Алергия към майчина кърма??!

  • 8 692
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 758
Искам да попитам дали някой е чувал за такова нещо. Една позната ми каза, че на 20-тия ден на бебето и казали че то има алергия към белтък и съответно и към майчината кърма и и казали да спре да кърми и да мине на соево мляко.
Акало кръв, това бил симптома. В резултат на преминаването към соево мляко майката се видяла в чудо докато детето навърши година защото не искало да пие това мляко а с нищо друго неможело да се храни. Та мисълта ми е, възможна ли е наистина такава алергия?

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Вероятно бебето наистина е било алергично - но не към майчината кърма, а към протеините на кравето мляко, които преминават в кърмата, ако майката консумира големи количества млечни. При някои алергични бебета майката не може въобще да консумира мляко и млечни под никаква форма. Възможно е алергията да е била предизвикана и от нещо друго, което преминава в млякото - но към самата кърма няма алергия. Т.е. с подходяща диета и други мерки вероятно е било възможно майката да кърми - но все пак си зависи, защото ако състоянието на бебето е било много сериозно, може наистина да се е налагало временно изключване на кърмата (за да се излъчи изцяло кравешкия протеин от кърмата, са необходими поне 1-2 седмици).

# 2
  • Велико Търново
  • Мнения: 269
Вероятно бебето наистина е било алергично - но не към майчината кърма, а към протеините на кравето мляко, които преминават в кърмата, ако майката консумира големи количества млечни. При някои алергични бебета майката не може въобще да консумира мляко и млечни под никаква форма. Възможно е алергията да е била предизвикана и от нещо друго, което преминава в млякото - но към самата кърма няма алергия. Т.е. с подходяща диета и други мерки вероятно е било възможно майката да кърми - но все пак си зависи, защото ако състоянието на бебето е било много сериозно, може наистина да се е налагало временно изключване на кърмата (за да се излъчи изцяло кравешкия протеин от кърмата, са необходими поне 1-2 седмици).
Аз мисля същото!

# 3
  • Мнения: 888
Тъй като на мен подобна алергия към самата кърма ми звучи нереалистично се порових съвсем мъничко и ето какво открих:

Единствена възможност за предпазване или отлагане на хранителната алергична реакция, е полагането на грижи за запазване на майчината кърма. Към майчината кърма няма алергия. Възможно е пренасяне на бета-лактоглобулин с майчината кърма, и развитие на алергична реакция у кърмачето. За да се избегне това е необходимо правилно хранене на майката като се ограничи употребата на млечни продукти.
Какво представлява алергичната реакция? Алергичните реакции към белтъка на кравето мляко се наблюдават при деца с наследствена предразположеност към алергични заболявания. При среща на имунната система на детето с белтъка на кравето мляко ( най-силно алергизиращи са следните протеини - бета-лактоглобулин, алфа-лакталбумин, казеин ) се образуват специфични антитела от тип Иг Е, които се прикрепват към клетките, известни като мастоцити и базофили. При хранене с краве мляко тези антитела предизвикват отделяне на хистамин и други вещества, които причиняват клиничните симптоми на алергия. Възможни са и други пътища за възникване на алергична реакция към хранителни белтъци, и при тях се наблюдава семейна обремененост за алергия.
 Какви са симптомите на алергичната реакция след прием на хуманизирано или натурално краве мляко? Реакциите от страна на кожата се представят от различни обриви, често уртикария. Това са сърбящи, надигнати червени петна, понякога придружени от оток на кожата, силно неспокойствие на детето, обикновено се появявт до 1 час след прием на млякото.
Оплакванията от страна на храносмилателната система са чести - гадене, повръщане, коремни болки, диария със или без примеси на кръв. Неразпознатата навреме и нелекувана алергия към белтъка на кравето мляко може да предизвика тежки промени в чревната лигавица, които са причина за значително изоставане на физическото развитие на децата.

# 4
  • Мнения: 864
С второто детенце имах такъв проблем,но не беще от кърмата!Кърмата ми свърши и започнах да давам хумана.Резултатът беше ситни червени пъпчици които до час увеличуха размера си.
Забраниха ни всички млечни продукти и хляб до 1 годинка за да не направила алергия и към глутена.

# 5
  • Мнения: 19
моето бебе на 5 месеца направи такава алергия.само на кърма е.
почна да ака слузесто и с кървави нишки.
заведох го  на гастроентеролог и ми каза,че нещо което ям предизвиква алергия при беб.
сега съм на диета,не ям нищо млечно,ядки,риба,цитроси,намалих плодовете и соковете.
ям само пилешко,картофи,ориз,тиквички,краставички,пъпеш и банани.
на беб давам смекта,ентерол и зиртек.
за сега има подобрение,но още не се е изчистело напълно.
не се отказвам от кърменето,ще се боря.
и аз се чудя как 5 месеца му нямаше нищо,и изведнъж се появи алергия.

# 6
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
и аз се чудя как 5 месеца му нямаше нищо,и изведнъж се появи алергия.
Доста често алергиите се изявяват при натрупване на алерген - а не при първата среща. Браво на теб за упоритостта Hug

# 7
# 8
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
Имам приятелка, чието бебе беше с такава алергия. Както hedra ти е обяснила, това не е алергия към майчината кърма, а към белтъка на кравето мляко..... Моята приятелка кърми 10 месеца, с подходяща диета всичко е възможно. Просто 10 месеца, тя консумираше хляб, плодове и зеленчуци...... Изключи всичко млечно от менюто си и опстигна това, което искаше - да кърми!

# 9
  • Мнения: 532
lenok ви е пуснала линк към една скорошна тема, но ще взема да копирам:

@@@
Най-добрата превенция за алергиите е продължително кърмене и късно и много бавно хипоалергенно захранване на бебето.

Алергиите се проявяват чрез:

1. Храносмилателна система - разстройство, диарии, повръщане на фонтан, слуз, кръв в изхожданията, сериозен запек; запек редуван с разстройства; недостатъчно наддаване;
2. По кожен път - зачервявания, обриви, суха кожа, уртикарии, екземи;
3. Дихателната система – ринити (хрема), астми, анифилактичен шок.

Алергиите са реактивна реакция на организма и имунната система срещу безобидни вещества: храни, полени (цъфтежи, цветен прашец), домашен прах, прах за пране, козметика, определени материи, вълна, животински косми и т.н. Дори срещу лекарства, оцветители, консерванти, определени замърсители на въздуха и др.

Ако има алергичен родител е много вероятно и бебето да прояви алергии, ако няма алергичен родител, а майката е с нарушено храносмилане/метаболизъм или консумира в големи количества алергенни храни също е възможно те да преминат в кърмата и да причинят алергична проява у кърмачето - еднократна или повторяема.

Много бебета проявяват например непоносимост към белтъка на кравето мляко, тъй като храносмилателната им система е незряла и не може напълно да разгради дългата верига на протеина до аминокиселини, които така да преминат в организма, който от своя страна да синтезира собствени белтъци. Ако неразградена от храносмилателната система на бебето белтъчна молекула /ако има такава в кърмата на майката или от АМ, ако детето е на изкуствено хранене/ премине през тънкочревната лигавица - организмът веднага алармира - чужд белтък! и се задейства имунната система, която създава антитела - и така се стига до обриви, или диарии, или астми или някаква съвкупност.

Ако бебето бъде диагностицирано с АБКМ от лекар специалист, това обикновено става по симптоматика (по-горе) при малки бебета, то на майката кърмачка се назначава диета свободна от по-долу дадените мощни хранителни алергени. Диетата се спазва за 6 месеца, за толкова се смята, че изчезват ИгЕ антителата, но може и за по-кратко, в зависимост от степента на проявите. След дадения срок, майката се захранва постепенно и следи за реакции. Водят се хранителни дневници, Чете се съдържанието на консумираните храни - ако например в бисквитата има сухо мляко, суроватка, соево брашно - няма да може да се яде.   Тези алергени се имат предвид и при захранване на бебето. Оставят се за значително по-късен период.

Възможно е реакция на организма с подобно проявление да настъпи след ваксина. затова в клуб Алергии съветваме, около ваксина, пробив на зъбче, болестно състояние, да се храни хипоалергенно.

Мощни хранителни алергени:

1. Мляко и млечни продукти – прясно , кисело, сирене, кашкавал, краве масло, извара, крема сирене, маргарин (хидрогинирана мазнина, по принцип вредна), сладки неща, съдържащи сухо мляко - мляко от всякакво животно, не само крава;
2. Яйчен белтък;
3. Риба и черупчести;
4. Цитруси - портокали, киви, лимон ...;
5. Ядки - особено фъстъци;
6. Хистамин съдържащи - банани, сурови домати, ягоди, зелени неща /коприва напр./;
7. Мед /заради полените/;
8. Бобови - боб, леща, соя, грах, зелен боб - семейство бобови са много богати на протеини, но тези протеини също са с дълга верига трудна за храносмилане като млечния белтък, затова и соевите мляка не се препоръчват при АБКМ /алергия към белтъка на кр.мляко/, защото до 10 дена бебето се алергизира и към бобови, а се препоръчват при лактозна непоносимост и други.

9. Шоколад, какао, кафе
10. Говеждо и телешко месо - пак кравешки протеин.
11. Мъхести – семки с/или власинки - ягоди, малини, горски плодове, коприва, праскови, бамя и т.н.
12. Други - индивидуално (например сусамов тахан), глутен съдържащи, продукти с консерванти и много Е-та и т.н.
@@@

Още по темата, дадено от Червената кралица:

Най-честите признаци за хранителна алергия (Проявяват се обикновено по един или няколко от всяка група.)


1.Дихателни пътища:
течащ нос
запушен нос
кихане
хрипане
воднисти очи
бронхит
повтарящи се ушни инфекции
упорита кашлица

2.Кожа:
червен, подобен на пясък обрив
подуване на ръце и крака
суха, люспеста, сърбяща кожа (най-вече на лицето)
тъмни кръгове под очите
подути клепачи
подуване на устните


3. Черва и стомах:
слузеста диария
запек
подуване на стомаха и газове
повръщане
кръв в изпражненията
изоставане в наддаването
подобен на изгаряне обрив около ануса
болки в стомаха

Общо взето "степента на паника" и съответната реакция би трябвало да са зависими от тежестта на симптомите. Ако са нещо, което не притеснява детето, ако реално нищо не подсказва каква е причината, ако е пробвано с елиминиране на подозрителна храна и резултат няма, има голяма вероятност просто нещата да отшумят от самосебе си. Реално повечето алергии в бебешка възраст се израстват с възрастта. А и въобще може и да не става дума за алергии, де.  Ако бебето обаче постоянно плаче, ако има кръв в изпражненията, ако постоянно има ушни инфекции, ако има обилни обриви по цялото тяло, които го сърбят и си разранява кожата като се чеше, тогава вече нещата са по сериозни и е необходимо да се направи вичко възможно, за да се установи причината.

# 10
Имам малка красавица на почти 3 месеца. Имам огромно желание да я кърмя, но педиатърът смята, че проявява алергия към кърмата ми. Първият месец наддаде 820 грама, но вторият само 350 грама. Детето ми е спокойно и весело, ака нормално, но се отказва сама да суче след 5- 6 минути и започва да се усмихва. Вечер спи по 8 часа. Дали да послушам лекарският съвет да преминем към адаптирано мляко или да се доверя на майчиният си инстинкт, че може би това, което суче и е достатъчно. Ние със съпруга ми сме слаби  и не сме от особено апетитните ?!

# 11
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Защо педиатърката ти смята, че бебето е алергично, и то към кърмата??? Някакви признаци на алергия има ли - горе са изброени всякакви неща, които могат да наведат на подозрение за алергична реакция - има ли при вас нещо от тях?
350гр наддаване за втория месец е малко - в това отношение педиатърката ти е права. Но не е нужно това да става повод за отбиване, а просто за някои промени в начина на кърмене - аз бих опитала да кърмя по мое настояване на всеки 2ч през деня, като предлагам и двете гърди, както и да включа едно нощно хранене, за да няма интервали, по-големи от 4ч без сучене. Това обикновено много бързо се отразява положително на наддаването на бебето Grinning

# 12
  • Мнения: 668
Имам малка красавица на почти 3 месеца. Имам огромно желание да я кърмя, но педиатърът смята, че проявява алергия към кърмата ми. Първият месец наддаде 820 грама, но вторият само 350 грама. Детето ми е спокойно и весело, ака нормално, но се отказва сама да суче след 5- 6 минути и започва да се усмихва. Вечер спи по 8 часа. Дали да послушам лекарският съвет да преминем към адаптирано мляко или да се доверя на майчиният си инстинкт, че може би това, което суче и е достатъчно. Ние със съпруга ми сме слаби  и не сме от особено апетитните ?!
Миличка, по-добре не избързвай със захранването. Сега от гледна точка на времето, аз съжалявам че съм захранила малката на около 6м и че я отбих към 7мия, като е имало начини и възможности да я кърмя по-дълго. Вчера преглеждах тефтера с мерките и теглилките на моята принцеса, и ми прави впечатление че първите два месеца е наддала със по 700 - 800 г, друг месец само с 400, трети с 500, после пак с 800, говоря приблизително разбира се. До годинка наддаването на теглото й много варираше, но нашият педиатър каза че няма от какво да се притеснявам, щом детето е весело, здраво и жизнено, значи всичко е наред. Тя самичка ти показва, че се е нахранила - щом не плаче, и спи непробудно, значи се е заситила. Времетраенето на кърменето не е решаващо, защото е доказано че бебето се е нахранило след първите 5-6 до 10 минути, и после просто задоволява инстинкта си за сукане, и се наслаждава на близостта на майката. Успех и бъди упорита, това ще ти се отплати в бъдещето и бъди сигурна, няма да съжаляваш!  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт