Мастит - как да се справя?

  • 2 937
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 152
Момичета, не знам дали темата е за тук, моля ако не да се премести. Проблема е, че от вчера съм с болки и  зачервяване в едната гърда, усещам бучка. Всички симптоми са като на мастит - температура, втрисане. Налагам топли компреси, но засега бучката не се е махнала и си боли. Температурата ту се качва, ту пада. Не знам какво да правя. Моля ако някоя от вас е имала същия проблем да ми отговори как се е справила. Не искам да ходя да ме цепят, чувала съм че е много болезнено. Благодаря ви предварително! bouquet

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Топли компреси, масаж (преди и по време на кърмене), кърмене + цедене, почивка. На всяко кърмене - първо от болната гърда предлагаш. Лецитин. Хладен компрес след кърмене/изцеждане. Температуропонижаващи+болкоуспокояващи. Ако до 24 часа няма подобрение - на лекар!

Виж и това:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=29197.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=1594
http://www.bg-mamma.com/site/content/view/852/

Налага се да взимаш спешни мерки от всичко гореизброено и е много вероятно нещата да се разминат - но трябва да следиш и ако се налага - да идеш на лекар (който по-вероятно ще ти изпише антибиотик, цепенето е много крайна и рядка мярка).

# 2
  • Мнения: 505
eovin - спокойствие и почивка, освен всичко, което ти е написала Мис Бу. Не се шашкай - едва ли ще те "цепят", а бучката няма да се махне за един ден. Нито за два. Компреси и цедене.
Оправяй се бързо!  Hug

# 3
  • Мнения: 73
Определено трябва да си спокойна, когато се притесня за нещо, веднага ми се получават бучки и ставам като теб. Спасяваме помпата (имам електрическа), с която се цедя, даже и през 30 мин., вярно понякога ми стават мехури на зърната, но това е малко зло. Правя и горещи душове преди кърмене(цедене). Стискам палци да се оправиш бързо.

# 4
  • Мнения: 2 529
Имам същите оплаквания като eovin - едната гърда ме боли и е зачервена, но не е чак толкова напрегната, през нощта ме втресе ужасно и вдигнах температура, цедя и кърмя доста често от нея - но не напипвам бучка  Thinking Дали е мастит или по-скоро нещо друго ми има  newsm78

# 5
  • Мнения: X
При мен често се случва. Единственото, което ми помага е Лецитин+ компрес от вода със спирт и след известно време цедене (аз цедя на ръка и съм се усъвършенствала) или пък компреса м/ у храненията и после предлагаш проблемната гърда. Стискам ти палци!

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 64
Вече не кърмя, но имах и аз такъв проблем.Зачервената гърда не е мастит, но процеса е тръгнал и ако каналите не се отпушат може и да стане.Аз след като три дни правех компреси и не се оправих и не спирах да вдигам температура ми изписаха антибиотик - оспамокс.Пиех го и кърмех,казаха ми че не прече и не престанах да правя горещи копреси и да цедя без да спирам.НАй-накрая се оправих.При голямото ми дете пак така бях  получих зачервяване и запушване на канал на същата гърда и пак така се оправих.

# 7
  • Мнения: 2 529
Cvetelinka и mariana-galinka, а чувствате ли, че все едно сте болни от грип и цялото тяло ви е схванато?

# 8
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Кики, вероятно имаш инфекция, щом те втриса и си схваната, даже да не напипваш бучка. Взимаш ли мерки?

# 9
  • Мнения: 2 529
Кики, вероятно имаш инфекция, щом те втриса и си схваната, даже да не напипваш бучка. Взимаш ли мерки?

Не зная какво да правя  ooooh! Изпила съм два Панадол-а само...Детето суче, изцеждам през 2 часа и си слагам топли кърпи на гърдата, но се чувствам все така зле  Rolling Eyes С първото бебе не съм имала такива проблеми и ми е много странно, че съм в такова състояние  Sick

# 10
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
По-горе съм дала линкове, виж ги и действай. Обезболяващо, температуропонижаващо, щом се налага. Топлина (диш, компрес - но не горещо!), масаж (нежен и лек, от основата към зърното, вкл. по време на сукане), изпразване на гърдата (сукане + доизцеждане), почивка. Може хладен компрес, за да облекчи състоянието на гърдата - охладена кърпа или напоен с вода памперс, охладен във фризера. След изпразване на гърдата топъл компрес не се слага - само преди кърмене/цедене, за отпускане на каналите. Излишната топлина през останалото време може да навреди.
Може лецитин - 3,600 - 4,800 мг на ден (3-4 капсули по 1,000 или 1,200 мг). Това е хранителна добавка, която действа като емулгатор, т.е. предодвратява слепването на мастните частици в кърмата (и запушването на каналите).
Може компрес със зелев лист след и между кърменията - зелево листо без дебелата жила, намачкано с точилка (или друго) или нацепено леко с върха на ножа, изрязана дупка за зърното, охлажда се в хладилник/камера и гърдата се увива с него; сменя се на 30-40 минути и след края на проблема се спира прилагането му.
Ако няма подобрение 24 до 36 часа с горните мерки - на лекар, за да види и прецени дали се налага прием на антибиотик, съвместим с кърменето.

# 11
  • Бургас
  • Мнения: 64
kiki29 в първия момент помислих че съм настинала.Вдигнах температура преди да се осетя че ми е от гърдата,но явно възпалителния процес вече е бил почнал.Но този път като разбрах много бързо почнах почнах с компресите.Предния път с първото ми дете бях неопитна и гърдата ми накрая беше станала твърда КАТО КАМЪК И СИНЯ.голям кошмар беше,без антибиотик не се рзаминах.

# 12
  • Мнения: X
Аз не съм имала Т, нито ме е втрисало нито веднъж, а съм имала мнооого пъти запушени каналчета. И ще имам и за напред, убедена съм. Явно на едната ми гърда, каналите са по проблемни. Момичетата са написали всички възможни ЦЯРОВЕ. Аз няколко пъти си горях кожата от топлината на компреса, затова по препоръка на хирург, сложих спирт+ вода, в равни части и след време изцеждах. Каналите така се отпушват, че млякото започва да се лее, буквално. Само, че незнам загряването при вдигната Т дали е за препоръчване. Желая успех!

# 13
  • Мнения: 2 529
Благодаря ви  Hug bouquet В момента съм с 38 температура, ще взема всички мерки... Точно като настинала се чувствам и аз... 

# 14
  • Мнения: 400
От моята лична лекарка знам, че ако се стигне до мастит, може напълно безболенено и гарантирано да се излекува чрез радар някакъв.
Доколкото разбрах се прави с уред, който има в новите клиники.
Нядвам се да ти се размине разбира се!

Всичко хубаво:)

Общи условия

Активация на акаунт