Проблем с контактни лещи

  • 10 803
  • 23
  •   1
Отговори
Здравейте!
Чета във форума ви от много време и ето престраших се да се регистрирам и аз ((=
Та да преминем към проблема. Взех си контактни лещи-козметични, цветни, меки супер яки ((:
И днес за пръв път си ги сложих. Обаче усещам дискомфорт когато гледам на страни виждам мъгливо. Откъде може да ми е проблема? А има ли лява и дясна леща, да не би да съм ги обърнала? На контейнерите ми за лещи не пише, коя е лява и коя дясна ма ако трябва ще ги сменя!


Моля някой да помогне ако знае! Благодаря ((=

# 1
  • Мнения: 151
И аз съм така,виждам замъглено.Казаха ми ,че до една седмица трябва да се оправя да виждам добре,но аз не ги нося редовно и така и не свикнах имам чувството ,че ще си разваля зрението и повече не ги слагам.

# 2
Да ама аз мн си ги харесвам, ако е наистина нормално ще си ги нося и ще свикна предполагам.
На мен ми казаха, че трябва постепенно да се увеличават часовете на носене. Например днес 2, утре 3, други ден 4 и тн. Ще ги нося по мъничко всеки ден и дано да свикна съвсем (((=

И все пак някой ако знае нещо нека пише!

# 3
На шишенцата, в които са ти ги продали има срок на годност. Я, го погледни щото една от причините да виждаш мъгливо е ако лещите ти са стари. Друга причина е, ако си плакала с тях. По принцип има ензимни таблетки за прочестване на лещи, но вече в много малко оптики ги продават. Иди и питай в Джой оптик на ул. Алабин. Аз последно от там си купувах такива ензимни таблетки. Като пресечеш срещу Съдебната палата и повървиш малко ще я видиш. Мисля, че беше тридесет и някой си номер. Успех!                                                             

# 4
Годни са ми до октомври 2009! Наистина като си ги слагах за пръв път малко се понасълзих, може би за това?!
Ще мина да проверя за тези ензими! Благодаря много ((=

# 5
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
аз имам по-друго предположение...
Лещата се поизмества от окото при поглед встрана и явно затова ти се замъглява.

# 6
И какво да направя за да не се измества? 
да, така е , като ми се разшири зеницата и ми се мести лещата и виждам мъгливо настрани. Как да го махна това или няма махане?

# 7
  • София
  • Мнения: 2 437
При цветните лещи няма махане  Simple Smile
Просто ще свикнеш...така се получава привечер и вечер, когато зеницата се разширява.  Wink
Всичко си ти е наред Grinning Това е кофтито на цветните лещи.

# 8
  • София
  • Мнения: 95
Annie, суетата е голямо нещо ! Пише ти една жена, която повече от 20 години носи контактни лещи, но причината е не цвета на очите ми (харесвам ги такива, каквито са), а защото имам сравнително висок диоптър късогледство и се чувствам по-комфортно с лещи, макар че имам и очила. От това, което пишеш, разбирам, че ти липсва основна и важна информация за контактните лещи. Било е редно там, където са ти ги продали да ти обяснят как да ги използваш. Ще се опитам накратко да ти кажа някои основни неща: = принципно контактната леща се явява чуждо тяло за окото и затова е необходимо да му дадем време да се адаптира, т.е. задължително е първият път, в който ги слагаш, да ги носиш половин до един час. На следващия ден трябва да увеличиш времето
на два часа, на третия 2-3 часа и така постепенно, докато започнеш да ги носиш цял ден;
= някои от производителите дават информация, че лещите могат да се носят и 24/48 часа, а някои и повече, без да се свалят, но моят личен съвет е да ги сваляш всяка вечер преди лягане;
= ХИГИЕНАТА - тя е абсолютно задължителна: миене на ръцете всеки път когато ги слагаш и сваляш, редовна смяна на разтвора в кутийката, измиване със съответния разтор на лещите преди да ги сложиш на очите си, респ. обратно в кутийката;
= дали е лява или дясна има значение, когато лещите са с диоптър, защото много често има разлика в диоптрите на лявото и дясното око. Кутийки с обозначения за ляво и дясно също се продават;
= важно е и как я поставяш, дали не си я обърнала наобратно - имам предвид извивката, изпъкналата част на лещата, така че да лепне правилно на извивката на самото око. Това се проверява като хванеш с палеца и показалеца лещата и леко я сгънеш, така че краищата и да опрат едно в друго. Ако това не се случва, значи трябва да се обърне изпъкналата част. Надявам се, да съм обяснила както трябва.
= понякога лещата се замъглява от прах, секрет от окото и т.н. тогава просто я свали, промий и я сложи отново. Това означава, че е хубаво кутийката с разтвора да е винаги с теб, но ако не е, а се налага все пак, то свали я, сложи я на езика си (внимавай да не я глътнеш Simple Smile ) и я наплюнчи. Знам, че не звучи много изискано, но слюнката е най-близка, до сълзата на окото и като такава е най-подходяща за промивка, кагото се налага, но няма нищо други под ръка;
= може да се случи получиш зачервяване на окото. Тогава е хубаво да сложиш една-две капки за очи. Аз лично винаги имам в чантата си Visine;
= ако все пак имаш някакъв проблем и сериозен дискомфорт, обърни се незабавно към очен лекар. Очите са важен орган и трябва да се пазят !!!
Успех и в случая заложи на естествеността, няма да сбъркаш.

# 9
Благодаря много за подробното описание, мн ми беше полезно. Имам само още един въпрос: Как да си мия лещата? Да я търкам  с пръст и разтвор или?

# 10
  • София
  • Мнения: 95
Относно почистването на лещата, просто я сложи на едната си ръка, изсипи върху нея обилно разтвор за почистване на контактни лещи и леко, ама съвсем леко я разтъркай с пръст - тове е !

# 11
  • Мнения: 945
Не по темата ти, но с добре чуства  bouquet.
АбсолЮтно съм съгласна с froh. Аz нося лещи от 15 години(zаради висок диоптър) и имам няколко лоши спомени от тях. За това ще ти дам още няколко съвета...
Никога не слиzай в море или басей със лещоте си или носи постоянно zащитни очила. От плуване беz очила в басейн си докарах афта на окото (на бялата част), която така боли, че ти е бедна фантаzията.
Спаzвай абсолЮтна хигиена. Ако не си слагаш лещите някой ден, то zадължително сменяй ВСЕКИ ден раzтвора. често се получава, че цветни лещи не се слагат всеки ден, но и не се поддържат добре. Ако не спаzваш това правило, рискуваш да си навлечеш огромни проблеми с очите.
Не спи никога с лещи. Предполагам, че лещите ти не са от най скъпите (аz лично препоръчвам единствено Bausch&Lomb, всичко останало zа мен е неоправдан риск със zдравето). Не zнам колко zа въzдухопропускливи, но вече имам 3 поzнати, които раzвиха остра алергия към лещи, zащото спяха с тях, а и zащото гледаха да е по евтинко (въпреки, че на лещите пишеше, че могат да се носят по 1 седмица )

Дано нямаш проблеми, но винаги имай едно наум, че ако се случи нещо с очите ти, то това е по лошо и от смъртта...

# 12
  • София
  • Мнения: 2 437
Момичета, съветите ви са чудесни и не са излишни, но говорим за цветни лещи.
При тях това явление със замъгленото виждане е нормално. Не плашете момичето, че прави нещо нередно и затова има такъв ефект.

# 13
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Нормално е в началото да се чувстваш некомфортно. Понякога се получава и от сухотота на окото, има капки за това. На коя марка са те лещите?

# 14
  • София
  • Мнения: 2 019
И аз си мислех да пусна същата тема. Имам цветни лещи почти 3 месеца. В началото ми беше дискомфортно с тях в смисъл, че ги усещах като чуждо тяло и определено ме дразнеха. Когато ги купувах ме инструктираха подробно точно както е описала froh. Вече съвсем свикнах с тях, изобщо не ги усещам, но продължавам да не виждам добре. Мислех да отида на лекар, но  Diana_T потвърди едно от съмненията ми. Ще се радвам ако се включи още някой с цветни лещи и сподели как вижда с тях.

Общи условия

Активация на акаунт