Раждане - плащане

  • 7 611
  • 91
  •   1
Отговори
  • Мнения: 139
Чета темите за ражданията и рева (буквално)
От хвалби до проклятия за всяко едно лечебно заведение ...

Родих първото си дете преди 7 години и бях много доволна - приеха ме, грижиха се за мен и за бебето с изключително внимание и то без да се уговарям и плащам. Но за 7 години много неща се променят.
Това което най - много ме натъжава е фактът, че за да родиш трябва да се уговориш и платиш на лекар/акушер.
Няма да коментирам редицата случаи, в които по стечение на обстоятелствата тези пари са отишли за нищо.

Толкова са случаите, в които едва ли не раждаш в коридора като куче докато медицинските лица пият кафе и чакат поредната "крава".

Бих платила, но от благодарност, а не за застраховка живот (за мен или бебето).

И пак аз не искам пари, за да си върша работата, нито, за да се отзова на нечия молба или най-малкото да се държа човешки.  Защо трябва да си платя за да ме третират като човек?
Защо е такава ситуацията?
Само аз ли съм някакъв извратен идеалист?


# 1
  • Мнения: 229
Може би зависи на какъв екип ще попаднеш. Аз раждах без уговорка в МД и честно казано съжалявам,че не си платих на някой, за да ми обърнат внимание. #Cussing out

# 2
  • Мнения: 1 233
Бях се уговорила с моя гинеколог предварително, попитах го индиректно колко ще ми струва, той отговори "Нищо. Здравната каса поема всичко." Бях очарована от грижите, които положи човека за мен, идваше на ден по 3-4 пъти да види как съм. От акушерките и санитарките - също съм доволна. Дадох пари от благодарност просто, никой не е намекнал и за една стотинка даже.  Peace

# 3
  • Мнения: 1 883
Ох мила, въпреки ,че ми е трето и аз съм като тебе.Мъжа ми ,ми беше забранил да чета из форумите, че много се шашкам и аз. А при нас момента настъпи, даже пренасям.Ще раждам без уговорки.Ще поддържам постоянно връзка с мъжа ми и ако има нещо ще разчитам на него.Дано всичко мине добре  Praynig Имам приятелки които са си плащали  и са се мъчили по 12 часа с адски болки.Та си мисля ,затова ли трябва да се плаща?
Леко бременеене ти пожелавам. Hug И всичко ще бъде наред, не се шашкай предварително.

# 4
  • Мнения: 5 026
Може би зависи на какъв екип ще попаднеш. ..................честно казано съжалявам,че не си платих на някой, за да ми обърнат внимание. #Cussing out
Напълно съм съгласна    Peace

# 5
  • Мнения: 4 451
Не мисля, че е така. Аз платих и съжалявам. Няма да те оставят да се мъчиш като куче, ще си свършат работата. Бих казала, че отношението към мен и майчетата, които нямаха възможност да си платят беше еднакво. Което мен ме радваше.

# 6
  • Мнения: 353
Не съм на мнение че се държат еднакво. Да платиш от благодарност да, но и да си избрал подходящият специалист, а не после да съжаляваш.

# 7
  • Мнения: 2 013
За раждане не съм плащала - родих преди 7,8 г.  
Но един шеф на гинекологията в една голяма АГ болница така си "остави ръцете" при една операция на моя близка - възрастна жена, че на моменти ми иде да отида и да му фрасна един, ей така, за мое морално удовлетворение. При все, че отидохме при него "с връзки", препоръчани от роднина-акушерка. Няма да ви занимавам с всичките драми и натуралистични подробности, тук четат бременни и млади майчета, но следващият лекар, който я оперира, за да оправи бакиите му, беше казал на жена си, бесен, че когато изпише бабата ще се обади да попита този лекар как е получил точно дипломата си. На нас ни спести тази информация, все пак и там съществува принципа "гарван гарвану око не вади". Но тя ми е приятелка и ми разказа.
Защо пиша това? Защото съм дълбоко възмутена от това "светило" в АГ болница, където се раждат по 70 бебета дневно най-малко, както и от подобните нему доктори, които явно са масово явление. Защото близката ни акушерка ни разказва как този доктор и неговите колеги преценяват от кого колко пари да искат - по външен вид, дрехи и пр. Тарифите стигат до 1200 лева за секцио. Този същият доктор оперира с дебел златен ланец под престилката, кара последен модел джип, пътува често с любовницата си на екскурзии в чужбина. Но не се свени да вземе пари, знаейки, че не си е свършил работата, че жената можеше да почине от инфекция, не от основното си заболяване, ако не бяхме отишли на нова консултация в друга болница. Пак казвам, че спестявам много подробности, не ми се ще да ви натоварвам.

# 8
  • София
  • Мнения: 6 268
Ами не си извратен идеалист - предполагам, че всяка една от нас е такава - да иска да изкара бременността си добре, д аполучи адекватни грижи и отношение (защото най-малко сме хора, живеещи в "европейска" държава, която постоянно тръби колко много се прави за бъдещето на страната, т.е. децата).
По време на бременността ми и аз си задавах същите въпроси, но през цялата бременност слушах по време на прегледите колко е скапана здравноосигурителната ни система, как с парите, които се удържат от заплатата ми не стигали за нищо през тези 9 месеца (сякаш лекарката знаеше колко получавам) и т.е. и т.н. Така ми беше писнало, че направо не се радвах на прегледите и възможността да видя бебето си. Наистина страшно ме напрягаше това.
Не знам дали има разлика в отношенито към платилите или не пациентки. Аз раждах с познати. Не мога да кажа, че отношението на средния персонал (мед.сестри и акушерки) е било на ниво, добре,че свекърва ми беше до мен през цялото време. Защото всичко опира до характера на човека, ако е светен се държи свястно, ако не - малката заплата е само оправдание. Защото, както каза ти, дори когато получавах 190 лв. заплата и живеех на квартира, пак си вършех съвестно работата. А в болниците липсва мотивация, забрава на това, кое е човешко и най-вече липса на добро управление. Защото за мен е недопустимо в родилно отделение да намеря гнила ябълка зад нощното ми шкафче.

Разбирам семействата, които  могат да си позволят да отидат в частна клиника и да платят 1400 лв. за раждане, защото си спестяват за тези пари всички тези терзания. Ако можехме да си го позволим, предполагам, че и ние щяхме да отидем там.

Извода на цялата ми тирада е, че "европейска държава" не е определение само по географско местоположение или принадлежност към един съюз. А е въпрос на култура и манталитет.

Съжалявам за дългия пост.  Embarassed

# 9
  • Мнения: 3 069
Никой не може да те накара да си плащаш за нещо, което е тяхната работа и за това получават заплата.
Не съм плащала за нито едно от децата.
След това съм черпила но не и плащания!

# 10
  • Мнения: 438
Бях се уговорила с моя гинеколог предварително, попитах го индиректно колко ще ми струва, той отговори "Нищо. Здравната каса поема всичко." Бях очарована от грижите, които положи човека за мен, идваше на ден по 3-4 пъти да види как съм. От акушерките и санитарките - също съм доволна. Дадох пари от благодарност просто, никой не е намекнал и за една стотинка даже.  Peace
Това е,човек,попаднала си на човек. Grinning

# 11
  • Мнения: 306
Ас като за първо раждане бях много притеснена и с уговорка,платих 400Евро за в Шейново което никога няма да се повтори!Да като раждане мина идеално без капка болка с епидурална но цялата работа върши анастазиолога и акушерката а не доктора и друго упоика се бие на всички майки по желание срещу 150лв без уговорки така че ти избираш

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 1 405
При първото раждане бяс с уговорка - нямам забележка към самото секцио, но отношението беше  Sick

Вторият път отидох ей така и останах хиляди пъти по-доволна ...

# 13
  • Мнения: 2 746
Много ми харесва заглавието на темата  Laughing
Напоследък и мен живо ме интересува въпроса с плащането.Имам позната докторка, която ще ме изражда, до момента не е поставяла въпрос за пари, но мисля че ще трябва нещо да и заплатя, след като мога да я извикам за раждане в 2 през ноща....Така че, в този случай май плащането е неизбежно.Но ако се отиде без уговорка, тогава е друго - не би трябвало да искат пари, ето това вече е нечовешко отношение.И в крайна сметка, плаща се за свършена работа, нали, а не като отиде родилката и от вратата дежурния екип да я гледа в ръцете #Cussing out

# 14
  • София
  • Мнения: 672
Мен също ме интересува живо темата!

Въпреки че възнамерявам да си платя за раждането, за да съм спокойна, че каквото съм могла съм направила, не съм съгласна, че трябва да плащаме за да раждаме, след като си внасяме и работодателите ни внасят всеки месец осигуровките. Та все по едно - две раждания все трябва да си изплащаме по време на трудовия ни живот! Аз моето със осигуровките които си внасям и са ми внесли си го изплащам точно за 3 месеца!

Проблемът е че ние вече свикнахме да си плащаме. Вече 4-5 години си ходя на частно и си плащам, за да ми обърнат внимание. А като не ходя на частно - пак си плащам. При личния лекар не смея и да припаря, защото преди години като отиде сестра ми със синозит, той я попита дали само заради единия нос му идва!!! А аз като му отидох бременна и бях 2- а на опашката, чаках да минат всички деца (което е ок), а след това и всички пенсионери, докато не ми стана лошо на 3-тия час и не си тръгнах.

Така че, да си платим не е гаранция, че ще се отнесат с необходимото внимание, но пък то излиза, че ако не си платим - то със сигурност няма!

# 15
  • Мнения: 537
Момичета, мислех, че лошото отношение и гледането в ръцете е присъщо повече за лекарите от малките градове, а то какво излиза.. Sick Въпреки, че аз имах късмет много лоши работи съм чувала за отношението на мед. персонал и тук, и в Габрово. Не съм платила една стотинка за самото раждане бях на принципа, че все пак това им е работата, получават си заплати, д ане говорим, че аз съм си осигурена, за какво ми удържат тия осигуровки всеки месец от заплатата? Лекарят, който ме наблюдава по принцип е добър и като човек, и като специалист, обаче като разбрах, че вземал 200 лв., ако го извикаш за раждане, когато не е на смяна се отказах да го викам. Не ми е казал той, но индиректно си намекна човека, като ме остави в болницата и каза, че имало дежурен лекар ми стана ясно, че за без пари няма да дойде Sad Така, че аз си родих при дежурния лекар   bouquet И съм много доволна. И от акушерката също. Много ме е яд, че не можах нея да я почерпя нещо поне, че тя си замина на другия ден сутринта Sad Но...живот и здраве, както се казва, следващия път Simple Smile

# 16
  • Мнения: 145
Ако си здравно осигурена с направлението за раждане можеш да отидеш в което здравно заведение поискаш (държавно).Без да плашащ.Но си е късмет на какъв екип ще попаднеш - по отношение на "отношението"  Confused .Всеки ще си свърши работата,но как е друг
въпрос.
Ако си готова да платиш отиди в някоя частна клиника-там отношението наистина е различно-в положителна насока.
Смятам така да процедирам за второто си дете (някой ден...).
  bouquet

# 17
  • Мнения: 1 092
Първия път родих без никакви уговорки и плащания - отношението беше ужасно Mr. Green,второто ми раждане беше в частна клиника и съм изключително доволна Peace

# 18
  • Мнения: 1 225
Писала съм няколко пъти за моя случай в подобни теми, но ще кажа и тук.
Плати си, но в частна клиника, да ти е мирна главата.
Не съм от тези дето имат възможности, но го предпочетох.
Изтеглих заем - с него си платих престоя в болницата и самото раждане.
Влязох да раждам планово секцио в Майчин дом София. Имах медицински препоръки от очен лекар. Там не ми ги признаха.
Лекаря, който ме прие - ми направи намек да си му платя.
Излязох срещу подпис.
След няколко дни родих в частна болница.

# 19
Аз не си платих и ме третираха не като куче,а по-зле.Защото рушвети няма да давам на никого за нищо.Така поддържаме корупцията.Ако никой не си плати,ще трябва да се отнасят с нас еднакво.До последно чакаха да им бутна някой лев,ама не им дадох.Достатъчно е,че си платих здравните осигуровки назад за годините- 907лв.Имам позната която пък всеки път като ходи при педиатърката,все с чантите с подаръци.Ей така ги свикнахме-сега ще си я сърбаме попарата.
Вярно е,че има и свястни доктори за които професията е призвание-но повечето са корумпирани боклуци.-И пак повтарям така ги свикнахме ние.Чудя се ако някой ден моята позната няма пари да купи подаръци на педиатърката,как ще и прегледа детето,дали ще е толкова мила и внимателна?!?
ПП:Не говоря за частните клиники,а за държавните.

# 20
  • Мнения: 1 155
платих си и не съжалявам нито за миг. В нашите болници ако не си платиш си обречен. Платих си и за екип и за стая.Не исках в този момент на притеснение и вълнуващо очакване да незнам при кого ще родя, на всичкото отгоре аз раждах и секцио. Дори и след операцията и акушер-гениколога и анезтезиолога идваха да ме виждат как съм през целия ми престой в болницата. За мен беше много важно да съм в нормална стая с баня и тоалетна, в която мога да се изкъпя и да отида до тоалетната без да ми се налага да чакам на опашка.

# 21
  • Мнения: 668
Аз пък нито съм имала намерение да плащам, нито съм дала нещо. Наистина - родих при познат лекар, но просто защото там бяха само 2ма, и той си знаеше кога ще раждам. Накрая почерпихме акушерките и доктора при изписването, но нищо особено и без пари на ръка. Отнасяха се много човешки с мен, и с другите момичета в родилното. Аз умишлено отидох да раждам в една по-малка болница, и бяхме само 3 жени там. Условията не бяха "върха на сладоледа", но поне бях спокойна, бебето си беше при мен и го хранех когато имах нужда, акушерките ми показваха как да го мия, даже понякога се включвах. Присъствах на ежедневните прегледи от педиатърката и бях спокойна, че ако има нещо веднага ще разбера. Единственото което не ми хареса е че си бях взела само 2 книги, и като изчетох всичките списания в болницата се саклетисах от скука! Имах телевизор но не ми се гледаше телевизия въобще. На четвъртия ден просто вече нямах търпение да си отида у дома.
Сега съм на мнение пак да отида като му дойде времето, при който екип се падна - при този. На човек ако му е писано нещо и един милион да плати пак няма гаранция, че ще му се размине. Моето мнение е, че като се плаща докторите (и не само) започват да свикват, и го приемат едва ли не за нещо нормално, а то не е. В крайна сметка за това се осигуряваме, и за тази работа на тях им плащат заплатите. Тя и моята заплата не е голяма, ама от никой не съм дрънчила пари под масата (или над нея) за да си върша по-съвестно работата. А просто не виждам, как при общ доход на семейството ми от 650лв на месец за 3ма души, мога да дам 500-1000 лв за раждане, при което няма гаранция за нищо!?!?
Моля да ме извините за дългия пост, но просто исках да напиша това, което мисля и което чуствам. Момичета - като почне никой да не плаща наистина ще им се наложи да се отнасят по еднакъв начин с всички ни. Който иска да плаща - ами да отиде в частна клиника, но поне в държавните не принуждавайте другите родилки да понасят вреда от вашата полза.  Simple Smile

# 22
  • Мнения: 139
Интересното е, че вчера попаднах на друга тема тук, дискутираща плащането на педиатър. Там всички са категорично против и се възмущават ако се случи.

Защо има ЧАК такава разлика?

# 23
  • София
  • Мнения: 672
И аз попаднах на тази тема и честно да ви кажа - искрено се отвратих от онова което прочетох там!

Ам да ти кажа проблема все е един - знаят че сме особено чувствителни за дечицата и го използват - и доктори и педиатри и всички. А то и да платиш гаранция много няма - една моя позната си плати и при раждането и бяха деформирали главата на бебето, а нея аха я бяха изпуснали. Може би историите за некадърни и безхаберни доктори при раждане са по-многобройни, а и като легнеш да раждаш не можеш да кажеш "Опс, отивам в другата болница тук не ми харесва", докато педиатъра винаги можеш да го смениш. Ама си права де - разлика много няма!

# 24
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 269
Това което най - много ме натъжава е фактът, че за да родиш трябва да се уговориш и платиш на лекар/акушер.

Няма такъв факт, бе! Фактът си го налагат онези, които са решили да раждат по този начин. Приказката за баницата в този случай винаги я споменавам...
Два пъти съм раждала. Без да дам нито стотинка. Дай боже да забременея и да отида да раждам, ако всичко е наред с мен и бебето, пак на никого нищо няма да платя  Crossing Arms

# 25
  • Мнения: 598
ама аз не съм плащала за раждането си! платих само за присъствие на таткото-50 лв и за ВИП стая, не че другите стаи нямаха самостоятелна баня и тоалетна... Предимството беше само климатика май. В последствие разбрах че съм раждала при една лекарка там, на която други са плащали за раждането. Ами който иска да плаща. Аз и да искам нямам толкова пари. А сега като сме трима и доходите ни общо сега са по-малко от преди, за следващото и да искам да плащам няма откъде да взема тези пари. Да не говорим че то реално акушерката а не лекарят/лекарката върши цялата работа. И евентуално анестезиологът, ако се налага такъв...

# 26
  • Мнения: 1 715
Платих си и за двете деца и не съжалявам.

Последна редакция: чт, 16 авг 2007, 17:59 от valq_78

# 27
  • Мнения: 858
Не съм имала дилема.Държах на лекарката си,на която вярвам и много държах тя да е до мен.Жената работи в частна клиника и така не стоеше въпроса какво да прявя.Просто платих таксите такива каквито бяха в болницата.Всичко беше чудесно.Отношението,усмивките,присъствието на съпруга ми на раждането и 1час след това на родителите ми,сестра ми.Бях като у нас си.Нямам нито един лош спомен от онези мигове.

# 28
  • Мнения: 1 715
Всичко беше чудесно.Отношението,усмивките,присъствието на съпруга ми на раждането и 1час след това на родителите ми,сестра ми.Бях като у нас си.Нямам нито един лош спомен от онези мигове.
Peace

# 29
  • Sofia
  • Мнения: 366
И аз тръгнах да търся лекар с уговорка. Като ми наприказваха едни ужасии от което само не разбрах какво ще ме правят и нито едно от моите искания не беше прието. Излезнах от вътре смазана, трепереща, а в колата и се наревах едно хубаво. Тогава реших че на никого нищо няма да платя за това че си върши работата. Отидох в друга болница да не засека въпросните лекарки и останах много доволна от отношението на екипа на който попаднах. После получиха почерпка за страхотно свършената работа за благодарност. Не съжалявам че не платих и че тези пари които ми искаха ги дадох за детето си след това /да получи повече удобства/.

# 30
  • Мнения: 2 005
Аз раждах със планово секцио, понеже износих плода с голяма миома 15см и нямаше как да родя нормално Hug Секциото ми го направи Д-Р Ташкова , за което ако трябва да и плащам -не мога да и се отплатя цял живот за това , че ми спаси моя живот и на синът ми  bouquet  bouquet  bouquetЗа професионално свършената си работа не ми е искала никакви пари, не съм и давала Laughing Просто и подарихме от уважение един скромен подарък , който беше от сърце  Joy Joy Joy

# 31
  • София
  • Мнения: 352
При условие,че съм здравноосигурена и раждането се заплаща от държавата не съм имала дилема да плащам или не.Нямах намерение да насърчавам корупцията  Naughty .С тези пари,които някои дават аз си накупих за детето необходимите неща.Родих без уговорки и съм много доволна,защото попаднах на ЛЕКАРИ,които работят по призвание и болница,в която се чувствах уютно(доколкото е възможно).
Разбира се всеки има право на избор...Който иска да си плаща,но не всички имат възможност за това  Confused

# 32
  • Мнения: 1 172
Бях се уговорила с моя гинеколог предварително, попитах го индиректно колко ще ми струва, той отговори "Нищо. Здравната каса поема всичко." Бях очарована от грижите, които положи човека за мен, идваше на ден по 3-4 пъти да види как съм. От акушерките и санитарките - също съм доволна. Дадох пари от благодарност просто, никой не е намекнал и за една стотинка даже.  Peace

Точно така и аз, и даже доктора не щя да вземе нашата "благодарност" та го преследвахме известно време с мъжа ми,пък на нас ни беше съвестно,че толкова много се грижи за нас цяла бременност и после перфектно раждане - като помислихме за какви глупости даваме пари в тоя живот,ни подгони гузна съвест и жал за човека,който е денонощно на линия и взима 300лв заплата,за да доведе децата ни на този свят.

# 33
  • София
  • Мнения: 672
Е - че това да си платиш не е корупция, защото болниците си имат трифи, а неободимия минимум ти го дават и без пари. (Не мисля че е редно да е така, но това е факт).

А така като чета постовете, то стана че всички си плащат - едни преди да родят за да си изберат екип, стая и т.н. а други след като родят - за благодарност за добре свършената работа.

# 34
  • Мнения: 1 925
Това с плаюането е така, защото сме в ненормална държава Бълхария. Ако нямах пари за раждането в частна клиника, щях да изтегля заем, но бих рискувала да родя в държавна болница. Преди седмица се обедих за поред път, че някои лекари трябва да ги затворят. Една позната ражда в Тина Киркова, та не рабрали че бебето е по-голямо и я напъвали да ражда нормално, а тя искала секцио, убедили я да роди нормално и в крайна сметка спукана матка, бебето нагълтало кръв, 2 операции в Пирогов и какво ли още не. За такива фрапиращи случаи обаче чета само за държавните болници, където раждат 300 жени в месеца и лекарите и акушерките претупват нещата. Не ги виня, така е защото им се плаща малко. #2gunfire

# 35
  • Мнения: 393
Според мен всичко е късмет, както това как ще мине раждането, така и това на какви хора ще попаднеш! Според мен плащаме, за да се застраховаме и да си осигурим поне малко спокойствие, да сметнем, че тоне това сме уредили, което зависи от нас. Лично аз ще платя. Ще го направя в държавна болница, ще ми излезе по-скъпо от частна, но смятам, че повече си струва да платя на истински специалисти в истинско лечебно заведение, а не да платя, за да мисе лезят и замазват очите. Лежах в болницата, в която смятам да раждам и видях прекрасно отношение към всички, но ще се застраховам!

# 36
  • София
  • Мнения: 672
Според мен всичко е късмет, както това как ще мине раждането, така и това на какви хора ще попаднеш! Според мен плащаме, за да се застраховаме и да си осигурим поне малко спокойствие, да сметнем, че тоне това сме уредили, което зависи от нас. Лично аз ще платя. Ще го направя в държавна болница, ще ми излезе по-скъпо от частна, но смятам, че повече си струва да платя на истински специалисти в истинско лечебно заведение, а не да платя, за да мисе лезят и замазват очите. Лежах в болницата, в която смятам да раждам и видях прекрасно отношение към всички, но ще се застраховам!

Ако питаш мен в частните болници отидоха почти всички добри специалисти, защото като прават нещо знаят за какво го правят. Моя вуйчо е лекар и като тръгна да търси лекар, се оказа че всички са по частните болници. Лично аз вече реших, че отивам в частна болница, защото избирам лекаря, а не "мястото за раждане"....

# 37
  • Мнения: 2 746
Това с плаюането е така, защото сме в ненормална държава Бълхария. Ако нямах пари за раждането в частна клиника, щях да изтегля заем, но бих рискувала да родя в държавна болница. Преди седмица се обедих за поред път, че някои лекари трябва да ги затворят. Една позната ражда в Тина Киркова, та не рабрали че бебето е по-голямо и я напъвали да ражда нормално, а тя искала секцио, убедили я да роди нормално и в крайна сметка спукана матка, бебето нагълтало кръв, 2 операции в Пирогов и какво ли още не. За такива фрапиращи случаи обаче чета само за държавните болници, където раждат 300 жени в месеца и лекарите и акушерките претупват нещата. Не ги виня, така е защото им се плаща малко. #2gunfire

Такива фрапиращи случаи в частните болници почти няма, защото масово родилките минават под ножа.Никъде няма пълна гаранция, много зависи от екипа, от неговите умения.Защото, в крайна сметка, не вярвам никой медик нарочно да осакати родилката и бебето, само заради едните пари.По скоро в случая за който казваш става въпрос за некадърност на лекарите.

# 38
  • Мнения: 1 925
viva_nova, казвам, че не нарочно са го направили, ами поради големия брой раждания при нея се е получило недоглеждане, единия лекар мислел, че другия я е видял и т.н.  #2gunfire Има и нещо такова, но по-добре "под ножа", отколкото напъвай и да се получат подобни ситуации, като описаната от мен. Наблюдението от болницата където родих пък ми е, че имаше толкова нормално родили, колкото и секцио. Имам и други фрапиращи разкази на познати, но да не натоварвам останалите мами.  Peace
mamor, според мен си далеч от истината  Naughty както е казала m_face в частните болници отидоха повечето добри специалисти от държавните. Можеш да погледнеш например в сайта на Вита автобиографиите на всчики лекари не само АГ да видиш къде са работили и ще ти се изясни картинката. Изобщо никой не замазва положението, напротив чувстваш се като човек, а не да ти се разхождат хлебарки и т.н., а си си платил повече отколкото в частна клиника. В държавните болници на много от родилките изобщо не им обръщат внимание, показват веднъж за кърменето и това е и това не е мое мнение, а на много мами във форума. Изчетох доста теми за родилните домове, докато реша къде да раждам.
Peace

# 39
  • Пловдив
  • Мнения: 61
Първият път родих в Окръжна - Пловдив. Без никакви уговорки, без да плащам. Даже не запомних името на дежурния лекар, който ми се падна. Но всичко мина толкова леко и като по учебник, че където и да бях, който и лекар да беше - все тая. Просто си беше късмет.
Сега още не съм решила окончателно как да процедирам, но само от сърце се моля  newsm17 newsm17 newsm17 всичко да е наред, раждането да мине нормално, да нямаме / аз и бебо / никакви проблеми, защото това е най-важното. Всичко е добре, когато свършва добре !

# 40
  • Мнения: 415
Защото близката ни акушерка ни разказва как този доктор и неговите колеги преценяват от кого колко пари да искат - по външен вид, дрехи и пр.
E това един лекар не може (в смисъл не е компетентен в такива преценки) и не трябва да прави.

Ние ще плащаме защото искам аз и бебо да оживеем, а имахме проблеми и не искаме да рискуваме и бяхме много сигурни в избора на тази лекарка и в момента не знаем за по-добър вариант.
И защото не мисля, че така навреждам на някой, който не може да си плати - напротив, в тази болница всичко е официално, обложено с данъци, не се плаща под масата и от известно време от както е официално, изнудването на родилките е понамаляло - съдя по приятелки раждали там през различните години и донякъде тука от форума.

# 41
  • Мнения: 368
Тамън от такава тема имах нужда!

Бях готова да си платя като пич на лекарката. Беше супер внимателна, мила, отговорна. Миналата седмица стана ясно, че няма да радам при нея, защото ще е болничен по време на моя термни и няма да мога да я дочакам при всички случаи. И какво стана, ама така ми тегли майната, че не е истина.  Другата седмица влизам в 9-ти месец, нямам никакви пуснати изследвания - каза, че няма да се занимава повече с мен, нямам час за УЗ да видим как се развива бебето, днес в прав текст ми заяви, че не може да ми препоръча лекар, щото този, който си е мислила, нямало да може!

Установих, че грижата и вниманието се опират единствено до портфейла ти. След като няма да вземе пари от мен, станах ненужна досада. Буквално ме изхвърли от кабинета си днес!

Така, че и аз не мога да разбера защо превърнаха най-съкровеното и свещено нещо - раждането на един живот, в най-обикновено търгашество!

# 42
  • София
  • Мнения: 3 271
Бях с уговорка с лекар, платих колкото е на касата на болницата таксата, нищо повече. Е, дадох му после бонбони и бутилка, но това аз си го реших.

# 43
  • Мнения: 724
Аз си платих най вече за  личното ми спокойствие и не съжалявам.Не на всякъде те изхвърлят зависи много от екипа!

# 44
  • София
  • Мнения: 672
Бях готова да си платя като пич на лекарката. Беше супер внимателна, мила, отговорна. Миналата седмица стана ясно, че няма да радам при нея, защото ще е болничен по време на моя термни и няма да мога да я дочакам при всички случаи. И какво стана, ама така ми тегли майната, че не е истина.  Другата седмица влизам в 9-ти месец, нямам никакви пуснати изследвания - каза, че няма да се занимава повече с мен, нямам час за УЗ да видим как се развива бебето, днес в прав текст ми заяви, че не може да ми препоръча лекар, щото този, който си е мислила, нямало да може!

Mishoka, ама това е просто ужасно! Все бях чувала за истории как те гледат в ръцете какво ще им дадеш, ама това вече е върхът на сладоледа! Виж, ако така или иначе си решила да си плащаш, защо не отидеш в някоя частна клиника, поне да не търсиш те първа лекар? Просто предложение, защото това което разказа епросто връх на докторския цинизъм!

# 45
  • София
  • Мнения: 5 079
Раждах в Шейново, там по принцип се плаща.  Sick Мога да ти кажа, че ВСИЧКИ останали момичета в моята стая бяха родили без да дадат нито един лв и получиха същото внимание и грижи. Определено всичко си е до късмет - да попаднеш на точното място, в точното време. Wink
Аз дадох някаква смешна сума на лекарят, с който се уговорих, просто от благодарност, защото бебчо се роди мъничък, водите му зеленееха, трябваше бързо дас е действа и той се справи перфектно. Благодарение на него имам супер положителни спомени от раждането ми. Много пъти го питах КОЛКО и т.н., но на него му беше супер неудобно и конкретна сума така и не ми е назовал. Не всички са просяци! Дори тема пусках в здравния, колко е РЕДНО да му дам.  ooooh! Винаги ми казваше, че 100 лв струва регламентираното плащане с уговорка, което си плащаш на касата и екипът си разделя някаква част и се отчита с квитанциите. За другото ми е казвал, че едва когато всичко мине успешно и АКО съм доволна, аз да преценя. В чудо се видях да "преценя"... А определено заслужаваше. Платих, не защото някой някога ми е искал пари и ми е разбивал детските илюзии и идеализма  Mr. Green, а защото аз прецених, че Човекът заслужава, че действа адекватно и благодарение на него слънчицето ми се роди живо и здраво, без никакви проблеми и усложнения.

# 46
  • Мнения: 1 081
За съжаление здравната ни система работи така, но не е сигурно че няма да попаднеш на хора и няма да се грижат добре за теб. Въпрос на чист късмет е!

# 47
  • Мнения: 368
Бях готова да си платя като пич на лекарката. Беше супер внимателна, мила, отговорна. Миналата седмица стана ясно, че няма да радам при нея, защото ще е болничен по време на моя термни и няма да мога да я дочакам при всички случаи. И какво стана, ама така ми тегли майната, че не е истина.  Другата седмица влизам в 9-ти месец, нямам никакви пуснати изследвания - каза, че няма да се занимава повече с мен, нямам час за УЗ да видим как се развива бебето, днес в прав текст ми заяви, че не може да ми препоръча лекар, щото този, който си е мислила, нямало да може!

Mishoka, ама това е просто ужасно! Все бях чувала за истории как те гледат в ръцете какво ще им дадеш, ама това вече е върхът на сладоледа! Виж, ако така или иначе си решила да си плащаш, защо не отидеш в някоя частна клиника, поне да не търсиш те първа лекар? Просто предложение, защото това което разказа епросто връх на докторския цинизъм!

Уф, не знам вече какво да правя, честно! То и в частна клиника не винаги е гаранция. Вече не знам. В понеделника ще си говоря с лекаря, който изражда снаха ми, пък да видим

# 48
  • Мнения: 220
Раждах в частна клиника и си платих по ценоразписа. Втори път живот и здраве пак бих предпочела този начин

# 49
  • Мнения: 505
За последно раждах в Шейново - преди  6 мес., без уговорка, без да плащам. Страшно доволна съм от персонала и от отношението там. никой не ми е намеквал за пари, нито са ме гледали накриво.
Не мисля, че положението е толкова трагично, но миналата година, преди да родя и аз бях пуснала тема във форума - беше нещо от сорта Лошо ли е да не си платяLaughing
Според мене единствения начин да спрем корупцията е да не й се поддаваме.

# 50
  • София
  • Мнения: 1 223
Mishoka бях в абсолютно същото положение като теб, в  9-тия месец, без изследвания направление и обменна карта. Толкова бях бясна на лекарката ми, която заминала ненадейно за чужбина, че реших - този път няма да дам и стотинка на който и да е! Отидох в районната поликлиника, пуснаха ми всички изследвания, направиха ми видозон -  всичко що ми се полага и то безплатно! На 25 миналия месец родих момиченцето си за час и половина във 2-ра градска, случих на отличен екип и никой нищо не ми е искал, нито ме е гледал в ръцете! Докторът беше невероятен, дори повтори един шев, защото прецени че е много стегнат и за разлика от първото ми платено раждане, след което един месец се влачех и изпадах в ужас само при мисълта за тоалетната - сега на 5-тия ден само дето не можех да тичам...  Така, че успокой се и давай по каналния ред - бебчо като тръгне няма да пита с документи ли си и колко ще плащаш Peace

# 51
  • Мнения: 393
viva_nova, казвам, че не нарочно са го направили, ами поради големия брой раждания при нея се е получило недоглеждане, единия лекар мислел, че другия я е видял и т.н.  #2gunfire Има и нещо такова, но по-добре "под ножа", отколкото напъвай и да се получат подобни ситуации, като описаната от мен. Наблюдението от болницата където родих пък ми е, че имаше толкова нормално родили, колкото и секцио. Имам и други фрапиращи разкази на познати, но да не натоварвам останалите мами.  Peace
mamor, според мен си далеч от истината  Naughty както е казала m_face в частните болници отидоха повечето добри специалисти от държавните. Можеш да погледнеш например в сайта на Вита автобиографиите на всчики лекари не само АГ да видиш къде са работили и ще ти се изясни картинката. Изобщо никой не замазва положението, напротив чувстваш се като човек, а не да ти се разхождат хлебарки и т.н., а си си платил повече отколкото в частна клиника. В държавните болници на много от родилките изобщо не им обръщат внимание, показват веднъж за кърменето и това е и това не е мое мнение, а на много мами във форума. Изчетох доста теми за родилните домове, докато реша къде да раждам.
Peace

ами със сигурност не е така, защото ходя на ЖК при една лекарка, която работи в едната ни частна клиника - супер прехвалена! За цялата бременност ми е премерила кръвното веднъж, претегли ме два пъти и имам две ПКК! Иначе всеки път плащам за ехограф!  Там също работи един "специалист", който не знам как смее да се нарече лекар, имах лошия късмет да му бъда пациентка преди години!! В частните клиники, поне тези, които ми стоят като опция всичко е САМО за пари!
На частно ходя при лекар, който работи в държавна болница и е 300 пъти по-голям спацеиалист от тези, които не могат нищо освен да се усмихват мазно, с цел само да ти приберат парите и да разчитат на това, че беременността и раждането са естествени процеси! Надявам се само моят избранник да се върне скоро то отпуска и беба да го дочака!
И другото нещо - къде според вас отиват всички усложнени случаи от частните клиники -  в държавните! Та частната дори няма своя лаборатория!!!  #2gunfire

# 52
  • София
  • Мнения: 672

[/quote]
ами със сигурност не е така, защото ходя на ЖК при една лекарка, която работи в едната ни частна клиника - супер прехвалена! За цялата бременност ми е премерила кръвното веднъж, претегли ме два пъти и имам две ПКК! Иначе всеки път плащам за ехограф!  Там също работи един "специалист", който не знам как смее да се нарече лекар, имах лошия късмет да му бъда пациентка преди години!! В частните клиники, поне тези, които ми стоят като опция всичко е САМО за пари!
На частно ходя при лекар, който работи в държавна болница и е 300 пъти по-голям спацеиалист от тези, които не могат нищо освен да се усмихват мазно, с цел само да ти приберат парите и да разчитат на това, че беременността и раждането са естествени процеси! Надявам се само моят избранник да се върне скоро то отпуска и беба да го дочака!
И другото нещо - къде според вас отиват всички усложнени случаи от частните клиники -  в държавните! Та частната дори няма своя лаборатория!!!  #2gunfire
[/quote]

Кажи коя е тази клиника да знаем? Безспорно самозванци колкото си щеш независимо дали ще платиш или няма Sad

# 53
  • Мнения: 1 672
аз попаднах на страхотен екип.Раждах в Сливен и не съм си плащала.Мога само да поздравя целия екип от специалисти които работят в клиника "Ева"



# 54
  • Мнения: 42
за съжаление здлавната ни система е такава, че трудът на хората които даряват и спасяват живот е адски неоценен. От една страна напълно ги разбирам. Когато всеки ден виждаш болни и страдащи хора малко или много свикващ с гледката и за теб те са просто поредният пациент. А когато на края на месеца вземеш заплатата от 300-400 лв и влезеш с детето си в магазина- там няма такова нещо като човешко отношение а всичко се плаща. И ти започваш да се озлобяваш, че даваш живот на чужди деца и после те забравят а не можеш да осигуриш на собственото си елементарни неща. Естествено има хора които не могат да си позволят да си платят и е гадно когато не ти обръщат внимание заради това, но такава е здравната система у нас и докато не се промени всички ще страдаме.
От друга страна да ви призная за мен просто е нагло когато някой се възмущава колко скъпо е здравеопазването и защо трябва изобщо да се плаща а в същото време цигарата дими в устата му. А нима здравето не е по-важно от всичко друго???

# 55
  • Мнения: 2 746
Докторите като искат допълнителни доходи да си работят в частните кабинети или в клиники,  но да изнудваш пациент в държавна болница е недопустимо! Нормално е да си платиш единствено ако искаш да ангажираш лично лекаря и да го събудиш посред нощ за раждане.

# 56
  • Мнения: 1 925
mamor, ами явно не си уцелила  Crossing Arms Моя док в частната клиника беше невероятен, да не говорим че ЖК която платих 390 лв. беше много по-малко, отколкото трябваше да платя, защото на мен ми пускаха много допълнителни изследвания, и дори, когато ми свършиха парите , които съм дала за ЖК ме преглеждаше без да дам и 1 стотинка., звъняла съм му в 1 през нощта и винаги е бил много внимателен. Интересното е, че за АГ лекарите в тази клиника има само хубави отзиви.  Peace

# 57
  • София
  • Мнения: 672
mamor, ами явно не си уцелила  Crossing Arms Моя док в частната клиника беше невероятен, да не говорим че ЖК която платих 390 лв. беше много по-малко, отколкото трябваше да платя, защото на мен ми пускаха много допълнителни изследвания, и дори, когато ми свършиха парите , които съм дала за ЖК ме преглеждаше без да дам и 1 стотинка., звъняла съм му в 1 през нощта и винаги е бил много внимателен. Интересното е, че за АГ лекарите в тази клиника има само хубави отзиви.  Peace

 Peace

Абсолютно съм съгласна!

kam80, факт е че на докторите не им е лесно, заплатите са им малки, десмотивирани са като почти всеки (да не кажа всеки) държавен служител. Но как би обяснила че раждането в частна клиника излиза по-евтино отколкото в държавна болница ако решиш да си платиш? Значи не е в нас вината (които сме готови да си платим и си плащаме), че са им малки заплатите. Тогава защо ние сме крайните потърпевши?

# 58
  • Мнения: 393
ами за сега това ми е опита! Но смятам, че сме на едно мнение все пак! Лекарят при който ходя на частно е този, който изражда в държавна болница и съм хиляди пъти по-доволна от неговото следене на бременността. Лекарката при която ходя на ЖК по касата е тази, която работи в частна клиника и не съм доволна! Извода - щом плащаш е ок! Какво е значението дали ще платиш в частна или в държавна!?!  А съвсем отделен въпрос е, че има страшно много хора, които работят в държавните болници и са всеотдайни без да искат заплащане! Е, това в никоя частна го няма! Верно, всичко е пари! Но нека не е САМО пари!!

# 59
  • София
  • Мнения: 4 899
Докторите като искат допълнителни доходи да си работят в частните кабинети или в клиники,  но да изнудваш пациент в държавна болница е недопустимо! Нормално е да си платиш единствено ако искаш да ангажираш лично лекаря и да го събудиш посред нощ за раждане.

 yes
Тук съм съгласна на 100%!!!
Аз ще раждам в държавна болница и ще си платя по болничната регламентирана тарифа
единствено за избор на лекар, за да ми е мирна главата, че няма да попадна на някой
касапин, който няма нищо общо с иначе хуманната професия.   smile3553
Пари "под масата" НЕ ДАВАМ !!!  Crossing Arms  !!!
Има хиляди начини после да засвидетелстваш благодарността си към екипа и лекаря си,
които са се грижили за теб.    bouquet

# 60
  • Мнения: 295
...ще си платя по болничната регламентирана тарифа ....


Наистина ли има регламентирана тарифа? Дори в държавна болница? Ако е така, моля някой, който знае повече да сподели от къде може да се информирам за цените.
 Peace

# 61
  • Мнения: 9 050
...ще си платя по болничната регламентирана тарифа ....


Наистина ли има регламентирана тарифа? Дори в държавна болница? Ако е така, моля някой, който знае повече да сподели от къде може да се информирам за цените.
 Peace

Не знам за коя клиника говори  kallymay, но аз раждах в Тина Киркова и там си има абсолютно официална и регламентирана тарифа за избор на лекар. Цените са обявени на ценоразпис още на входа. Миналата година беше 500 лева. Можеш да раждаш и без тази такса, но тогава те изражда, който е на смяна. Нямаш право на избор. Ако искаш точно определен лекар - си плащаш тази такса. Друго не плащаш. Тази такса се плаща на касата в болницата и тя покрива хонорара както на лекаря ти, така и на останалите от екипа. Няма пари под масата, няма един взел, а пък друг не. Няма пари в пликчета, които един лекар си прибира за себе си, а пък после те зарязва на акушерката, та и на нея трябва да дадеш...... Аз също раждах там с избор на лекар и съм монго доволна.

# 62
  • Мнения: 295
..... Няма пари под масата, няма един взел, а пък друг не. Няма пари в пликчета, които един лекар си прибира за себе си, а пък после те зарязва на акушерката, та и на нея трябва да дадеш.....

Ето поради тази причина и на мен идеята за регламентирани цени много ми хареса! Даже точно защото мразя да плащам под маси или сама да преценям колко струва еди кое си и т.н., се бях насочила към раждане в частна болница. Ако има фиксирани цени обаче, изборът ми ще бъде направен и според други критерии- база, професионализъм на екипите. И това много ме радва и успокоява. Дано и в Стара Загора има такъв ценоразпис!
 Peace

# 63
  • Мнения: 705
Мамо мамуте, много си права.

Но винаги има но... Аз не съжалявам, че платих на доктор, защото бях секцио. Оказа се, че докторът ми е сложил конци, които се абсорбират от кожата. Асистентката се учуди защо с такива конци ме шият и тогава предположих, че е заради плащането.

Сега искам да забременея и да раждам нормално и съм някак уверена, че шевът ми е наред, че е направен от професионалисти и с повишено внимание. За второто раждане, обаче, не мисля, че ще се наложи да плащам на когото и да било, защото чувствам сигурност в позицията си.

Всъщност ние си плащаме, защото сме несигурни, неориентирани, изплашени. Докато не се отскубнеш от "играта", докато не излезеш, си техен лоялен клиент.

# 64
  • София
  • Мнения: 4 899
...ще си платя по болничната регламентирана тарифа ....


Наистина ли има регламентирана тарифа? Дори в държавна болница? Ако е така, моля някой, който знае повече да сподели от къде може да се информирам за цените.
 Peace

Не знам за коя клиника говори  kallymay, но аз раждах в Тина Киркова и там си има абсолютно официална и регламентирана тарифа за избор на лекар. Цените са обявени на ценоразпис още на входа. Миналата година беше 500 лева. Можеш да раждаш и без тази такса, но тогава те изражда, който е на смяна. Нямаш право на избор. Ако искаш точно определен лекар - си плащаш тази такса. Друго не плащаш. Тази такса се плаща на касата в болницата и тя покрива хонорара както на лекаря ти, така и на останалите от екипа. Няма пари под масата, няма един взел, а пък друг не. Няма пари в пликчета, които един лекар си прибира за себе си, а пък после те зарязва на акушерката, та и на нея трябва да дадеш...... Аз също раждах там с избор на лекар и съм монго доволна.

Точно за Тина Киркова говорех. А ето ти линкче за официалния им сайт - там ще намериш списък на цените, който е актуален:
http://www.1agb.com/qa.php       bouquet
А това което е написала ZinaSt е точно така   Peace

# 65
  • Мнения: 175
Не мисля, че си извратен идеалист. Просто това е реалния живот и в него така стоят нещата. Или имаш приятели доктори или плащаш много пари. Но аз не мисля, че това е нещо ново. Аз за съжаление съм боледувала много пъти, а и членове на моето семейство също. Включително са се налагали и сложни операции. За съжаление винаги или сме си плащали, или сме имали лекари приятели, които ни уреждат. За моето раждане аз също си платих и то доста голяма сума. Не съжалявам за нито една стотинка. Получих професионални грижи, отлично отношение както към мен, така и към детето. Честно да Ви кажа всички майки, с които се запознах в родилния дом /родих в Шейново/ имаха уговорка с лекар и си бяха платили. Нямаше някоя отишла просто случайно. Аз лично не бих се наела да отида така, но всеки си решава сам. Аз съм много страхлива, искам да ми обясняват, да ме успокояват и да ми обръщат внимание, а това се заплаща, независимо дали ни харесва или не.

# 66
знаете ли кое ме дразни най-много от цялата ситуация....... първото дете родих в болница, където 90% от родилките бяха циганки, отидох там заради лекаря, плтих му и не съжалявам, сега е един от собствениците на частна клиника между другото. Но мисълта ми е друга, всичките тези циганки, по-глямата част от които никога в живота си не са работили, не са плащали и осигуровки естествено получават същото отношение, болнична обстановка, лекарства и т.н и т.н. както плащалите осигуровки родилки и на всичкото отгоре роптаят, защото "дъжавата " има давала малко, а държавата в крайна сметка сме ние , работещите от чийти заплати удържат и накрая за да получим свястно отношение сме длъжни щем , не щем да си платим.  Затова аз смятам,че здравеопазването ни трябва да е като в щатите например, който не е работил и не е плащал осигуровки да се лекува в социални болници , където лекарите не са най-добрите определено. Но работещите и плащащите осигуровки все пак да се лекуват в болници, където има някъква адекватност на внесените за здравеопазване суми. А че в частните клиники са най-добрите специалисти е ясно, но защо трябва да сме ПРИНУДЕНИ да отидем там или да си платим допълнително, за да не се страхуваме за здравето си и здравето на бебето си , при положение, че и здравните осигуровки също сме принудени да ги плащаме така или иначе.

# 67
  • Мнения: 9 050
Против този солидарен принцип на здравната осигуровка доста сме говорили ( обикновено накрая заключваха темите. ) Аз също съм на твоето мнение, обаче ей сега ще започнат да те увикват как безработните, дето са останали без доходи, от къде да вземат пари и на еди кой си майка му ( баща му, братовчед му и т.н.) какво бил виновен, че не му дават работа. И какво, като е безработен да мре ли и т.н.
Мой съвет - не започвай тази тема, че става страшно.  ooooh!

# 68
  • Мнения: 393
dss, дали не си от Пловдив?

# 69
  • Мнения: 406
 smile3511 smile3511Май колкото повече пари -толкова по-добре. smile3511 smile3511

# 70
  • Sofia
  • Мнения: 4 701
Предстои ми раждане живот и здраве. В момента си плащам за всеки преглед, но защото аз така съм си избрала - предпочитам да отида при избрания от мен лекар , в частния му кабинет , където е чисто, подредено и не трябва да чакам 5 часа, за да ми дойде реда. Искам живот и здраве той да изроди детето ми и бих си платила колкото трябва. А тук е момента да отбележа, че изобщо не ми се струва "кожодер". Невероятно мил и отзивчив човек е  и си заслужава всеки даден лев!

# 71
  • Варна
  • Мнения: 192
На първата ми консултация по ЗК ми беше обяснено, че никой не обичал да записва бременни за проследяване, защото работата била много, а парите малко !!! Е, това за “добър ден” ли е?
Както беше казала Маги, с плащането на високите осигуровки за последните 6 месеца сме си платили 3 нормални раждания. Ми то ако не сме заслужили едно раждане, защо да не си спестим високите осигуровки и да ги дадем за раждане на частно. Да не говорим че и на мъжете ни се удържат осигуровки за “бременност и майчинство”. Ами двама души работят и чинно всеки месец се прощават с известна сума от заплатата си за какво?
Вярно, че ако извикаме лекаря след работно време е редно да му се плати, ама то ако се случи раждането във работното му време, ще си приспадне ли парите уговорени с вас за евентуалния “иавънреден труд”?
Като ще си плащаме в държ. болници защо въобще са им направленията, да не би да ни ги приспадат от “хонорара” си, защото “Аз вземам по 500 лв за раждане, ама ЗК ще ми даде 300, така че ти дай само 200”? Какво означава “плащаш си на човек, който да поеме отговорност” Първо той трябва да поеме тази отговорност за това, че носи табела “д-р Едикой си”. А ако се случи нещо, да не дава Господ, той пак няма да поеме отговорност. Ще те затрупат с термини като от сорта на непредвидени усложнения. И като си плащаш след това “по твоя преценка”, “от благодарност” кой и как оценява положения от доктора труд. На мен ми мирише на “кой колкото може или колкото можем да му вземем”. Ако ще плащам “от благодарност” бих платила на акушерките, ако ме обгрижват добре, защото така и така са им много малки заплатите, а те отнасят основните грижи по майката и бебето май.
Бременните трябвало да бъдат спокойни и да се пазят от стрес. Ами то аз колкото съм притеснена как ще протече раждането два пъти повече съм притеснена “ами ако попадна на некадърни доктори, ами ако не им платя достатъчно?” За каква положителна нагласа можем да говорим? Ние вместо да си милсим как да се храним , как да подготвим тялото си за раждането, се налага да чоплим такива теми. То имам чувството, че или се поддаваш на мафията и активно участваш в поддържането на корупцията в държ. болници, или отиваш да раждаш с екип от адвокати и експерти по ЗК, които да бдят колко и какви грижи ти се полагат и дали всичко се  изпълнява.
Жалкото е, че каквото и да говорим сега, както и да се заричаме че няма да плащаме, не знаем като дойде момента какво ще решим от страх на дечицата ни. А те предполагам ще започнат да обграждат таткото, а не родилката.

# 72
  • Разград
  • Мнения: 2 102
При първото раждане си платих - но можеше и без това да мине. Вторият път не - останах по-доволна.

# 73
  • Мнения: 1 215
Първият път си платих съвсем официално и преживях най0 кошмарното нещо, което ми се беше случвало в живота. Такива болки не съм си представяла и че съществуват на този свят, хем секцио раждах, хем уж в най- скъпата клиника.
Втория път се уговорих с гинеколог и акушерка в АГ болница и съжалих 10 000 пъти, че и първия път не отидох там. Невероятни хора, толкова мили бяха, толкова внимателни и никой не ми е поискал нищо. Аз отидох и след раждането дадох на кой каквото исках и това е. Не съжалявам за решението си, аз го приемам като оставяне на бакшиш, който аз съм изкала да оставя защото съм много доволна и защото не смятам, че тези хора получават достатъчно за това, което правят.

# 74
  • София
  • Мнения: 1 185
И аз си платих за избор на лекар - основната причина беше, че родителите ми работят в сферата на здравеопазването и имам наблюдения как от 10 лекари само 2 "стават". Уплаших се и си казах, че най-вероятно няма да раждам 100 пъти и мога да си позволя "спокойствие"! Адски съм доволна и пак бих си платила - на същия човек!

# 75
  • София, Дървеница
  • Мнения: 707
И двата пъти раждах без уговорка, без плащане в МД София...
Останах очарована от доброто отношение на екипите в родилна зала и в послеродовата клиника, но може да съм имала късмет...
Леко раждане на бременните мами!

# 76
  • София
  • Мнения: 10 324
Не си ненормална, може би си просто ненапатила си. Плащане, уговорки,черпене, проучване, бих преобърнала света да намеря възможно най-добрия специалист за себе си и близките си. На чист късмет вече не разчитам. То за съжаление не е от хубаво.  Close

# 77
  • Мнения: 135
откъде ги вадите тия теми от минлата година ooooh!

# 78
  • София
  • Мнения: 570
И двата пъти раждах без уговорка, без плащане в МД София...
Останах очарована от доброто отношение на екипите в родилна зала и в послеродовата клиника, но може да съм имала късмет...
Леко раждане на бременните мами!
Peace
И аз като теб, но имам само едно раждане, август живот и здраве ще раждам пак, пак в МД и пак няма да си плащам.
Първо - не виждам смисъл да се уговарям с доктор, при положение, че цялата работа я върши акушерката. За това и първия път почерпих само акушерката.
Второ - предпочитам като мине всичко аз да си реша заслужава ли някой да му се плаща нещо и колко.
Трето - как да си избера доктор от толкова много на брой в София като не ги познавам; каквото и да прочета във форума, за мен не е достатъчно да ме убеди, че даден доктор е добър и да съм спокойна. Тъй или иначе няма да го познавам, въобще не се притеснявам да се запознаем с него чак на самото раждане, без уговорка.
Четвърто - според мен, понеже вече много хора предпочитат да си имат уговорки с всякакави лекари и им предлагат пари, лекарите станаха алчни и вече сами си искат.

# 79
  • София
  • Мнения: 1 902
Извинявам се ма не разбрах,може ли да не си избираш лекар?Или си задължен да си избереш,и да си платиш съответно

# 80
  • София
  • Мнения: 570
Извинявам се ма не разбрах,може ли да не си избираш лекар?Или си задължен да си избереш,и да си платиш съответно
Естествено, че не си длъжна да избираш лекар. Раждането е напълно безплатно. Ако си избереш лекар или екип, тогава си плащаш.

# 81
  • София
  • Мнения: 6 268
Извинявам се ма не разбрах,може ли да не си избираш лекар?Или си задължен да си избереш,и да си платиш съответно
Естествено, че не си длъжна да избираш лекар. Раждането е напълно безплатно. Ако си избереш лекар или екип, тогава си плащаш.

Официално раждането е безплатно. Но според мен хич даже не е безплатно. Само се замислете колко сте платили по време на бременността, след това при раждането (даже и да не си избереш лекар или акушерка, следват едни черпения, не е истина).

Аз пък не мисля, че плащането трябва да се приема като бакшиш. Самата им професия не предполага бакшиши все пак. ами ако не мошеш да си позволиш този бакшиш от 500-1000-2000 лв. какво става? Отнасят се с теб като с куче. Както сервитьорките. Но въпреки всичко, мисля, че регламентирането на избор на екип, зала, стая и т.н. е по-добрия начин за палащане, отколкото неофициално обявените терифи. Защото може би тогава и акушерките ще получат някакво възнаграждение, защото наистина те отнасят една голяма част от целия процес. А те си нямат частни практики. Но болното и тъжното тук в БГ е, че наистина лекарите се превърнаха на първо място в търговци.

# 82
  • Мнения: 1 900
Не си ненормална, може би си просто ненапатила си. Плащане, уговорки,черпене, проучване, бих преобърнала света да намеря възможно най-добрия специалист за себе си и близките си. На чист късмет вече не разчитам.
Абсолютно подкрепям това мнение.
Иначе специално моето раждане не съм дала нито лев на гинеколожката, платих си раждането във вода, ВИП стаята и това е. Тя даже излезе в отпуск и не можах едно цвете да и дам на жената Embarassed, както и да е. Rolling Eyes

# 83
  • Мнения: 9 973
Извинявам се ма не разбрах,може ли да не си избираш лекар?Или си задължен да си избереш,и да си платиш съответно
може Wink
не съм си избирала,не съм плащала,доволна-недоволна,минало-заминало.......всичко свърши и се забрави.........остава ми бебето Hug



пп:аз си останах доволна

# 84
  • Мнения: 75
Ще споделя и моя опит.Нямах предварителна уговорка с лекар,когато щях да раждам-2006.и все се надявах че има още време и все ще намеря наи-добрия.Но започнах да раждам 10 дена по-рано.В 4 и нещо сутринта получих болки и в 8.30 вече летяхме с колата към болницата/Окръжна -Варна/Опитах се да не обръщам внимание на случките ,които бях прочела за държавните болници и особено ако нямаш уговорка с никого.Надявах се все пак да не ме оставят да раждам "като крава" в кородора.Когато влязох в сградата се оказа ,че асансиорът не работи.Една от "прелитащите" покрай мен акушерки ми каза  , че мога да ползвам товарния асансиор,но и тои"нещо засядал".Помислих си:"Остана и в асансиора да родя!!!"В крайна сметка тръгнах да се катеря по стълбите,с болките и раницата на гърба до 3-тия етаж,където е родилното отделение.Влязох сама,защото може би от хигиенни съображения в родилното не пускат никого ,освен родилката.И така сама и права трябваше да чакам 40 мин пред приемния кабинет на лекаря ,който е на смяна.Докато висях там /нямаше даже и пейка, на която да поседна / слушах някакви ромки да си записват децата със супер странни имена от сорта на "Девета Силвиева/по майка/" ,защото бебето било се родоло на 9-ти:)))))).Когато лекарят дойде с една намусена акушерка/не разбрах на какво толкова се въси тая/обясни че досега бил в раждане.Прегледа траеше 5 сек.накараха ме да седна на някакъв мръсен и пожълтял лигнин,който акушерката малко поразправи с ръце.Гинекологът ми обясни ,че съм имала 2 пръста разкритие и съм щяла да родя след 2 дена,затова нямало смисъл да ме приемат сега.Стреснах се от мисълта че имат намерение да ме оставят така/без системи и тн./докато стане пълно разкритие.Естествено се прибрах в къщи.
                 През целия ден се изкривих от болка/контракции на 4-5 мин.Но нали ми казаха ,че ще раждам след 2 дена,стоя си .Накрая вече не издържах и се обадих в една чстна болница.Казах им:"Сутринта ме върнаха от еди каде си, да идвам ли при вас или и вие ще ме върнете,защото ако дойда вече няма да мога да се прибера от болки".Отговориха ми учтиво:"Заповядайте,събираме екип."/защото вече беше 18.30 -извън нормалното раб.време.
Отношението на персонала там ме удиви,след всичко преживяно  сутринта. Хубавото в тези болници е ,че всичко е регламентирано/  норм.раждане-цена,секцио-цена и тн./Няма даване на рушвети и пари "под масата",както е в държавните болници,а уж било безплатно.Родих при екипа ,който беше на смяна ,защото нямах предварителна уговорка с никого,но за щастие всичко мина чудесно.Отношението, обстановката и всичко останало беше на ниво,така както трябва да бъде в една цивилизивана държава.За жалост само когато си платиш, получаваш.Това е действителността  в БГ....... #2gunfire Grinning

# 85
  • Мнения: 266
Aз си платих,защото докато чакахме доктора в болницата дойде една жена,с родилни болки.И на входа я посреща някаква сестра и я пита за какво е,а тя и казва че има контракции.А сестрата и вика на колко минути са и тя и казва на 10 или 15 не помня точно.При което тя и отговаря ,че не приемат за раждане защото не са много чести контракциите.А жената и казва ,че много я боли,а оная и се фръцна и и вика изчакай тук.И аз докато се завъртя жената я нямаше,и след 15 минути оная сестра я потърси ,и един     доктор и вика за кой ства въпрос и тя обяснява,а докито и вика ааа тя е в опирацинната ще ражда.Аз така се възмутих,че просто ми идваше да я фрасна.По принцип неисках да плащаме,но след това което видях реших,че е по добре да платим.Но като си платих та кво...нищо по различно от тези,които не са си платили.

# 86
  • София
  • Мнения: 448
Терминът ми е месец май.Засега се очертава раждане със секцио.Интересно ми е дали някоя от вас е родила със секцио в МД София без предварителна уговорка и заплащане?

# 87
  • Мнения: 682
Аз съм решила твърдо да раждам в частна болница. Искам да си платя, но не под масата. Трябва да се спре тая порочна практика. Така или иначе, за да получиш по-добро отношение трябва да платиш и не желая да давам рушвети на никого. Поне в частната клиника има по-добри хигиенни условия.

# 88
  • Мнения: 105
Тъййййй, аз също съм за плзщане по официални тарифи без на ръка, но........ Положението туквъв Варна е малко особено с частната болница, защото ако има проблем с бебето трябва да отиде в държ. АГ и какво ти в едната то в другата( в частната нямат необх. апаратура). Това е единия кофти момент. А в АГ болница пък има ВИП етаж, но там става въпрос да платиш от 500-1500 лв взависимост от раждането престоя и т.н. Много хора нямат възможност да отделят тази сума, защото както знаем разходите по едно новородено са доста. И така аз като мислих си реших, че по-важно за мен е да се уговоря с доктор, на който разчитам 100%, да се погрижи за раждането ми и да му платя доста по-малко. Е останах много доволна и горещо  го препоръчвам на познати. Кофти е но това е положението за съжаление, принудени сме.

# 89
  • София
  • Мнения: 3 064
Не съм плащала, против тази практика съм. Нямам оплаквания. Колкото до почерпката, не е била кой знае какво - вино и бонбони.  Докато има кой да дава пари под масата, ще има и кой да взема, това е положението.

# 90
  • Мнения: 961
Аз реших да избера лекар, а не болница, в която да раждам. За мое щастие моята гинеколожка изражда в една частна болница. Тя ми обясни, че там си има официална цена за нормално раждане, за секцио, за дните болничен престой, т.е., няма плащане на ръка, дори си взимаш касова бележка накрая. От тези пари, които съм готова да дам, за да получа нужното внимание и грижи и да се чувствам по-спокойна, знаейки, че моята лекарка ще ме изражда, ще вземат болницата и всички членове на екипа, който ще се грижи за мен. Затова - да, ще си платя. Не бих си помислила да разчитам на случайността (случайно попадане на екип в държавна болница при започване на раждането) за нещо толкова важно като раждането на моето дете.
За съжаление, в БГ реалността е такава.

# 91
  • София
  • Мнения: 1 902
И аз мисля да си платя след всичко прочетено,още мисля къде....някой да има впечатления от клиниката на Щерев?

Общи условия

Активация на акаунт