За Карлсон, който живее на покрива

  • 10 760
  • 38
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 920
И моите момченца не харесват Карлсон. Идеята за човек с перка на гърба, който живее на покрива, им се стори много интересна, изгледаха с любопитство някаква руска анимацийка от youtube, но дотам. Казаха, че е много лош, защото яде бонбоните на момченцето (в тяхната морална класация това е една от топ-лошотиите, някой да ти яде бонбоните), и с това им свърши интересът към Карлсон.
А Пипи не я разбират. Как така живее без родители, и смята, че това е весело? Как така не й се ходи на училище и не й е интересно там (това моят ученик го пита)? А аз си признавам, че ми става драго от въпросите и неразбирането на Пипи.  Flutter
Четат други детски книжки, разбира се, и имат други слабости, аз не им натрапвам вкусове. Детската литература не се изчерпва с Карлсон и Пипи, и не мисля, че който и да е автор трябва да се абсолютизира.

Блажке, май малко съжалявам децата ти.

# 31
  • Мнения: 3 491
И моите момченца не харесват Карлсон. Идеята за човек с перка на гърба, който живее на покрива, им се стори много интересна, изгледаха с любопитство някаква руска анимацийка от youtube, но дотам. Казаха, че е много лош, защото яде бонбоните на момченцето (в тяхната морална класация това е една от топ-лошотиите, някой да ти яде бонбоните), и с това им свърши интересът към Карлсон.
А Пипи не я разбират. Как така живее без родители, и смята, че това е весело? Как така не й се ходи на училище и не й е интересно там (това моят ученик го пита)? А аз си признавам, че ми става драго от въпросите и неразбирането на Пипи.  Flutter
Четат други детски книжки, разбира се, и имат други слабости, аз не им натрапвам вкусове. Детската литература не се изчерпва с Карлсон и Пипи, и не мисля, че който и да е автор трябва да се абсолютизира.

Блажке, май малко съжалявам децата ти.
Няма нужда, светът е по-разнообразен от въображението ти.  Peace

# 32
  • Мнения: 461
Карлсон, Алиса и Мечо Пух като дете не можах да ги дочета, а четях всичко. По-късно прочетох Алиса, заобичах Мечо Пух, но така и не успях да прочета Карлсон докрай, хваща ме яд.

# 33
  • София
  • Мнения: 1 783
Ше цитирам по памет г-жа Сетергрен пред възмутените лелки
Пипи може би невинаги постъпва изтънчено, но има добро сърце. Никой не е толкова мил към Томи и Аника,колкото Пипи.
Аз Пипи много си я обичам по ред причини, които ще отнеме много място да описвам. Чета си я по веднъж в годината заедно с Мечо Пух. Но Карлсон....Представих си изведнъж как моя завейко- блейко си има подобен приятел, който злоупотребява с чувствата му и тръпки ме побиха, защото далечният изход от това приятелство ми се привижда като наранено и разочаровано дете.
Не забравяйте, че Карлсон може би е една детска измислица.... Самото Дребосъче не може да прецени дали този сън е кошмар или лудешки весел.
Така е, повечето от нас са имали някой невидим приятел, появил се в момент на самота в детството, но това е разсъждение и анализ на по- високо ниво. Моите емоции от книгата бяха по- първосигнални.

# 34
  • Мнения: 8 999
Както много шедьоври в детската класика, така и "Карлсон, който живее на покрива" е погрешно да се тълкува еднозначно. На всяко ниво от развитието на човека /от дете до възрастен/, книгата се възприема по различен начин. За малкото дете Карлсон е веселият, желан приятел, който му партнира в белите и лудориите, а никога не носи последствията. Той е без определена възраст, без произход, без адрес - Карлсон е олицетворение на свободата - както на действията, така и на начин на живот. Безгрижният полет на дребния калпазанин над покривите - това е мечтата на всяко дете. Дребосъчето е самотно малко момченце, което има нужда от точно такъв партньор - то е сковано от хилядите разпоредби и забрани, които му налагат възрастните около него и има огромна нужда да бъде провокирано, макар и само във въображението си, от някой луд, безразсъден и безотговорен пакостник. Момченцето иска да прави бели, но това му е абсолютно забранено - то не може да си гризне от сладкиша в шкафа без позволение, не може да излезе от леглото след като майка му е пожелала "лека нощ", не може да е шумно, да чупи, да похарчи спестяванията си за бонбони ... Суровите правила, налагани от възрастните трябва да бъдат разбити, НО това е възможно единствено, ако имаш за приятел възрастен. И Дребосъчето го намира - идеалният пораснал човек с милион детски странности в характера. Вие бихте ли устоели на изкушението да прегърнете през врата такъв другар и да се издигнете с него над града, загърбвайки заплахата от наказание?

# 35
  • София
  • Мнения: 1 783
 newsm20 за горния постинг !  bouquet

# 36
  • Мнения: 24 467
Дано не ви се види глупава темата. От няколко дни четем със сина ми книгата и докато я чета усещам как ме вбесява. Карлсон ми се вижда като един егоист- използвач, който манипулира едно самотно и всеотдайно дете.
Спомням си, че когато я четях като малка си умирах от смях, а сега ме възмущава. Другите книги на А. Линдгрен ми харесват и сега, но тази... Остаряла ли съм за детски книги?
Хи-хи-хи, моят син въобще не хареса тази книга /не е и задължително/. Аз също, когато навремето бях дете, не я обичах поради същите причини, Карлсон ми беше направо гаден. Пробвала съм да я чета няколко пъти, на различна възраст- резултатът беше същият. Не е до остаряване. Явно не си единствената. Не е задължително да се харесва.
Ние, напр., не одобряваме евтините на места глупашки шеги на Хитър Петър. Детето ми не го намира за забавен, напротив. Андрешковщината не на всеки допада.
Сина ми определено не е стар /на 6 г. и половина беше, когато я четохме/, но той също не обикна Карлсон, също казваше, че бил "гаден" и разни други неща. Това лято пак не му хареса. Заради героят му не хареса цялата книга.
Моят син също си имаше "приятелче"- възглавничката, на която казва "Нина", но от шестгодишен се съсреодоточи върху реалните приятелства и контакти и честно казано му е непонятно това с измислените приятели. Вярно, неговият темперамент е земен повече от средно статистическото ниво, но това не значи, че следва да го регулирам по някакъв начин. Мисля, че и с книгите, както и с всичко останало, е въпрос на "съвместимост" между темперамента, характера, разбиранията, интелекта, душевната нагласа на човека и съответното четиво.
С Пипи беше друго...
Емил от Льонеберя също беше забавна и любима книжка.
Но виж, Карлсон...

Последна редакция: пн, 06 авг 2007, 10:08 от Judy

# 37
  • Мнения: 918
Аз също обичам Карлсон........и преди и сега Heart Eyes Колкото повече остарявам, толкова по симпатичен ми става. 
baibibi ме накара да се замисля, че и до днес обичам и ме привличат нестандартните, свободолюбиви и непокорни  хора, които не плащат данък обществено мнение.  Наистина хората са различни, ако не обичаш да фантазираш, ако обичаш да контролираш нещата и ги делиш на черно и бяло(честно и нечестно), сигурно няма да ти хареса тази книга Thinking Но аз и днес бих дала 7 бонбона за три, бих "изяла" една гора бой, ако мога да се повозя на гърба на Карлсон Laughing или преживея някое весело приключение.

# 38
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Факт е, че Карлсон преди почти 30 години ми се вижда различен от Карлсон сега, но е факт и че синът ми ляга и става с тази книжка това лято! Сам я чете на български, а на плажа вместо да се къпе и строи пясъчни замъци, четеше Карлсон  Peace И според него този герой е доста нахален, суетен и послъгва, но от сърце се смее на пакостите и хитринките му  Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт