А първокласниците?

  • 10 046
  • 44
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Как се готвите за първия учебен ден мами на първокласници?
Купихте ли нещо, нямам предвид само материали и учебници, а също и дрешки и обувки, подготвихте ли тяхното кътче?
Аз лека полека се задвижвам по въпроса, че после не ми се правят нещата на тъгъдък, но изпитвам затруднения кое е удачно да се взима и кое не.

# 1
  • Мнения: X
Вижда ми се още рано за това.
Като мине и следващата родителска среща ще подготвим каквото е нужно.
Сега има всичко по магазините, не е като едно време.

# 2
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Онзи ден се ядосах на едно заглавие в Труд, че ни трябвали намсиколко лева, за да тръгне детето на училище. Сякаш тези пари не ни трябват всяка есен, за да си му купим дрехи за сезона. И сякаш, до тръгването в първи клас, децата ни са ходили в чували...
Нищо не съм купувала. Нищо повече от миналата година. Полека-лека ще добавям дрешки, но когато видя нещо, което наистина да ми хареса.
Колкото до раница и помагала...Нека дадат списъка, пък ще купим. Раницата още се обмисля дали да е зелена или синьо и жълто. Има още един месец. Ако до тогава не е решила, ще и купя първата срещната.
Това последното е просто заплаха

Последна редакция: сб, 11 авг 2007, 12:43 от ДЕ ВАня

# 3
  • Мнения: 37
И ние освен раницата-разбира се на Winx, нищо друго не сме купили.Даже сме нямали и родителска среща.Интересно ми е какъв примерен списък са ви дали.Ако може ми го напишете -просто за ориентация.

# 4
  • Мнения: 545
Покрай очакването на бебето (остават още 10-тина дни) сме се засилили и с първокласника - за да съм спокойна, че после няма да го мисля. През юни имахме родителска среща и дадоха списък с нужните неща - купихме всичко, което е по списъка (с някое и друго дребно изключение), вчера купихме и раница. Определила съм мястото за учебните помагала - свободно и разчистено е. Правихме дребен ремонт и малко разместване в детската стая (засега ще си я ползва сам). Остава май само едно - подходящи обувки за първия учебен ден, пък и за след това. А дрешки - като видя нещо хубаво, винаги му купувам.

# 5
  • Мнения: 545
Даже сме нямали и родителска среща.Интересно ми е какъв примерен списък са ви дали.Ако може ми го напишете -просто за ориентация.
1. тетрадки с тесни и широки редове - негланцирана хартия, с фабрично отпечатано поле; - 10 бр.
2. тетрадки с големи квадратчета - същите изисквания;
3. блок за рисуване No:4
4. блокче с цветни хартии (гланцово);
5. моливи - НВ, не кръгли, а с многоъгълни, и без гуми;
6. химикалки (за по-нататък, през 2-рия срок);
7. червени и сини квадратчета 2х2 см - купих два листа цветен картон А4 и ще ги изрежа;
8. Математическо ветрило;
9. два комплекта цветни пластмасови пръчици - различни цветове (прим. син и червен);
10. несесер (обикновени има такива със следващите неща от списъка);
11. линийка - 20 см (в несесера);
12. правоъгълен триъгълник;
13. цветни моливи - поне 6 цвята;
14. флумастри;
15. острилка;
16. ножица;
17. лепило (сухо);
18. четки за рисуване - 2 бр - тънка и дебела;
19. акварелни бои;
20. пастели;
21. тефтерче - за връзка учител-родител;
22. пластелин + дъска + ножче;
23. подвързии;
24. етикети;

Ами, това е общо взето.

# 6
  • Мнения: 1 092
Нашата подготовка до този момент се състои в купуването на раница Mr. Green

# 7
  • Мнения: 37
stef_p -  bouquetБЛАГОДАРЯ ТИ.зНАМ, ЧЕ ВСЯКО УЧИЛИЩЕ  И УЧИТЕЛКА ЩЕ ИМА РАЗЛИЧНИ ИЗИСКВАНИЯ, НО ПОНЕ С НАЙ НЕЛЕЖАЩИТЕ НЕЩА ГОРЕ-ДОЛУ ЩЕ СЕ ПОДГОТВЯ. ooooh!

# 8
  • Мнения: 2 401
Аз изкупих Редут-а, така, че с дрехите сме презапасени.  Нищо друго не съм купувала. От къде купувате хубавите ранички?

# 9
  • Мнения: 494
Моят първолак е със собствено мнение и не иска да му се купува нищо без него,та затова купувам някои неща,като излизаме на разходка.пък и по малко,по малко,не ми идва толкова вътрешно! Simple SmileДнес му купих страхотни джинси и една риза от Том Тейлър за първия учебен ден,а също и несесер-кутия със Спайдермен.Не дава и дума да се издума да е с панталон и вратовръзка,например Laughing.Той ходи само с маратонки,но го убедих и му купих спортни обувки,почти като маратонки,които стават и за "по-свят ден" ,дето вика баба ми.(Това да си имаш работа с лъв,по отношение на външния вид е направо голям купон Laughing).Взех и два много сладки суичера на "Дино"(една от малкото фирми,които правят свестни и модерни облекла и за момчета),а така също и анцунг за физическото.Това,в разстояние на един месец.Ще трябва и дънки да купувам към края на месеца и още дрешки... newsm78-нищо не му става от миналата година,а той е висок и носи 34 номер обувки(изобщо много голям за възрастта си) и хубавите неща за него,са на цени,като за мен #Crazy...затова отрано съм започнала.
 Аз също благодаря за примерния списък-ще трябва да търся сега тетрадки с Ю-ги-о-такива иска моят човек Laughing
 Раница купих на "Булдозер"-с ортопедична задна стена,много удобни презрамки и три големи джоба,както и какви ли не още щуротии по нея.Това беше най-евтиното нещо,от всичко,което съм купила досега,но на синът ми много му харесва. 25 лева е.А и аз съм ползвала подобна и издържа много време-доволна съм.
 Пазарът обаче не е свършил... Thinking...горкият ми джоб Laughing,а и малчо трябва да подготвя за забавачката...как да не започне човек да купува това-онова от по-рано... Thinking

# 10
  • Стрелбище-в пряк и преносен см
  • Мнения: 671
Моят първокласник е второ дете- имаме си по- голяма кака/ и в тоя смисъл гледам по- спокойно и практично на това събитие. Мисля, че ДЕ Ваня е права- дрехите, които се купуват са си същите -
за момче няколко удобни панталона- да се закопчават лесно/ ако може на ластик/ и да се издържи цял ден с тях. Удобни блузи -да не ги запарват и по възможност 2 екипа за физ и гуменки- много зависи колко е топло в салона. А за учебните помагала- засега съм купила 2 стекчета с тетрадки от Метро- 12 бр тесни и шир и 12 бр -гол квадрати и едни цветни моливи. От опит знам че трябва да заредя и доста черни моливи- харчат се доста. Имаме си подарък несесер със Спайдърмен и ще му взема 1 линийка, лепило и ножица. За чантата се чудя- подариха му много хубава и маркова- но чисто черна. Май сега няма да я оцени, а и повечето деца и виждат сметката първата и втората година , ако ще и Фере да са. Така че ще му взема нещо свежо и ефектно от Илиянци засега пък по-нататък ще му дам тази. Списък още нямам, ама ще изчакам защото ми прави впечатление, че пишат неща ,които после изобщо не използват. Така че за дреболиите ще изчакам. Успех на всички първокласници, и особено на родителите им  Peace

# 11
  • Мнения: 393
  Взех малко дребни неща-тетрадки,блокчета и дребосъци... за раницата ще се опитам да наложа нещо по-практично и евтино-просто съм сигурна,че ако не я загуби,ще я скъса Tired пък и никак не ни бива да пазим нещата си...Ама за дрехите-по добре да го оставя сам да избира,да не реве кое му е голямо и кое го стягало-ако нещо не му харесва,никога не ми го казва директно,ама винаги намери причина да не го облича.Така че нека сам си избере и да се радва на уч.година Wink
 Мерси за списъка!!!!!

# 12
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Предполагам, че основните изисквания ще бъдат стандартни и списъка на стеф ще ми помогне.

# 13
И аз започнах да се подготвям. За сега сме купили раница, несесер и анцунг. Който има за първи път първокласник си мисли, че е страшна подготовката, но ние миналата година минахме по този път с каката и сега съм по-спокойна. Вече има всичко и навсякъде. Просто по-отрано трябва да се ориентираш къде цените са по-добри. Наслука на всички!

# 14
  • Мнения: 3 360
Все още нищо не съм купувала.Относно материали и помагала-ще изчакам госпожата да каже какво точно е нужно.А дрехи и  обувки  така или иначе се купуват-без значение първи,втори или пети клас е  детето Wink

# 15
  • Мнения: 2 438
Всичко съм купила на принцесата, остава да решим прическата за първия учебен ден. Превръщането на детската стая в ученическа направихме още месец юни.
Преди 5 години обаче синътми беше подготвен за първи клас с ударно пазаруване на 6 септември чрез тичане от зори до мрак по магазините за всичко, а ремонта за неговата стая приключи на 20 септември.

# 16
  • Мнения: 8 999
Нищо освен посочените в скромния списък няма да купувам. Аз не влагам каквито и да е сакрални подтекстове в тръгването на училище, така че .... ще си ходи с дрехите, които има, ще си ползва спортния екип докато й омалее. Раница и бюро ще са екстрите, с които ще отразим символиката на първи клас.

# 17
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
baibibi  и двете ти деца са с гъсти и много хубави коси, може би гена си казва думата. Аз тази година бях навита да подстрижа сина ми нула номер, за да му се сгъсти косата, но мъжа ми не позволи.
 

# 18
  • София
  • Мнения: 750
имаме списък с материалите - тетрадки и подобни - още нищо не съм купила.
Раница, несесер и дребни канцеларий, мъж ми донесе от Китай, сега пак ще ходи, та каквото е нужно ще докупи.
Дрехи по-специални няма да купувам, само нещо по-свежо за първия учебен ден.
Гуменки, маратонки - имаме. Спортен екип също, като омалеят - тогава.

Аз се притеснявам най-вече за подредбата на детската стая, имаме всичко нужно, но в момента не се ползва по предназначение, всичко е затрупано с играчки, трябва да се прегледа всичко и да се изхвърли ненужното.

За сега това е.

# 19
  • Мнения: 4 053
Нищо освен посочените в скромния списък няма да купувам. Аз не влагам каквито и да е сакрални подтекстове в тръгването на училище, така че .... ще си ходи с дрехите, които има, ще си ползва спортния екип докато й омалее. Раница и бюро ще са екстрите, с които ще отразим символиката на първи клас.

по-този начин ще действам и аз,
бюро сме харесали,стол има вече,
и ще чакам подробния списък от училището

# 20
  • Мнения: 37
График на учебното време през учебната 2007/2008 година:

Начало на учебната година:         
15.09.2007 г.

Първи учебен срок:               
15.09.2007 г. – 31.01.2008 г.         І – ХІІІ клас (18 учебни седмици )

Втори учебен срок:               
05.02.2008 г. – 23.05.2008 г.         І, ХІІ и ХІІІ клас ( 13 учебни седмици )
05.02.2008 г. -  31.05.2008 г.         ІІ – ІV клас ( 14 учебни седмици)
05.02.2008 г. -  15.06.2008 г.          V – VІІІ клас ( 16 учебни седмици )
05.02.2008 г. -  30.06.2008 г.         VІІІклас (18 учебни седмици
                                                                           за паралелки с прием след завършен седми
                                                                           клас с интензивно изучаване на чужд език)
05.02.2008 г. – 30.06.2008 г.         ІХ, Х, ХІ клас ( 18 учебни седмици )

Ваканции:
08.11.2007 г. -  11.11.2007 г. вкл.         за първи клас
22.12.2007 г. -  06.01.2008 г. вкл.         коледна
01.02.2008 г. -  04.02.2008 г. вкл.         срочна
31.03.2008 г. -  08.04.2008 г. вкл.         пролетна
26.04.2008 г. - 30.04.2008 г. вкл. и 02.05.2008 г.    великденска

Неучебни дни:
01.11.2007 г. -                                                            Ден на народните будители





# 21
  • Мнения: 8 999
baibibi  и двете ти деца са с гъсти и много хубави коси, може би гена си казва думата. Аз тази година бях навита да подстрижа сина ми нула номер, за да му се сгъсти косата, но мъжа ми не позволи.
 


Извинете ме за отклонението от темата. Косата на децата ми е наследство от мен. Честно казано не вярвам много в чудотворния ефект на бръсненето /освен ако не е на краката!/, но поне няма да навреди.

# 22
  • Мнения: 55
Абсолютно нищо не сме купували още,
въпреки че  вече ни дадоха списък  - той е горе -долу наполовина
от примерния , който ми се струва че съдържа излишни неща.

Не се тревожа въобще за  нещата, които ще се купуват,
чудя се само за раницата - чух, че имало някакви много хубави
немски ученически ранички на колелца,да не носят всичко на гръб,
някой вземал ли е  такава?

Иначе смятам за голямо постижение, че още през пролетта
направихме нова детска - с нови мебели вкл. бюро, етажерки за тетрадките и учебниците,
 а за другото сте прави - и без това  се купува всяка есен

# 23
  • Мнения: 1 568
И ние още нищо не сме купували,мисля тия дни да поръчаме поне бюрото!А за другите неща,ще изчакам да мине родителската среща началото на септември,за по-сигурно,имаме списък,но...

# 24
  • Мнения: 24 467
Мили мами, миналата година изпратих син- първокласник. Канцеларските задължителни материали ми костваха не повече от 20 лв. Никой не е казал, че всички тетрадки за цялата учебна година се купуват задължително до 15.09. Купих също и раница. Това беше.
Дрехите и обувките без друго ги купувам всяка година и постоянно, така че не разбирам какво общо имат те с училището и защо се слагат в графата "разходи за училище".

# 25
  • София
  • Мнения: 750


чудя се само за раницата - чух, че имало някакви много хубави
немски ученически ранички на колелца,да не носят всичко на гръб,
някой вземал ли е  такава?

Мъжът ми донесе така от Китай - с твърд гръб, хиляди прегради, колелца и дръжка. И тука ги има, може и по-хубави дори....тази, която донесе струва около 30/40 лв, тук май са малко по-скъпи

# 26
  • София
  • Мнения: 981
На Криси за рождения ден леля и и подари раница,а аз вчера и купих несесер - зареден.Вътре има моливи,фулмастери,химикалки,линийка,гумичка и острилка.Тетрадки като видя розови и купувам,остават блокчета и боички.Но най-много и трябват дрехи-навсякъде са все още летни.Без значение в кой клас е трябва да и купувам анцузи,блузи и панталони - всичко и е  над кокалчетата.

# 27
  • София
  • Мнения: 1 352
Все още нищо не сме купували. Какво толкова има да се подготвяме - влизам в първата книжарница и купувам по списъка от училище. Що се отнася до дрехите - не мисля, че тръгвайки на училище детето трябва да се облича в специални друхи.
Единственото особено нещо, което ни заръчаха на родителската среща беше гуменки с бели подметки. Ей това може би е единственото, което ще ни затрудни.  Rolling Eyes
Я кажете чули ли сте дали 15.09 - събота ще е първия учебен ден, или това ще е понеделник 17.09?

# 28
  • Мнения: 24 467
Знам, че официално 15.09., по традиция, ще е първият учебен ден. Не знам да са отменили решението.

# 29
  • Мнения: 37
на 15.09. ще се открие официално учебнато година а 17.09. ще е първия учебен ден.Това е със заповед от министъра и графика на ваканциите,които съм ви пуснала по-горе.

# 30
  • Мнения: 545
на 15.09. ще се открие официално учебнато година а 17.09. ще е първия учебен ден.Това е със заповед от министъра и графика на ваканциите,които съм ви пуснала по-горе.
Още повече, че тази година 15.09. въпреки, че е събота, си е официален работен ден за всички в БГ - отработва се 07.09.

# 31
  • Мнения: 3 360
на 15.09. ще се открие официално учебнато година а 17.09. ще е първия учебен ден.Това е със заповед от министъра и графика на ваканциите,които съм ви пуснала по-горе.

Браво за старанието  и полезната информация Peace

# 32
  • Мнения: 1 568
Бях чула ,че учителите мислели да стачкуват на 15 има ли такова нещо или???

# 33
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Аман от тези завишени искания на учителите и вечното им мрънкане за заплати. Средната заплата в сектора е 350, а аз съм коскоджам старши експерт в държавна институция и взимам 330, с две магистратури, с започната докторатура ......... и какво да правя сега?!? Извинявайте ама наистина много  ме дразнят.

# 34
  • Мнения: 55
Щели да забраняват продажбата на  чипсове, близалки и пръчици в лавките в училищата.
Аз лично много ще се радвам,  а вие ?

# 35
# 36
  • Мнения: 64
Molja da spodelite opita si s porastva6tite deca. Sinut mi - na 8 g , ne iska da si ljaga sam .  Confused Spi na spalnjata pri mene i iska da go prispivam. Ne moga da namerja argumenti za da go otu4a

# 37
  • Мнения: 2 282
Щели да забраняват продажбата на  чипсове, близалки и пръчици в лавките в училищата.
Аз лично много ще се радвам,  а вие ?
СУпер! Лошото е, че сега децата ще излизат от училището, и ще пресичат улици, за да си купят гореспоменатите гнусотийки.

denyco, аргументи не мога да ти дам, защото ние твърде отдавна минахме по тоя път. Пък и е ясно, дотук аргументите не са свършили работа. Ето ти един съвет от мен: направи му НОВА стая/нов кът. Нещо, което много да го изкуши: пердета, плакати, чаршафи с любимия анимационен герой. И създай очакване, нека да очаква новите неща поне месец. При нас за преместването в другата стая бяха достатъчни розови пердета и барби балдахин.
Освен това, не знам как е положението при вас,  но ми прави впечатление израза ти "спи на спалнята при мен". Мисля си, че ако малкия е заел мястото на таткото, ще помогне, ако таткото се върне в спалнята. Вярно, ще стане доста по-тясно, но и доста по-неудобно за него. А като се почне очакването на новите чаршафи...  Grinning
И друго - ние спяхме години наред с отворени врати, за да чуваме Катето. Нейната врата все още стои широко отворена през нощта.

# 38
  • Карлово
  • Мнения: 4 640
А бе, и ние се държим така, сякаш първият учебен ден е в необозримото бъдеще, пък той ще дойде и ще ни изненада. Чакам някаква раница, дето да ми грабне окото от влизането в книжарницата, ама досега не съм я мернала. Бюрото още не сме взели, но ще е след ремонт, който не сме започнали  Joy Несесер ще вземаме от промоциите на Метро, ще ми се да са по-качествени моливите и другите му там джунджурийки, ама не вярвам, поне ще гледам да и хареса външния му вид. #2gunfire
Иначе училището го чакаме с голям мерак.

# 39
  • Мнения: 826
Извинете, че ви нахълтвам в темата- мен миналата година ме тресяха тия първокласнически трепети... от списъка на stef_p ни беше необходимо всичко, с изключение на:
1. математическо ветрило /нямам идея какво е това/  Embarassed
2. цветни пръчица /имахме бели, така и си стояха в раницата, добре разходени ежедневно до училище и обратно/
3. триъгълник

никъде в списъка не видях СМЕТАЛО, а на нашите хлапета им искаха.
Дано да съм била полезна  Peace

# 40
  • София
  • Мнения: 1 248
Вижда ми се още рано за това.
Като мине и следващата родителска среща ще подготвим каквото е нужно.
Сега има всичко по магазините, не е като едно време.
Чак септември ще му мисля. Peace

# 41
  • Мнения: 2
Моята красавица също ще е първи клас. Все още не сме купували нищо. Имаме само раница, която баща и и донесе от Холандия. Мисля да изчакам родителската среща септември месец. А за дрешките, Вие не взимате ли нови дрешки всеки сезон, защото старите са умалели?

# 42
Здравейте мами и първолаци Simple Smile. ние също сме почти готови за първия учебен ден. Взехме раница на Marvel - Spider man.   След като проучих пазара и видях че същите  са с 15-20 лв. по-скъпи в центъра, тичах до кварталната книжарница, за да я купя за 70 лв, но определено си заслужава - ортопедичен гръб, олекотена и естествено доста добър външен вид. Мисля че освен чантата, другите помагала- тетрадки, моливи, подвързии, блокчета и др. са не повече от 50 лв.. За раниците с колелца съм абсолютно против. В сняг - определено нефункционални, с тежък механизъм, в училище неизползваеми - от 1-ви до 4-ти клас, класната стая е една и не се налага местене по коридорите. Това е от мен. Успех на всички първолаци!

# 43
  • Мнения: 4 053
Здравейте мами и първолаци Simple Smile.

ние сме вече мами на второкласници,
темата е от преди една година  Wink

# 44

Общи условия

Активация на акаунт