Отговори
  • Мнения: 174
Мили настоящи и бъдещи мами,

Време ми е да запо4вам със списъците с покупки за мъни4ето и като 4овек без никакъв опит съм като "пате в къл4ища". 

След обстойната и полезна лекция, която ми изнесоха моми4етата тук на тема "Как се избира коли4ка", ще си позволя да Ви помоля за помощ още веднъж...   bouquet

В библиотеката намерих един списък, но той е от 2003 и със сигурност има нужда от обработка и ъпдейт.

Например в темата на септемврийките про4етох, 4е ЕС не одобрява ползването на PVC за бебешки вани. (ако се интересувате про4етете постовете на Басилиск:
http://www.bg-mamma.com/index.php?action=profile;u=5576;sa=showPosts )

В друга тема про4етох какво става, ако се сложи бебешко боди с метални коп4ета да се загрее на парното и се обле4е на мъни4ето след баня... 

т.е. до тук "бележки до мен си"
1. Не купувай вана от ПВЦ
2. Не купувай боди с метални коп4ета

Според мен инфо от такъв тип е супер важно (Благодаря, Басилиск), затова поствам списъка с необходимите вещи тук, за да могат вси4ки, които имат желание да допълват, поправят, предлагат и про4ие...

Съзнавам, 4е зада4ата е Херкулеска, но според мен си струва...

П.П. Ако някаде има обновен списък...и темата е излишна...моля, кажете ми...

Списък с необходими вещи, оборудване и аксесоари за бебето

1. Дрехи, спално бельо + други текстилни изделия

1.1. Бодита или блузки с дълъг ръкав – 3-5 бр.
1.2. Бодита с дълъг ръкав и крачол (цели костюмчета) – 5-6 бр.
1.3.Бодита с къс ръкав (или камизолки) – поне 5 бр.
1.4. Ританки - 5 бр.
1.5. Чорапки – 5-8 бр.
1.6.Шапка за навън – 1-2 бр.
1.7.Шапка за след баня – 1-2 бр. (преценете дали ще ползвате, доста майки не ползват такава)
1.8. Хавлийки за баня – 2-3 бр.
1.9. Възглавнички (до 3 месеца са излишни) – 1-2 бр.
1.10. Калъфки за възглавнички – 2-4 бр.
1.11. Лигавници (за начало може да не трябват) – 3-5 бр.
1.12.Обиколник (не е задължително) – 1-2 бр.
1.13.Одеало лекичко (или тънко спално чувалче ) – 2 бр.
1.14.Одеало плътно (или дебело спално чувалче или олекотено юрганче ) –     1-2 бр.
1.15.Спално бельо, комплект чаршафчета – долен, горен и калъф – 2-4 бр.
Тензухени пелени – 2-3 бр. (могат да се ползват и вместо възглавничка, и като завивка през лятото, а и за цедене на сокове)

2. Аксесоари и принадлежности за хранене

2.1. Адаптирано мляко (за всеки случай) - 1 кутия
2..2. Биберон залъгалка – 1-2 бр.
2.3. Помпа за изцеждане на кърма
2.4. Биберони за шише 0-4 м. – 2-4 бр.
2.5. Шишета - ако ще сте основно на формула 4 бр. иначе най-много 2 бр.
2.6. Четка за шишета и биберони – 1 комбинирана или 1 за шишета и 1 за биберони
2.7. Термобокс за шишета единичен или двоен

 3.  Хигиена

3.1. Бебешки сапун
3.2. Гъбка за баня
3.3. Бебешко гребенче и четка
3.4. Бебешко олио или зехтин - ако кожата не понася козметика се препоръчва бебето да се маже с преварен на водна баня зехтин в началото вместо с бебешко олио
3.5. Бебешки клечки за уши с ограничител
3.6. Мокри кърпи
3.7. Ножичка / нокторезачка 
3.8. Носов аспиратор
3.9. Памперси за новородено
3.10. Прах за пране за бебешки дрехи
3.11. Сапунерка
3.12.Термометър за вана
3.13. Цинков крем против подсичане
3.14. Шампоан за тяло и косичка

 4. Аптечка

4.1. Капки против колики - Babynos , Sab Simplex
4.2. Бебешки термометър
4.3. Лепенки за пъпче – може и да не потрябват – на доста бебета пъпчето им пада в болницата
4.4. Спирт 70% за пъпчето + обикновени клечки за уши (без ограничител) за почистване на пъпчето
4.5. Топоцин - антибиотично прахче за пъпчето

 5. По-крупни покупки

5.1. Корито/ваничка за къпане – за препоръчване е анатомична
5.2. Бебешка количка + чанта
5.3. Легло/кошарка + матрак (ако няма дюшече или матрак към леглото/кошарата)
5.4. Маса/шкаф за преобличане
5.5. Стерилизатор – не е задължително, но е удобство
5.6. Столче за кола
5.7. Бебефони

6. Други

6.1. Музикална играчка за леглото + други (3-4 бр.) дрънкалки/играчки –  В началото бебето не може да ги вижда или да играе, но е добре да се закачат на леглото шарени играчки. Специалистите твърдят, че така бебето ще “прогледне” по-бързо и ще има върху какво да съсредоточава погледа си
6.2. Кофа с капак само за мръсните дрешки на бебето
6.3. Непромокаема постелка за легло
6.4. Непромокаема постелка за повиване
6.5. Стаен термометър

Благодаря предарително на вси4ки, които ще се вклю4ат!
 

# 1
  • Мнения: 5 228
Моят списък е доста сходен с този, които си написала, така че ще обърна внимание само на някои неща.
Калъфки за възглавница и пелени - колкото се може повече. Калъфките се поставят под главата на бебето (без възглавница), предпазват чаршафа при повръщане и т.н. чести инциденти.
Памучните пелени се ползват за какво ли не - за постилане на повивачката, постилане на шезлонг, количка и т.н. Колкото повече, толкова повече.
Дрехи - само памучни, като най-удобни са тези с прихлупване отпред. Преди 3-ия месец аз лично така и не успях да облека на дъщеря ми боди, което се облича през главата. С металните копчета не съм имала проблем, просто трябва да се внимава.
Адаптирано мляко няма смисъл да се купува. Така по-трудно ще се изкушиш да даваш добавки, което обикновено не е необходимо.
За вкъщи най-удобната дрешка е гащиризона с крачета - така отпада необходимостта от свличащи се чорапи, лесно се облича и съблича и е удобен за детето.
За къпане - най-практичен вариант са течните бебешки гелове, които са подходящи както за тяло, така и за коса (Бюбхен, Клоран, Нивеа, сигурно има и други). Никога не съм къпала дъщеря ми със сапун.

# 2
  • София
  • Мнения: 43 833
неее, не не купавай боди с метални копчета - а не го слагай на парното преди да го облечеш на бебето Wink повярвай - няма и нужда...

1 - много бодита, много нещо, вземи 2 с къс и 2 с далаг ръкав, цели гащеризончета (или ританки и камизолки) - 5 бр...имай предвид , че ще те дзасипят с подаръци дрешки...Wink чорапки - 23 бр...не се изхвърляй с дрехи, по добре после да докупуваш, като остановиш кое ти е най-удобно...бодитата за новородено е най удобно да са с предно закопчевене или тип прегърни ме....не през главата. Шапка след баня не се ползва...възглавница също така че и калъфка не ти трябва...освен за удобство ако върне мляко да не сменяш цения чаршав, но може и пелена - същата работа върши....обиколника - удобен е до толкова, че пази завет и детето да не си удря главата по решетките и таблите на леглото. Възглавницата - до годинка е излишна, не до 3 месеца...

2.
Ако искаш да кърмиш НЕ купувай АМ, ако имаш трудности в началото, вместо да се стремиш да ги преодолеете, по-лесно може да се изкушиш просто да напълниш шишето....а тръгнеш ли по този път, проблемите се задълбочават - ам е най-лесното да се купи дори в 3 през ноща....

Биберон - ако кърмиш и това не ти трябва - просто кърмиш на поискване и детето е щастливо...

Помпа - ДА по възможност хубава...но и с това няма защо да се бърза - може и да не ти потрябва...

Шишета и т.н....само едно, две малки евентуално за водичка...ако решиш...
термобокс съм ползвала до сега 2-3 пъти зимата за водата....

3.
Гъба за баня се ползва след година две - бебешката кожа е прекалено нежна за подобно нещо...
Мокрите кърпи могат мн да дразнят кожата - моя е правил обриви до кървави рани от кърпичките на памперс - за това най-добре при смяна на памперс миене на течаща вода - кърпи само за походни условия...

4.
нещата за пъпче - по добре ако има нужда да кажеш на татито да ги купи преди да се приберете, мн бебета нямат нужда от лепенки и топоцин.
Капки за колики - като почнат, ако почнат...защо предварително????

Бих прибавила - сироп за Т при бебета...винаги е хубаво да има един за вс случай...

И понеже не видях нещата за теб - евентуално - крем за зърна ако кърмиш (лансинох, авент, гермастан или каквото), подплънки за кърма също...

5.
шезлонг или шезлонг люлка е мн удобна вещ...както и стойка за ваната

6.
вместо подложки непромукаеми по-добре протектор вземи - като чершав хавлиен е от долу гумиран с ластик от страни, хем не шумоли, хем не се мести насам натам....
ако имаш шкаф за повиване - за какво ти идва непромукаемата постелка за повиване??? аз ползвах от тези повивалниците подвините мн бяха удобни защото си го разнасях спокойно из къщи...където сме.


Др, което не видях - обекло за навън...есенно бебе ли чакаш - тогава някакво тънко ескимосче...със затворени клачета...

една нощна лампа в началото също ще ти върши работа...

# 3
  • София
  • Мнения: 43 833
 и забравих - дъждобран за количката, одеалце за нея пак или чувалче (ама това вече за студовете) и др - предвиди някое място за хранене (кърмене на детето). аз си бях взела в спалнята едно канапе, може и люлеещ стол или нещо такова - да ти е комфортно да се отпуснеш, че в началото доста време отнема...може и легнала в леглото ест..но на мен така и не ми беше удобно...
също удобна вещ ми беше и възглавничката за бебето която е да лежи на страни....
и аз ползвах кенгуру - незаменимо нещо....

Последна редакция: вт, 31 юли 2007, 08:20 от bubu_to

# 4
  • Мнения: 4 181
абсолютно съм съгласна с момичетата  Mr. Green
да добавя само, че според мен ваната е по-удобно да не е анатомична.
нашата я ползвахме около месец и после директно в голямата вана си го къпехме малкия.
Друго, което ще ти препоръчам да си ушиеш слинг  Peace
страшно полезна вещ, от която за съжаление се възползвах доста късно.
Иначе за козметиката, аз също не съм ползвала сапун. Ползвах пяна за вана на Sebamed, която става за тяло и коса, другата ми козметика също беше на тази фирма и съм много доволна. Вярно скъпичка е , но първите месеци поне ползвах само това, а крем Бочко за подсичане.  Peace
никога не съм ползвала носов аспиратор, ако бебето има хрема му капя кърма в носа  Peace
трябва да си вземеш и термометър, аз ползвам дигитален на Chicco,мери за 10-иан секунди  Peace

# 5
  • София
  • Мнения: 43 833
ами аз сапун ползвам, не за къпане, а при смяна на памперс само за д-то....но ако се вземе гел за тяло и коса и той върши същата работа...
вана на мен анатомичната ми беше мн удобна до към 7 месец, когато малкия почна да се изправя в нея, с опити да се пребие....
слинга също е прекрасно решение...вместо кенгуру - въпрос на предпочитание...
аспиратор за нос не бих  и не съм ползвала - от ваккума знам че могже допълнително да се дразни лигавицата и нещата да се влошат, та избягвам...


и вземи стеримар (физиологичен разтвор).

# 6
  • Елин Пелин
  • Мнения: 276
Здравейте, много хубава и полезна тема, наистина. Аз също изчетох където каквото намерих и сега ще си направя общ списък с нещата. Вярно, че някой няма да са нужни, за това мисля лека полека да купувам, като се започне от най-важните неща.
Много благодаря на майките, които имат опит и помагат на нас невежите:)

# 7
  • Мнения: 533
Ваната в никакъв случай да не е анатомична,голяма глупост е това,вземи хавлиен шезлонг и нормална ваничка(по възможност със стойка)Ползвам Мустела(от първия ден)№1 без изплакване.Много добра работа ми вършеха едни мънички чорапки-по-сегнати(дрешките са много големи и се изхлузват) а терличките са големи за новородено
.

# 8
  • Мнения: 3 926
Ще се включа и аз
От аксесоарите за хранене... нямаш нужда от нищо докато не се приберете с бебето вкъщи. Ако се наложи обясни на таткото каква помпа да вземе, но там, където мисля, че живееш ще ти обърнат достатъчно внимание на кърменето Grinning
За банята - гъбата не е нужна - дори може да се окаже ..."вредна" В смисъл, че задържа бактерии... изобщшо ненужна покупка поне преди годинката. Клечки за уши - обикновени. Каналчетата са им толкова малки, че трябва бая усилие да бръкнеш, а ограничителят пречи на почистването. Ще се справиш чудесно и без ограничители Simple Smile
Термометър за ваната също не ти трябва - пъхаш лакета и не трябва нито да ти е студено, нито горещо. Пък и всяко бебе се чувства дзобре при различна температура на водата. То само ще си покаже Simple Smile
Спиртът да е 90% - много по-бързо се изпарява и не дразни кожичката.
Стерилизатор - абсолютно ненужен, ако не храниш с формула. Всичко за бебето се мие - с вода. То все пак живее в нормален свят и го прегръщаш, без да си извариш предварително дрехите, нали Wink
Иначе чудесно си се сетила да пуснеш списъка тук. Може да те откажем от доста неща в полза на няколко дрънкалки толо и музикална играчка Чико, или Фишер Праис за над леглото Wink Изобщо попаднала си на точното място Hug

# 9
  • Монреал
  • Мнения: 1 469
Бих ти препоръчала точно металните копченца тип тик-так, а не пришитите пластмасови - могат да паднат и бебето да се задави с тях.
Масата/шкафа за преобличане според мен са ненужни - ние го мием на мивката, но дори и да ползваш кърпички - можеш да го сменяш на спалнята.
В никакъв случай не бъркай с клечки за уши в каналчетата - каквото има ще си излезе - почиствай само ушната мидичка.

Ако си във Щатите виж това:
http://www.walmart.com/catalog/catalog.gsp?cat=584913

А също и бих ти препоръчала крем за дупе Baby Aquaphor.

Последна редакция: вт, 07 авг 2007, 07:15 от TarikMom

# 10
  • Мнения: 3 926
В никакъв случай не бъркай с клечки за уши в каналчетата - каквото има ще си излезе - почиствай само ушната мидичка.

Ммм, да. И аз това исках да кажа, ама като прочетох сега какво съм написала ooooh! Идеята ми беше, че дори да искаш трудно ще бръкнеш (а то и не трябва да се бърника там), а клечките с ограничител само пречат на почистването на останалата част.
Според мен най-важната покупка за бебето е количката. Ако си от тези, които не стоят у дома тя ще се превърне в продължение на ръката ти. Трябва да е лека, удобна и да се сгъва лесно.

# 11
  • Мнения: 1 172
Моите забележки:
1. На нас педиатърката ни забрани употребата на клечки за уши - абсолютно ненужни са за новородено.
2. Не знам какво имаш предвид под  шкаф за преповиване и непромокаема постелка за повиване.  Аз имах нарязани и ушити (собствено производство) бархетни пелени, с които постилах подложката за повиване (тя си е от нещо като мушама и няма проблем с почистването й) и ги ползвах и за възглавничка в началото. Нямах специален шкаф - преобличах на подложката, която стоеше върху леглото.
3. Възглавници и калъфки в първите поне 5-6 месеца не ти трябват. И ако леглото ще е с размери 70 х 140, по-добре си уший чаршафчета по поръчка. Готовите такива се свиват и умаляват. Но за легло 60 х 120 са перфектни.
4. Не купувай всички шишета предварително. Вземи 1, ако на бебето и на теб ти хареса, и ако е нужно, вземи още в последствие. Във всяка аптека продават.
5. Термобоксът трябва да е съобразен с шишетата, които ще ползваш! Не избързвай с него, преди да си уточнила марката шишета.
6. Хавлийки за баня - абсолютно излишно е купуването на бебешки хавлии. Умаляват точно след 2-3 месеца. По-добре купете големи нормални хавлии, които ще ползвате докато дойде време за халатче, а и след това.
7. Чорапките ми се струват прекалено много - обличах бебето си предимно с панталончета, не с ританки и не сме имали повече от 3 чифта чорапи - по1 чифт за всеки ден. Ако планирате ританки и въобще горни дрешки от този тип, то толкова много чорапки са ви излишни. Също умаляват много бързо.

Бих добавила - стойка за вана. В първите 4-5 месеца поне ще ви е много удобна, тъй като няма да се налага да клякате и да къпете детето на земята, като в същото време го придържате оттук оттам.

# 12
  • Някъде там на юг...
  • Мнения: 1 233
От личен опит бих препоръчала да се изчака с точка две до раждането на бебето  Peace

# 13
  • Мнения: 533
Бързонагряваща кана,за преваряване на вода,приготвяне на чайчеи поливане на щищетата(ако се храните с АМ,или дохранване)

# 14
  • Мнения: 1 172
Бързонагряваща кана,за преваряване на вода,приготвяне на чайчеи поливане на щищетата(ако се храните с АМ,или дохранване)
Микровълновата или бързо-загряващи котлони, не вършат ли същата работа? Моята микровълнова я побърках от употреба за това, което си изредила + затопляне на храна (пюрета) + стерилизиране.

Подсети ме да споделя, че от много ентусиазъм си взех и уред за затопляне на детски храни - по ненужна вещ едва ли някога съм купувала. Първо, топли не 30-40 сек като микровълновата, а понякога и 10 минути. Второ, все трябва да бъде обслужван - да му се долива вода, за да не изгори. Полезен ми е бил само като съм гостувала с малко бебе (0-3 мес) и там е нямало микровълнова.

Общи условия

Активация на акаунт