"Аз съм Българче"

  • 2 913
  • 33
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 23 629
Нарочно го написах с главна буква.
Аз малко за "нероден Петко" си мисля, но....  Thinking Дали да уча детето си на "Аз съм българче"? А като го уча това патриотично ли е или просто едно стихотворение? А другите? "Де е България", "Върви народе възродени", "Родна реч". Има ли смисъл ........... да го възпитавам в патриотичен дух? ............ С времето да бъдеш патриот стана....... старомодно, отживелица.......почти срамно май......... ooooh!

# 1
  • Мнения: 2 567
Моята ги е учила. В читанките за първи, втори и трети клас ги има и не съм имала против да ги научи.
Не смятам, че като ги е научила се е надъхала чак кой знае колко в патриотичен дух  Simple Smile Това обаче са хубави стихове и е добре да се знаят.
При нея изучаването на историята ни, оказа по голямо влияние за патриотизма и, отколкото научаването на тези стихотворения.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 23 629
"Надъхване" ми звучи..... не е това което искам да предам на детето си..... да е "надъхано".........

# 3
  • Мнения: 2 567
То и от научаването на тези стихотворения няма как да стане. Освен ако не го караш да ги повтаря по цял ден като мантри  Simple Smile
Затова казах, че моята се почувства горда от това, че е българка изучавайки историята ни. Успя да разбере славното минало на народа ни, не от тези стихове, на които някой думи и не разбираше, а от историите за хановете и царете ни.
Аз също не желая да се надъхва с каквото и да било, но едно познаване и гордост с българското, бих насърчавала.

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 23 629
....................., но едно познаване и гордост с българското, бих насърчавала.
Да, това е насоката и според мен. А за неразбирането - то и аз не разбирах съвсем от какво се възражда народа и кои народи сме завладели със меч, че пък трябва и да ги покоряваме духовно Mr. Green Но харесвах стиха "кръстосай дух със огнен меч". И досега ми звучи много силно Grinning

# 5
  • Мнения: 2 567
Ха-ха. Това е стиха, който моята въобще не можа да проумее, колкото и да се напъвах да и обясня. Още ме напушва на смях като се сетя какви приказки изприказвах за да и го обясня, че чак се оплетох, а детето ме гледаше и кимаше уж, че разбира  Simple Smile

# 6
  • Мнения: 3 491
Според мене трябва. Аз самата като възрастна не мисля, че съм патриотично надъхана, но си спомням с много хубаво чувство времето на детския патриотизъм, когато всичко мое и всичко около мене беше най-добро, най-красиво, най-мило. За възрастни хора свръхнадъханият патриотизъм ми изглежда инфантилен. За деца обаче патриотичното чувство ми изглежда част от топлото чувство за принадлежност към околния свят, докато се осъзнаят като индивидуалности и се "излюпят" повторно.
Моите деца пеят американски песни и стоят с ръка на сърцето пред американското знаме. Нямам нищо против, нека се чувстват принадлежни, по-добре е от изолацията. За разликата между родина и държава, и що е политика, и за уроци как да си пазиш главата от демагогия, според мене има време. Малки са още, нека им е уютно.
Много ще ми се иска, ако попаднат в българска среда, да рецитират и "Аз съм българче", и да знаят, че може и иначе. Но пак да има чувство за принадлежност. Не мисля, че това чувство трябва да се отнеме на детството.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 3 736
Янтре, моя синковец когато беше на 3 год. го знаеше стихотворението, не от патриотизъм от моя страна го научи. Рецитираше го перфектно. Сега вече не го помни. Когато четем разни стихове непрекъснато пита за тази и онази  думичка какво значи, дали зелената планина е по-голяма от динозавър... newsm78  Стигнах до извода, че има време за всичко. Излишната амбиция от наша страна не им влияе добре.

# 8
  • Мнения: 3 622
не виждам нищо лошо да го научиш на "Аз съм българче ....", а и синът ми като почна първи клас това беше първото стихче което госпожата ги накара да научат наизус

# 9
  • Мнения: 24 467
Много уважавам баща си, като педагог, вродено му е просто. Едно от нещата, на които научи големия ми син е именно на това стихотворение. То и доста други като него са изключително хубави, мелодични, с добра ритмика и предпочитам децата да учат такива неща, от колкото изтърканите американизми от телевизионния екран.

# 10
  • Мнения: 2 249
много ми е далечна още тази тема ама да взема отношение

според мен е добре децата да учат такива стихове,защото това са стойностни неща-много ми е мъчно като гледам сестра ми дето завърши тая година математическа гимназия с пълно 6 а не знае елементарни неща-за това стихотворение да не говорим Crazy-това не само учи на патриотизъм а на обща култура,на начин на изразяване
като чета детски книжки писани скоро-ми то толква глупости има вътре,че се чудя на кой му ги е родила главата...текстове на песни няма да коментирам Crazy

# 11
  • Мнения: 516
Въпрос на нагласа. Не е срамно да обичаш корените си. В този дух, няма ли да го учиш да обича баба си и дядо си? Патриотизмът не е абстрактно понятие, а усещане за съпричастност към семейството, към приятелите и т.н. Разбира се крайностите и в двата случая не са препоръчителни.

# 12
  • Мнения: 115
Категорично съм "за" тези стихотворения и със сигурност ще науча моето дете, когато порасне достатъчно за тях.
Това са най-българските стихове и песни, които помня от дете и мисля, че никога няма да забравя. Надявам се да бъде така и с моята дъщеря.
Те не ме "надъхват", само ме изпълват с топли чувства - може би приятни спомени от щастливото ми детство, когато съм ги учила...
освен това наистина ме изпълват с гордост, както би трябвало да бъде

# 13
  • Мнения: 1 172
Няма да го уча точно стихотворения да рецитира. Но мисля, че няма как да не е възпитан в умерен патриотизъм, при положение че:

- на всеки национален празник заедно с него окачваме българското знаме
- всеки път, когато имаме възможност, се отбиваме на места, запазили бг дух и традиции.... виждал е типични занаятчийски работилници, къщи в битов стил, музеи
- той много харесва български народни танци, даже и си ги тропва (с измислени от него стъпки, де, но удивително добре и в ритъм)...

Един ден, ако е достатъчно ентусиазиран, сам ще научи тези стихотворения.

На мен пък ми е неприятно да гледам дете на 3-4-5 години, рецитиращо патриотични стихотворения и неразбиращо значението на половината думи в тях. Мисля, че всяко нещо трябва да е с времето си и не на сила. Не ми харесва, че ги учих насила без да разбирам смисъла им и не бих насилила детето да ги учи.

# 14
И да не го научиш сега, в училище ги учат.Не мисля обаче че две-три стихотворения ще го направят голям патриот.Аз ги знам, но и сега, и като по-малка не съм изпитвала кой знае какви патриотични чувства.Други неща влияят върху патриотичния дух

Общи условия

Активация на акаунт