изплащане ва болнични

  • 2 567
  • 55
  •   1
Отговори
  • Мнения: 229
Здравейте!Току що се връщам от банкомата и съм бясна - болничните ми за последните три месеца не са преведени.От месец май съм в болнични и досега не съм получила стотинка.Моля , ви споделете как върви изплащането на Вашите болнични и за кой месец за последно получихте пари.Благодаря Ви

# 1
  • Мнения: 1 217
Една от многото теми за тези пусти болнични и майчинство.
Болничният ми от 3.01. ми го изплатиха на 15.05. #Crazy
Този месец ми изплатиха първото майчинство. #Crazy #Crazy #Crazy
Просто нямам думи. #Cussing out
Даже вече не се и ядосвам.
От много нерви парите няма да се телепортират в сметката ми. Mr. Green

# 2
  • Мнения: 229
А, как мога да разбера дари има някакво грешка или просто бавят парите от Нои?Къде е причиното , се чудя?

# 3
  • Варна
  • Мнения: 466
Аз съм в болнични от 7 май и още нищо не съм получила.

# 4
  • Мнения: 229
Аз също съм от 7 май в болнични и няма нищо.В понеделника ще ходя да видя къде е причината

# 5
  • Мнения: 9 050
Обаждаш се в НОИ и питаш. Правят справки по ЕГН. Причините може да са безброй. Няма как да разбереш, ако не се обадиш и не питаш.
А по принцип да си знаеш, че преводи се правят само в четвъртък. Така че, ако не си получиш парите в петък, няма да ги получиш и в събота и в неделя.

# 6
  • Мнения: 207
Здравей, не знам защо така се получава,аз редовно си получавам майчинството, даже и болничните преди да родя!Работодателката ми редовно ми внасяше осигуровките и ми подаваше болничните! Като ги внесе най- късно след около 10 дена са ми ги превели на картата! Според мен за това че не ги получаваш е от твоите работодатели! Ти сигурна ли си че са ти ги подали в НОИ? И аз мисля направо да отидеш в данъчното и да поискаш да ти дадат номер и от интернет да проверяваш какво става! Hug

# 7
  • Мнения: 229
От данъчното ли? Каква е процедурата

# 8
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 514

И тук ще кажа сигурна ли си,че работодателят ти си плаща навреме осигуровките?

Последна редакция: сб, 04 авг 2007, 16:54 от siska79

# 9
  • Мнения: 229
Вече в нищо не съм сигурна.Предполагам ,че мощна фирма като тази в която работя известна с хуманната си дейност и произвадство на лекарства , която е лидер в сферата на здравеопазването , няма да си позволи това , но знам ли.В справката на Нои нямам прекъснати здравни осигуровки

# 10
  • София
  • Мнения: 3 271
От 18.06 съм в 45 дневен болничен за раждане. В началото на този месец ми бяха изплатени само 15 дена от този болничен.

# 11
  • Мнения: 9 050
Здравните осигуровки нямат нищо общо с обезщетенията.

# 12
  • Мнения: 9 050
От 18.06 съм в 45 дневен болничен за раждане. В началото на този месец ми бяха изплатени само 15 дена от този болничен.

Болничните се изплащат месец за месец. Изплатили са ти дължимото за юни. Парите за юли ще си получиш, след като работодателят ти изплати заплатите за юли и подаде данни в Парсоналния регистър.

# 13
  • Мнения: 498

И тук ще кажа сигурна ли си,че работодателят ти си плаща навреме осигуровките?

Също така сигурна ли си че са ти вкарвани в НОИ болничните навреме?Защото моите любими шефове ми ги пуснаха 3 месеца по-късно.От НОИ ги получих две седмици след това.На саита на НОИ има телефони,но трябва да си много упорита да се свържеш.Казваш си ЕГН-то и те те проверяват на момента и ти казват причината.Успех!

# 14
  • София
  • Мнения: 337
Звъниш в НОИ на 9261 971, 9261 990 и ти правят справка по ЕГН.
аз постоянно имам някакви проблеми. работодателят ми е изключително коректен (НОИ беше обявил фирмата ни за най-коректен работодател!!!). има проблеми със софтуеъра и очевидно постоянно стават грешки с подадените дискети. проблем има и когато работодателят подаде документите през интернет.
проблем е ако не си родила на термина, посочен в първия болничен, защото трябва да се прави преизчисление на следващия и очевидно ги мързи. аз съм по майчинство от 2 април и ми платиха на 19 юни. сега имам отново проблеми с парите за юни и юли Close.

предполагам, че като почна работа ще доживея да си получа парите от майчинството Sick.

# 15
  • Мнения: 353
Здравейте!
Аз съм в болнични от м. Май. До сега  ми е  изплатено всичко за м.Май. По принцип ако няма някъква грешка ги изплащат около 15 дни след като са представени в НОИ. Вие може да сте ги дали на работодателя но друг е въпроса той кога Ви изплаща осигуровките за съответният месец. И чак тогава ги носи в НОЙ. Така че ако не са Ви наред осигуровките няма да има скоро нищо за харчене.
Това е моя съвет защото аз лично си оправям нещата и затова нямам закъснения.

# 16
  • Мнения: 9 973
Преди два дни са ми превели 310 лв. за 04 и 05 месец.,а две седмици по-рано си взех парите от 01-03 мес.
Просто-КУРАЖ..............когато ги отпишеш тия пари,тогава съвсем случайно ще ги откриеш в картата!
Не разчитай на тях,винаги имай алтернатива-това е НОИ!!!!!!!!!! Joy Joy Joy

# 17
  • Мнения: 1 745
Аз съм болничен от януари и до сега са ми превели за януари и февруари,а миналата седмица-и за още един месец,но не знам за кой,мисля че за юни.Като се обадих да питам каде са ми парите за март,април,май... ми казаха,че имало несъответстие в имената ми,защото се омъжих.Обаче аз подписах на 14.04. ,а теми бавят за март????Няма как да ми напишат болничния с новата фамилия още март...Като я питах ЗАЩО жената на телефона дори не можа да ми отговори.Само повтаряше "Оправете си имената и ще ви ги изплатим"!!!  #Cussing out Нямам думи за тия нещастници.Ми ако разчиташ на тези пари?!!!Със сигурност преди е имало много по-малко недоволни и ощетени хора,от колкото има сега,с тая нова система.Това е 100 %.

# 18
  • Мнения: 319
А аз не знам дори колко болнични според тях трябва да получавам  #2gunfire . Един път ми изплащат една сума, друг път друга. В началото все едни кръгли дето никак не ми се вързват с никой месец. Имам чувството, че някой го мързи да изчислява или нямат достатъчно кадри и сега плащат каквото им падне, а пък в последствие ще изравняват. Но смятам като се видя малко по-свободна да им направя едно посещение на добра воля да видим кой как е с математиката  Crossing Arms .

# 19
  • Мнения: 2 336
А аз не знам дори колко болнични според тях трябва да получавам  #2gunfire . Един път ми изплащат една сума, друг път друга. В началото все едни кръгли дето никак не ми се вързват с никой месец. Имам чувството, че някой го мързи да изчислява или нямат достатъчно кадри и сега плащат каквото им падне, а пък в последствие ще изравняват. Но смятам като се видя малко по-свободна да им направя едно посещение на добра воля да видим кой как е с математиката  Crossing Arms .

и при мен е така #Crazy Thinking

# 20
  • Плевен
  • Мнения: 238
Много важно е работодателя да внася навреме осигуровките,аз си получавам болничните например за юни на 15 юли,но осигуровките за юни ми се внасят още на 1 юли.А ако има голямо забавяне е хубаво да се обадиш до НОИ,ако има грешка по данните в болничния,не ти се обаждат да ти кажат,а разчитат ти да отидеш да вземеш болничния и да отстраниш неточностите.Имам позната която има да взима пари за януари и не са преведени още

# 21
  • Мнения: 17


Момичета, ако имате съмнения направете  си незабавно проверка! Аз исках подробна разпечатка за преведените ми суми и периодите, за които се отнасят от два месеца и най-накрая като я получих ми се объркаха понятията. Shocked В бонични съм от януари и това е единственият месец, за който обезщетението ми е правилно изчислено. За всеки следващ сумите намаляват , като за последния месец съм получила 2/3 части от полагащата ми се. Сега ми правят преизчисления, а кога ще ми ги изплатят - не знам. Грешката била софтуерна, но ако това е истината - сигурно има и други грешки.
Проверявайте, защото с тези преводи на части не можеш да им хванеш края, а грешки явно има.

# 22
  • Мнения: 842
 #2gunfire #2gunfire #2gunfire  Много ми е интересно как така се получава, че ако забавиш да подадеш декл. 1 или 6 в съответните срокове, веднага ти тресват глоба, а ако тези от НОИ не ти преведат парите в срок, нищо не следва.  И какво значение има работодателят кога е превел осигуровките? Базата ми за изчисление на болничния ми е до март включително, мен какво ме грее, че работодателят ми още не е изплатил заплатите за месец юли например.  Абе въобще   #Cussing out  А има хора, които само на тези пари разчитат, ама никой от НОИ не го грее това.  #2gunfire
 Спирам дотук, че яко се нервирах.

# 23
  • София
  • Мнения: 4 899
Всички в НОИ са за  #2gunfire !!!
Аз работя в държавна институция, която до момента не е имала никакви пропуски относно осигуровки, пенсионни вноски, болнични и други такива, а и следи буквата на закона под лупа! А ето, че и аз нямам една стотинка внесена по нито един от болничните ми до сега. В НОИ си правят, каквото си искат - първи са, когато трябва да ти вземат парите, но за обратното - може да чакаш до Второ пришествие!

# 24
Чудя се понякога на тези от НОИ ако не им изплатят заплатите за няколко месеца как ли ще се почувстват?!?! Явно някой трябва да го направи, за да започнат да изплащат болничните навреме!!!

# 25
  • Мнения: 9 050
Чудя се понякога на тези от НОИ ако не им изплатят заплатите за няколко месеца как ли ще се почувстват?!?! Явно някой трябва да го направи, за да започнат да изплащат болничните навреме!!!

Ооо, не си мисли, че не им се случва. Даже доста често им се случва да не им изплатят заплатите навреме.

# 26
  • Пловдив
  • Мнения: 563
Момичета, ходете в НОИ, по телефона  не става, и си търсете правата. На ме до края на април не ми бяха изплатили болничен за януари. Прехвърляха ме от телефон на телефон, лъгаха, мазаха, опитваха с да изкарат болницата и работодателите виновни, накрая им спретнах един скандал на място и всичко се изясни много бързо. След това не съм имала проблеми, миналата седмица ми изплатиха обезщетението за юли.  Пиша това, защото знам, че за всички тези пари са важни и всички разчитаме малко или много на тях. Затова, не се оставяйте да се подиграват с вас, а настоявайте да получите онова, което ви се полага. Успех!

# 27
ZinaSt, значи би трябвало да знаят в такъв случай от НОИ какво означава да имаш да взимаш пари, а да не ти ги дават! Чувството е доста гадничко, да не говорим за материалния аспект!...

# 28
  • Мнения: 9 050
ZinaSt, значи би трябвало да знаят в такъв случай от НОИ какво означава да имаш да взимаш пари, а да не ти ги дават! Чувството е доста гадничко, да не говорим за материалния аспект!...

Миличка, до каква степен изплащането на парите зависи от касиерката в едно предприятие? Същото е и в НОИ. Тези, които приемат документите, отнасят всичко, а те са най-малко виновни. По веригата от приемане на документа до извършване на плащането има толкова хора, че....Един да не си свърши работата и всичко отива по дяволите.

# 29
  • Мнения: 434
Много ми е объркана тази работа.. какъв е най-ранния срок в който можеш да си получиш болничния. Аз съм в болничен отскоро (4.08) и незнам кога да почна да проверявам...?!

# 30
  • Мнения: 9 973
Много ми е объркана тази работа.. какъв е най-ранния срок в който можеш да си получиш болничния. Аз съм в болничен отскоро (4.08) и незнам кога да почна да проверявам...?!
Сладурче,потърпи малко...........има да дърпаш коси като всички нас! Mr. Green..................

# 31
  • Мнения: 490
Дали работодателят ти е внесъл осигуровките?

# 32
  • София
  • Мнения: 17 591
Не е нормално. Провери в НОИ и при работодателя.

# 33
  • Мнения: 2 068
Цитат
От месец май съм в болнични
  hahaha
Аз имам болничен от ЯНУАРИ   #Cussing out и чакам ли чакам .........
все още се опитвам да съм в добри отношения със счетоводителя  #2gunfire

# 34
  • Мнения: 766
...............
все още се опитвам да съм в добри отношения със счетоводителя  #2gunfire
и аз се опитвах, но като видях юни месец, че болничния ми от март още не е занесен в НОИ си ги развалихме  Wink. От тогава нямам проблеми с НОИ и изплащането на болничните. Даже миналата седмица си получих парите за юли

# 35
  • Мнения: 9 050
Много ми е объркана тази работа.. какъв е най-ранния срок в който можеш да си получиш болничния. Аз съм в болничен отскоро (4.08) и незнам кога да почна да проверявам...?!

Щом болничният е за месец Август, счетоводителят ви трябва го предаде в НОИ 1 ден след изплащане на заплатите за месец Август. (предполагам в началото на Септември ). От датата на предаване в НОИ започва да тече 30 дневния срок за изплащане на обезщетението ви. Важно е също така да знаете, че ако нещо по болничния ви лист или документите, които го придружават, не е наред, този 30 дневен срок ще започне да тече от датата, на която се представят коректните документи.

# 36
  • Мнения: 9 050
...............
все още се опитвам да съм в добри отношения със счетоводителя  #2gunfire
и аз се опитвах, но като видях юни месец, че болничния ми от март още не е занесен в НОИ си ги развалихме  Wink. От тогава нямам проблеми с НОИ и изплащането на болничните. Даже миналата седмица си получих парите за юли

Системата на НОИ не работи перфектно, но голяма част от забавянията се дължат на счетоводителите. Кой не предал документите, кой не си подал данните.....Ако имате забавяне, проверявайте в НОИ. От там ще ви кажат какъв е проблема. Често се е случвало майка да си чака обезщетението 2 месеца и като отиде накрая в НОИ да се окаже, че изобщо няма представен неин болничен лист.

# 37
  • Мнения: 766
ZinaSt точно това имах предвид и аз  Peace

# 38
  • София
  • Мнения: 4 899
Това за 30-дневния срок въобще пък не го знаех - благодаря! А аз щях да им се обаждам на НОИ тази седмица да проверявам какво става, че чакам за Юлски болничен, а съм на 100 % сигурна, че проблем при работодателя нямам.
Въпреки всичко, си е чисто безобразие да карат точно МАЙКИ да чакат с месеци за тези пари!   Rage

# 39
  • Мнения: 2 336
да ви кажа намерих начин да следя кой болничен кога точно ми е изплатен. Чрез ЕГН-то и ПИК код на страницата на НОИ излиза всичко ясно. Най-после и аз се пооправих с тези болнични Whistling

# 40
  • Мнения: 229
Този начин го знам , но на моята страница излиза няма данни

# 41
  • Мнения: 2 336
Този начин го знам , но на моята страница излиза няма данни

Тгова ще искаш извлечение от НОИ те са длъжни да ти дата такова

# 42
  • Мнения: 107
Аз съм болнични от края на месец март,и досега нищо,не просто съм бясна,повече от бясна съм,обаждах им се и всеки път си измисляха различна причина,накрая пуснах жалба и причината бързо,бързо се разбра,да видим сега кога ще благоволят да ги преведат.

# 43
  • София
  • Мнения: 489
Момичета от къде да го взема този Персонален идентификационен код: за да проверявам в интернет?

# 44
  • Мнения: 1 216
Моите не са преведени, а съм в болнични от юни.
Посъветваха ме да отида до НОИ и да се развикам, изплащали ги до семица.
 Май днес ще се разходя да се пробвам.
Успех и на теб!!!

# 45
  • София
  • Мнения: 4 899
Момичета от къде да го взема този Персонален идентификационен код: за да проверявам в интернет?

Преди време имаше пак една такава темичка и една майка беше споделила, че този ПИК се взима на място от НОИ в кабинет № 106 с лична карта. Не се чакало, там нямало опашка.
Аз така и не успях да отида, но пък ми ги изплатиха на време. Има 30-дневен срок, от подаването на болничния от работодателя ви, след което трябва да ви преведат парите. Но ако работодателят е сбъркал нещо по документите, този 30-дневен срок почва да тече от момента, когато НОИ получат правилните документи. А никой не ти сигнализира дали документите са в ред или не   ooooh! .   Затова да си проверяваш в Интернет е доста практично.

# 46
  • София
  • Мнения: 4 587
И  аз чакам от почти три месеца и още нищо няма. #2gunfire #2gunfire #2gunfire

# 47
  • София
  • Мнения: 537
Ред за издаване на ПИК: http://www.noi.bg/content/ukazania/2007/07/uk_43_05.htm
Примерна молба за издаване на ПИК (принтите и попълвате): http://www.noi.bg/content/ukazania/2007/Pr-11.doc

В София специално не се чака, отива се в НОИ, стая 106 с молбата, опашка няма, издават кода веднага и ви го връчват, не се разхождате втори път.

После с ЕГН-то си и ПИК се логвате тук https://benefits.nssi.bg/ и си следите статуса. В общия случай данни има и ако има проблем, се вижда какъв е. Така че знаете кого да гоните.

НОИ изчакват работодателя да внесе болничните + осигуровките за предходния месец и едва тогава почва да тече едномесечния срок, в който де изплатят обезщетението. Моят работодател внася осигуровките още в първата седмица на месеца, и до 3 раб дни след това внася и всички болнични и каквито там се искат декларации. Веднага след това може да си видим по интернет дали всичко е наред. На сестра ми работодателят обаче се мотка колкото може повече и внася осигуровките в последния момент преди да ги глобят, в края на месеца и като добавим възможни нередности в документите или неподаване на такива, може да си отвисиш няколко месеца.

НОИ нерядко грешат, но много по-често бавенето е по вина на работодателите. Все пак е удобно да имате ПИК и да си следите сами какво става, та да реагирате навреме.

# 48
  • София
  • Мнения: 4 899
marmotche, ти си върх-Ъ!!!
От това по-подробна и ясна информация по въпроса, здраве му кажи!!!   Hug
Аз лично много благодарско    bouquet

# 49
  • Мнения: 229
къде се подава тази жалба и в какъв текст е тя- свободен ли

# 50
  • Мнения: 28
Момичета, аз се занимавам именно с това-да подавам болнични в НОИ и ще ви кажа, че всичко зависи от работодателя.Вие може да сте в болнични от 09.06 до 09.07 например, болничният ви трябва да бъде занесен когато се изплатят възнагражденията за месец юни и съответно в рамките на 1месец ще ви бъде изплатена само СУМАТА за месец юни, тъй като за месец юли все още няма подадени данни за декларация образец 1.Говоря ви например, как точно стават нещата.
Някои работодатели чакат да се съберат повечко болнични и не си правят труда да ходят до НОИ само за 1-2 болнични листове, така че не всички грешки идват от НОИ
Късмет ви пожелавам

# 51
  • Мнения: 1 081
много е кофти положението, но докато не върнат старата схема на изплащане няма да се оправят нещата

# 52
  • Мнения: 229
any_84  може би имаш известно право , но не е само това проблема с НОИ.Аз сечудя едно - когато има проблем и заради , който НИО не могат да изплатят ,защо няма система по която да те уведомят за проблема, а трябва да минат 5 месеца в чакане на заветните пари и чак тогава при посещение при тях да ти го кажат.Ами ако нямаш възможност да се редиш 5 часа на опашка ?Тогава какво?
 

# 53
  • Мнения: 9 050
any_84  може би имаш известно право , но не е само това проблема с НОИ.Аз сечудя едно - когато има проблем и заради , който НИО не могат да изплатят ,защо няма система по която да те уведомят за проблема, а трябва да минат 5 месеца в чакане на заветните пари и чак тогава при посещение при тях да ти го кажат.Ами ако нямаш възможност да се редиш 5 часа на опашка ?Тогава какво?
 


Имат система. Как да нямат. Но понеже НОИ кореспондира с работодателите, уведомява тях. Повечето адреси, които се подават за служителите не са актуални. Затова и НОИ не праща писма по адресите. Един дал постоянен адрес еди-къде си, ама се преместил, ама не уведомил....Затова НОИ уведомява работодателите. Техните адреси поне са в регистър. При промяна се уведомява задължително.
А това, че работодателите се правят на ударени и като си получат писмата ги мятат в коша е друг въпрос.
Освен това има и телефони, на които също може да се направи справка. Аз лично съм ги ползвала успешно неведнъж.

# 54
  • Мнения: 2 336
ZinaSt, благодаря ти отново за информацията която ми даваш при нужда. Но най-после схванах как се изплащат тези прословути болнични и мисля че още по ясно става когато си изкараш ПИК и следиш кога какво ти е преведено. Лек ден Hug

# 55
  • Мнения: 319
marmotche, благодаря за изчерпателната информация!   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт