Дерматоидна киста в пуберетета.

  • 19 796
  • 23
  •   1
Отговори
Здравейте, синът ми получи дерматоидна киста /мисля, че така се казваше/. Киста която се образува на опашката. Той е в пуберетета. Направихме му операция. Но лекарят каза, че ако не се обезкосмява, може да я получи пак. Има ли и други мами със същият проблем. В чудо се видях, с това обезкосмяване. Друг е проблема, че вече няколко месеца още не е зараснала напълно операцията. Но както и да е с това ще се справим. Не зная как да решим проблема с обезкосмяването. Мястото е такова, че не зная дали с кола маска ще се получи. И като си представя, че това, което правим сега, ще трябва той цял живот да го прави.... Sad

# 1
  • Мнения: 4 204
Здрасти!Аз не мога да ти помогна, защото самата аз съм с големи притеснения по този въпрос.По-скоро се включвам, за да те поразпитам.Става въпрос за синът ми.Роди се преди 3 месеца, здраво , прекрасно момченце.Но малко над анусчето има една дупчица.Фактически се получава като кожна гънка, която завършва с малка дупчица.Обясниха ни, че през пубертета може да стане дерматоидна киста, а може и да не стане.
Какво преставлява тя?Болезнена ли е?какви проблеми може да създаде?Би ли ми разказала?!
Аз сега се чудя това нашето какво е?!педиатърката казва, че не е нищо сериозно да не го мисля!?
Моля те разкажи по-подробно.
Ако имаш препратки дай нещо да прочета.
Дано се включи и някой друг , който е по-наясно!

# 2
  • София
  • Мнения: 3 188
Не зная как да решим проблема с обезкосмяването.

Съветът с обезкосмяването е напълно безмислен. Евентуалната идея е да се унищожат корените на космите, но не това е решаващо. Една добре направена операция на дермоидна киста в опашната област е достатъчна. Но понякога даже и тя може да бъде последвана от рецидив.
Не се кахърете са обезкосмяване - епилирането може даже да влоши нещата.

По принцип тази област е много коварна.
И нещо друго, ако раната не е още зарастнала, значи има проблем. Обърнете се към оператора, а и не е погрешно да потърсите и друго мнение.


www.pedsurg.net

# 3
  • София
  • Мнения: 3 188
педиатърката казва, че не е нищо сериозно да не го мисля!?

Педиатърката е права. Тази дупчица наричаме космена (пилонидална) фистула. Би могло в далечно бъдеще да се възпали, затова личната хигиена е важна.
Изключително рядко това може да е свързано с проблем в опашната кост, което би се доказало с рентгенова снимка, но ако нямате проблеми (сълзене от дупчицата, нагнояване) не се притеснявайте.

# 4
  • Мнения: 4 204
Благодаря много, доктор Оги!
Нямаме сълзене или гной!
Да изискам ли за всеки случай снимка!
Може ли гноенето да се появи по-късно?Все пак е на три месеца мъника?!?Има ли шанс тази дупчица никога да не създаде никакъв проблем?
Последен въпрос.Към какъв специалист трябва да се обърнем при необходимост?

# 5
  • София
  • Мнения: 3 188
Има шанс дупчицата да не създаде проблем.
Рентгеновата снимка не е спешна.
Все пак имайте едно на ум - впрочем ако нещо се появи, то ще стане ясно, защото ще се зачерви
и подуе.

# 6
Доктор Оги,  и при моя син се получи такава киста. Има ли други съвременни методи за хирургична намеса, освен стандартна операция - нещо с лазаер или подобно? Защото както и самият той казва "за такова малко нещо - толкова много лечение".?
Мама38 - май и ние сме по вашия път. Лошо... Къде се оперирахте вие?

# 7
  • София
  • Мнения: 3 610
За сега няма друг метод на лечение освен операцията,за съжаление.

# 8
Всичко това за което говорите го изпитвам на мой гръб.Аз съм момче на 16.Всичко започна една есен.Мястото малко над опашната ми кост се поду и започна да боли.Около месец след това поради спешност(защото вече обилно ми цапаше и бельото) ме оперираха.Много неприятно и болезнено беше.Тъкмо когато си мислих че най накрая се свърши явно се е получило рецидив и отидох за втори път.Отново същото безкрайно неприятно изживяване.Това беше преди 7 месеца.Дълго след това правех бани със смрадлика и сега продължавам да подържам отлична хигиена но просто не се затваря.А като знам че след още една операция няма да си седна на задните части като хората още 1 месец...Пък и то си е унижение.Не знам вече какво да правя.Не го пожелавам на никого.Едва ли някой може да бъде толкова лош че да го заслужи и то няколко пъти.

# 9
  • София
  • Мнения: 3 188
Вярно, че е голям проблем. Много е хубаво да попаднеш на добър хирург, макар че рецидивите на кистата може да се случат на всеки. Едно от условията е да се оперират по-рано (ако се открият), преди гнойната инфекция.
Децата оперираме ние в детската хирургия, обаче има само двама - трима колеги, които разработват методиката. Поне досега знам за добри резултати от тях.

# 10
Аз също се вклячвам, защото по прочетените симптоми, считам, че дъщеря ми - на 8 г. е също с пилонидална киста. Роди се с дупчица от ляво на седалището. Направихме МРТ по друг повод - за сколиоза и на снимката се вижда киста. Според анализа е арахноидална, но не сигурно. От прочетеното до тук направо си отговаря на симптомите на пилонидална. Как можем със сигурност да разберем? Ще съм благодарна ако ме насочите и към специалисти в тази област.

# 11
  • София
  • Мнения: 3 188
Любопитен съм да видя ЯМР. След 18 август ще бъда на разположение, ако желаете да доведете детето при мен потърсете ме сутрин на 952 21 37.

# 12
Мъж на 27 год. съм.
Същата дупчица имах и аз и се получи киста. 2006 ме оперираха, рецидивира и миналата година втора операция. Ако е с фистулен ход кистата много често рецидивира. Но по принцип ако е направена както трябва операцията вероятността от рецидив е малка. Обезкосмяването няма да помогне - от опит го казвам. Май метода със зашиване е по-удачен, отколкото полуотворената рана - бани със смрадлика, чудесии. Ако раната е отворена и операцията е лятото зараства много бавно. При повече рецидиви май е по-добре да се събере някой лев и да се иде в чужбина, колкото и нелепо да звучи за подобна операция. Забелязвам, че спортистите което имат възможност дори и за много леки операции, ако не са спешни ходят в чужбина.

# 13
На 27 години съм  това чудо ме мъчи от 2001г. от тогава четири операции минаха последната преди няма и 2 месеца и сега пак имам проблем ходих при професор в Александровска на преглед и тои ми каза, нещо различно от другите доктори в Пирогов. Операцията е наложителна но след самото изрязване на мястото щяло да ме обгарят с лазер това нещо ново ли е защото до този момент съм ходил при какви ли не хирурзи светила в страната и всички казват едно и също операция и после ще видим ?! никой не ти дава отговор, че ще мине просто ще видим. Мога да кажа от собствен опит, че баните с морска сол са много по ефикасни от тези с смрадлика раната заздравява с пъти по-бързо и раната се чуства много по-добре, и да операциите се правят когато е студено избягвайте в топлото време.

# 14
  • Мнения: 22
Зравейте,при нас има същия проблем:Имам дъщеричка на 3,5 месеца,тя има дупчица с косми в горната част на цепката на дупето има и окосмение на кръста.Педиатъра каза да почистваме добре мястото и по-късно там щяло да се появи киста.Каза го така все едно е нещо нормално.Аз неспирам да мисля за това.Бащата и барат му имат силно окосмение на кръста,но за сега живот и здраве нямат проблеми а те са на 28 и 33 години. Незнам какво да предприема,моля дайте съвет!

Общи условия

Активация на акаунт