи за милото посрещане.  Тези осиновявания стават чрез Външно министерство. Ще дам координати за връзка и повече подробности.

# 9
  • Мнения: 883
 Благодаря ти, humanis!   bouquet
Ще ми помогнеш много (и най-вече на моите приятели)

# 10
  • Мнения: 620
bobkas, не ми се ще да те разочаровам но по закон е нужно да се кандидатства с постоянен адрес и лична карта. Тоест ако се наложи да живеете на нов адрес ще трябва нова лична карта и нова ДСП /ОЗД/ да работят по случая. Дано не се налага точно когато всичко е приключило с доклада и остава само вписването ви.
Все пак задължително говорете със соц. работник възможно най-скоро. Успех!

# 11
  • Враца
  • Мнения: 5 200
Аз искам да попитам следното- в заявлението ни сме написали една възраст на детето, а в доклада друга.
По кой от двата документа ще ни избират за родители? В смисъл в кой ще бъде зачетено искането ни.

# 12
  • Мнения: 620
Дефи, можете да се обърнете като начало към "Дирекция" Международна правна закрила на дететои международни осиновявания" към Минестерство на Правосъдието на адрес ул. "Славянса" №1 и на мейл pr@justice.government.bg или на тел. 02-923-73-52 /тел. е само за насока не за консулт/

# 13
  • Мнения: 620
wa_wa  от това което казавте оставам с впечатление, че не е готов доклада. Защо ли.. ами защото при окончателното приключване на доклада нещата трябва да имат точен вид и соц. работник би следвало да ви попита. Тоест в доклада се пише възраст, пол и др. и той отива в РДСП.

# 14
  • Мнения: 3 715
На нас ни казаха под сурдинка в Закрила на детето, че докладът не се чете чак толкова задълбочено и основно гледат информацията в заявлението.

# 15
  • Враца
  • Мнения: 5 200
wa_wa  от това което казавте оставам с впечатление, че не е готов доклада. Защо ли.. ами защото при окончателното приключване на доклада нещата трябва да имат точен вид и соц. работник би следвало да ви попита. Тоест в доклада се пише възраст, пол и др. и той отива в РДСП.
Докладът е готов, разпратен.
Случая е следния: в заявлението напиахме дете до година и половина. След размисли решихме да увеличим възрастта на детето, за да имаме уж по-големи шансове и така в доклада е записано до 2 годинки и половина.
Ако е вярно, че гледат заявлението, то явно трябва да се обадя и да им кажа по служебен път да го променят.
Соц. работник, който ни написа доклада каза, че гледали какво пише в доклада, а не в заявлението, но аз сега се притесних, ако трябва нова информация 1 месец сме си чакали ей така. И докато я обновят....

# 16
  • Мнения: 620
wa_wa , моля те не се тревожи за тези неща. От закрила на детето никой не знае кое и как се чете и т.н. има си съвсем отделни хора и това са членовете на комисията. Не си хаби нервите а ги пази за малчо  Simple Smile

# 17
  • Мнения: 3 715
Оу, извинявам се, че се намесих в тема, от която нищо не разбирам в желанието си да споделя какво знам.

# 18
  • Враца
  • Мнения: 5 200
Оу, извинявам се, че се намесих в тема, от която нищо не разбирам в желанието си да споделя какво знам.
Мисля, че отговора на humanis не беше за това какво са ти споделели на теб, а за нашия соц. работник, не го взимай така навътре Peace

# 19
  • Мнения: 620
Не съм нападателна  аз просто споделям опит. Нямам идея да обиждам или наранявам някогО. kakayaka,  моля за извивение но не сте ме разбрала. wa_wa е схванала смисъла на това, което исках да кажа. Simple Smile

# 20
  • Aachen-Пловдив
  • Мнения: 89
humanis, мисля, че е чудесно да имаме човек като теб сред нас - особено за тези, които сега са в процес на осиновяване.
Аз имам 2 осиновени деца, вече попораснали  Simple Smile. Но искам да се възползвам от възможността да задам един въпрос.
Имам приятелско семейство в Гърция (гърци), които имат желание да осиновят детенце от България. Въпросът ми е какъв е редът и към каква служба (в Гърция или в България) трябва да се обърнат?
Благодаря!
Позволявам си да се намеся с информация към Дефи, въпреки че не съм специалист, но отдавна вървим със съпруга ми по пътя на международно осиновяване. Министерство на правосъдието по принцип по телефона не дават информация, вероятно ще трябва писмено да подадеш запитване, както направих аз преди време. Но на страницата www.mjeli.government.bg я има необходимата информация на английски.
При международните осиновявания процедурата се движи от акредитирани посреднически организации. Така че твоите познати могат първо да се свържат с такива в Гърция, да проучат как работят и какви им са цените. Тамошните власти трябва да им изготвят социален доклад, което може и да се проточи много дълго. Може властите да им разрешат да се обърнат и към българска организация, това трябва да го проучат. Едва след като имат социален доклад от Гърция и необходимите документи съответно преведени и легализирани, се подава молба в Министерството.
Пътя е много по-дълъг, труден и скъп в сравнение с националното осиновяване, така че им трябват и много търпение и средства. Успех!

# 21
  • Мнения: 883
Благодаря и на humanis, и на petkovasl за полезната информация. Ще я предам на моите познати и са надявам да им стигнат силите, търпението (и средствата) да реализират мечтата си за дете.
 Hug

# 22
  • Мнения: 620
www.osinoviavane.com  при кликане на специалисти ще видите цялата ми биография и снимка.  Моля всички хора, които преценят че в България има нужда от подобна услуга да подкрепят идеята ми за телефон. На телефона ще отговарят психолог и соц. работник ако успеем ще бъда много щастлива.

# 23
  • Мнения: 620
 Laughing Веселка Илиева /забравих да добавя/

# 24
  • София
  • Мнения: 9 517
Добре дошла при нас, Веселка Илиева и ти благодаря за желанието да ни помогнеш.
Аз искам пак да се върна на въпроса за избора на семейство за дадено детенце - чисто теоретично - предполагаме, че в регистъра на децата за осиновяване е вписано дете на 8 месеца, българче, здраво, пак чисто теоретично за това дете кандидати се явяват 99% от всички кандидат-осиновители, вписани в регистъра (1% оставам за тези, които са посочили ограничение във възрастта на детето над 8 месеца). Та как тогава става избора? И не стигаме ли до момента да се подберат само тези кандидати, които са посочили възраст до 8 или 9 месеца, българче, здраво с цел да се намери дете за тях? А останалите, посочили по-широки изисквания остават да чакат друго дете, което евентуално ще бъде по-голяма, от друг етнически произход и т.н.? И ако наистина е така, то тогава къде е така проповядваното правило, че се търсят осиновители за това дете, а не обратното?
Малко много ми станаха въпросите, но колкото повече се запознавам със системата, толкова повече стигам до извода, че това е реалния начин на избор на осиновителите.

# 25
  • Враца
  • Мнения: 5 200
Тъй като говорих със социалните да напиша и тук.
Казаха ми, че гледат изискванията в доклада. В различните РДСп, които сме посочили е изпратен само доклада и заповедта за вписване, а не заявлението.
Споко съм вече Simple Smile

# 26
  • Мнения: 620
Здравей Фоксче,
благодаря за милото посрещане Simple Smile. Въпросчето ти е добро но тук не мога да бъда 100% изчерпателна защото не съм участвала в комисия. Зная само, че в комисията участват хора с хуманитарно образование и висок морал. На заседанията те обширно коментират и заседават и доколкото зная на заседание минават два или три доклада. Тоест доста време се отделя за коментар и работа по всеки отделен доклад. Не бих могла повече по този въпрос да ви изясня. Но е чудесно, че така мислите и навлизате в дълбочина на този въпрос. Хубаво е повече хора да се замислят и ако евентуално има нещо да се предложи промяна или проектозакон. Чух по телевизията, че Тити Папазов и други организации имали желание и воля за промяна на много от нещата в сега деиставщия закон.

# 27
  • Мнения: 2 722
Поздрави за хубавата тема и да отговоря от опит на d-iva.
Ако не е изтекъл срока на доклада /2 години/ не се прави ново проучване а само от Закрила на детето по местоживеене пращат писмо със становище дали поддъжат желанието ви да осиновите второ дете до регионалната дирекция. След като в регионалната дирекция получат писмото те служебно разпращат новото ви желание до градовете, които сте посочили и актуализация на исканията ви, ако има такава.
Втори път не получавате лавината от писма, че отново сте вписани.
Ако сте решили да осиновите второ детенце ви пожелавам всичкия късмет на света, а и мъничко от моя ще ви откъсна, та да стане бързо. Успех.

# 28
  • на път
  • Мнения: 2 804
За второ дете ли кандидатствате? Има ли вече осиновено едно с тези документи?  Доуточняващ въпрос към d_iva


Извинявам се за закъснялото включване - точно така, с тези документи сме осиновили вече едно детенце преди година и половина ...

# 29
  • на път
  • Мнения: 2 804
Поздрави за хубавата тема и да отговоря от опит на d-iva.
Ако не е изтекъл срока на доклада /2 години/ не се прави ново проучване а само от Закрила на детето по местоживеене пращат писмо със становище дали поддъжат желанието ви да осиновите второ дете до регионалната дирекция. След като в регионалната дирекция получат писмото те служебно разпращат новото ви желание до градовете, които сте посочили и актуализация на исканията ви, ако има такава.
Втори път не получавате лавината от писма, че отново сте вписани.
Ако сте решили да осиновите второ детенце ви пожелавам всичкия късмет на света, а и мъничко от моя ще ви откъсна, та да стане бързо. Успех.

 Laughing Мерси много за късмета. Срокът на доклада изтичаше през месец май, но ние подадохме ново заявление. Като гледам колко много мами мераклийки има май този път ще ни се наложи да мочакаме повече от първия (6 месеца), но колкото трябва толкова ще чакаме!!! Най-много чака Марти ... иска сестричка милият  Wink. Поздрави и от мен   bouquet  bouquet  bouquet

# 30
  • Мнения: 620
За хората искащи по-бързо осиновяване е добре да пишат всички РДСП. Те са 28 и не е проблем да се впишат всички.

# 31
  • на път
  • Мнения: 2 804
За хората искащи по-бързо осиновяване е добре да пишат всички РДСП. Те са 28 и не е проблем да се впишат всички.

 Grinning Всичките сме ги писали, само не разбрах какво от документите и проучванията ще трябва да правим наново ...

# 32
  • Мнения: 921
Към Humanis: нуждая се от малко помощ, която смятам, че вие можете да ми окажете. Бихме искали да променим едно от изискванията си, които сме вписали при подаване на заявлението за осиновяване. Казаха ни, че е достатъчно да подадем декларация до РДСП-то за промяната, която желаем. Въпроса ми е има ли някакъв конкретен формуляр или е достатъчно да бъде написана в совободен текст. Предварително благодаря за информацията! Лека вечер!

П.П. Съжалявам, че пиша тук и пълня темата с лични въпроси, но кутията ви е пълна и не мога да ви пусна ЛС.

# 33
  • Мнения: 4 138
интересува  ме темата за непълното осиновяване. защо никъде не се споменава тази възможност.
защо повечето социални работници, които аз съм срещала, гледат учудено при споменаването за тази възможност. в крайна сметка и тя се отнася към осиновяването.


и другото, което искам да попитам. разбрах, че осиновяванията за чужбина са спрени. вярно ли е това. чух го от достоверни източници и ме интересува живо.

# 34
  • Мнения: 620
Да съществува непълното осиновяване но почти не се практикува в България. Има го в закона и при повече време ще извадя най-небходимото тук.
А за сприране на осиновяванията за чужбина нямам аз лично такава информация, но ще провяря специално следващата седмица.

# 35
  • Мнения: 1 843
Mata, доклкото ми е известно, информация от посреднически агенции за международно осиновяване у нас (Amici dei bambini) , международните бяха спряни миналата година, за тази - уж са задействани пак, но т.нар. квоти са толкова ниски, че са равностойни на нищо. Чужденците масово се отказват да задействат практиките си за България, предвид неяснотата.

Дано humanis, я опровергае.

# 36
  • Мнения: 4 138
humanis, зная. но аз питам защо не се практикува. тъй като осинових непълно, зная подробностите  за непълното осиновяване. в апис може да се погледне и тълкуването на закона. мисълта ми е защо социалните работници не са даже запознати  с тази възможност, нямат никаква информация и не я споменават на кандидат осиновители като вариант за осиновяване. самата дума непълно осиновяванее подвеждаща. всеки прави асоциация, че биологичните родители имат след осиновяването все още някакви права, а това не отговаря на истината.

на спирането на осиновяванията за чужбина не се дава май много гласност. от друга страна домовете са пълни с деца, които единствено чужденци искат да вземат. просто не мога да си обясня подобен парадокс.

# 37
  • Мнения: 620
matakosmata
мама на талибанка
Потребител


 Offline

Пол:
Публикации: 584


който ни ся рани ша умре от гладна смрът. кинфуций

Местожителство:
на село

 
  Re: .:Консултации:.
« #36 петък, 31 август 2007, 23:18 »   

--------------------------------------------------------------------------------

humanis, зная. но аз питам защо не се практикува. тъй като осинових непълно, зная подробностите  за непълното осиновяване. в апис може да се погледне и тълкуването на закона. мисълта ми е защо социалните работници не са даже запознати  с тази възможност, нямат никаква информация и не я споменават на кандидат осиновители като вариант за осиновяване. самата дума непълно осиновяванее подвеждаща. всеки прави асоциация, че биологичните родители имат след осиновяването все още някакви права, а това не отговаря на истината.

на спирането на осиновяванията за чужбина не се дава май много гласност. от друга страна домовете са пълни с деца, които единствено чужденци искат да вземат. просто не мога да си обясня подобен парадокс.
 
 Информирай модератор   
_____________________________________
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=157767&photo=13
http://www.youtube.com/watch?v=OZHTCyzHwAI

кво може да очакваш от човек, който живее в кръгъл блок ЧУТ-ЧУТ
--------------------------------------------------------------------------------
   
 
 
DarZaMen
Потребител


 Offline

Пол:
Публикации: 631

Местожителство:
София


  Re: .:Консултации:.
« #35 петък, 31 август 2007, 19:59 »   

--------------------------------------------------------------------------------

Mata, доклкото ми е известно, информация от посреднически агенции за международно осиновяване у нас (Amici dei bambini) , международните бяха спряни миналата година, за тази - уж са задействани пак, но т.нар. квоти са толкова ниски, че са равностойни на нищо. Чужденците масово се отказват да задействат практиките си за България, предвид неяснотата.

Дано humanis, я опровергае.

 
 
 Информирай модератор   
_____________________________________


--------------------------------------------------------------------------------
   
 
 
humanis
Новак


 Online

Пол:
Публикации: 22

 
  Re: .:Консултации:.
« #34 петък, 31 август 2007, 19:35 »     

--------------------------------------------------------------------------------

Да съществува непълното осиновяване но почти не се практикува в България. Има го в закона и при повече време ще извадя най-небходимото тук.
А за сприране на осиновяванията за чужбина нямам аз лично такава информация, но ще провяря специално следващата седмица.
 
 
 Информирай модератор   
_____________________________________ ПОДКРЕПЕТЕ ИДЕЯТА ЗА СОЦИАЛЕН ТЕЛЕФОН!
http://www.bankazaidei.com/?p=ideas&id=1569&s=3
--------------------------------------------------------------------------------
     
 
 
matakosmata
мама на талибанка
Потребител


 Offline

Пол:
Публикации: 584


който ни ся рани ша умре от гладна смрът. кинфуций

Местожителство:
на село

 
  Re: .:Консултации:.
« #33 петък, 31 август 2007, 01:02 »   

--------------------------------------------------------------------------------

интересува  ме темата за непълното осиновяване. защо никъде не се споменава тази възможност.
защо повечето социални работници, които аз съм срещала, гледат учудено при споменаването за тази възможност. в крайна сметка и тя се отнася към осиновяването.


и другото, което искам да попитам. разбрах, че осиновяванията за чужбина са спрени. вярно ли е това. чух го от достоверни източници и ме интересува живо.
 
 Информирай модератор   
_____________________________________
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=157767&photo=13
http://www.youtube.com/watch?v=OZHTCyzHwAI

кво може да очакваш от човек, който живее в кръгъл блок ЧУТ-ЧУТ
--------------------------------------------------------------------------------
   
 
 
Tanya.  извини ме не съм видяла по-рано въпросчето ти. Готов ли е доклада и вписани ли сте в регистъра ? Това не ми е ясно за да бъда конкретна в отговора. Rolling Eyes
 
 

Общи условия

Активация на акаунт