английска ясла, има ли в софия?

  • 2 978
  • 41
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
Здравейте, наумила съм си малката да я дам на място, където да й говорят само на английски. Исках да й взема жена да я гледа и през деня, с англ., после решихме да я дадем на ясла, защото тя е много контактно и отворено дете, да не е сама, да общува с още дечица. Но толкова се рових и нищо не намерих. Знам, че има градина, ама ясла с английски, знае ли някой за такава? Много ще съм ви благодарна. И ако споделите впечатления, мнения.

# 1
  • Мнения: 25 600
А вкъщи само на английски ли ще му говорите на детето?  newsm78
Ако не, и да намериш такава ясла, ще е безсмислено. Лично аз не те съветвам да почва чужд език преди 3-4 години, освен ако не се поддържа вкъщи или не е постоянно в чуждоезична среда. Нека първо научи българския, пък за чужди езици има време.  Peace

# 2
  • Мнения: 393
А вкъщи само на английски ли ще му говорите на детето?  newsm78
Ако не, и да намериш такава ясла, ще е безсмислено. Лично аз не те съветвам да почва чужд език преди 3-4 години, освен ако не се поддържа вкъщи или не е постоянно в чуждоезична среда. Нека първо научи българския, пък за чужди езици има време.  Peace
smile3501 smile3501 smile3501
В къщи официалният език е БЪЛГАРСКИ, но........ децата помежду си говорят само на англ smile3511.
Няма смисъл според мене от ИЗЦЕПКИ за АНГЛИЙСКА ЯСЛА newsm78 (прословутото английско  възпитание или преподаване на англ. език на бебета ooooh!)
Майтапа на страна, според мене наистина не е необходимо. Ако се планува заминаване за англоговоряща държава, децата са ПЪРВИТЕ, които ПРОГОВАРЯТ БЕЗ АКЦЕНТ. , без предварително обучение

# 3
  • Мнения: 191
 Peace абсолютно те в яслата още на български не разбират,камо ли на английски  Grinning но е умно като идея да и аз одобрявам....особено както го наричаш английския тип на възпитание.....но в градината ще почне да учи и готово  Hug

# 4
Да, може би сте прави. Не плануваме заминаване в англоговоряща страна, просто искам детето ми да знае английски, защото зная колко ми е било на мен ужасно от първи клас с английски, чертаехме едни таблици с времената по-големи от чаршафи, нищо не разбирах, направо ад. И като отидех пак в клас и проверявахме таблиците, то ние не ги бяхме преписали правилно, не и да ги научим. Да уточня, че аз така и не можах да го науча тоз английски до сега. Ходила съм на безброй курсове, до четвърто, до пето ниво, кви ли не. Но то не си ли бил в английска гимназия или да си живял навън, не става. Уж за работата ми трябваше, като почнах, пак отново курсове, а то какво, някакви типови договори, въртиш определен обем думи и нищо повече. Трябваше ми говорим английски на три месеца веднъж и нали се сещате какво е било нивото ми, то нито да се отпуснеш, нито нищо. И пак всичко ти отлита от главата за нула време. Затова искам тя да го научи сега, в началото, когато не осъзнава, не се отрмози детето. Искам само на английски да й говорят, пък няма да остане без български, то това е ясно. Може по-късничко малко да проговори, да се научи да ги различава, незнам, сигурно ще ги смесва отначало, но поне ще го знае. И ще се старая да го поддържам занапред, градина английска, у-ще... Имаме приятели, майката е българка, бащата грък, говори на детето само на гръцки. А през деня го гледа детегледачка рускиня, само на руски. Тя е на две, но всичко разбира и вече даже отговаря, общува с всеки на неговия език. Искам да знае английски, пък после да се мъчи вече с втори чужд език и дано да не греша.

# 5
  • Мнения: 3 161
Не знам за такава ясла, но не съм противник на ранното чуждоезиково усвояване - напротив. Колкото по-рано, по-добре. Пусках преди време статията Ранно чуждоезиково обучение (ако искаш, потърси с търсачката). Така че ако не намериш целодневна алтернатива, ти препоръчвам метода Helen Doron Early English,  в момента се водят курсове за бебета и малки деца в детски клуб Двете феи в Лозенец. Децата се забавляват и така попиват много неща; никой не ги насилва да учат, разбира се.

# 6
  • Мнения: 920
Тотели, съвсем не е толкова трудно. Явно си попадала не неподходящи курсове. Не си го превръщай в идея-фикс.

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Явно на теб лично не ти се отдават езиците или не си попадала на добри курсове (макар че чак пък толкова да си сменила и да са били все зле Thinking), но детето ти пък може да ги усвоява доста по-лесно и бързо.

В "Светлина" учат английски, в детската градина само на английски им говорят, а в яслата учат думички, имат в групата и англичанче и сигурно е по-лесно. Скоро разбрах, че дъщеря ми знаела вече разни думички, но вкъщи, като й посоча нещо и й го кажа на английски, тя ме поправя, че не било така, а казва българската думичка. Wink Реално в момента употребява само bye-bye понякога.

# 8
  • София
  • Мнения: 1 456
Защо не попиташ в Англо-Американското училище?
Може да знаят нещо. newsm78
http://sofis.ecis.org

# 9
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Моята дъщеря на това лято е с баба си и дядо си на вилата. Там баща ми я учи на думички на английски. Детето ми е направо като портативно речниче в момента. Говорим си на български естествено, но това не пречи като я попиташ за нещо на английски веднага да ти отговаря. Аз самата останах изумена от тези й способности. Явно не се натоварват в тази възраст с научаването на нови неща, вкл. и на чужди езици. Но цялостно чуждоезиково обучение - не знам, аз не бих рискувала.

# 10
  • София
  • Мнения: 6 999
Защо не оставите totelly, сама да реши? Вместо да давате мнения 'за' и 'против' ранното чуждоезиково обучение?

Мисля, че в повечето градини с английски биха взели и дете по-малко от 3. За 2-годишно съм сигурна, защото когато записвах дъщеря ми - нямаше проблем. Тя беше на 1 г. и 10 месеца.

Провери в "Чуден свят" - английската част /говори се единствено английски/, както и в Инглиш креативити център - Отново само английски.

# 11
  • Мнения: 5 183
Не знам за такава ясла, но не съм противник на ранното чуждоезиково усвояване - напротив. Колкото по-рано, по-добре.

Абсолютно подкрепям. Синът ми ходи ан градина, където с вси4ки говори само на английски- живеем в англоези4на страна, така 4е няма избор. У дома говорим САМО български. Той понякога си смесва, но общо взето бързо влиза "в 4ас".

# 12
  • Мнения: 200
 newsm78 и аз съм съласна , че раничко в яслата за език, ще ти препоръчам една частна ясла и ДГ - ЕСПА - потърси сайд ...учат 2 чужди езика в яслата! Английски и немски или испански, по избор - незнам дали има места  newsm78 Но и цените са като за частно учебно заведение   bouquet Успех

# 13
  • Мнения: 25 600
Защо не оставите totelly, сама да реши? Вместо да давате мнения 'за' и 'против' ранното чуждоезиково обучение?



Ами защото например съм учила и това - Психология на ранното чуждоезиково обучение (за деца, на които съответният език не им е майчин). Има си специфики на обучението и е коренно различно при деца, които говорят езика вкъщи или навън и деца, които просто "го учат". Все пак не давам правни съвети на жената, нали?  Wink Laughing
Наличието на добре обучени преподаватели също ми е силно под съмнение, при положение, че и в училищата тези кадри са много кът. Не всеки с английска филология може да преподава на малки деца, да не говорим, че на тази възраст най-много да попаднат на някой с курс по езика.  Whistling
А иначе - всеки да си шета на акъла.  Rolling Eyes  Peace

# 14
  • София
  • Мнения: 6 999
Как`Сийка, в градините, които аз съм споменала - езикът не се 'учи'.  Там се говори единствено и само на английски - На практика детето расте в двуезична среда - не мислиш ли, че има разлика?

Нямам да споря за подготвеността на преподавателите там, но тези в Инглиш креативити център бяха задължително с фиология + всяко лято минаваха някакъв курс /не помня вече типа - опреснителен или какъв точно беше/.

# 15
  • Мнения: 25 600
Как`Сийка, в градините, които аз съм споменала - езикът не се 'учи'.  Там се говори единствено и само на английски - На практика детето расте в двуезична среда - не мислиш ли, че има разлика?


Не, това не е двуезична среда. Двуезична означава съвсем друго нещо - например в случая на Майка.
И не случайно има термин майчин език - отнася се не само за циганчета и турчета, но и за българчета. Но тук не е мястото за лекция на тази тема - който се интересува, ще намери къде да прочете.  Peace

# 16
  • София
  • Мнения: 6 999
Как`Сийка, попитах сериозно, а не за да се заяждам.

Каква е разликата? В единия случай у дома се говори на един език, извън дома на друг. Във втория в градината, където детето е около 7-8 часа се говори един език, а извън - друг. Естествено, на езика от градината могат да се четат книжки, да се гледат филмчета и прочие /неща, които аз правя с дъщеря ми/.

А въпросът ми за разликата беше по отношение на 'ученето', което си споменала.

# 17
  • Мнения: 25 600
Съмнявам се през цялото време да им говорят на английски на децата.
Второ - трябва ли да чета отново лекцията, че преди 3 годишна възраст детето има определен капацитет на възприемане и учене на новите думи. Ако то за 1 година може да научи 1000 думи (примерно, не си спомням вече точните цифри), при положение, че учи два езика - роден и чужд, то този брой се разпределя между двата езика. Т.е. ще изостане в овладяването на родния си език. Това е по принцип накратко. Да, може да има изключения, но са наистина такива.
Много деца, на които родителите говорят различни езици, първо проговарят на единия и отказват до един момент да говорят на другия. Има си причина този факт.  Wink

# 18
  • София
  • Мнения: 6 999
Как`Сийка, не мога да споря дали им говорят на английски през цялото време или не...

Другото го знам, но не виждам къде е проблемът?  newsm78 Същото е и с двуезиковите деца. Изостават с проговарянето и лексиката, но мен не би ме притеснило. Ако детето ходи на подобна градина, после на такова училище... в крайна сметка езиковите му знания нарастват, не си остава с беден речник.
Какво значение има дали ще знае 1000 думи на БГ или на БГ и Англ., когато е на 3 години?

Дъщеря ми също отказва да каже и дума немски у дома или с мен. Ако я питам нещо на немски - казва: "На немски се говори в градината." Въпреки това гледа у дома само детски филмчета на този език, а няколко пъти съм я чувала докато си играе да брои на немски и да казва отделни думи на куклите си на езика...

Да спомена, че аз като свръхамбициозна майка я водя и на курсовете на Хелен Дорон по английски. "Английски се говори в колата" казва дъщеря ми, тъй като там слуша дисковете си и как аз говоря по телефона на съответния език.  Rolling Eyes

# 19
  • Мнения: 858
Ще следя темата с интерес,защото аз лично също като totelly имам подобни търсения за моето дете.

# 20
  • Мнения: 25 600
Дайте всъщност да се разберем каква е целта на ранното обучение? Ако е тази, мама и тати да се фукат пред познатите, че видите ли детето им учи някакъв език - да, идеално е. Ако е да се прехласваме от самите себе си колко добри родители сме - пак е супер. Но ако се гледа ползата за самото дете, не, не е нито идеално, нито супер.
Равносилно е на това да се запише детето на някакъв спорт. Да, но физиологичното му развитие не позволява това. Същото е и с интелектуалните занимания - умственото развитие преди 3-годишна възраст не е достатъчно за такава цел.
Пък кой както иска, така да си товари детето. То, родителските амбиции край нямат...  ooooh!

ПП След 3-4 годишна възраст, когато детето вече е усвоило един език - майчиния, може да се занимава с чужд. Има си съответните методики и бъдещи ползи от това. Но това е друга тема, от която виждам, че няма интерес тук.  Wink Laughing

# 21
Да ви кажа аз съм за такава ясла , но ние живеем в Плевен и тук няма.Вкъщи основният ни език е английския тъй като нашия татко е румънец и си говорим на англ.Малкият е на 1.5 месеца и вече различава и български и румънски и английски и на какъвто език му кажеш да направи нещо той го разбира, така че аз бих се радвала ако има такива заведения.

# 22
  • София
  • Мнения: 6 999
Дайте всъщност да се разберем каква е целта на ранното обучение?
...........................
Пък кой както иска, така да си товари детето. То, родителските амбиции край нямат...  ooooh!

Кое всъщност го товари детето? Не е ли истина, че точно във възраста от 2 до 5 /мисля/ на-силно им е изразена точно способноста да усвояват език? Нито в чуждоезиковите градини нито при изучаването на английски по метода на Хелен Дорон, нито в двуезични семейства децата "УЧАТ" езика по класическия начин. Просто са в "изложени" на два езика, което всъщност му е хубавото.

Не знам каква е целта на останалите родителите, но моята и друг път съм я казвала: Децата ни ще трябва да знаят като минимум 2 чужди езика, колкото по-рано развият способноста си да приемат чуждия език и настроят съзнанието си за това - толкова по-лесно ще им бъде. На етапът в момента - това, че три годишната ми дъщеря прави разлика между Български, Немски и Английски ми е достатъчно като постигнато. 

Смятам и на спорт да я запиша - тя обожава да е във водата. Целта отново няма да е да покрива някакви норми, а просто да се забавлява и да учи нови неща - без амбицията да е шампионка да речем.

# 23
  • Мнения: 25 600
ОК, Иса, явно ти си специалистът тук!  Peace

Добре, че не съм ти лекар!   ooooh! fingerscrossed

ПП Ако нещо не ти е ясно в правото, ела попитай - ще ти обясня!  Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 24
  • София
  • Мнения: 6 999
Как`Сийка, не знам с какво се занимаваш - но аз и те питах като специалист къде е проблема? Освен това, че вместо 1000 думи на БГ детето на 3 щяло да знае 1000 думи на двата езика друго не видях. Което всъщност не е ясно какъв проблем е.

Както не е ясно и защо детето на bunny100140 е ОК да е изложено на 3 езика, а моето не е ОК да е изложено на 3... Разликата е в само във времето на въздействие и хората, които общуват с него.

При това, нещата които казвам не съм си ги изсмукала от пръстите - поинтересувала съм се преди това, макар и да не съм го учила в университет. Ако се поровиш - можеш и ти да намериш доста неща.

Поне аз не съм спряла да си уча правото след университета.
 Wink Peace

# 25
Isa, много благодаря за заведенията, които ми препоръчваш, ще ги проверя, дано открия повече инфо. За ЕСПА също ще се поинтересувам. Аз много се рових снощи, но никъде не ги срещнах из форума тези трите, т.е. коментар за тях. Противно на това, за "Светлина" има доста положителни отзиви. Но пък там както и Juana казва, няма англ. на яслата.
Искам да ви помоля, ако можете нещо повече да ми разкажете за тези четирите по-горе, ще съм ви много благодарна.
Аз имам детско магазинче, днес бях там и точно си говорех с една приятелка, пак коментирахме тази тема, когато дойде един татко с момченце на 1,5г. Ние започнахме да му се радваме и да му бърборим разни неща, питам как се казва, Адам. И след малко добавя "Той още не е много добре с българския, ама напредва бързо". Живеели допреди две седмици в Ирландия. Майката е ирландка. Имат и момиченце на 3,5г. Каза, че абсолютно без проблем тя говори и двата езика, думите му бяха "Малко по-бавен е старта, но после няма никакви трудности". Малкия не бил учил български, майка му му говорела само на англ., на него не му се занимавало още, но като дошли тук, решили че е време. И за две седмици казва, че почти всичко разбира вече.

Мойта дъщеря проходи на 10 месеца, има някои дечица прохождат на 15 нали? Какво значение има дали ще проговори на две или на две и половина, или там когато и да е, но за сметка на това на два езика. Без тормоз и "набиване на канчето" по-късно, когато вече ще го чувства като натоварване. А сигурно сега ще ми кажете, че не е така в детските градини, то е като игра, приятно, весело. Да, ама учат разни думички, песнички. С това темпо, кога ще научи езика? Според мен да израстне и да проговори на този език паралелно с българския е най-безболезнения начин.

 

# 26
Вече много ми се спи, отивам да си лягам, но досега търсих Инглиш креативити център, нищо не открих. За ЕСПА попаднах на коментари, недоволни. До Чуден свят не успях да стигна. Моля, ако някой може да ми даде тел или някаква връзка с ИКЦ. Лека

# 27
  • София
  • Мнения: 1 456
totelly,
имаше преди време доста обширна дискусия за детските градини в София от LadyCharm.Ето и и темата. Доста подробна.Дано ти е от полза.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=161160.0

# 28
  • Мнения: 3 161
ОК, Иса, явно ти си специалистът тук!  Peace

Добре, че не съм ти лекар!   ooooh! fingerscrossed

ПП Ако нещо не ти е ясно в правото, ела попитай - ще ти обясня!  Mr. Green Mr. Green Mr. Green


Как'Сийка, що така остро и категорично?

Иса може да не е специалист по езици, но се е поинтересувала, наблюдава уроците на Хелен Дорон (и аз ги наблюдавах веднъж - уверявам те, няма нещо, което да претовари детското съзнание - всичко е игра и забавление), но аз мога да кажа, че съм специалист по чуждоезиково обучение, това съм учила и с това се занимавам. Пуснала съм и статия във форума за тези неща. Никой не те кара да водиш своите деца на езици от люлката, но що се дразниш, че някой друг иска да го прави?

# 29
  • Мнения: 3 161
Ами защото например съм учила и това - Психология на ранното чуждоезиково обучение (за деца, на които съответният език не им е майчин). Има си специфики на обучението и е коренно различно при деца, които говорят езика вкъщи или навън и деца, които просто "го учат". Все пак не давам правни съвети на жената, нали?  Wink Laughing
Наличието на добре обучени преподаватели също ми е силно под съмнение, при положение, че и в училищата тези кадри са много кът. Не всеки с английска филология може да преподава на малки деца, да не говорим, че на тази възраст най-много да попаднат на някой с курс по езика.  Whistling

Това го видях по-късно. В коя специалност се учи психология на ранното ЧЕО? Не е във филологиите.

Иначе за съмненията ти за качеството на преподавателите си права - филолозите учат твърде много граматика и твърде малко психология. Пък тезиу без диплома - съвсем. И все пак, има и добри, някой по усет, някой поради самообучение или обучение по някоя друга система... така или иначе, липсата на достатъчно кадри не може да е мотив да се отрича ранното чуждоезиково обучение.

Последна редакция: вт, 14 авг 2007, 16:59 от Емем

# 30
  • Мнения: 25 600

Това го видях по-късно. В коя специалност се учи психология на ранното ЧЕО? Не е във филологиите.


Ами в специалност "Преподавател по .... език в начална и предучилищна степен". Преквалификация. 1 или 2- годишно обучение, според зависи какво ниво на езика ти признаят. Педагогическото вишу - задължително.  Wink Laughing

# 31
  • Мнения: 5 255
За тези, които скачат и подскачат  Rolling Eyes

 Arrow Хелен Дорон... 

 Arrow Ранно чуждоезиково обучение... 

# 32
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
totelly , правилно си решила!Колкото по-рано, толкова по-добре!Казвам ти го от собствен опит!

 За съжаление не знам къде има такава ясла, но подкрепям инициативата ти!

# 33
  • Мнения: 3 161

Това го видях по-късно. В коя специалност се учи психология на ранното ЧЕО? Не е във филологиите.


Ами в специалност "Преподавател по .... език в начална и предучилищна степен". Преквалификация. 1 или 2- годишно обучение, според зависи какво ниво на езика ти признаят. Педагогическото вишу - задължително.  Wink Laughing

Аха, И какво, там учите, че не е редно да се учи втори език от рано ли?

# 34
  • Мнения: 25 600

Това го видях по-късно. В коя специалност се учи психология на ранното ЧЕО? Не е във филологиите.


Ами в специалност "Преподавател по .... език в начална и предучилищна степен". Преквалификация. 1 или 2- годишно обучение, според зависи какво ниво на езика ти признаят. Педагогическото вишу - задължително.  Wink Laughing

Аха, И какво, там учите, че не е редно да се учи втори език от рано ли?

И това, да, като извод за спецификата на развитието на детето през различните възрасти.
Нещо против?  newsm78
Съжалявам, не ми се рови за стари лекции, които даже не си спомням къде съм навряла - надълго и нашироко се доказваше коя е най-подходящата възраст за започване изучаването на чужд език (при положение, че в семейството се говори само на майчин!!!), т.е. няма езикова поддръжка вкъщи. Както е в конкретния случай. Изводи, до които са стигнали видни учени-психолози, ама какво разбират те повече от ССФ, демек българска майка юнашка?  Mr. Green

ПП Не твърдя, че не е редно, просто, че е безсмислено.

# 35
  • Мнения: 3 161
Ами кажи тогава коя е най-подходящата възраст. Съжалявам, че се получава нещо като заяждане, не е това целта, ама тази твоя категоричност и безапелационност е малко плашеща. Кои са именно видните учени-психолози? А теории има разни, сама знаеш - това, което си учила ти, не е Светото писание. Японците пък имат експерименти точно в обратното - излагат деца на чужд език от много ранна възраст - и са постигнали доста добри резултати. Ние също сме попрочели нещо и имаме право на мнение, нали? Че и сме понаписали нещо - някое докторатче в близка на областта, за която говорим тук...

# 36
  • Мнения: 25 600
Вече казах - след 3-4 годишна възраст, когато и слуховият, и говорният апарат са добре развити.
Естествено, на това са ме учили психолози (напр. проф. д-р Тиха Делчева), които преподаваха материята много преди някой да открие нишата, наречена ДЯ и възможността да се друса крушата и там.  Mr. Green

# 37
  • Мнения: 3 161
И вероятно преди професорката да разбере, че освен съветската школа съществуват и други по света и там теориите са малко по-различни. В моята статия за ранното чуждоезиково обучение цитирам професор по невропсихология от Оксфорд. Той определено не каза, че преди 3-4 г. е излишно да се въвежда друг език. Пак ти казвам, недей така категорично и самоуверено, не си само ти само ти специалиста тук - форумът е многоброен. Малко скромност прояви Simple Smile.

А това за слуховия апарат не го разбрах - детето под 3-4 г. не чува ли добре или аз не съм те разбрала правилно?

# 38
  • Мнения: 25 600
Скромна съм, скромна съм. Да съм се похвалила с някоя статия?  Joy
И това, някой "да не каже" за мен не е равнозначно на това, "да каже".  Wink
А за професорката не се кахъри - лекциите ги четеше доста години след като всичко руско беше оплюто и открихме топлата вода на Запад. Между другото, добрите преподаватели разглеждаха на лекции не само съветските, но и западните капацитети, което точно ги правеше добри.  Peace

 Да, слухът и артикулацията при дете под 3 години не са добре развити. (Сега физиология на детето не се ли учи вече?  newsm78) Между другото, при доста деца проблемът продължава и след 3 години, което дава много хляб на логопедите, но това е вече друга тема.

ПП Надявам се това вече да задоволи любопитството ти, защото спорът се изражда в междуличностен, а и виждам, че мненията ми много те дразнят. Спирам.  Peace

# 39
  • Мнения: 3 161
Дразни ме безапелационността ти. А ти вместо да се спреш малко, да изкажеш малко по-умерена позиция, продължаваш все в този дух. Нищо, давай, интересни неща научавам. Значи децата под 3 не само не умеят да говорят добре, но и не чуват добре. То мен ако питаш, това с чуването и след 3 си остава същото  Laughing. Но пък е интересно да се види тогава как научават майчинияезик именно в тази възраст, когато слухът им не е развит. Природата нещо се е объркала...

Последна редакция: ср, 15 авг 2007, 11:29 от Емем

# 40
  • Мнения: 920
Няма да цитирам научни източници. Баба ми имаше един израз Втелясваш се. Хубаво чужди езици, ама чак пък от яслата.

# 41
  • Мнения: 11


Кое всъщност го товари детето? Не е ли истина, че точно във възраста от 2 до 5 /мисля/ на-силно им е изразена точно способноста да усвояват език? Нито в чуждоезиковите градини нито при изучаването на английски по метода на Хелен Дорон, нито в двуезични семейства децата "УЧАТ" езика по класическия начин. Просто са в "изложени" на два езика, което всъщност му е хубавото.

Не знам каква е целта на останалите родителите, но моята и друг път съм я казвала: Децата ни ще трябва да знаят като минимум 2 чужди езика, колкото по-рано развият способноста си да приемат чуждия език и настроят съзнанието си за това - толкова по-лесно ще им бъде. На етапът в момента - това, че три годишната ми дъщеря прави разлика между Български, Немски и Английски ми е достатъчно като постигнато. 

Смятам и на спорт да я запиша - тя обожава да е във водата. Целта отново няма да е да покрива някакви норми, а просто да се забавлява и да учи нови неща - без амбицията да е шампионка да речем.
[/quote]


 Hug Hug : четеш ми мислите явно!

Общи условия

Активация на акаунт