Градината..., ако имате избор?

  • 3 265
  • 86
  •   1
Отговори

Анкета

На каква възраст детето е добре да тръгне на градина?

Опции:

* Гласуването приключено: чт, 16 авг 2007, 22:08

  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Провокирано питане от множеството теми за градините, пък и сега това ми е "болен въпрос".

Ако имахте /или имате избор/, на каква възраст бихте пуснали децата си на градина?

Да предположим, че не се налага да се връщате на работа, можете да си позволите детегледачка или пък имате готина баба на разположение и не сте "притиснати" да пуснете детето на градина. А сами избирахте /или имате щастието да избирате/ момента.

Коя е подходящата според вас възраст? И защо?

# 1
  • Мнения: 27 524
Имам избор. След навършени 4 ще е. Защото искам да разбира и да му обясня защо мама го оставя. Защото едно малко дете има нужда само и единствено от майка си и от родителите си. От сигурност. Пускането на ясла и детска градина на едно дете под 4 годинки е абсолютна травма и тежест за детето и никога не бих му го причинила, освен ако наистина не се налага и нямам избор. Мое мнение, моля, да не ме апострофирате, знам, че мнения има бол  Grinning

# 2
  • Мнения: 2 567
Не бих казала, че имах възможност да гледам малката вкъщи, но го направих. В началото поради определени причини, а по-късно по убеждение. Не съм привърженик на градините, а още по-малко на яслите. Пуснах я чак в предучилищната.
Ако имам друго дете сигурно пак така ще направя, защото вече пък и имам възможност да не работя. Но пък нищо не се знае. Може тогава друго да реша, но със сигурност няма да е преди 4 годишна възраст.

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 5 009
Мисля че дете, навършило 3 г. трябва да тръгне на градина, защото тръгва в първа група, има нужда от игри и социализация в групата от връстници, защото, ако тръгне по- късно / на 4- във втора група/ останалите деца вече ще са оформили приятелства и групички, а то ще е аутсайдер, а също така децата се обучават по учебна програма в занятия от първа група и част от нещата, които останалите знаят, няма да ги знае / все едно да тръгнеш на училище от втори клас/, в първа група се научават да се хранят сами, изобщо да се обслужват сами, а децата, които идват от вкъщи не могат.../ в по- голямата си част/ Има още много ЗА тръгването от 3 г. заедно с връстниците си...
За това, дори и да имам избор, пак бих пуснала децата си от 3 г. на градина / така и направих с дъщеря ми, но малкия, за жалост трябваше да тръгне от 2 г. на ясла, въпреки че съм против яслата по принцип, но нямах избор/  Peace

# 4
  • Мнения: 4 965
Имах избор - пратих ги на ясла - на 2 г. и 1 мес.
Доводите са като на bendji2710 , но без последните думи в скобите. Аз съм за ясла, градина и всичко "по реда си".  Peace

# 5
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Блонди, на твоето мнение съм  Peace
Но за съжаление аз трябваше да се върна на работа и пуснах дребната на градина точно на три годинки. Въпреки, че добре се справя /пу - пу/, чувствам, че не е съвсем готова за това. Не осъзнава напълно защо трябва да е отделена от мен и то за цял ден и все имам усещането, че се чувства изоставена. Което пък мен ме разстройва още повече.
Ако можех, поне до 4 годишна възраст щях да я гледам вкъщи или да прибегна до услугите на майка ми  Wink
Колкото до социализирането - мисля, че на тази възраст идеална работа вършат игрите в градинките, площадките или детските кътове  Peace

# 6
  • Мнения: 5 183
Имах избор.
Пуснах го на 3,5 години.
не гласувах, защото моята опция я няма, а тя е: между 3 и 4 години.

# 7
  • Мнения: 842
По принцип аз нямах избор, трябваше да почна работа и пуснах сина ми на градина на 3 години (преди това бях правила опити да го пускам на ясла, но поради здравословни причини се наложи да си го гледаме вкъщи). Но дори и да си бях останала вкъщи, пак бих го пуснала, поради простата причина, че аз не мога вкъщи да занимавам това дете така, както се работи с него в градината. Признавам  - ужасен педагог съм и въобще не мога да уча детето на нещата, на които го учат в детското заведение. Репертоарът ми от детски песнички се изчерпва със зайченцето бяло, за стихотворенята пък да не говорим.  Embarassed   Пък и там се научава да контактува с други деца. Който смята, че може да обучава детето си вкъщи  Hug чудесно. Аз обаче,  ще заложа и с второто си дете на детската градина.  Peace

# 8
  • Мнения: 5 468
Едно дете между 3 и 4 си година е съвсем готово да тръгне на градина. Първа група.
Моето, за радост, ще е на 3 г. и 5 месеца, когато ще тръгва на градина. Мисля, че е нормална възраст за социализация, приятелства и общи веселби Peace. И голяма моя грешка беше, експеримента - ясла на 1 г. и половина Tired.

# 9
  • Мнения: 4 399
На 3 години. Такъв отговор няма и затова не гласувах. Това според мен е крайното време когато детето трябва да започне активно да общува с връстници. Това е и времето когато трябва да започне да се занимава и да учи под погледа на педагог и когато майката вече не е способна да откликне на всичките му нужди. А и да е в състояние, едва ли и остава време освен ако няма готвачка, чистачка и т.н. И не на последно място това е възрастта в която детето трябва да започне да придобива самостоятелност без да може във всеки миг да се облегне на мама.
Според мен прекаленото застояване вкъщи сред възрастни хора и особено с баби може да е много по-травмиращо от ранното тръгване на градина/ясла и да остави следи които остават за цял живот. Познавам доста деца, а и вече възрастни хора гледани до късна възраст от бабии всичките страдат от 'синдрома на бабиното детенце' както го наричам.

# 10
  • Мнения: 46 437
Над 3 навършени при всички случаи.
Хубаво е да се върна на работа септемрви, още мисля ...
Иначе бих си я гледала до предучилищна.

# 11
  • Мнения: 2 641
мисля да я пусна на 3 години и 7 месеца - т.е. догодина септември. мисля че вече ще има нужда от друга среда, не виждам смисъл да стои само с мен докато стане на 6 години. против яслите съм. но съм за градината. надявам се да и хареса, мисля да е на половин ден докато свикне достатъчно, после да си мине на цял. убедена съм че и децата имат нужда от социална среда, да са сред деца, да се оправят сами, да се радват и на друга обстановка, да си имат приятели в градината с които да са заедно. ние възрастните нали това търсим социално разнообразие, затова невиждам смисъл децата да стоят в къщи изолирани до първи клас. но разбира се при всяко дете е различно и различно понася промените. въпрос на преценка е според мен.

# 12
  • Мнения: 3 491
Ако детето е социално, учи по-лесно от връстници отколкото от възрастни, отделя се с лекота от майка си или който основно го гледа - на 3 години.
Ако е по-плахо в общуването с деца, обича домашна обстановка и предпочита да учи от възрастни, особено от контакта с възрастния, който основно го гледа - на 4 години.

# 13
  • Мнения: 1 163
Пробвахме 3пъти през различни периоди,резултата беше ревове и болести последния път и 2 ги взеха в болница и то без мене това беше най-голямата ми грешка,че изобщо пробвах.Ходиха си на предучилищна заедно,а сега ще са в 2клас и всичко е наред нямя го стреса и страха от градината.Мисля,че ако някой има възможност да си гледа децата по добре да го прави.

# 14
  • София
  • Мнения: 3 679
На градина децата могат да тръгнат на 3 години, преди това е на ясла. Лично аз пуснах Таня на 1 г и 4 месеца на ясла. Не отговирх на анкетата понеже нямаше под 2 години.

Общи условия

Активация на акаунт