Шокираща статия за раждаемостта в България!

  • 1 538
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 169
http://society.actualno.com/news_117918.html

Ето само някои извадки от нея.

" България е сред страните с най-висок процент на абортите на жени в детеродна възраст и с най-ранна възраст на майчинство. Това показват данните в доклад на демографския отдел на ООН. Проучени са 61 държави, в които законодателството третира различно абортите. България е сред страните, където законодателно е разрешен абортът, без да се иска обяснение за причините.....

***********

Продължава тенденцията на абсолютно и относително нарастване на извънбрачната раждаемост.

Относителният дял на извънбрачните раждания от 12.4 на сто през 1990 г. нараства на 25.7 процента през 1995 г., 42 процента през 2001 г. и достига 49 на сто през 2005 година."

# 1
  • Мнения: 46 484
Ниска здравна култура, народът още си мисли, че прекъснатият акт е за средство за предпазване от бременност Tired

Но все пак така мисля е по-добре, иначе ще скочи броя на нелегалните аборти, които се правят в неподходящи условия и не се знае до какво водят ...

А какво значи извънбрачни- деца с баща неизвестен или такива на родители, живеещи на семейни начала  Thinking

# 2
  • Мнения: 169
Ниска здравна култура, народът още си мисли, че прекъснатият акт е за средство за предпазване от бременност Tired

Но все пак така мисля е по-добре, иначе ще скочи броя на нелегалните аборти, които се правят в неподходящи условия и не се знае до какво водят ...

А какво значи извънбрачни- деца с баща неизвестен или такива на родители, живеещи на семейни начала  Thinking

Много ясно, че и двете. Живеещите на семейни начала нямат брак. А дори и логически погледнато в самата статия пише, че са били 49 % от ражданията през 2005, как си представяш на половината родени да не се знае кой е бащата  #Crazy 

# 3
  • Мнения: 46 484
Точно това имах предвид  Laughing %-тът не е коректен, това, че родителите им не са сложили подпис не ги прави извънбрачни, в смисъла, в който е написано в статията  Peace

# 4
  • Мнения: 1 311
И какво против имаш родените извън брак деца, не мога да разбера? Кое точно те шокира?

Синът ми се води извънбрачно дете, въпреки че в акта му за раждане е записан баща му, живеем всичко заедно и се грижим за детето си както всяко нормално семейство. Номер две ще влезе в същата графа на изследването.

# 5
  • Мнения: 1 733
Ниска здравна култура, народът още си мисли, че прекъснатият акт е за средство за предпазване от бременност Tired
Преди време гледах един репортаж за едно циганско семейство с 12 деца и, естествено, безработни родители. Репортерката ги пита: "Като нямате пари защо раждате деца?" Циганката отговаря:"Защото забременявам.". Репортерката: "А знаете ли, че има средства за предпазване от бременност?" Циганката: "Да, знам - аборт."
Няма да коментирам, просто няма нужда от коментар. За съжаление, в 21 век има хора, които наистина нямат елементарна сексуална култура. Дотогава страната ни ще оглавява подобни черни списъци.

# 6
  • Мнения: 9 050
Е добре, сериозно ли пък се шокираш.

За абортите ясно, че се шокираш, но това се дължи от една страна на ниска здравна култура, а от друга страна на финансови затруднения. Родителите просто не могат да гледат детето. На всеки може да се случи.

Обаче за другите неща. Най-ниска възраст за раждане не значи, че всички раждат на 13. Просто в световен мащаб, първото дете идва вече доста късно. В много страни жените се решават на първо дете след 30-тата си година. На този фон, една страна, в която средната възраст на родилките е 25 изглежда като страна с ранна възраст на майчинството. Но да родиш на 25 си е абсолютно нормално.

Колкото до извънбрачните деца, това пък е ужасна глупост. Много много двойки просто не сключват брак. Живеят си заедно, гледат си децата, но не отиват да подпишат. Причините за това може да са безброй. Но извънбрачно дете не е равно на самотен родител. Напротив. Болшинството от приятелите ми имат деца и семейства, но не са сключили брак. Техните деца би следвало да са в статистиката на извънбрачните. Обаче аз не виждам никаква разлика между средата, в която живеят техните деца и средата, в която живее моето. Те са си семейство. И това, че не са положили подписите си под една хартийка нищо не значи.

Не знам каква е идеята на темата ти. Ако питаш за мнението ми за статията - споделих го. Това е манипулирана и едностранно представена информация, направена да изглежда така, както този, който я е писал е искал да изглежда.
Същата статия можеше да звучи и по друг начин - че светът застарява, че жените отлагат детето до нездравословно късно, а в България все още не е така. Освен това, докато останалия свят е консервативен, в България отдавна сме приели съжителството без брак и не робуваме на традициите......Както го напишеш, така ще звучи.

Ако пък питаш за мнението за абортите - аз съм ЗА абортите. Всеки прави грешки и всеки сам има право да реши как да постъпи. Никой няма право да принуждава някой друг да роди дете. Това е личен избор. За мен е по-добре една майка да направи аборт, от колкото да и гледаме пребитото дете по новините в гипсова отливка. Никога не съм правила аборт, но това също си е мой избор. Ако обаче бях решила да направя такъв - не мисля, че някой има право да ме спира. В крайна сметка, църквата може да забранява абортите, ама къде е църквата, когато трябва да купувам памперси? Къде е църквата, когато детето реве от глад, защото нямам пари за хляб? Никой, който няма да ми гледа детето, няма право да ми натрапва да го родя.  

# 7
  • Мнения: 46 484
ZinaSt, финансови затруднения - ок, но защо правят бебе, щом знаят, че не могат да го гледат? Презервативите са по-евтини от аборт, ако толкова са затруднени финансово, предполагам има начин и до безплатни да се доберат  Peace

# 8
  • Мнения: 9 050
Аз забременях от секс с презерватив, докато пиех противозачатъчни. Да не навлизам в подробности, но......Не всичко опира до ниска здравна култура.

# 9
  • Мнения: 46 484

И все пак, едва ли изключения като твоето правят този % на абортите ...

# 10
  • Мнения: 169
Статията я постнах най-вече информативно, даже мислех в първия ми пост точно това да пиша - че идеята не е за предизвикване на спорове. То и двете деми за абортите и за извънбрачните деца са си горещи теми, подобни на ваксините, връщането на работа на майката и т.н. все теми, които в крайна сметка стигнаха до заключване в форума. Общо взето всеки такъв спор е почти безсмислен.
 
Но честно казано след първите реакции почна да ми става интересно как точно хората реагират на такава информация. Явно всичко е до лична настройка и ценности. Но е факт, че ако тези неща се възприемат като нещо нормално от повечето българските жени, то няма нищо чак толкова шокиращо, че са възможни такива статистики.

# 11
  • Мнения: 46 484
... Явно всичко е до лична настройка и ценности ...

Не мисля ... Аз съм родена в брак, родих детето си, малко преди да празнуваме 3-тата годишнина от брака, аборт не съм правила, въпреки това смятам, че трябва да се отдели повече време и средства за образоване на подрастващите, а не да се забранят абортите. Също нямам нищо против хората, избрали да живеят без брак, 4 години преди да подпишем живеехме така, нито аз, нито мъжът ми сме били по-малко отговорни към семейството ни тогава, въпрос на личен избор  Peace

# 12
  • Мнения: 9 050
Не, аз не отричам, че има и други. И не отричам, че вероятно поне половината аборти се дължат точно на ниска здравна култура. Но в повечето случаи, тази ниска здравна култура върви с ниска култура изобщо. Така че в този случай става дума за нещо много по-сериозно от просто раздаването на безплатни презервативи. Това са групи от обществото, с които трябва да се работи от основи. Да осъзнаят необходимостта от образование изобщо ( не само от полова култура ) и т.н.
Такива групи има навсякъде. Във всяка една страна. Бедни, необразовани, с купища деца, които не могат да гледат и с много, много аборти. Те не са само тук.

Другата половина обаче са аборти по други причини. Майки, които са забременели въпреки взетите мерки ( и аз преди мислех, че не е възможно, обаче...), майки, които са мислили, че искат детето, но по една или друга причина са променили решението си. Например, една жена може да е забременяла и на следващия ден бащата да се е изнизал през вратата.....Семейства, които са мислили, че ще се справят, но после са имали възможност навреме да променят решението си. Да не говорим за забременяване след изнасилване и други подобни случаи. Изобщо причините за аборт може да са много и е малко несериозно да се каже, защо правят деца, като не могат да ги гледат. Аз поне мисля, че за една майка е много по-лесно да реши дали да прави секс или не, отколкото да реши дали да махне детето или не. Решението за аборт не винаги е лесно и понякога, за да вземеш такова решение, имаш основателна причина.

Освен това има и друго. В тази статия, поне аз от това, което разбирам, изследва общият брой на абортите. В България и изобщо в Източна Европа обаче има доста висок процент на аборти по медицински показания. Носим си последствията от Чернобил. Това не са аборти по желание, но са си аборти.....

Последна редакция: ср, 15 авг 2007, 19:22 от ZinaSt

# 13
  • Мнения: 9 050
Статията я постнах най-вече информативно, даже мислех в първия ми пост точно това да пиша - че идеята не е за предизвикване на спорове. То и двете деми за абортите и за извънбрачните деца са си горещи теми, подобни на ваксините, връщането на работа на майката и т.н. все теми, които в крайна сметка стигнаха до заключване в форума. Общо взето всеки такъв спор е почти безсмислен.
 
Но честно казано след първите реакции почна да ми става интересно как точно хората реагират на такава информация. Явно всичко е до лична настройка и ценности. Но е факт, че ако тези неща се възприемат като нещо нормално от повечето българските жени, то няма нищо чак толкова шокиращо, че са възможни такива статистики.



Не знам. Може би аз имам нагласата да подхождам към всяка статия с доза съмнение. Но така става, когато повечето ти познати са журналисти  Laughing Виждаш на живо как информацията става новина. Извърташ си нещата така, че да са интересни и готово. Вземаш едни цифри и те могат да ти служат за доказване на две коренно противоположни мнения. Единствения фактор е какво са ти платили да докажеш. И това всички сме го виждали. Не е необходимо да си заобграден от журналисти. Достатъчно е да гледаш новини или да четеш вестници. В единия вестник пише за цунами, в другия пише, че било приятно вълнение и сърфистите са си правили състезания. И се сетих за един пример от снощи. Пускам си новините по Нова телевизия, говориха за напрежението в Красно село. Стои една девойка, около нея тихо, спокойно. Казва момичето - няма проблеми никакви, хората са си по къщите, днес не е имало проблеми. Прехвърлям на БТВ - ужас било в Красно село, групи хора, въоръжени, напрежение голямо, ситуацията била извън контрол....Така е. Като видиш трима човека на едно място, те може да са приятели, които си говоря, може и да са тълпа протестиращи. Зависи как трябва да ти стане новината.

# 14
  • Мнения: 169
Статията я постнах най-вече информативно, даже мислех в първия ми пост точно това да пиша - че идеята не е за предизвикване на спорове. То и двете деми за абортите и за извънбрачните деца са си горещи теми, подобни на ваксините, връщането на работа на майката и т.н. все теми, които в крайна сметка стигнаха до заключване в форума. Общо взето всеки такъв спор е почти безсмислен.
 
Но честно казано след първите реакции почна да ми става интересно как точно хората реагират на такава информация. Явно всичко е до лична настройка и ценности. Но е факт, че ако тези неща се възприемат като нещо нормално от повечето българските жени, то няма нищо чак толкова шокиращо, че са възможни такива статистики.



Не знам. Може би аз имам нагласата да подхождам към всяка статия с доза съмнение. Но така става, когато повечето ти познати са журналисти  Laughing Виждаш на живо как информацията става новина. Извърташ си нещата така, че да са интересни и готово. Вземаш едни цифри и те могат да ти служат за доказване на две коренно противоположни мнения. Единствения фактор е какво са ти платили да докажеш. И това всички сме го виждали. Не е необходимо да си заобграден от журналисти. Достатъчно е да гледаш новини или да четеш вестници. В единия вестник пише за цунами, в другия пише, че било приятно вълнение и сърфистите са си правили състезания. И се сетих за един пример от снощи. Пускам си новините по Нова телевизия, говориха за напрежението в Красно село. Стои една девойка, около нея тихо, спокойно. Казва момичето - няма проблеми никакви, хората са си по къщите, днес не е имало проблеми. Прехвърлям на БТВ - ужас било в Красно село, групи хора, въоръжени, напрежение голямо, ситуацията била извън контрол....Така е. Като видиш трима човека на едно място, те може да са приятели, които си говоря, може и да са тълпа протестиращи. Зависи как трябва да ти стане новината.


Това за извъртането на информацията от журналистите си абсолютно права, няма две мнения по въпроса. Но в случая подобни статии като тази излизат напоследък все по-често, и то от най-различни източници, вкл. и Нац. статистически институт, всичките говорещи за намаляващото население на България, за увеличаване на процента на извънбрачните деца, за абортите и т.н. А особено и поради приобщаването на България към Европа е напълно логично тези неща да се следят все повече. Тези статистики си излизат периодично през няколко месеца. Това просто ги потвърждаваше. Не знам колко четеш новини, но аз като съм била преди по цял ден пред компютъра става неминуемо.

Така че повярвай ми това съвсем не е субективната статийка на някоя подрастваща журналистка  Peace

Общи условия

Активация на акаунт